Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2007., 18:38   #1
KATASTARSKI PLAN -- POMOĆ !!!

Jel netko zna gdje se na interentu može vidjeti katastarski plan? Treba mi u drugoj županiji pa da pogledam česticu na netu. Tko je vlasnik je pronađeno, sve ok al me zanima kak izgleda to. Tražim i pod položajni nacrt katastarske općine ali ništa. Ne znam gdje se to gleda.
ima nas svakakvih is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 20:26   #2
postoje katastarske općine a ne županije.... na području jednog zemljišnoknjižnog suda može bit više katastarskih općina...EOP I BZP još nisu zaživjeli u potpunosti...utopija totalna.. moraš otić drito u taj katastar
__________________
gde ste koke stigo Zdravko Čolić
de iure_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 21:17   #3
htjedoh reći da moram ići u drugi grad na katastar da toga vraga izvadim...a ono kad se može vidjeti vlasništvo pa eto meni i ideje da se može vidjeti katastarski plan općine...u svakom slučaju hvala na informaciji...da više ne "kopam" po internetu gdje bi moglo biti
ima nas svakakvih is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 22:04   #4
Quote:
ima nas svakakvih kaže: Pogledaj post
htjedoh reći da moram ići u drugi grad na katastar da toga vraga izvadim...a ono kad se može vidjeti vlasništvo pa eto meni i ideje da se može vidjeti katastarski plan općine...u svakom slučaju hvala na informaciji...da više ne "kopam" po internetu gdje bi moglo biti
http://www.katastar.hr/
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 22:39   #5
Quote:
ima nas svakakvih kaže: Pogledaj post
Jel netko zna gdje se na interentu može vidjeti katastarski plan? Treba mi u drugoj županiji pa da pogledam česticu na netu. Tko je vlasnik je pronađeno, sve ok al me zanima kak izgleda to. Tražim i pod položajni nacrt katastarske općine ali ništa. Ne znam gdje se to gleda.
a od čega bi oni živjeli kad bi ti sve dali na netu grafički i tekstualno i još da je službeni dokument i da niš ne platiš. Moš dobit u DGU svega i svačeg samo košta to brate ohoho
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 01:28   #6
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
a od čega bi oni živjeli kad bi ti sve dali na netu grafički i tekstualno i još da je službeni dokument i da niš ne platiš. Moš dobit u DGU svega i svačeg samo košta to brate ohoho
Vraga, ta lova ide privatiziranim geodetskim zavodima i firmama poput geofota, koje rade izmjeru, ta i još hrpa drugih proračunskih sredstava.....famozno javno privatno partnerstvo

obični dipl.ing u DGU ima plaću 3900 ili 4200 kuna...to privatnik zaradi za jedan dan

da ljudima ne plaćaju postiplomski, pokoji seminar i sl. ne znam tko bi tamo još radio
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 15:43   #7
možda je off topic ali nek mi neko objasni razliku između katastra i zemljišno knjižnog odjela! Neki dam sam u katastru podigla posjedovni list i rečeno mi je da moram ić na ovaj drugi odjel vidjet ako je to uknjiženo? Sve ja to kužim...ali (uvijek ima ali...) ako je u posjedovnom listu naveden popis čestica koje ja dakle posjedujem (ako je posjedovni list) zašto ja moram na Z-K odjel? ne znam ako me shvaćate.... ako je to list kojim ja imam uvid što je dakle u MOM POSJEDU zar to ne znači samim time da sam ja vlasnik toga? čemu onda knjižiti te čestice? Ok, vidim da sam to spetljano objasnila.... ali pliiiz help me
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 15:49   #8
katastar vodi posjedovno stanje... a posjed je faktična vlast na stvari... posjednik je onaj koji stvar "drži"... vlasništvo je nešto sasvim drugo... vlasnik je onaj koji je upisan u zemljišnim knjigama a koje se vode u zemljišno-knjižnom odjelu na sudu.. posjed i vlasništvo su dvije jako različite pravne kategorije i to već kojih 2000 godinica... ukratko...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 15:52   #9
Quote:
-kec- kaže: Pogledaj post
posjed i vlasništvo su dvije jako različite pravne kategorije i to već kojih 2000 godinica... ukratko...
po ovom se vidi koliko sam upućena u pravne stvari...ako nije problem...može maaaalo podrobniji opis ova dva pojma
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 15:59   #10
sve pet .....nađoh ... evo link
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 16:00   #11
Ti recimo imaš neku nekretninu, naprimjer oranicu. I tebe ta zemlja uopće ne zanima znaš da je imaš ali recimo ne želiš je prodati. E sad recimo da imaš bratića koji bi tu zemlju rado obrađivao. Znači ti si vlasnik, a on je posjednik.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 16:06   #12
posjed je faktična vlast na stvari... npr. ako uzmeš od kolege kemijsku sa stola ti si posjednik te kemijske i ak ti je netko otme pravni poredak ti osigurava posjedovnu zaštitu kao posljednjem mirnom posjedniku bez upuštanja u to tko je vlasnik...

vlasnik je onaj koji može sa stvari "neograničeno" raspolagati... prodati, koristiti, uništiti itd....

za nekretnine se smatra vlasnikom samo onaj koji je upisan u zemljišnim knjigama (kod z-k odjela općinskog suda) dok se ne dokaže suprotno... katastar bi trebao voditi stvarno stanje na terenu - tko je posjednik dok zemljišno-knjižni odjel (gruntovnica) vodi stanje vlasništva koje se upisuje temeljem pravovaljane isprave (npr. ugovor o kupnji s ovjerenim potpisom prodavatelja, točnom naznakom nekrenine z-k.ul., k.č.br., k.o. itd. te clausulom intabulandi) s pravnog prednika koji je upisan u zemljišnim knjigama... ukratko...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 16:27   #13
sad mi je jasno bar 90%..... ako recimo na mom posjedu (koji NIJE) proknjižen netko bespravno sagradi objekt (ili vlastitu kuću ili gospodarsku zgradu) kako ga ja mogu laički rečeno ''sredit''? Da li je moguće da netko na mom posjedu, dakle tom istom gore navedenom izgradi npr. parkiralište može li on od grada ili lokalne samouprave dobiti koncesiju (dakle pravo na koncesiju) i kako da ja onda ''riješim taj problem''?
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 16:40   #14
Prvo budi sigurna da si vlasnik prije upuštanja u bilo kakve procese. Drugo vidiš da dosta ljudi u državi radi šta hoče i kako hoče što znači da je sve moguče ( osim drvenog špareta ) pa tako i da netko gradi na tvojoj zemlji. Ako je to tvoja zemlja onda je to bespravna gradnja. E sad ako je taj netko sagradio parking na tvojoj zemlji i grad mu je dao koncesiju možda ga nisu ni tražili dokaz o vlasništvu ne znam koji je uvjet za dobit koncesiju. To ne znam, a ti ako ti se to dogodilo ponavljam prvo gas do gruntovnice po dokaz o vlasništvu pa kod odvjetnika nemaš druge.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.