Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 17:17   #1
Povjerenstvo za istinu

Pozdrav,

danas možemo svjedočiti svakakvim pokušajevima dolaska do novca. Jedan koji me jako bode u oči već duže vrijeme je "serviranje laži" s naumom zarade.

To možemo primjetiti na mnogo razina...ali evo par upečatljivih:

Mediji će napisati što god treba u naslov, samo da privuku poglede. Nekada se naslov teško može povezati s tekstom, nekada nikako. U svakom slučaju pojavljuju se očigledne manipulacije.

Nadalje, tekstovi koje serviraju mediji pokretani su isključivo naumom zarade. Nije bitno što se piše..bitno je da se čita. Tu dolazimo do plaćenih oglasa gdje takvi tekstovi (plaćeni oglasi) se pojavljuju u istoj razini i obliku kao svakodnevne vijesti. Opet dolazimo do jedne velike manipulacije istinom, jer praktički novac diktira istinu u očima naroda. (Korisnik bi barem trebao biti obaviješten da se radi o plaćenom oglasu)

Neki su otišli korak još dalje...pa je nerijetko da nas internet reklama vodi na neku "lažnu" stranicu o prodaji razno raznih preparata. Na takvim stranicama je nerijetko lažirana cijela rasprava ispod članka...znači lažni komentari. Ne samo da su lažni utoliko što netko komentira sa lažnim profilom...nego doslovice stranice niti nemaju opciju komentiranja, a ispod članka bude ubačenih 30-ak pozitivnih komentara o proizvodu i to na način da se običnom korisniku čini da je naišao na "živu" raspravu i da gornji proizvod "liječi čuda". Opet, očigledna manipulacija.


Izvukao sam par primjera, mislim da je jasno na što ciljam...a problematika je naravno puno šira od gore spomenutog.

Osobno sam uvjerenja da mi kao društvo počivamo na dva bitna "toka", energetski tok i informacijski tok. Energetski tok u društvu predstavlja novac, i zaista se trudimo da održavamo taj energetski tok. Održavamo ga na način da se prilično jako borimo protiv krivotvorenog novca i svega ostaloga što vežemo uz novac.
Da nije tako, da svaka šuša može ubaciti svoj krivotvoreni novac u taj energetski tok...vrlo je jasno da bi to nosilo svoje posljedice.

S druge strane imamo informacijski tok...o kojem se brinemo puno manje, a koji je također vrlo bitan i koji također nosi nemjerljive posljedice ukoliko se komprimitira.
Valja primjetiti da je društvo vrlo evoluiralo što se tiče informacijskog toka pojavkom interneta, te da smo zapravo na samom početku cijele ere koju će obilježiti internet. Prije, dok su informacije samo kolale putem medija (radio, televizija, novine) ..vjerujem da su institucije još koliko toliko održavale sistem da se ne mogu plasirati lažne reklame itd.
No pojavkom interneta, sve je buknulo i doslovice svatko koristi postojeće rupe kako zna.
Ne mislim ništa loše o internetu, podržavam i slobodu govora...ali mislim da neki red i disciplina moraju postojati i da su bitni za društvo.


E sada, pošto već godinama tupim o ovoj problematici..a nitko me ne čuje. Iako me nitko ne čuje, svakodnevno srećem ljude istog mišljenja.

Stoga, zanima me ...da li je ikako moguće uzeti stvar u svoje ruke?

Npr. osnovati nekakvo "tijelo" koje bi tužilo sve pokušajeve očigledne manipulacije istinom. E sad, slabo se kužim u zakone..i nemam pojma koja su ograničenja.

No imam jedno iskustvo. Kada sam bio klinac, komunalno redarstvo mi je izdalo kaznu za ljepljene plakata po tramvajskim stanicama.
Kaznu nisam htio platiti, jer nisam viđen da ljepim oglase i mogao je bilo tko u moje ime postavljati moj broj po tram. stanicama. A oni su me htjeli oderati 100kn/plakatu. S obzirom na moje odbijanje plaćanja kazne, tužili su me i završili smo na sudu.....gdje sud u konačnici nije uvažio njihove članke po kojima su me htjeli kazniti.


Po toj nekoj logici, imam osjećaj da bi bilo moguće osnovati tijelo koje bi po svojim člancima/odredbama direktno izdavalo kazne onima koji rade očigledan pokušaj varanja naroda manipulacijom istine. Ukoliko bi isti odbili platiti kaznu, tužilo bi ih se i pokušalo unutar HR zakona dokazati njihovu krivicu.

1. Da li je moguće napraviti takvo tijelo i što bi to bilo?? Firma, udruga ili što?
2. Da li HR zakon ima ikakve osnove za podnošenje takvih tužbi??

Zahvaljujem na bilo kakvom odgovoru.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.