Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2015., 15:36   #4421
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Hvala, to od dana dijagnoze ili od datuma zahtjeva? Di se ide za to i kaj treba donijeti?
Od dana dijagnoze. Ja sam isla dvije godine nakon dijagnoze. Kupila sam zahtjev za mirovinu ( ne znam kak se tocno zove obrazac, plave je boje) dopisala sam na vrhu benuficirani radni staz, iskopirala svu lijecnicku dokumentaciju, napisala zahtjev ( obzirom da bolujem od MS pisnosom zahtjev za staz s produljenim trajanjem). Poslala sam sve u Tvrtkovu i tamo me zvali na vjestacenje. Dobila sam 30% invaliditet. Invaliditet nisam trazila al sam ga dobila. Na temelju cega, ne znam, ali ga imam.
__________________
Računajte na nas!
amm1129 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 16:04   #4422
Da li imate glavobolje? Unatrag tri mjeseca imam ceste i jake glavobolje. Inace me glava nije nikada boljela.
__________________
Računajte na nas!
amm1129 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 21:16   #4423
na temelju tog pravilnika s dugim imenom kojem sam zaboravio ime se dobiva 30%. ali naglašavam, bez prava na naknadu zbog tjelesnog oštećenja.

prava koja imamo dok smo (makar barem malo) radno sposobni imamo na temelju zakona o rehablitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom i to su različiti poticaji.

osobna invalidnina, doplatak za pomoć i njegu i slično su prava iz sustava socijalne skrbi koja možeš dobiti na temelju dijagnoze, ali samo ako su ti prihodi dovoljno niski (ne samo tvoji, nego i članovi kućanstva).

naravno, imamo prava iz sustava zdravstvene skrbi, ali ona su pak posebna tema, npr. pravo na toplice, ortopedska pomagala i sl.

što se tiče glavobolja, imao sam donedavno kad su bile vrućine, sad mi se smirilo /zajedno s ostalim stvarima/

Quote:
sneza kaže: Pogledaj post
preskakala sam postove o stažu s povećanim trajanjem, jer sam u invalidskoj mirovini 3 godine(1150 kn). Da li i ja to mogu tražiti? glupo pitanje, ali ko pita ne skita
ne. u mirovini si i to je to, mirovina je određena na temelju invaliditeta. osobama koje su nesposobne za rad i idu u invalidsku ionako se za potrebe stjecanja uvjeta fingira po samom zakonu staž od 40 godina.

koliko dugo si u mirovini već? radi eventualnih izvanrednih pravnih sredstava (iako nisam siguran koliko su moguća, zato pitam o kojem proteku vremena je riječ).
__________________
In order to change we must be sick and tired of being sick and tired.
kortich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 21:25   #4424
Quote:
sneza kaže: Pogledaj post
zato što sad znam kome da se obratim, a da ne ispadam glupa
pisala sam hzmo, ali ne odgovaraju
centar za socijaln rad, tamo odeš i pitaš...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 21:28   #4425
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
koliko se ja sjećam ti nisi niti znao za taj tretman niti za taj filmić a i tvoja žena hvali tretman u filmiću i zadovoljna je poboljšanjem
vjerovati njoj ili tebi pitanje je sad
ko nije znao za tretman???
A ko ju je vozio na tretmane, svet petar u šumi...
Evo sva trči koliko joj je dobro ali ti znaš kako je njoj dobro....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 21:49   #4426
Quote:
kortich kaže: Pogledaj post

koliko dugo si u mirovini već? radi eventualnih izvanrednih pravnih sredstava (iako nisam siguran koliko su moguća, zato pitam o kojem proteku vremena je riječ).
5 god. u profesionalnoj 2 i nešto u općoj mirovini
sneza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 22:11   #4427
žalila se pretpostavljam nisi? ne znam, mislio sam možda obnova po zakonu o općem upravnom postupku, ali ne znam pod što bih to uopće podveo, a i rok je (barem u odnosu na profesionalnu) prošao. a s obzirom da si u općoj, cijela priča oko staža je zapravo možda postala nebitna, radi 40 godina koje sam spomenuo. istina, možda za visinu i nije...

da nazoveš hzmo na besplatni info telefon i probaš pitati? možda nisi jedina kojoj se to dogodilo...
__________________
In order to change we must be sick and tired of being sick and tired.
kortich is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 08:39   #4428
Zvala sam jučer službeni MS SOS telefon i tamo su mi rekli ovo:
-da se to zove beneficirani staž, ne produljeno trajanje
-da se dobiva temeljem dijagnoze
-da traže nalaze neurologa, okulista i fizijatra, a često i nalaze ne starije od 6 mjeseci (ja nikad bila kod fizijatra, a okulista 2008. zadnji put)
-da ide 3 mjeseca po godini od dana dijagnoze

Formular opći u Tvrtkovoj i to je tol
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 10:02   #4429
Znači odlučili su se na laički, umjesto zakonski naziv?

http://www.zakon.hr/z/704/Zakon-o-st...anim-trajanjem

Nije bitno kako ga zovemo, pravo je jako kul.

Ne samo dodatna tri mjeseca na svakih 12 mjeseci, nego se i potrebna dob smanjuje svakih pet godina od priznanja za 1 godinu (npr. ako imaš od donošenja rješenja o benificiranom stažu 30 godina staža, nećeš u mirovinu sa 67, nego sa 61 godinom).

Super za info vezan uz okulista i fizijatra!
__________________
In order to change we must be sick and tired of being sick and tired.
kortich is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 10:23   #4430
ovo je odgovor HZMO-a
Poštovana,



zaštitni dodatak kao pravo ne postoji u sustavu mirovinskog osiguranja od 1.siječnja 1999.osim za korisnike koji su to pravo ostvarili do toga datuma.
sneza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 14:07   #4431
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Zvala sam jučer službeni MS SOS telefon i tamo su mi rekli ovo:
-da se to zove beneficirani staž, ne produljeno trajanje
-da se dobiva temeljem dijagnoze
-da traže nalaze neurologa, okulista i fizijatra, a često i nalaze ne starije od 6 mjeseci (ja nikad bila kod fizijatra, a okulista 2008. zadnji put)
-da ide 3 mjeseca po godini od dana dijagnoze

Formular opći u Tvrtkovoj i to je tol
U zakonu, između ostaloga piše:
Quote:
IV. OSIGURANICI - INVALIDNE OSOBE KOJIMA SE STAŽ OSIGURANJA RAČUNA S POVEĆANIM TRAJANJEM
 
Članak 7.
(1) Staž osiguranja s povećanim trajanjem računa se osiguranicima - invalidnim osobama: slijepim osobama, osobama oboljelim od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, oboljelima od paraplegije, cerebralne i dječje paralize, multipleks skleroze, reumatoidnog artritisa, gluhim osobama i osobama kod kojih postoje funkcionalni poremećaji zbog kojih se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica.
(2) Svojstvo osiguranika - invalidne osobe iz stavka 1. ovoga članka, ako im zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad, utvrđuje se rješenjem Zavoda na temelju nalaza i mišljenja ovlaštenih vještaka prema odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju na zahtjev invalidne osobe.
(3) Osiguranicima - invalidnim osobama iz stavka 1. ovoga članka svakih 12 mjeseci staža osiguranja računa se kao 15 mjeseci.
Zakon ne kaže "da se dobiva temeljem dijagnoze", već "na temelju na temelju nalaza i mišljenja ovlaštenih vještaka" i to "ako im zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad". A MS dijagnoza je samo preduvjet da se postupak pokrene.
__________________
Me and my brothers Jake and Elwood - We're on a mission from God.
Ovaj post je osobne naravi, ne uvjerava, ne savjetuje, ne docira. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama ovog posta upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Malden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 14:42   #4432
Quote:
Malden kaže: Pogledaj post
U zakonu, između ostaloga piše:


Zakon ne kaže "da se dobiva temeljem dijagnoze", već "na temelju na temelju nalaza i mišljenja ovlaštenih vještaka" i to "ako im zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad". A MS dijagnoza je samo preduvjet da se postupak pokrene.
Da, ali ovo što ti citiraš se odnosi na invalidne osobe, a ovo o čemu pričam ja, žena s MS SOS telefona i još neki forumaši, je pravo koje ne spominje invaliditet. Uostalom, nazovi taj telefon pa pitaj, nisam to izmislila.

Baš sam izričito pitala, rekoh da ne idem bezveze i da mi se tamo ne smiju kad dođem - to je, kažu, došlo s ulaskom u EU i imamo pravo samo temeljem dijagnoze, a nalazi se prilažu da se vidi da je imaš.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 14:47   #4433
Quote:
amm1129 kaže: Pogledaj post
Od dana dijagnoze. Ja sam isla dvije godine nakon dijagnoze. Kupila sam zahtjev za mirovinu ( ne znam kak se tocno zove obrazac, plave je boje) dopisala sam na vrhu benuficirani radni staz, iskopirala svu lijecnicku dokumentaciju, napisala zahtjev ( obzirom da bolujem od MS pisnosom zahtjev za staz s produljenim trajanjem). Poslala sam sve u Tvrtkovu i tamo me zvali na vjestacenje. Dobila sam 30% invaliditet. Invaliditet nisam trazila al sam ga dobila. Na temelju cega, ne znam, ali ga imam.
Zašto zahtjev za mirovinu? Meni je žena rekla formular za benficirani staž, ne za mirovinu.

Kako je izgledalo to vještačenje?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 15:15   #4434
Quote:
Malden kaže: Pogledaj post
U zakonu, između ostaloga piše:


Zakon ne kaže "da se dobiva temeljem dijagnoze", već "na temelju na temelju nalaza i mišljenja ovlaštenih vještaka" i to "ako im zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad". A MS dijagnoza je samo preduvjet da se postupak pokrene.
A evo, Maldene, već se o tome pisalo i sam si komentirao - dakle žena je javila iz prve ruke da je potrebna samo dijagnoza.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=3416
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 15:19   #4435
Quote:
kortich kaže: Pogledaj post
Da, zbog pravne stečevine su uveli ovaj Zakon o rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom. Nakon što se dobije rješenje o stažu s povećanim trajanjem, imamo ista prava kao i svaka druga osoba s invaliditetom - neke kul poticaje, pravo na prednost pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima i sl.
Je li to neki drugi zakon od ovoga što je Malden stavio?
I ne kužim da se spominje da dobivaš 30%, kako to uopće može biti i zašto, ako npr. imaš EDSS nula?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 16:11   #4436
staž

tko god ima dijagnozu G35, dobiva beneficirani radni staž, ja sam ga dobila 2014., još prije nego smo ušli u Uniju, taj zakon je vrijedio i prije....ode se u narodne novine, kupi se formular jedan jedini koji postoji, a to je formular utvrđivanje stupnja invaliditeta, jer ne postoji formular za staž, nego samo taj jedan jedini, pa se na tom jednom jedinom formularu prekriži ono zahtjev za invaliditet, rukom se napiše zahtjev za beneficirani radni staž, odnesu se svi nalazi koje netko ima i to original nalazi, zajedno sa ispunjenim tim formularom, ja pola tog formulara nisam ni ispunila, samo osnovno i preda se na HZMO i to je to i kad sam bila na toj komisiji za staž, pitali su me želim li i stupanj invaliditeta odmah, ja sam odbila, jer mi to tada nije bilo bitno, ali su mi rekli da u bilo kojem trenutku mogu podnijeti zahtjev za utvrđivanje stupnja invalidnosti
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 16:12   #4437
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Zašto zahtjev za mirovinu? Meni je žena rekla formular za benficirani staž, ne za mirovinu.

Kako je izgledalo to vještačenje?
Zasto za mirovinu? Jer u RH ne postoji obrazac zahtjev za staz s povecanim trajanjem. Ja sam kemijskom dopusala benificirani radni staz. Vidi negdje 180 str tu smo o tome pisali. Tak je napravila neprikosnovena tak sam napravila i ja. Na vjestacenju mi je dr.gledala papire. Zadrzala originale otpusnih pisama i jos nesto. Gledala papire neurooftalmologa jer sam sa MS krenula sa optickim neuritisom. Dr je bila super. Niti sam sepala ni nosila stake.
__________________
Računajte na nas!
amm1129 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 16:23   #4438
evo baš kako je napisano gore, u RH postoji jedan jedini obrazac, a to je obrazac za invaliditet i invalidsku mirovinu, drugi ne postoji, ode se u narodne novine i kupi taj jedan jedini, osim toga pita se u narodnim novinama, da li je u međuvremenu tiskan još neki obrazac, obzirom se zakon mijenjao
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 16:59   #4439
To sam sad htjela dopisati, mozda sad postoji neki obrazac. Lani ga nije bilo. Od 170 str se pisalo o tome.
__________________
Računajte na nas!
amm1129 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 20:14   #4440
Quote:
Malden kaže: Pogledaj post
Zakon ne kaže "da se dobiva temeljem dijagnoze", već "na temelju na temelju nalaza i mišljenja ovlaštenih vještaka" i to "ako im zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad". A MS dijagnoza je samo preduvjet da se postupak pokrene.
Kao što ti je femme rekla, raspravljalo se već o tome. Također sam temeljem boldanog teksta izrazio sumnju, ali praksa je pokazala da se Zakon tumači drukčije. A to je ono što je jedino bitno na kraju dana i budimo sretni da je tako. Da ne bi još trebali biti nesretni što je nekima od nas (barem zasad) dobro? Tko mi jamči da će biti tako za 30 godina? Tako da takvo tumačenje ne iznenađuje jer realno sama dijagnoza "uzrokuje trajne posljedice za život i rad".
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Je li to neki drugi zakon od ovoga što je Malden stavio?
I ne kužim da se spominje da dobivaš 30%, kako to uopće može biti i zašto, ako npr. imaš EDSS nula?
Da, to je drugo, to su posebna prava vezana uz zapošljavanje propisano provedbenim propisma (npr. poticaj da tvoj poslodavac ne mora plaćati zdravstvene doprinose). Vidi tu: http://www.zosi.hr/usluge-zavoda/ite...oslodavce.html. Nakon što se dobije rješenje o benficiranom stažu, na temelju toga se možeš upisati u registar osoba s invaliditetom i ostaviti pravo na gore spomenute poticaje. Ovo ću naglasiti i boldati, skoro sam zaboravio - osim poticaja i pravo na pet tjedana godišnjeg odmora (što je više od zakonskog minimuma za tjedan dana).

Zakon o stažu s povećanim trajanjem koji Malden citira je druga stvar, on se tiče, kako i sam naziv kaže, staža s povećanim trajanjem (tzv. benificirani radni staž) i relevantan je za stjecanje uvjeta i određivanje mirovine prilikom odlaska u istu.

Ovo propisano za oštećenje je propisano Uredbom, odnosno pripadajućom Listom tjelesnih oštećenja (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._153_2894.html).

Quote:
VII BOLESTI ŽIVČANOG SUSTAVA NESVRSTANE DRUGDJE

multipla skleroza – EDDS 0-4

30%

multipla skleroza – EDDS 4,5-5

50%

multipla skleroza – EDDS 5,5-6

80%

multipla skleroza – EDDS 6,5-10

100%
Naglašam još jednom - tjelesno oštećenje se utvrđuje, ali pravo na naknadu zbog tjelesnog oštećenja iz Zakona o mirovinskom osiguranju ne postoji. Međutim, od Zavoda za vještačenje utvrđeno tjelesno oštećenje (do tog dolazi kad tražiš benificirani staž) može biti preduvjet za ostvarenje određenih prava iz sustava socijalne skrbi o kojima sam pričao, naravno uz dodatni uvjet socijalnog statusa.

P.S. Sve tiskanice možete skinuti i isprintati ovdje, ne morate kupovati (nije da je skupo, ali zašto trošiti novac): http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=752.
__________________
In order to change we must be sick and tired of being sick and tired.

Zadnje uređivanje kortich : 04.09.2015. at 20:48.
kortich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.