Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2009., 21:12   #201
Quote:
ZEGA kaže: Pogledaj post
Je pa tak to zgleda kad izrezes komad (ili ne citas sve), ovo je bio uvod a pojasnjenje ti je u tekstu koliko tocno cega...
Sto se motora tice, nije problem, ima ih za male novce, nemora bit badava, a bogami ja ih ne bi slagao dok radi radi, ima ih ispravnih za male novce provjereno mjenjao sa ekipom...
Ispusni plinovi, pa kroz malo bolji sustav auspuha sa vise lonaca da stvar bude tiha, kao i kod svakog motora od auta, lozista, kotla, bilo cega sto rabi gorivo- u atmosferu...
Vidio sam super silent diesel generator 50KW i bio impresioniran tisinom...
Ako se rabi asinhorini motor preko nazivne brzine sinkronizacija nije teska, sve se svodi na regulaciju snage gasom, a ako se rabi sinhroni generator treba stvar znati upustiti a dalje gasom reguliras samo snagu jer ne vjerujem da mozes generator pomaknut iz faze sa ottom kad jednom uhvati...
Asinhrona verzija sluzi kao odlican starter
Odrzavanje temp se obavlja misventilom isto kao i kod kotlova, hladim ga sa svojim radijatorima (to je bila inicijalna ideja) mislim sve su to detalji za one koji bi to znali slozit, jer ko nezna badava mu ideja!
Faktor iskoristenja loze je tak 0.9 kod odlicnih sustava (buderus i sl), ali mene ne zanima to, vec me zanima efikasno unovcit dio energije da bi profitirao na ostatku, tj u konacnici grijao se jeftinije!!
ili ako ti je lakse razumjet SKUPO NAM NAPLACUJU STRUJU kad mi moze vratit tako puno troskova u ovom sustavu...
Pa tesko da bi takav motor radio sa 3L nafte na sat....osim toga ako uzmes u obzir da bi takav motor i u takvom rezimu rada imao ekvivalent predjenoj kilometrazi od bar 1000 km na dan. sto znaci da bi za godinu trebao preci preko 300.000 km. Tesko to izdrzi i potpuno nov motor a kamoli neki sa otpada kejega je neko vec bacio. Racunaj i na to da bi za takav rad trebalo promijeniti ulje u motoru cca. 30 puta a to je cca 100L ulja+filteri, remenje, i sve ostalo sto se inace mora mijenjati na motorima. To su samo troskovi motora, tome treba dodati i cijenu dosta zahtjevnog generatora i njegovo odrzavanje..Racunaj i na to da nije isto da li u mrezu vracao struju po danu ili po noci jer je nocu struja jeftinija i ona koju vracas u mrezu!!! Vrlo brzo ces doci do toga da se to u praksi ne bi isplatilo...Ideja je svakako zanimljiva ali u praksi se sigurno ne bi ekonomski isplatila.
ELTI is offline  
Old 15.01.2009., 23:49   #202
u tom rezimu motor trosi 3-4L na sat, ako si ikad radio izracune za EL auto onda ce ti biti jasnije...
Srednja karoserija (ceona povrsina do cca 2m2) sa umjerenim otporom zraka (Cw oko 0.3) oko 90-100 na sat trosi 3-4L diesela (ja sam trosio sa AX-om 2,8 na 110-120 al to je mali auto i valjda je bio vjetar u ledja i fulal je brzinomjer), a Covjek sa 8Kw el. motorom ide oko 72 na sat u toyoti celici...
No tako da taj dio stima (samo eksperiment moze pokazat da li je drugacije)...
Ako je to otprilike snaga na osovini, onaj ostatak je veoma blizu 70% topline (di drugdje?) mozda bi bilo 60% za povuc iz motora jer nest bi otpalo na ispuh i bjeg (Rth) preko bloka i glave (iako se i to da sredit ali ne treba pretjerivat)...
Sto se trosenja motora tice, kad bi mi garantirao auto sa 300000km koji je u velikim komadima autoceste to presao (3000-5000km), radije bi ga kupio nego koji je vozen samo po gradu 50000 kratke relacije tipicne za nas (3-5km)...
Nadam se da znas kako se najbolje unisti motor...
Kod tako starog motora ne bi se puno zamarao izmjenama ulja i sl jer bi radio u najboljem rezimu stalno topao, paljenje ne bi bilo problematicno sa takvim motorom na vratilu (u slucaju "kompliciranog" obicnog asinhronog motora kao generatora koji ne zahtjeva skoro nikakvo odrzavanje) ako se provjerava cistoca ulja i ima kvalitetan fini filtar mjenjao bi ulje svakih ekvivalentno 100000 (nadam se da si upoznat sa takvim sustavima filtriranja ulja a koji danas u kamionima postaju standard izmjene na 100000)...
Problem je ako je stari motor unisten do mjere kad trosi ulje, to je neisplativo, motor mora biti u takvom stanju da ne trosi ulje...
Paljenje obavezno po danu!! po noci nit grijem, nesto topline pospremis u spremnik, i strua se td ne isplati "prodavat".
S obzirom da je eksperiment izvediv uz dobru ekipu moza ga i odradim?
ZEGA is offline  
Old 16.01.2009., 00:41   #203
Quote:
ZEGA kaže: Pogledaj post
Odrzavanje temp se obavlja misventilom isto kao i kod kotlova, hladim ga sa svojim radijatorima (to je bila inicijalna ideja) mislim sve su to detalji za one koji bi to znali slozit, jer ko nezna badava mu ideja!
Faktor iskoristenja loze je tak 0.9 kod odlicnih sustava (buderus i sl), ali mene ne zanima to, vec me zanima efikasno unovcit dio energije da bi profitirao na ostatku, tj u konacnici grijao se jeftinije!!
ili ako ti je lakse razumjet SKUPO NAM NAPLACUJU STRUJU kad mi moze vratit tako puno troskova u ovom sustavu...
Ideja je dobra, no netrebaš se zamarati sa takvim stvarima jer je sve izmišljeno i u zapadnim zemljama već u primjeni. Kupiš malo kogeneracijsko postrojenje od 20 ili 30kW, spojiš na plin (ima i na ložu), griješ se i paralelno proizvodiš struju koju prodaješ HEP-u I eto ti sve u paketu. Kod nas je zakonski sve riješeno, daš zahtjev, dobiješ sve dozvole i grij se gotov besplatno.

Nimalo Vazan is offline  
Old 17.01.2009., 00:01   #204
Dizalice topline kao i svi obnovljivi izvori energije bez subvencije države teško opravdavaju investiciju. U svakom slucaju belgijski sistem bojler u bojleru sa grijanjem putem solarnih kolektora i dogrijavanje alternativnim izvorom (plin, drva, loz ulje) je vise nego dobro rjesenje za svaku prosjecnu kucu. Koristite solarnu energiju za grijanje tople vode i kotlovske vode u istom spremniku i prema potrebi dogrijavate sa plinskim uređajem. Vrlo efikasno rjesenje, ako koga zanima moze pitanja na PP.
imarkovic is offline  
Old 17.01.2009., 00:22   #205
[QUOTE=imarkovic;18224559]U svakom slucaju belgijski sistem bojler u bojleru sa grijanjem putem solarnih kolektora i dogrijavanje alternativnim izvorom (plin, drva, loz ulje) je vise nego dobro rjesenje za svaku prosjecnu kucu. Koristite solarnu energiju za grijanje tople vode i kotlovske vode u istom spremniku i prema potrebi dogrijavate sa plinskim uređajem. QUOTE]

Ako smijem pitati zašto baš navodiš BELGIJSKI sistem. Pa takve bojlere (PTV spremnik unutar Puffera.) su poznati europski proizvođači imali prije puno godina kao npr. Buderus, Viessman, Vaillant....... a mnogi nepoznati.

Nimalo Vazan is offline  
Old 17.01.2009., 13:06   #206
[QUOTE=Nimalo Vazan;18224995]
Quote:
imarkovic kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju belgijski sistem bojler u bojleru sa grijanjem putem solarnih kolektora i dogrijavanje alternativnim izvorom (plin, drva, loz ulje) je vise nego dobro rjesenje za svaku prosjecnu kucu. Koristite solarnu energiju za grijanje tople vode i kotlovske vode u istom spremniku i prema potrebi dogrijavate sa plinskim uređajem. QUOTE]

Ako smijem pitati zašto baš navodiš BELGIJSKI sistem. Pa takve bojlere (PTV spremnik unutar Puffera.) su poznati europski proizvođači imali prije puno godina kao npr. Buderus, Viessman, Vaillant....... a mnogi nepoznati.


točno....
BundyBoy is offline  
Old 17.01.2009., 13:08   #207
Quote:
imarkovic kaže: Pogledaj post
Dizalice topline kao i svi obnovljivi izvori energije bez subvencije države teško opravdavaju investiciju. U svakom slucaju belgijski sistem bojler u bojleru sa grijanjem putem solarnih kolektora i dogrijavanje alternativnim izvorom (plin, drva, loz ulje) je vise nego dobro rjesenje za svaku prosjecnu kucu. Koristite solarnu energiju za grijanje tople vode i kotlovske vode u istom spremniku i prema potrebi dogrijavate sa plinskim uređajem. Vrlo efikasno rjesenje, ako koga zanima moze pitanja na PP.
ma isplati se.. pogotovo solarni sustav....
BundyBoy is offline  
Old 18.01.2009., 00:22   #208
Spominjem ACV-ov Smart jer je odlican proizvod, inox spremnik PTV, solarni izmjenjivac, dogrijavanje, recirkulacija PTV i mogucnost elektricnog grijaca. Imaju i drugi tank in tank ali mozda ne sa svim mogucnostima i proizvodi se vec desetak godina, samo moja preporuka. Vaillant, Buderus, Viessmann - sve pohvale, vrhunski proizvodi.
imarkovic is offline  
Old 18.01.2009., 11:25   #209
Quote:
imarkovic kaže: Pogledaj post
Spominjem ACV-ov Smart jer je odlican proizvod, inox spremnik PTV, solarni izmjenjivac, dogrijavanje, recirkulacija PTV i mogucnost elektricnog grijaca. Imaju i drugi tank in tank ali mozda ne sa svim mogucnostima i proizvodi se vec desetak godina, samo moja preporuka. Vaillant, Buderus, Viessmann - sve pohvale, vrhunski proizvodi.
Evo recimo što ima Buderus, ima Puffer, unutar njega PTV, solarni izmjenjivač za slojevito punjenje, dogrijavanje, cirkulacija, mogućnost el. grijača, Buderus-PL-2S.jpgjednostavno sve.

Nimalo Vazan is offline  
Old 18.01.2009., 23:57   #210
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
...Buderus, ima Puffer, unutar njega PTV, solarni izmjenjivač za slojevito punjenje, dogrijavanje, cirkulacija, mogućnost el. grijača,...
Budući da su to vrijedni i cijenjeni proizvodi (pa da i nisu - svejedno), molim nekoga da se javi tko ima iskustva s rješavanjem pojave kamenca u ovakvim uređajima (spremnicima s izmjenjivačima i ostalim sličnim uređajima). Možda ovi uređaji to imaju sami riješeno, možda je čišćenje kamenca jednostavno, no pretražujući web, naišao sam na razne naprave koje onemogućavaju pojavu kamenca u instalacijama i postrojenjima.
Kemijski omekšivači za PTV, po meni, nisu primjereni - mijenjaju sastav vode. Potreban mi je uređaj za stabilizaciju tvrdoće vode, tj. sprečavanje taloženja kamenca. Takvi uređaji rade na čisto fizikalnom principu djelovanjem magnetskog, elektrostatskog ili promjenjivog elektromagnetskog polja različitih frekvencija djelujući na određenu skupinu otopljenih tvari u vodi s ciljem
stabilizacije karbonatne tvrdoće. Tad nastaje usporeno stvaranje kristala kamenca kod npr. zagrijavanja vode. Ti uređaji su pogodni samo za protočne sustave ili za sustave sa spremnicima u kojima će se voda zadržavati samo kraće vrijeme. Efikasnost tih uređaja je ono što me zanima - kako su se ti uređaji pokazali u praksi?
viz is offline  
Old 31.01.2009., 22:47   #211
Što se tiče ovih načina koje si nabrojao moram napomenuti da to baš i ne šljaka, i to iz jednog jednostavnog razloga. Kamanac je podmuklo djubre, pa kad ga ti aparatići i magneti razbiju - fućka se njemu - i dalje se lijepi na grijače, stijenke cijevi itd, doduše ne tako lako kao bez takvih tretmana, a i ima tendenciju vratiti se u svoje prirodno stanje, što se redovito i događa čim prestaneš trošiti vodu, što je u prosjeku 15-20 sati dnevno. Pa ti ostaju zapravo samo dva načina za rješavanje tog problema:
1. Ionska izmjena
2. Katalitička stabilizacija tvrdoće
Kompić kupio verziju 1 i prezadovoljan je, drugi kompić kupio verziju 2, isto zadovoljan. Cijena im se vrti od 8-10 somova kuna + montaža.
Chess Master is offline  
Old 01.02.2009., 00:07   #212
Quote:
Chess Master kaže: Pogledaj post
... doduše ne tako lako kao bez takvih tretmana, a i ima tendenciju vratiti se u svoje prirodno stanje, što se redovito i događa čim prestaneš trošiti vodu, što je u prosjeku 15-20 sati dnevno. Pa ti ostaju zapravo samo dva načina za rješavanje tog problema:
1. Ionska izmjena
2. Katalitička stabilizacija tvrdoće
Kompić kupio verziju 1 i prezadovoljan je, drugi kompić kupio verziju 2, isto zadovoljan. Cijena im se vrti od 8-10 somova kuna + montaža.
Hvala na odgovoru i pojašnjenju. Ovo sam otprilike i pretpostavljao.
No mislim da će mi ipak uređaj na principu magnetskog polja smanjiti muke oko čišćenja bojlera. Imam manji bojler koji se prazni za max. 12 sati ( nemam bojler sa velikom zapreminom za akumulaciju topline što je slučaj kod solarnog grijanja ili grijanja el. energijom po jeftinijoj tarifi) i montirati ću uređaj na dolazni vod vode. Ovi ostali načini mi nisu trenutno prihvatljivi (promjena kem. sastava vode ili/i visoka cijena - magnetni uređaj se da nabaviti već za cca. 500 kn).
viz is offline  
Old 01.02.2009., 09:30   #213
Zanimljiva ova tema o toplinskim pumpama. Dosta sam se interesirao o pasivnim i niskoenergetskim kućama i doznao da postoje strogi kriteriji koje pasivna kuća mora zadovoljiti, a osnovni su koeficijent prolaska topline U koji mora biti manji od 0,15 m2K/W i za zidove i za krovište, i zrakonepropusnost zgrade koja se dokazuje tzv "blower testom". E sad, budući da pasivna kuća dihta, mora se u njoj izvesti ventilacijski sustav s rekuperacijom topline potrošenog zraka, i kažu da im je učinkovitost rekuperacije 80-95%. Kod klasično građenih zgrada ne treba ti takva stvarca budući da zrak curi na sve strane. Dakle takav sistem se sastoji od
1. Zemni izmjenjivač
2. Protustrujni izmjenjivač zraka
3. Dogrijavanje zraka
4. Ventilacijski razvod

i služi i za dogrijavanje zraka i za hlađenje zraka, a usput ga i filtrira pa se tim načinom održava ugodna klima u kući. Navodno s tim forama nikad ne trebaš otvoriti prozore u kući, osim kad ih trebaš oprati. I živo me zanima gdje bih mogao dobiti kvalitetne informacije o tome. Zna li netko neku firmu koja ima ovakve stvari u ponudi?
Chess Master is offline  
Old 01.02.2009., 20:42   #214
U principu to funkionira na taj način da je ekspanzioni ventil sada pod nadzorom automatike koja daje signal elektro-step motoru koji setada zatvara i otvata samo onoliko koliko je automatika u tom trenutku odredila .Ali to nije sve konstrukcija elektro magnetnog ventila koji je sad u ulozi ekspanzionog ventila je takva da je svejedno u kom pravcu ide smjer strujanja jer je to klasični konus i šiljak a promjer cijevi je isti na ulazu i izlazu iz ventila , čak je smjer uvjek u istom pravcu bilo da se radi o grijanju ili hlađenju stvar je u nepovratnim ventilima koji usmjeravaju cirkulaciju uvjek u istom smjeru Koliko je još jako bitno i to da se koristi mogućnost Ekonomajzera vidi se iz toga da se daleko manje ledi tjekom zime jer je uz plinslu cijev u dužini od dvadesetak centimetara zavarena sa obje strane po jedna tanja tekućinska cijev tako da se dio energije prenese sa jedne na drugu cijev, isto tako pomoću dubljih kapilarnih cijevi expanzija plina je direktno raspoređena po cijelom izmjenjivaču te se tako koristi cijelanjegova površina . Uz glavni expanzioni ventil postoji i pomoćni expanzioni ventil koji pomoću injektora ubrizgava plin direktno u glavu kompresora te se tako kompresor ne opterećuje kada su najteži uvjeti za rad tako uvijek imamo idealan tlak i temperaturu kompresora . to bi bile neke od značajki koje su jako učinkovite i ako vas baš interesira u detalje kako to radi moženo se dogovoriti da za konkretan uređaj dam objašnjenje koliko ja znam za to mi treba više vremena . VIZ možeš i na PP
miran18 is offline  
Old 02.02.2009., 00:06   #215
Quote:
miran18 kaže: Pogledaj post
... to bi bile neke od značajki koje su jako učinkovite i ako vas baš interesira u detalje kako to radi moženo se dogovoriti da za konkretan uređaj dam objašnjenje koliko ja znam za to mi treba više vremena . VIZ možeš i na PP
Hvala Vam za pojašnjenje rada novije izvedbe toplinske pumpe za iskorištenje energ. zraka. Ako je moguće na PP molim Vas za neke linkove takvih uređaja, pa ću kad malo i sam proučim pitati za detalje.
Inače planiram graditi kuću i osim dobrih pasivnih elemenata, pokušao bih ići na toplinsku pumpu voda/voda, a ako na parceli ne bude dobrih podzemnih tokova voda, išao bih na neki takav noviji uređaj zrak/voda. Ipak se toplina iz stamb. prostora većinom gubi na zagrijavanje okolnog zraka, koja se - recimo tako - ovim uređajem vraća natrag.
viz is offline  
Old 02.02.2009., 11:26   #216
Quote:
Chess Master kaže: Pogledaj post
... Kod klasično građenih zgrada ne treba ti takva stvarca budući da zrak curi na sve strane. ...
Na forumu o gljivicama po zidovima imam 2 posta:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=126694&page=2

Mislim da su sustavi prisilnog prozračivanja i za klasične zgrade, osobito kad se postigne dobra zabrtvenost prostora. Molim komentare!
viz is offline  
Old 02.02.2009., 15:39   #217
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Na forumu o gljivicama po zidovima imam 2 posta:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=126694&page=2

Mislim da su sustavi prisilnog prozračivanja i za klasične zgrade, osobito kad se postigne dobra zabrtvenost prostora. Molim komentare!
Ma je ti problemi često se jave upravo zbog stolarije koja dobro dihta a klasična gradnja danas se radi prebrzo i ne vodi se dovoljno računa o sušenju i žbuke i glazura pa zna doći do problema zato kaj vlaga nema kam otići - zbog stiropor fasada - pa udara prema unutra i eto sranja. Nisam siguran kako možeš utjecati na to.
Chess Master is offline  
Old 03.02.2009., 22:56   #218
Quote:
Chess Master kaže: Pogledaj post
Ma je ti problemi često se jave upravo zbog stolarije koja dobro dihta a klasična gradnja danas se radi prebrzo i ne vodi se dovoljno računa o sušenju i žbuke i glazura pa zna doći do problema zato kaj vlaga nema kam otići - zbog stiropor fasada - pa udara prema unutra i eto sranja. Nisam siguran kako možeš utjecati na to.
To je problem prebrze gradnje. No htio sam reći nešto drugo:

Prozračivanje je uvijek dobrodošlo: i u zabrtvenim prostorima i u manje zabrtvenim prostorima. Izmjena zraka u prostoriji drastično povećava komfor (nema neugodnih mirisa, smanjuje se zimi rel. vlažnost zraka, odvode se štetne i iritantne čestice iz ustajalog i pregrijanog zraka - osobito kod sustava visoko-temperaturnog grijanja). Klasičan način prozračivanja stvaranjem propuha na cca. 5 min. i nije neki komforni i simpatični način (reumatski problemi, hladnoća zraka dok se ponovno ne ugrije). Stoga je prisilni sustav prozračivanja, po meni, odlična stvar. Ako je u tom sustavu i mogućnost rekuperacije topline - dobije se vrhunsko riješenje za prozračivanje (za sve vrste objekata, npr. i u proizvodnim halama se to poprilično koristi gdje nije neka vrhunska topl. zaštita, ali je npr. zbog tehnologije potrebno žešće mijenjati zrak).
viz is offline  
Old 04.02.2009., 13:39   #219
Quote:
Chess Master kaže: Pogledaj post
... Dosta sam se interesirao o pasivnim i niskoenergetskim kućama i doznao da postoje strogi kriteriji koje pasivna kuća mora zadovoljiti...
Pasivna kuća je zgrada koja osigurava komfornu unutarnju klimu bez aktivnih sustava grijanja i hlađenja (Adamson 1987. i Feist 1988.).
No europska pasivna kuća nije sasvim pasivna. Kod nje je zahtjev za aktivnim toplinskim potrebama do max. 15 kWh/m2god., te za ostalim energetskim potrebama do max. 120 kWh/m2god.
Postizanje ugodne klime se postiže bez odvojenog sustava grijanja ili hlađenja.
Investicija u aktivne sustave (zajednički u ovom slučaju) bi trebala biti manja nego u 3-litarskoj NEK.
Po meni, takav sustav bi trebao sadržavati: centralno prisilno prozračivanje s zemljanim kolektorom i rekuperacijom topline + malu toplinsku pumpu zrak/voda za izvlačenje energije iz otpadnog izlaznog zraka. Svi takvi uređaji su poprilično skupi i ne smanjuju investiciju u aktivne sustave. Ili se varam. Možda netko poznaje takav sustav, a da mu je cijena osnovne jedinice ispod 9 000 €.
Molim komentar!

Zadnje uređivanje viz : 04.02.2009. at 13:50.
viz is offline  
Old 04.02.2009., 16:45   #220
Pasivna kuća po www.passiv.de je po meni genijalan način razmišljanja.
Kontrolirana ventilacija je potrebna, kao što sam već rekao, najviše zbog higijenskih razloga. A pasivna kuća sve bazira na tome. Prema normama higijenska potreba je 30 m3/h po osobi.
Kako bi pasivna kuća bila isplativa ne ulaže se u instalaciju zasebnog sustava grijanja i hlađenja, već je taj sustav povezan sa sustavom kontroliranog prozračivanja. Zbog toga je pasivna kuća (po dijagramu) isplativija od 3-litarske kuće.
Da bi zajednički aktivni sustav bio moguć, postoje neka ograničenja: max. temp. zagrijanog zraka je 50°C (zbog pojave izgaranja mnogih čestica u zraku na višim temp. - što dovodi do nelagode i osjećaja "suhoće" zraka), a to znači da je max. povećanje temperature grijanom zraku 30K. Ako se uzme prosjek da po 1 osobi dolazi 30m2 stamb. površine, dolazi se do podatka za izmjenu zraka od 1m3/h za m2 povšine. Ako je moguće grijati zrak na max. 30K veću temp., može se izračunati max. topl. snaga: P= 1 m3/h /m2 x 0,33 Wh/Km3 x 30 K = 10 W/m2 koja se može koristiti kod zagrijavanja prostora putem zraka.
Tih max. 10 W/m2 je osnovni zahtjev za pasivnu kuću. Ostali zahtjevi su sve načini da se taj zahtjev ispuni.
Načini ispunjenja zahtjeva od max. 10 W/m2 su odavno poznati : pasivni elementi građevine.
viz is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.