Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2006., 12:31   #21
jeje.... bas tako
__________________
---
Slušaj Mater
Mr_Orang3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 18:52   #22
Neke stvari onda nisu jasne ni poreznoj upravi.
Ja sam ove godine kupio teren od 556 kvadrata i na poreznoj upravi su me upitali dali želim platiti porez ili sačuvati pravo oslobadjanja poreza na prvu kupnju nekretnina u nekom obliku u budućnosti.
Platio sam porez računajući da mi se više isplati čekati ako se ne znam kada ukaže prilika za kupnjom neke nekretnine.
goranin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 12:12   #23
Quote:
goranin kaže:
Neke stvari onda nisu jasne ni poreznoj upravi.
Ja sam ove godine kupio teren od 556 kvadrata i na poreznoj upravi su me upitali dali želim platiti porez ili sačuvati pravo oslobadjanja poreza na prvu kupnju nekretnina u nekom obliku u budućnosti.
Platio sam porez računajući da mi se više isplati čekati ako se ne znam kada ukaže prilika za kupnjom neke nekretnine.
Ako se želiš osloboditi poreza na kupnji gradilišta, moraš potpisati izjavu, da ces u roku iducih par godinana tom gradilištu izgraditi kucu i o tome obavjestiti poreznu, jer ce ti u suprotnom porez biti naplacen za tih par godina. Posto je rok bio relativno kratak, moj sogor odustao od oslobadjanja, jer ne bi to mogao ispostovati.
Imam gradiliste od ranije,na koje sam platio porez, kupio lani kucu i podnio zahtjev za oslobodjenje poreza, prilozio hrpu papira i dokaza o kojecemu, i jos uvijek nakon cca 15 mjeseci niti su dosli na procjenu vrijednosti gradilista ni kuce niti sam dobio ikakvo rjesenje.
__________________
epruveto sretan ti majčin dan
SANJAM U BOJAMA
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 23:25   #24
Oslobođenje od poreza na promet nekretnina

supruga i ja smo kupili novi stan od 63m2 u koji bi trebali useliti u 12mj ove godine (al može biti i kasnije ako ga ne stignu izgraditi)....i ženi i meni to će biti prva nekretnina koju posjeduje (roditelji imaju svoj stan odn. kuću u kojima žive i nemaju nikakvu drugu nekretninu u vlasništvu).....dakle, imamo pravo na oslobođenje od poreza na promet nekretnina.....ono što mene zanima je do kada taj zahtjev moramo predati u poreznu (znam da je brdo papira)? jer znam da ima neki rok....navodno je jedan od uvjeta i da imamo prijavljeno prebivalište u mjestu i na adresi novog stana....problem je što stan još nije izgrađen pa tako niti nismo upisani na novu adresu...prije koji dan smo konačno potpisali i ugovor s prodavateljem stana i riješili s bankom kredit....dakle, kad (ili od kad) možemo krenuti s prikupljanjem papira i predati zahtjev za oslobođenje od poreza na promet nekretnina + do kada je rok za predaju zahtjeva?

hvala unaprijed na odgovorima

Mario
marioreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 09:47   #25
Rok je "30 dana od dana sklapanja ugovora odnosno drugog pravnog posla kojim se stječe nekretnina."

Od papira nema bas toliko puno toga:
1. ugovor o kupnji nekretnine
2. Prijava poreza na promet nekretnina
3. Zahtjev za utvrđivanje prava na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina
4. preslika domovnice
5. uvjerenje policijske uprave o prebivalištu građanina poreznog obveznika na kupljenoj nekretnini, samo ako porezni obveznik već nema osobnu iskaznicu s prijavom na novokupljenoj nekretnini
6. dokaz o statusu stanovanja na prethodnoj adresi
7. dokaz kako i kada je prodavatelj stekao nekretninu koju prodaje

S tim da, u vasem slucaju kako nekretnina nije jos izgradjena, dajete samo pismenu izjavu da cete prebivaliste promjeniti kad nekretnina bude useljiva

Vise informacija pogledaj tu: http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:10   #26
hvala puno
marioreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:29   #27
Za oslobadjanje se moras prijaviti na novu adresu. Nema veze sto stan nije gotov ( s ugovorom o kupoprodaji dolazis na policiju i prijavljujes se na adresu). Moj ce stan biti gotov za 3 mjeseca a vec sam 2 mjeseca sluzbeno na novoj adresi. Rok za predaju papira za oslobadjanje je mjesec dana od potpisivanja ugovora.
fjaka02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:59   #28
Mislim da je u temi "Pravne stvari oko kupovine stana..." netko bio rekao da je dovoljna izjava da ces se preseliti... probaj procitati tu temu, jer tamo ima odgovora na ovakva pitanja.

Edit: pronasla sam to u jednom od izdvojenih postova. Evo i linka: https://www.forum.hr/showthread.php?t=122716

Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 01:29   #29
ok zvao sam poreznu i tamo su mi rekli da je dovoljna izjava da ću se preseliti na tu adresu.....kad se preselim onda im opet dođem.....
marioreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:33   #30
Quote:
marioreni kaže: Pogledaj post
ok zvao sam poreznu i tamo su mi rekli da je dovoljna izjava da ću se preseliti na tu adresu.....kad se preselim onda im opet dođem.....
Da, to je točno ... ja gradim kuću i kada sam kupio zemljište podnio sam prijavu za oslobađanje od poreza na promet nekretninama (prva nekretnina). Uz prijavu sam priložio izjavu da ću izgraditi obiteljsku kuću i useliti u roku od mislim da je max. 5 godina od podnošenja prijave.
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 00:11   #31
Mi smo saznali za to oslobođenje od poreza kad smo se uselili i prijavili na novu adresu i od datuma potpisivanja ugovora je prošlo skoro tri mjeseca - nitko nije ni pitao za datum. Ne kažem da treba kasniti, ali očito datum nije problem ako zadovoljavate sve ostale uvjete .
__________________
This used to be my playground
big mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 17:13   #32
zanimljivo....ovdje su se javili ljudi koji su popušili jer nisu na vrijeme dali zahtjev (mjesec dana od potpisivanja ugovora, kako i piše u ZAKONU)....
marioreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 21:50   #33
Quote:
marioreni kaže: Pogledaj post
zanimljivo....ovdje su se javili ljudi koji su popušili jer nisu na vrijeme dali zahtjev (mjesec dana od potpisivanja ugovora, kako i piše u ZAKONU)....



ma onda nek se ti ljudi lijepo zale i dobit ce pare natrag....mislim to prvi put cujem a na poreznoj sam svaki dan radi nekoga ili necega

Strasno ! e svasta cu i ja cuti.......
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:19   #34
ja sam nedavno prijavljivala porez. rok je mjesec dana od ugovora o kupoprodaji. treba ili prijava prebivališta ili (ako nije izgrađeno) izjava da ćeš se prijaviti kasnije i naknadno im dostaviti uvjerenje o prebivalištu, ovjerena kod jb - obrazac dobijete na poreznoj.
i nemojte slučajno zvati njihov 0800 broj jer su meni telefonom rekli sve suprotno - da izjava ne mora biti na njihovom obrascu i da ne mora biti ovjerena.
lada13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 19:55   #35
da li ovo oslobodjenje vazi i za osobe obrtnike ili samo privatne osobe, pitam jer je nama knjigovodja rekao kada bi kupovali stan da ne bi uslo u povrat poreza nit u kakvu olaksicu..drugo misljenje?
daspei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 21:17   #36
Quote:
lada13 kaže: Pogledaj post
ja sam nedavno prijavljivala porez. rok je mjesec dana od ugovora o kupoprodaji. treba ili prijava prebivališta ili (ako nije izgrađeno) izjava da ćeš se prijaviti kasnije i naknadno im dostaviti uvjerenje o prebivalištu, ovjerena kod jb - obrazac dobijete na poreznoj.
i nemojte slučajno zvati njihov 0800 broj jer su meni telefonom rekli sve suprotno - da izjava ne mora biti na njihovom obrascu i da ne mora biti ovjerena.
e ovo su vrlo korisne informacije....da, ja sam baš zvao taj broj jer kao i mnogi drugi Hrvati zaboravih da živim u državi čiji je državni aparat i papirologija gori od onog u najgorim marionetskim državicama.......btw, možeš li navesti koje ste sve papire trebali donijeti na poreznu (jel ja baratam informacijama koje sam dobio od porezne)
marioreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:25   #37
Prijava poreza - sto treba biti ovjereno, a sto moze kopija?

Prijavljujem porez na kupnju prve nekretnine (zemljista), pa trebam predati i hrpicu papira kako bi se oslobodio placanja poreza. Za neke stvari nisam siguran da li mogu predati kopije, ili trebaju biti originali, pa molim da mi pomognu oni koji znaju:

1) Isprava kojom je prodavatelj stekao nekretninu (rjesenje o nasljeđivanju) - moze li to biti kopija rjesenja ili se mora ovjeravati (gdje onda dizem original)?

2) Dokaz o državljanstvu - kopija osobne/domovnice ili ovjerena kopija?

Osim ugovora i ispunjenih obrazaca, trebam jos i:

- uvjerenje o prebivalistu (MUP)
- dokaz o statusu stanovanja na prethodnoj adresi (navodno rodni list iz kojeg se vidi srodstvo i vlasnicki list za kucu od staraca gdje za sada zivim)
- uvjerenje o neposjedovanju nekretnine (katastar)

Da li je to sve ili treba jos nesto? Ili sam nesto krivo pretpostavio? Hvala svima!!!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 07:22   #38
Mi smo dali original jedino kupoprodajni ugovor, a sve ostalo su bile kopije! Znači ugovor, rodni list, domovnica, vlasnički list od kuće tvojih roditelja(ako si tamo živio), obrazac s porezne, odjava i prijava prebivališta. Mislim da je to sve, al možda mi je nešto i promaklo, ako je sorry.
dinida is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 07:24   #39
Što se tiče katastra i to smo predali.
dinida is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 09:12   #40
Quote:
dinida kaže: Pogledaj post
odjava i prijava prebivališta.
Hm.. ja mogu samo izvaditi dokaz o prebivalistu, jer kupujem gradiliste.. nemam se jos na sto prijaviti. To je to? Doduse, dali su mi i neku izjavu gdje trebam potvrditi da cu u roku 5god na zemljistu sagraditi kucu.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.