Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2012., 00:40   #941
Quote:
velika zelena kaže: Pogledaj post
jel znate možda neku dobru mjuzu za meditaciju?
Evo jedna prigodna:

https://www.youtube.com/watch?v=_0ZR7hjcqa8

"Inhale/exhale

You breathe to live
You breathe - you die

Inhale/exhale"

Duhovnija da ne može duhovnija biti.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 02:51   #942
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Evo jedna prigodna:

https://www.youtube.com/watch?v=_0ZR7hjcqa8

"Inhale/exhale

You breathe to live
You breathe - you die

Inhale/exhale"

Duhovnija da ne može duhovnija biti.
dobra za opuštanje
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 18:39   #943
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Cuo sam od ljudi prilicno talentiranih sa prilicno iskustava i prilicno prakse (do ekstremnih razmjera) kako jednom se ukljucivsi u aktivniji zivot vise nisu mogli. Sve je ok dok si sam na fiksnoj placi. kada imas djecu i kredite ili recimo otvoris svoju firmu i imas hiljadu stvari za kojima treba trcat to je vrlo cesto problem.
Dvojim oko talenta i iskustava ljudi na koje se pozivaš!?

Meditacija je put ka prevladavanju i kidanju okova vezanosti za materijalno.

Čovjek koji meditira je na (duhovnom) putu koji je nadređen umnom
(materijalističkom) vrijednosnom sustavu i nikada se ne podređuje zakonima koje je jednom prevladao. Kad se to pak desi, onda se ne radi o osobama na duhovnom putu, već o osobama (egocentricima) koje upražnjavanjem meditacije i pomacima koje postižu, samo prihranjuju svoj ego. Takve osobe u trenutcima koje spominješ doista padaju na samo dno. Oni se pravi u takove situacije nikada neće ni dovoditi.
__________________
Istom,kad otvorimo treće oko spoznajemo što je laž !
Deus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 23:11   #944
teoreticar
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 14:28   #945
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Cuo sam od ljudi prilicno talentiranih sa prilicno iskustava i prilicno prakse (do ekstremnih razmjera) kako jednom se ukljucivsi u aktivniji zivot vise nisu mogli. Sve je ok dok si sam na fiksnoj placi. kada imas djecu i kredite ili recimo otvoris svoju firmu i imas hiljadu stvari za kojima treba trcat to je vrlo cesto problem.
Uff...ti redovnici stvarno se sve puši kako su duhovni...a nemaju ni ženu, ni djecu ni posao . Većina ih nije nit sposobna za takve stvari (mnogi nisu sposobni ženu imat ili se samostalno uzdržavat nekakvim poslom i sl. i samo su paraziti društva i većina ih je to i bila kroz cijelu povijest čovječanstva) i teško je za vjerovat da oni koji nisu sposobni za neke takve svjetovne stvari da će biti uspješni u duhovnim stvarima. Ista stvar ko i popovi u crkvi. Čast izuzecima, npr. Buddha koji je imao i ženu i cijelo bogatstvo pa se toga odrekao. Isto kao što imaš cijelu hrpu redovnika koji nemaju niti d od duhovnosti tako ima i cijela hrpa takvih poslovnih i oženjenih ljudi. Ali za duhovni razvoj te stvari su nebitne...

Zadnje uređivanje Aghori Baba : 01.04.2012. at 15:01.
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 16:28   #946
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
teoreticar
NE!

Okorjeli protivnik teoretiziranja.
__________________
Istom,kad otvorimo treće oko spoznajemo što je laž !
Deus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 17:02   #947
Quote:
velika zelena kaže: Pogledaj post
jel znate možda neku dobru mjuzu za meditaciju?
Ako ti se meditira onda meditiraj, a ako ti se sluša muzika onda slušaj muziku
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 00:53   #948
Vidim da su ljudi imali razlicita iskustva s meditacijom, i dobra i losa. Ono sto ja mogu reci za sebe je da mi meditacija pomaze, s time da ja ne idem bas u krajnost. Mada, vezano za meditaciju, to nije za svakoga. Covjek mora pronaci svoj put, nekom pomazu crkva i molitva, nekom fizicka aktivnost, nekom meditacija itd itd... Ja sam probala molitvu i crkvu i nije mi pomoglo. Najprije, jer se ja ne mogu skoncentrirati na molitve. S druge strane, kad meditiram, u stanju sam u potpunosti isprazniti um i ponavljati odredjenu mantru. Neko se ne moze skoncentrirati na meditiranje, bas je jedan moj prijatelj takav. Nikako mu ne uspijeva, a meni je krenulo dobro od samog pocetka.
Inace sam hipersenzibilna i talozim stres nenormalno.. Vise sam onaj tip osobe da sutim i trpim, ne istresam se ni na koga i ni na sto, pa mi meditacija pomaze da smirim um i opustim se.
__________________
Wherever you look, there's something to be seen.]
WolfWoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 10:56   #949
Quote:
Aghori Baba kaže: Pogledaj post
Ako ti se meditira onda meditiraj, a ako ti se sluša muzika onda slušaj muziku
Amen
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 10:02   #950
Quote:
Deus kaže: Pogledaj post
Meditacija je put ka prevladavanju i kidanju okova vezanosti za materijalno.
Čovjek nije okovan materijalnim već lošom percepcijom, neznanjem.

Quote:
Čovjek koji meditira je na (duhovnom) putu koji je nadređen umnom
(materijalističkom) vrijednosnom sustavu i nikada se ne podređuje zakonima koje je jednom prevladao. Kad se to pak desi, onda se ne radi o osobama na duhovnom putu, već o osobama (egocentricima) koje upražnjavanjem meditacije i pomacima koje postižu, samo prihranjuju svoj ego. Takve osobe u trenutcima koje spominješ doista padaju na samo dno. Oni se pravi u takove situacije nikada neće ni dovoditi.
Nebih mogao reći da postoje pravi i krivi. Čovjek vidi koliko umije i ne može dalje no šta mu pogled seže. Netko razvija sposobnost gledanja šta se automatski odražava i na područje koračanja. Postavljati ljestvice uspješnosti vidim kao pogrešno. "Pravog" ne čini mistična određenost, već unutarnji napor koji u datom momentu uspijeva da kvalitetno se posveti konkretnim datostima. Svaka situacija je slučaj za sebe i upravo rad na tim "sitnim" koracima je ono šta može da dovede do nečeg krupnijeg. Zato ne treba za nikoga odmahivati ma koliko god on bio daleko od "cilja". Jer to su stepeni koje svatko prolazi na putu bez prečica. Na putu prema kojem svako živo biće kroči, bilo toga svjesno ili ne. Ako mi sami već to uočavamo tada je naša odgovornost, zadatost, sloboda, da djelujemo na način da unesemo hrabrosti toj osobi da se nauči njegovati namjera stvaranja i potpali oganj koji će bez nas moći da usmjerava čovjeka prema bitnom. Da se stvori vatra koja će sama sebe da hrani dok ne zapali biće te osobe toliko snažno da izgori u pepeo sve ono šta bi ikada moglo da zaboravi na važnost puta.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 17:22   #951
pozdrav,
skoro sam naišao na knjigu mindfulness, bliss and beyond, autora ajahn brahma. počeo sam praktikovati način koji autor opisuje. u pitanju je anapanasati. i ranije sam to radio, ali njegova uputstva su mi dosta pomogla. jedna stvar me zanima. kaže da prije "fokusiranja" na dah, treba uspostaviti mindfulness. jednu fazu on naziva silent present moment awareness. kaže da tu ne bismo smjeli misliti i konstatovati. zanima me jesam li dobro shvatio. najviše što je meni uspjelo je da ne komentarišem već naišlu misao. misao se pojavi, ili samo jedna riječ. primjetim je i pustim. ne zadržavam se na njoj, ne gradim nikakvu priču. jednostavno je pustim. vidim kako je došla i nestala. radim li dobro?
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 18:35   #952
Dvojica učitelja preporučam kad se radi o mindfulnessu. Mada je stvar dosta jednostavna, nekako je bitno kako se to učenje prezentira. Ta dvojica su: Thich Nhat Hanh i Jon Kabat-Zinnn. Obojica poučavaju mindfulness u vrlo sekularnom kontekstu.
Vjerujem da su to najjači igrači na tom polju. Odličan je i Jiddu Krishnamurti.

@urlator

Najjednostavnije je fokusirati se na udah za početak. Ne moguće je ne misliti, ali moguće je zaobići unutarnju ruminaciju/dijalog vraćanjem na proces disanja. Možeš si i mentalno afirmirati kao u autogenom treningu nešto tipa "dišem" ako ti je tako lakše ostati svjestan procesa.

http://www.huffingtonpost.com/thich-..._b_895675.html
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 19.04.2012. at 18:43.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 20:05   #953
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
@urlator

Najjednostavnije je fokusirati se na udah za početak. Ne moguće je ne misliti, ali moguće je zaobići unutarnju ruminaciju/dijalog vraćanjem na proces disanja. Možeš si i mentalno afirmirati kao u autogenom treningu nešto tipa "dišem" ako ti je tako lakše ostati svjestan procesa.
tehuti pozdrav,
tako sam ranije i radio. cak i kad bih malo odlutao, svjesnot disanja me brzo vraćala. međutim ajahn brahm kaže da početnici obično prave grešku baš zato što brzo pređu na praćenja daha. a da bi ustvari prije toga trebalo uspostaviti mindfulness, pa tek kada unutrašnji dijalog utihne, početi pratiti dah. smatra da je ovo važno naročito za kasnije faze (nimita i jahna).
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 20:08   #954
Onda probaj drugi pristup, no nema tu neke garancije. Misli će i dalje navirati ovako i onako. Ne možeš se boriti sa time. Jednostavno možeš stalno težiti da se vraćaš praksi i osjećanju tijela, daha ili okoline.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 21:29   #955
od svega možeš napraviti meditaciju, i ne treba ti nužno mjuza za to... veće je pitanje što je za tebe meditacija i koji cilj ima...ako ti treba mjuza, odnosno ako ti treba išta drugo osim tebe saamog,...check your batteries
alayatma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 21:40   #956
=samting;39001801]Čovjek nije okovan materijalnim već lošom percepcijom, neznanjem.

Percepcija je u samim temeljima duhovnosti i ne može biti ocjenjivana ni kao dobra niti kao loša. Ona jednostavno jest! Znanje je pak, na duhovnom putu, teret koji valja odložiti i potisnuti u drugi plan.
Čovjek jest okovan materijalnim, jer njegova spoznaja prerijetko seže dalje od vjerovanja, "da se život živi samo o kruhu i vodi"!


Quote:
Ne bih mogao reći da postoje pravi i krivi.
O pravima i krivama nema ni spomena. Postoje samo oni koji na duhovnom putu jesu ili nisu.

Quote:
Čovjek vidi koliko umije i ne može dalje no šta mu pogled seže. Netko razvija sposobnost gledanja šta se automatski odražava i na područje koračanja. Postavljati ljestvice uspješnosti vidim kao pogrešno.
Ne radi se ovdje o razvijanju vida i umijeću gledanja pa ni o ljestvicama. Na duhovnom putu, jednostavno, postoje razine koje jednom dosegnute osobu na toj razini i održavaju. To su fenomeni stadija pročišćenja!

Quote:
"Pravog" ne čini mistična određenost, već unutarnji napor koji u datom momentu uspijeva da kvalitetno se posveti konkretnim datostima.
Nažalost, za onoga tko sliku ne vidi oduvijek je bila mistična, i ostat će mističnom stvarnolču,slika o kojoj govori onaj tko vidi.

__________________
Istom,kad otvorimo treće oko spoznajemo što je laž !
Deus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 08:55   #957
Quote:
Deus kaže: Pogledaj post
Percepcija je u samim temeljima duhovnosti i ne može biti ocjenjivana ni kao dobra niti kao loša. Ona jednostavno jest! Znanje je pak, na duhovnom putu, teret koji valja odložiti i potisnuti u drugi plan.
Loša percepcija je neispravna, neistinita, ona koja nije u skladu sa stvarnošću.
Znanje nije teret, već upravo suprotno, odsustvo tereta. Znanje je jedina istinska moć.
Vjerujem da ono šta kažete da treba potisnuti u drugi plan jest neznanje i autoograničenost.

Quote:
O pravima i krivama nema ni spomena. Postoje samo oni koji na duhovnom putu jesu ili nisu.
"Prave" sam podrctao u vašem tekstu šta sam komentirao. Odatle spomen.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:37   #958
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Loša percepcija je neispravna, neistinita, ona koja nije u skladu sa stvarnošću.
Znanje nije teret, već upravo suprotno, odsustvo tereta. Znanje je jedina istinska moć.
Vjerujem da ono šta kažete da treba potisnuti u drugi plan jest neznanje i autoograničenost.



"Prave" sam podrctao u vašem tekstu šta sam komentirao. Odatle spomen.
Znači po Vašemu bi samo fakultetlije trebale biti duhovne,meditirati i doživjeti prosvjetljenje?
Ma ljudi moji kakva moć se tu spominje?Kako se ta riječ uopće može dovesti u svezu sa duhovnošću.
Najjednostavniji ljudi su uvijek ti koji će duhovno napredovati.Šalica riže dnevno i puno rada na sebi.Kakva moć i gluposti.Istina je da je jako teško živjeti imati porodicu i raditi na sebi,pogotovo u današnja vremena.
Zato večina zaista duhovnih ljudi i jeste sama.
Ali ima i onih koji su dosegli i prosvjetljenje iako imaju porodicu i djecu,ali im je cijela ta obitelj i potpora i svi zajedno žive i rade na sebi,te pomažu jedan drugome.
SCUBYDOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:48   #959
Quote:
SCUBYDOO kaže: Pogledaj post
Znači po Vašemu bi samo fakultetlije trebale biti duhovne,meditirati i doživjeti prosvjetljenje?
Ma ljudi moji kakva moć se tu spominje?Kako se ta riječ uopće može dovesti u svezu sa duhovnošću.
Najjednostavniji ljudi su uvijek ti koji će duhovno napredovati.Šalica riže dnevno i puno rada na sebi.Kakva moć i gluposti.Istina je da je jako teško živjeti imati porodicu i raditi na sebi,pogotovo u današnja vremena.
Zato večina zaista duhovnih ljudi i jeste sama.
Ali ima i onih koji su dosegli i prosvjetljenje iako imaju porodicu i djecu,ali im je cijela ta obitelj i potpora i svi zajedno žive i rade na sebi,te pomažu jedan drugome.
Ocigledno je da ne razumete sta samting hoce da kaze, tj. koristite iste pojmove , ali im pridajete razlicita znacenja, usled razlicitih konzepta.

Ako sam dobro shvatio, samting upotrebljava pojam (ne)znanje u metafizickom smislu (vidya - znanje o Sopstvu; avidya - neznanje). Istovremeno govori o percepciji stvarnosti, koja nije ometena egoisticnim pogledom (valjda nam je svima poznato, kako nase zelje, nadanja, razmisljanja "prilagodjavaju" stvarnost).

Sa druge strane, ti ovde pod znanjem podrazumevas skolsko znanje i ocigledno imas za podlogu idealizovanu sliku zenovske prostote, kao najveceg duhovnog dometa ("najjednostavniji ljudi", "salica rize"...).
"Rad na sebi" koji spominjes, nije jasno definisan. Sto ti podrazumevas pod tim?
Duhovni covek = biti sam, je po meni pogresan konzept (tj. odgovara verovatno samo nekolicini).

Glede moci, stvar je ista. Ti pod moci valjda podrazumevas buzdovan u glavu ?
Sa druge strane, ocigledno je cak i u "svetovnom" smislu da je znanje moc (informacije, ideje, pronalasci - tehnoloski i drustveni).
Malo "ezotericnije" - ako je Bog ljubav i ako je stvorio svet, onda je ocigledno da je ljubav (=duhovnost) ogromna moc. Cak i obicna ljudska erotsko-psiholoska ljubav veoma pokrece ljude, sta onda tek reci o agape ?

Zadnje uređivanje Dragan : 20.04.2012. at 14:13.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 16:53   #960
Quote:
=samting;39066140]Loša percepcija je neispravna, neistinita, ona koja nije u skladu sa stvarnošću.
Još ću jednom ponoviti: "Percepcija ne poznaje nikakve podjele (na dobru i lošu), ali je činjenica da se njeni sastavni djelovi neprekidno prožimaju...

Quote:
Znanje nije teret, već upravo suprotno, odsustvo tereta. Znanje je jedina istinska moć.
Duhovnost razlikuje znanje, kao pojam kojim ustanovljavamo činjenicu o nečijem poznavanju povjesno utvrđenih i sustavom društvenih vrijednosti prigrljenih saznanja, od spoznaje kao tekovine osobnog poniranja u bitak sustava i njegovih čimbenika. To je razlikovanje iz kojeg proizlazi moj sud.

Quote:
Vjerujem da ono šta kažete da treba potisnuti u drugi plan jest neznanje i autoograničenost.
Ako si dublje zašao u vode duhovnosti, onda već i sam spoznaješ da u tom svijetu znanje ne postoji pa sukladno tome ni njegova suprotnost (neznanje).
Znanje je naime u duhovnosti samo odraz neznanja, a neodrediva crta koja ih razdvaja ništa drugo do lanac kojim smo s jedne strane vezani za kuku zvanu, "EGO", a s druge strane sjajnom ogrlicom, od milja nazvanom, TAŠTINA!

Quote:
"Prave" sam podrctao u vašem tekstu šta sam komentirao. Odatle spomen.
U smislenoj cjelini iz koje si pojam izvukao, on se odnosi na duhovnu stazu!

__________________
Istom,kad otvorimo treće oko spoznajemo što je laž !
Deus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.