Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2011., 20:04   #1
Riba i živa

Više puta sam čuo da su se ljudi otrovali živom jedući kontaminiranu ribu.
Odakle živa u ribi ?
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 20:27   #2
Pa iz vode naravno. Riba se hrani organizmima iz mora i tako pobere teške metale, ne samo živu. Što je riba veća, tj. što se manje hrani planktonima, to sadrži više štetnih tvari. Zato ja jedem samo srdele i papaline, a i to vrlo rijetko.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 20:43   #3
Riba jede druge ribe i/ili neke živine i biljke s dna.Kako je živa teški metal,za očekivati je da će završiti na dnu.Ali kako živa u većoj koncentaciji uopće dospije u more? I znali se neko područje mora/oceana u svijetu gdje ima problema sa zagađenjem živom?
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 20:57   #4
Najpoznatiji slučaj : zaljev Minamata
http://en.wikipedia.org/wiki/Minamata_disease

kod nas : Kaštelanski zaljev
http://www.inet.hr/itadej/Minamata.htm
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 21:08   #5
Thx!
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 12:56   #6
koliko sam ja shvatio živu skuplja uglavnom plava riba ali koncentracija žive u nekoj ribi se povećava ako je ta riba starija. zato navodno Srdele i inćuni koji su uglavnom jednogodišnje ili dvogodišnje ribe imaju nisku razinu žive ali zato naše sjevernoatlanske bluefin tune mogu doseći 30godišnju starost a samim time i veću koncentraciju žive. trudnice nikako ne bi smjele jesti tunu
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 16:06   #7
O ovome se radi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Biomagnification

Slikovito.

__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 17:00   #8
To si što jedeš.

Bukvalno.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 17:08   #9
Ne razumijem ovo s jajetom. Misli se na jaje divlje ptice koja se prehranjuje organizmima koji borave u zagađenim morima/vodama/jezerima?
Prema toj količini žive u organizmima, tj. u jajima ovih ptica sve one bi trebale biti potpuno nesposobne za život? Živa utječe na živčani sustav. Postoje li neka istraživanja o tome (ptice i njihovi mladi)?

Ako sam dobro izračunala kila takvih jaja bi sadržavala 0.0048 g žive. Koja koncentracija žive u tijelu uzrokuje oštećenja?

Zadnje uređivanje Lozimka : 20.12.2011. at 17:21.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 18:54   #10
Živa u ribama
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 20:55   #11
Kao sto su i iznad rekli, biomagnifikacija

Imas sitne ribice koje jedu beskraljeznjake koji filtracijom skupljaju zivu iz vode ili zelenjavu koja vuce zivu iz morskog dna. Hranidbenim lancom to dode do velikih predatorskih vrsta(najpoznatiji primjer tuna) Na kraju pojedes konzervu tune i to je to.

Gotovo je nemoguce vise naci konzervu tune koja nema makar malo teskih metala u sebi.
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 21:48   #12
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ovo s jajetom.
1. Misli se na jaje divlje ptice koja se prehranjuje organizmima koji borave u zagađenim morima/vodama/jezerima?
2. Prema toj količini žive u organizmima, tj. u jajima ovih ptica sve one bi trebale biti potpuno nesposobne za život?
Živa utječe na živčani sustav.
3. Postoje li neka istraživanja o tome (ptice i njihovi mladi)?
4. Ako sam dobro izračunala kila takvih jaja bi sadržavala 0.0048 g žive.
5. Koja koncentracija žive u tijelu uzrokuje oštećenja?
1. Da
2. Ne znam
3. Naprimjer
http://news.nationalgeographic.com/n...rcury-science/
4. Dobro si izračunala
5. Ne znam

Ako pomaže, slika je odavde:
http://sofia.usgs.gov/sfrsf/rooms/me...eel/cause.html
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 18:11   #13
Quote:
Jericho159 kaže: Pogledaj post
Kao sto su i iznad rekli, biomagnifikacija

Imas sitne ribice koje jedu beskraljeznjake koji filtracijom skupljaju zivu iz vode ili zelenjavu koja vuce zivu iz morskog dna. Hranidbenim lancom to dode do velikih predatorskih vrsta(najpoznatiji primjer tuna) Na kraju pojedes konzervu tune i to je to.

Gotovo je nemoguce vise naci konzervu tune koja nema makar malo teskih metala u sebi.
Mi često jedemo špagete s umakom od tunjevine. Potrošimo dvije konzerve za taj umak.
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
1. Da
2. Ne znam
3. Naprimjer
http://news.nationalgeographic.com/n...rcury-science/
4. Dobro si izračunala
5. Ne znam

Ako pomaže, slika je odavde:
http://sofia.usgs.gov/sfrsf/rooms/me...eel/cause.html
Hvala.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:35   #14
Živa je ,kad uđe u organizam,stvarno opasna.Utječe na rad raznih organa i tjelesnih regulacionih sistema ,a općenito govoreći teško je se riješiti. Članak s wikipedije dosta je uznemirujuć.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 09:26   #15
Ovo sa jajima nije točno. Pa ne pretvori se ptica u jaje. Samo djelić žive (ako uopće) iz ptice završi u jajetu...

Druga stvar je kada riba pojede drugu ribu i tako konzumira i svu živu koja se nalazi u žrtvi.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 12:10   #16
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mi često jedemo špagete s umakom od tunjevine. Potrošimo dvije konzerve za taj umak.


Hvala.
To je ok. Sve dok ne jedes samo konzerve tunjevine svaki dan.
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 13:15   #17
...A pojede se i malo aluminija iz konzerve.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 13:18   #18
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Ovo sa jajima nije točno. Pa ne pretvori se ptica u jaje. Samo djelić žive (ako uopće) iz ptice završi u jajetu...

Druga stvar je kada riba pojede drugu ribu i tako konzumira i svu živu koja se nalazi u žrtvi.
Poznaješ li proces nastajanja jajeta u ptica (jesi li biolog) ili je ovo samo tvoj zaključak bez nekog pokrića?
Ptica se ne pretvori u jaje, istina, ali da povučem paralelu sa ljudima: majka koja puši i drogira se roditi će dijete koje može biti ovisno o cigaretama i drogi. Nisam liječnik i ne znam koji procesi točno dovode do ovisnosti (osim što sve preko posteljice upija dijete koje ima puno slabiji obrambeni mehanizam od majke). Jaje koje se nalazi u ptici ima tanku opnu (tanka elastična opna) koja je vrlo propusna dok je jaje u ptici, a i kasnije kada ptica iznese jaje ono je još uvijek propusno (za zrak). Živa svakako može ući u jaje. Ako ptica ima veliku koncentraciju žive ne vidim razlog da dobar dio ne uđe u jaje. Ako je ptica na vrhu hranidbenog lanca ona bi po mojoj nekoj logici trebala imati najveću koncentraciju.

Pitam se što se događa sa krokodilima koji jedu i ptice i ribe čije je meso zagađeno živom.
Quote:
mozzila kaže: Pogledaj post
...A pojede se i malo aluminija iz konzerve.
Nisam sigurna da su konzerve iz aluminija (ne čine mi se tako). Kako misliš "pojede se"? Ne grebemo nožem po konzervi. Sadržaj samo izbacimo van na tanjur (tako ja radim).

Zadnje uređivanje Lozimka : 23.12.2011. at 13:35.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 13:58   #19
Konzerve su uglavnom napravljene od željeza i aluminija.Sad koliko ima/nema kositra,olova itd . u leguri to ne znam.Kad otvaraš limenku ,npr. na potez, sigurno da nastane malo prašine koje djelom skoči i na sadržaj unutra.Jako malo prepostavljam i navodno bezopasno.Olovo je daleko toksičnije od aluminija.Prije se smatralo da je aluminij spada u bezopasne substance no više nije tako.

Zadnje uređivanje mozzila : 23.12.2011. at 14:04.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 23:16   #20
A osim toga i tvari iz konzervirane hrane mogu nagristi zastitni premaz unutar limenke i tako se aluminij lagano otapa i otpusta u hranu. Dodouse, to se ne bi trebalo dogadat, ali nisu sve konzerve savrsene
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.