Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2007., 13:15   #41
Oslobadjanje od poreza kod kupnje prve nekretnine

Supruga i ja kupujemo prvu nekretninu- kako ozbiljno zvuci, zapravo rijec je o jednosobnom stanu.

I sada kako nam nasi poreznici daju mogucnost oslobadjanja od placanja poreza s obzirom da rjesavamo po prvi puta stambeno pitanje, imam dilemu.

Da li oboje moramo biti prijavljeni na toj adresi ili je dovoljno da to bude samo jedno od nas? Bolja polovica je nositelj kredita, nekretnina ce biti na njoj pa smo mislili samo nju prijaviti na toj adresi s obzirom da ipak netko mora

Najsretniji bi bili kad nitko ne bi morao biti na toj adresi jer nam to samo komplicira zivot s obzirom da u tom gradicu ne radimo, vec bi samo stanovali.

Trenutno smo prijavljeni kod mojih roditelja te bi nam odgovaralo da tako i ostane iz vise razloga.

Imate li kakvu sugestiju?

Hvala i pozdrav
zokys is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 14:57   #42
Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
Supruga i ja kupujemo prvu nekretninu- kako ozbiljno zvuci, zapravo rijec je o jednosobnom stanu.

I sada kako nam nasi poreznici daju mogucnost oslobadjanja od placanja poreza s obzirom da rjesavamo po prvi puta stambeno pitanje, imam dilemu.

Da li oboje moramo biti prijavljeni na toj adresi ili je dovoljno da to bude samo jedno od nas? Bolja polovica je nositelj kredita, nekretnina ce biti na njoj pa smo mislili samo nju prijaviti na toj adresi s obzirom da ipak netko mora

Najsretniji bi bili kad nitko ne bi morao biti na toj adresi jer nam to samo komplicira zivot s obzirom da u tom gradicu ne radimo, vec bi samo stanovali.

Trenutno smo prijavljeni kod mojih roditelja te bi nam odgovaralo da tako i ostane iz vise razloga.

Imate li kakvu sugestiju?

Hvala i pozdrav
Moja ti je sugestija da nazoveš besplatni info telefon porezne Uprave Ministarstva financija RH 0800 66 99 33 i pitaj za oslobađanje o poreza kod kupnje prve nekretnine za postupak. tako ćeš dobiti informaciju iz prve ruke, koju ako ovdje i dobiješ opet moraš provjeriti.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 09:06   #43
Supruga i ja smo kupili svoju prvu nekretninu (kuću) prije tri godine i vlasnici smo po pola. Bili smo oslobođeni svaki po 50m2 kuće, dok za zemljište smo morali platiti porez u cijelosti. Što znači ako je vlasnik nekretnine samo tvoja supruga onda će samo ona biti oslobođena. Mi kada smo prijavljivali porez još nismo bili prijavljeni na toj adresi. Pa valjda to znači da samo gledaju koliko je vlasnika jedne nekretnine i po tome računaju oslobađanje. Dakle po meni vi možete biti zajedno vlasnici (po pola ili nekako dgukčije) tog vašeg novog stana, a ti možeš biti prijavljen negdje drugdje i bit ćete oslobođeni zajedno. Ali sve to skupa provjeri u poreznoj upravi jer se stvari stalno mijenjaju.
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 11:04   #44
nazovi besplatni info telefon Porezne Uprave

Najbolje ti je otići na služebnu stranicu Porezna Uprava RH i pogledaj pod propisima Zakon o porezu na nekretnine.Imaš stavku povlastice i oslobađanje od poreza na nekretnine. Tamo ti točno piše tko i pod kojim uvjetima može biti oslobođen poreza. A možeš nazvati i besplatni telefon za građane Porezne uprave RH 0800 66 99 33.I dobit ćeš sve informacije bez lutanja. danas je barem sve jednostavno.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 21:00   #45
I, ako nekog zanima, nekretninu ne možeš prodavati sljedećih pet godina. Tako mi je rekla ljubazna gospođa u poreznoj.
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 22:11   #46
Quote:
mali008 kaže: Pogledaj post
I, ako nekog zanima, nekretninu ne možeš prodavati sljedećih pet godina. Tako mi je rekla ljubazna gospođa u poreznoj.
E pa gospođa ti je rekla krivo, zato je i bila ljubazna, jer laže.
Zakon o porezi na dohodak točno navodi slijedeć; da se nekretnina ne može prodavati prije isteka roka od 3 godine,odnosno može ali se plaća porez na dohodak u visini 35% od razlike u cijeni od kupljene do prodane. Znači ako si kupio za npr.100.000 EUR-a a prodaješ samo za 5 EUR-a više 35% plaćaš državi.
Međutim može i prije isteka roka od 3 godine, i uz poptuno oslobađanje od plaćanja poreza na dohodak ukoliko je nekretnina korištena u svrhu stanovanja od strane vlasnika ili njegovih uzdržavanih članova obitelji.
To je članak 27. stavak 6. zakona o porezu na dohodak NN 177/04.
Poreznici tu informaciju taje. Ali oni koji švercaju nekretninama to već odavno znaju, pa na nekretninu prijave ženu ili kćerku i prodaju je kad hoće.
Poreznici ti to neće reći, jer štite interes države, 35% ide u njihovu blagajnu.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:23   #47
A tako. Zahvaljujem na informaciji. U nadi da mi neće trebati.
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 09:57   #48
Zlatko 1234 i ekipa, zahvaljujem na pojasnjenju.

Znaci ako i prodamo stan nakon recimo godine dana iz razloga sto nam nesto ne odgovara svejedno necemo platiti porez drzavi?!

U svakom slucaju cu zvati na njihov besplatni telefon, btw rade od 9,00 (valjda dok se razbude i odluce biti ljubazni)

Pozdrav
zokys is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 10:09   #49
Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
Zlatko 1234 i ekipa, zahvaljujem na pojasnjenju.

Znaci ako i prodamo stan nakon recimo godine dana iz razloga sto nam nesto ne odgovara svejedno necemo platiti porez drzavi?!

U svakom slucaju cu zvati na njihov besplatni telefon, btw rade od 9,00 (valjda dok se razbude i odluce biti ljubazni)

Pozdrav
Točno. Ako prodate stan prije isteka roka od 3.godine od dana kupnje, neće platiti porez na dohodak zbog razlike u cijeni (35%), samo u slučaju ako je nekretnina korištena u svrhu stanovanja vlasnika ili njegovih uzdržavanih članova obitelji (mora/ju imati prijavljeno prebivalište najmanje 6 mjeseci na predmetnoj nekretnini).

Meni je čovjek prodavao građevno zemljište sa građevinskom dozvolom, na kojem je bila neka stara kućica. Međutim on nije bio prijavljen na tom "gradilištu" već u Zagrebu gdje stanuje. Otišao je u Poreznu Upravu i naravno rekli su mu da u koliko to prodaje po većoj cijeni od kupljene, a prije isteka roka od 3 godine, platit će 35% od tog iznosa državi, kao porez na dohodak.Naravno on mi nije htio prodati to zemljište na način da stavimo cijeli iznos na Ugovor, već samo onoliko koliko je on platio (prodaje mi ga za 47.000 EUR-a a on ga je kupio za 10.000 EUR-a). Da smo sastavili ugovor na 47.000 EUR-a on bi državi platio 35% (zbog razlike). Meni je to bilo nepovoljno jer sam htio cijeli iznos 47.000 EUR-a dignuti na kredit. Uzeo sam Zakon u šake, proučio ga i nazvao Poreznu upravu (besplatni info telefon).Dežurna službenica mi je rekla da će on platiti 35%, a kad sam je pitao " a što u koliko on ima prebivalište na toj adresi"?, onda mi je odgovorila "onda ne plaća ništa". E to sunce moje, to sam te čekao da kažeš, lihvarka (država) to mi nije htjela reći da je nisam pitao. Ja lijepo nazovem čovjeka i kažem mu neka se ode Odjaviti sa sadašnje adrese i neka se prijavi na tu koju meni prodaje. Nakon toga lijepo potpisali Kupoprodajni ugovor
Vuk sit a koze na broju. Provjereno 100000000000000%.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 10:34   #50
zlatko 1234,

evo sam upravo razgovarao sa "dobrom tetkom" iz porezne uprave koja me uvjerava kako nije moguce nikako izbjeci placanje poreza u slucaju da se stan proda u roku kracem od 5 godina...i dalje nastavlja kako ljudi brkaju porez na dohodak i porez na promet nekretnina.

Kako da je uvjerim da stvar ipak funkcionira? Meni to u ovom trenutku nije presudno ali nek nam zagusti i da budemo prisiljeni prodati stan ne bih zelio da nam ispostave uplatnicu na 5% od cca. 70 000 EUR-a.

Supruga u svakom slucaju mora biti prijavljena na toj adresi ako cemo koristiti olaksicu mada bih najradije to izbjegao ali izgleda da ne moze.

U kojem roku se treba prijaviti na toj adresi? Ugovor cemo potpisati za cca. 40ak dana jer je rijec o novogradnji koja ce biti useljiva tek za 2 mjeseca (najranije) bez obzira sto investitor pismeno garantira i prije.
zokys is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:01   #51
Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
zlatko 1234,

evo sam upravo razgovarao sa "dobrom tetkom" iz porezne uprave koja me uvjerava kako nije moguce nikako izbjeci placanje poreza u slucaju da se stan proda u roku kracem od 5 godina...i dalje nastavlja kako ljudi brkaju porez na dohodak i porez na promet nekretnina.

Kako da je uvjerim da stvar ipak funkcionira? Meni to u ovom trenutku nije presudno ali nek nam zagusti i da budemo prisiljeni prodati stan ne bih zelio da nam ispostave uplatnicu na 5% od cca. 70 000 EUR-a.

Supruga u svakom slucaju mora biti prijavljena na toj adresi ako cemo koristiti olaksicu mada bih najradije to izbjegao ali izgleda da ne moze.

U kojem roku se treba prijaviti na toj adresi? Ugovor cemo potpisati za cca. 40ak dana jer je rijec o novogradnji koja ce biti useljiva tek za 2 mjeseca (najranije) bez obzira sto investitor pismeno garantira i prije.
Ovako, porez na promet nekretnine iznosi 5% i ti ćeš ga platiti sada kada kupuješ nekretninu (Zakon o porezu na nekretninu). Ako ti je to 1 nekretnina onda imaš poreznu olakšicu, ali samo ako ti je prva nekretnina.
Kada budeš prodavao stan onda porez na nekretninu plaća kupac 5%, znači novi vlasnik, a ti si oslobođen poreza na dobit od 35% za razliku u cijeni samo pod uvjetom da je tebi kao prodavatelju ta nekretnina koristila za stanovanje ili uzdržavanim članovima tvoje uže obitelji (Zakon o porezu na dohodak).
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:37   #52
Malo brkate stvar, odnosno ne pisete bas u potpunosti sve do kraja

Kad kupujes nekretninu kaci te porez od 5% na promet nekretninama. Ako ti je prva bit ces oslobodjen odredjenog dijela od tih 5%.

Kad prodajes tu nekretninu, kace te dvije potencijalne stvari:
- ako je prodajes u roku od 3 godine onda moras platiti 35% poreza na dohodak ako si ju prodao za vecu cijenu. Porez se placa na *razliku*, ne na ukupnu cifru. Dakle ako si ju prodao za 5 EUR vise neko sto si je platio kod kupnje, platit ces 35% na tih 5 EUR. Sve to ukoliko nisi bio prijavljen na toj adresi. Ako jesi, ne placa se nista
- ako prodajes u roku od 5 godina, a bio si oslobodjen onih 5% poreza na promet nekretninama jer je bila prva nekretnina, onda moras vratiti drzavi taj dio kojeg si bio oslobodjen
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:56   #53
Potpisujem te, Lei.

Sto se tice prijave na adresi nekretnine za koju zelite biti oslobodjeni placanja poreza na promet nekretnina, netko od vas (zena) mora biti prijavljen na toj adresi. Inace, nista od oslobodjenja.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 13:46   #54
Lei je definitivno u pravu!!!

Pročešljala sam maloprije detaljno porezni zakon o prometu nekretnina, ali ne vidim načina kako bi uspjeli prodati stan u kratkom roku i izbjeći porez. Nažalost.

Ipak, možda postoji kakva rupa u zakonu, a ako postoji...molim ukažite na to!!!

3.500 EUR nije malo, treba ih i zaradit....
pupak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 15:26   #55
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Malo brkate stvar, odnosno ne pisete bas u potpunosti sve do kraja

Kad kupujes nekretninu kaci te porez od 5% na promet nekretninama. Ako ti je prva bit ces oslobodjen odredjenog dijela od tih 5%.

Kad prodajes tu nekretninu, kace te dvije potencijalne stvari:
- ako je prodajes u roku od 3 godine onda moras platiti 35% poreza na dohodak ako si ju prodao za vecu cijenu. Porez se placa na *razliku*, ne na ukupnu cifru. Dakle ako si ju prodao za 5 EUR vise neko sto si je platio kod kupnje, platit ces 35% na tih 5 EUR. Sve to ukoliko nisi bio prijavljen na toj adresi. Ako jesi, ne placa se nista
- ako prodajes u roku od 5 godina, a bio si oslobodjen onih 5% poreza na promet nekretninama jer je bila prva nekretnina, onda moras vratiti drza taj dio kojeg si bio oslobodjen
Ajme majko mila pa to sam napisao barem pet puta, i dodatno pojasnio što je 5%, što je 35%, , što je porez na nekretninu a što porez na dohodak, i kako se može zaobići, izbjeći plaćanje, a kada,zašto i tko plaća ili ne plaća.
I sad si ti to prepisala.No dobro,možda sam to previše pravnički pisao pa nije svima jasno.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 15:38   #56
Quote:
zlatko1234 kaže: Pogledaj post
Ajme majko mila pa to sam napisao barem pet puta, i dodatno pojasnio što je 5%, što je 35%, , što je porez na nekretninu a što porez na dohodak, i kako se može zaobići, izbjeći plaćanje, a kada,zašto i tko plaća ili ne plaća.
I sad si ti to prepisala.No dobro,možda sam to previše pravnički pisao pa nije svima jasno.
Izvini, ali ovo

Quote:
lei kaže: Pogledaj post
- ako prodajes u roku od 5 godina, a bio si oslobodjen onih 5% poreza na promet nekretninama jer je bila prva nekretnina, onda moras vratiti drzavi taj dio kojeg si bio oslobodjen
nisi nigdje napisao.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 18:03   #57
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Izvini, ali ovo



nisi nigdje napisao.
Dobro to doista nisma napisao. Ali nisam smatrao niti potrebnim o tome pisati, pa ne očekuju valjda ljudi da uvijek i svega budu oslobođeni.Ja sam se više bazirao na Zakon o porezu na dohodak, dok mi je potpuno logično da platiš ono čega si bio oslobođen ukoliko vršiš prodaju prije nekog roka ili barem dio.
Npr. kad osoba sa invaliditetom uveze automobil sa oslobođenim plaćanjem poreza na promet vozila i carine, i ima zabranu otuđenja vozila 3 godine. meni je ok ako ga želi prodati prije isteka tog roka jer mu se više ne sviđa ili želi novi i bolji, da mora platiti ono čega je bio oslobođen kod uvoza.
Ne vjerujem da ljudi očekuju da baš uvijek budu oslobođeni od svega. Jer ako neće platiti 35% poreza na dohodak,zbog razlike u cijeni, pa ajmo sada neplatiti još i onih 5% kojih smo bili oslobođeni kod kupnje. Mislim da bi to bilo malo previše za tražiti.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 18:41   #58
Quote:
zlatko1234 kaže: Pogledaj post
Dobro to doista nisma napisao. Ali nisam smatrao niti potrebnim o tome pisati, pa ne očekuju valjda ljudi da uvijek i svega budu oslobođeni....

Quote:
zlatko1234 kaže: Pogledaj post
Ajme majko mila pa to sam napisao barem pet puta, i dodatno pojasnio što je 5%, što je 35%,

No dobro,možda sam to previše pravnički pisao pa nije svima jasno.
Mozda bi malo manje bahat ton bio primjereniji temi s obzirom da se ipak nije radilo samo o 'previse pravnickom pisanju pa nije svima jasno'?!
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 22:56   #59
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Mozda bi malo manje bahat ton bio primjereniji temi s obzirom da se ipak nije radilo samo o 'previse pravnickom pisanju pa nije svima jasno'?!
Bahato ili ne, bitno da je informacija točna i da se ljudima pomogne da ne lutaju i da ih državni služebnici ne veslaju.To je cilj ovoga foruma,odnosno posta.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 10:34   #60
Quote:
zlatko1234 kaže: Pogledaj post
Bahato ili ne, bitno da je informacija točna i da se ljudima pomogne da ne lutaju i da ih državni služebnici ne veslaju.To je cilj ovoga foruma,odnosno posta.

Obzirom da mi nije namjera pretvoriti ovaj post u nase chatanje i prepucavanje, jos jednom cu te quotat pa se gubim odavde.

Kad nesto NE napises te dajes nepotpune informacije, a izjavis
Quote:
zlatko1234 kaže: Pogledaj post
Ajme majko mila pa to sam napisao barem pet puta.
pa onda opet

Quote:
zlatko1234 kaže: Pogledaj post
Bahato ili ne, bitno da je informacija točna i da se ljudima pomogne.
obzirom da ne dajes u potpunosti tocne informacije te se komentiras post od Lei koji je obuhvatio sve i stvarno je to the point, pitanje da li stvarno pomazes ili se pravis pametan prepustam procjeni svakog forumasa pojedinacno.

Sad gibam...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:41.