Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2007., 19:49   #21
nisan još bila na mamografiji a u dogledno vrime ću otić jer mi je baba umrla od raka dojke a negdi san pročitala da unuke imaju 50% veće šanse za dobit rak ako im je baba imala isto pa se tako neću igrat bolje spriječiti nego liječiti
__________________
"Čovjek samo srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo." Antoine de Saint-Exupery
shay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 19:50   #22
Quote:
shay kaže: Pogledaj post
nisan još bila na mamografiji a u dogledno vrime ću otić jer mi je baba umrla od raka dojke a negdi san pročitala da unuke imaju 50% veće šanse za dobit rak ako im je baba imala isto pa se tako neću igrat bolje spriječiti nego liječiti
pa to sam i ja pročitala a i moja stara znanica ide stalno na kontrole uzv.
Njoj je majka i baka umrle od raka dojke.

A koliko imas godina ti?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 19:54   #23
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post
prije godinu dana na mamografiji... otkrili mi kvržicu.. Išla sam na punkciju na institut za tumore i nalaz - tumor benignih stanica.

Imam 28 godina. Što li reći? Mislim da rak nema veze sa godinama, obrazovanjem, klimom, pušenjem, alkoholom... ako ti sudbina podijeli karte - onda ih igraš kakve dobiješ.

Operirali su me. Poslije toga nastala je nova kvržica. Ponovnom citoskopijom i punkcijom usvrdili ovaj put - maligan oblik.

I procedura išla dalje. Osjećaj kada se gledaš poslije operacije je nešto najgore na svijetu: Fali ti onaj atribut ženstvenosti. Teško sam to podnosila.

E onda su uslijeile kemoterapije te stalni stalni osjećaj umora. U početku su bile prisutne i glavobolje a i povraćanje ali umor nije jenjavao.

Pošto se nisam mogla više smisliti a niti pogledati u ogledalo gola, otišla sam staviti implatant (ali anatomsku protezu) čak su mi i bradavicu dobro korigirali.

Vidjeti ćemo što će nadalje biti.

Ne zapuštajte se cure, molim vas!
Tek sam ovo procitala.Mogu samo da slutim koliko treba snage da se sve to pregura.Ali bar se da zakljuciti da si hrabra,i ja te podrzavam u tome.Ovo jest samo forum,ali ja ti zelim puno puno srece i zdravlja i da se nikad,nikad ne predajes.I kad vidis koliko zena,mladih zena,devojaka oboleva od raznoraznih karcinoma,slazem se sa tobom da nema s tim veze ni godine ,ni pusenje ni nista.Nema pravila!Setim se kad je moja baka govorila,da je bolest jedini nepozeljni gost,koji moze pokucati u svako doba na svacija vrata.Tek sad razumem sta je htela reci.
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 21:11   #24
Quote:
shay kaže: Pogledaj post
nisan još bila na mamografiji a u dogledno vrime ću otić jer mi je baba umrla od raka dojke a negdi san pročitala da unuke imaju 50% veće šanse za dobit rak ako im je baba imala isto pa se tako neću igrat bolje spriječiti nego liječiti
i ja imam slucaj raka dojke u obitelji
moj ginekolog kaze da je nasljedan u 8% slucajeva, dakle ne treba panicariti i misliti da ces ga kad-tad dobiti, ali valja biti na oprezu i pregledavati se redovito


Modesty-Blaise, nadam se na ce biti sve u redu
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 23:53   #25
Sestra od moga muza je prosli tjedan otisla na redovni ginekoloski pregled i prilikom pregleda dojki lijecnik je napipao kvrzicu. To je bilo u petak. U ponedjeljak su vec saznali da je tumor i odmah u utorak su je operirali. Odstranili su joj cijelu dojku i sad ce ici na kemoterapije.
Samo sam htjela reci da ima 34 godine, i da je cijeli zivot pazila na prehranu, tjelovjezbu i sve ostalo, i nitko u obitelji joj nema rak.
Znaci, nije to mjerilo. Trebao bi se svatko pregledati.
Tweety1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 23:57   #26
Napravim jednom mjesečno (zapravo kad se sjetim ) samopregled dojki. Nisam išla na ultrazvuk još, mada bih i mogla. Prevencije radi.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 09:54   #27
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
da se ne zracis bezveze.

osim toga, ultrazvuk je modernija metoda.
ultrazvuk nije dovoljno precizan
u slucaju da se sto napipa svakako uz ultrazvuk preporucujem i mamografiju

ja sam svoju kvrzicu napipala sama i na ultrazvuku nisu vidjeli nis sumnjivoga, dok su na mamografiji odmah sumnjali da je karcinom sto se i potvrdilo

tada mi je bilo 30 g.


Modesty-Bl. :
pretpostavljam da si trenutno u terapijama i da je tvoje iskustvo prilicno "frisko"

naravno da psiha igra veliku ulogu u svemu tome al se nemoj zapustiti, kao sto sama velis

i ja sam prosla sve to

em sto sam po prirodi "ravnija" em su mi od lijeve dojke odstranili trecinu

pa 0 - 1/3 = ???

i kosa mi je opala i izgledala sam isto tako umorno i bolesno al i to je proslo
ne dam se ja

proci ce i kod tebe
hebeno je, al i tome je jednom kraj .....

Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 10:55   #28
Mislim da tumori nemaju veze s godinama, u srednjoj školi je jedna kolegica iz razreda operirala tumor dojke, imala je 16, a moja dobra prijateljica je morala na mamografiju kad je imala 20 zbog kvržice i iscjetka iz bradavice
Tako da nije bitno imate li 20, 30, 40 ili više godina. Ja sam isto napilala čvorić, ali on mi se pojavi teka nekoliko dana prije menstruacije, kad prođe on splasne i nema ga. Ginekolog je rekao da je to normalno, ali ja ću svejedno obaviti neki ultrazvuk
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 11:51   #29
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Napravim jednom mjesečno (zapravo kad se sjetim ) samopregled dojki. Nisam išla na ultrazvuk još, mada bih i mogla. Prevencije radi.
ja sam se lani narucila za ultrazvuk i rekli su da ce me zvati.
proslo je pola godine, nisu me zvali.
inace se kod nas dosta dugo ceka.
onda sam ja njih zvala i opet se narucila.
i opet me nisu zvali, pa sam nakon godinu dana odustala.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 18:07   #30
Quote:
gottcha kaže: Pogledaj post
kurac.


nije s 20 prerano, očito
za samopregled dojki - nije. za mamografiju:

Tkivo dojke je kod mnogih žena u kasnim 30-im i ranim 40-im godinama previše zgusnuto, i apsorpcija rendgenskih zraka visoka, pa mamogrami nisu od velike koristi.

http://www.poliklinika-harni.hr/teme...e/09_mamog.asp

dakle, da sad počnem ići na mamografiju, zračila bih se zakurac, a vidjelo se ne bi ništa. ja ne bih, hvala, a ti ako želiš samo izvoli.

Preporuke Hrvatske lige za borbu protiv raka dojke glase:

* mlade djevojke trebaju početi sa samopregledom dojki već od 20. godine života (jedanput mjesečno između 5. i 10. dana menstruacijskog ciklusa),
* nakon 25. odnosno 30. godine života preporučuje se jedanput godišnje obaviti klinički i ultrazvučni pregled dojki,
* s 40 godina potrebno je obaviti tzv. bazalnu mamografiju, uz ultrazvučne kontrole svakih 6 mjeseci do godinu dana. Mamografija se potom preporučuje svake dvije godine.
* nakon 50. godine života preporučuje se obaviti mamografiju jedanput godišnje.




modesty blaise, puno sreće ti želim.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 18:10   #31
Quote:
Tweety1980 kaže: Pogledaj post
Samo sam htjela reci da ima 34 godine, i da je cijeli zivot pazila na prehranu, tjelovjezbu i sve ostalo, i nitko u obitelji joj nema rak.
Znaci, nije to mjerilo. Trebao bi se svatko pregledati.
nije mjerilo, i sa pregledima bi trebalo početi u mladosti, a ne čekati pedesetu, i naravno da se može dogoditi da paziš na prehranu, vježbaš, ne pušiš, i tako dalje, ali, AFAIK, pretile žene češće obolijevaju od raka dojke i brže im se širi. nitko ne može napraviti sve da se zaštiti, ali nešto možemo.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 20:51   #32
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
ja sam se lani narucila za ultrazvuk i rekli su da ce me zvati.
proslo je pola godine, nisu me zvali.
inace se kod nas dosta dugo ceka.
onda sam ja njih zvala i opet se narucila.
i opet me nisu zvali, pa sam nakon godinu dana odustala.
A kod privatnika? Koliko bi to uopće koštalo?
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 21:32   #33
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
A kod privatnika? Koliko bi to uopće koštalo?
ja sam mamografiju platila 200 kn
valjda je uzv jeftiniji

pitanjce za modesty i lisu, ako ste voljne o tome pričati
kad ste skužile kvržice da li ste same po ičem prepoznale da bi mogle biti zločeste... prema onim nekim opisima; da se koža uvlači na tom mjestu, promjeni boju, iscjedak iz bradavice?
ili su bile tek kvržice... bez naročitih karakteristika?
thanks
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 22:49   #34
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ja sam mamografiju platila 200 kn
valjda je uzv jeftiniji

pitanjce za modesty i lisu, ako ste voljne o tome pričati
kad ste skužile kvržice da li ste same po ičem prepoznale da bi mogle biti zločeste... prema onim nekim opisima; da se koža uvlači na tom mjestu, promjeni boju, iscjedak iz bradavice?
ili su bile tek kvržice... bez naročitih karakteristika?
thanks
... samo mala kvrzica,bez bilo kakvih drugih karakteristika...
ako te zanima, prolistaj par strana unazad na zenkom kutku
ima tema pod naslovom : mozda ce vas zanimati.. Rak dojke

Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 22:59   #35
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post
prije godinu dana na mamografiji... otkrili mi kvržicu..
Modesty
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 00:15   #36
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
dakle, da sad počnem ići na mamografiju, zračila bih se zakurac, a vidjelo se ne bi ništa. ja ne bih, hvala, a ti ako želiš samo izvoli.
nemoj se samo začudit kad te u dvadesetoj koji doktor pita jesi bila na mamografiji, kao što sam se ja
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 00:18   #37
neću, hvala. ponovit ću mu ovo što sam ovdje napisala - da mi ne pada na pamet zračit sise svakih godinu dana od sad do kraja života. i reć mu da samopregledavam sise već 7 godina, da just in case idem doktorici i kad me bole zbog upale mišića, i nek fakofa.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 12:54   #38
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
neću, hvala. ponovit ću mu ovo što sam ovdje napisala - da mi ne pada na pamet zračit sise svakih godinu dana od sad do kraja života. i reć mu da samopregledavam sise već 7 godina, da just in case idem doktorici i kad me bole zbog upale mišića, i nek fakofa.
da. najugodnije je kad imas decka koji voli pregledavat cice
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 14:06   #39
Ja sam prije isto smatrala da je mamografija super i da nema ništa loše u preventivnim pregledima. A onda sam u diskusiji pročitala mišljenje druge strane, tj. argumente zašto je mamografija loša. I sad ne znam što bih mislila....
Žumberak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 14:51   #40
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ja sam mamografiju platila 200 kn
valjda je uzv jeftiniji
pregled + uzv => 500kn
velouria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.