Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2008., 01:24   #61
Quote:
izgubljena kaže: Pogledaj post
a što je uzrok toj bolesti? joj, ja sam imala faze spavanja, a i sad mi treba 10 sati sigurno, ali se ne uzbuđujem zbog toga. boli me đon. zijeeev
Nije to bolest, jednostavno nedostatak dnevnog svjetla zbog kojeg organizam luči manje nekog proteina, ne znam točno kak se zove, al više puta sam čuo tu dijagnozu, i zbog toga nam se više spava po zimi.. Naravno, to potpomogne manjak fizičke aktivnosti, i rezultat je kronični osjećaj pospanosti..

Pa nisu medvjedi bolesni ako prespavaju zimski san, naprotiv, ja bih to svrstao u kategoriju genijalnosti..

__________________
"Dođite brzo stop dovoljno mjesta za sve u bačvi ruma stop nema posla stop odlična plaća stop piješ cijeli dan stop ševiš cijelu noć stop požurite možda neće dugo trajati"
U2dva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 00:37   #62
Ako je predugo spavanje bolest, onda ima mnogo bolesnika i poremećenih...
WordHunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 21:13   #63
E, ovo je tema za mene :-)
Ne znam da li bih se trebala zabrinuti, da odem kod nekog psihologa il nešto. Jučer sam zaspala u 4, danas se probudila u 9, pa sam se vratila u krevet i zaspala do 12, pa zaspala još malo, sveukupno sam spavala do 17h.
Imam osjećaj da je bolje ako prespavam dan, apsolvent sam, imam ispitni rok tek u prvom mj., pa samim time i previše vremena. Nemam ni prijatelja da s njima protratim dan.
mali-mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 22:35   #64
mali-mrav, pregledavala temu i skužila da si stavila svoj post prije par dana, juhuu, barem netko još aktivan

ovaj problem sa spavanjem muči i mene. noćna sam ptica, a studiram faks na kojem predavanja nisu obvezna. obvezno je jedino višesatno učenje (wuhuu). tako se događa da legnem u 3,4,5, dignem oko 10,11, 12 pa iza toga sve ostalo. naravno da će se isti ritam ponoviti i iduću noć, i iduću... apsolutna je katastrofa tako živjeti život, mada nemam problem sa prekomjernim spavanjem o kojem ti pričaš, ali zato razumijem tjeskobu koju ti problemi s neurednim ritmom donose.

meni iz tvog posta jedino nije jasno jel se to dogodilo samo par puta ili traje već neko vrijeme? previše slobodnog vremena nije izlika ni meni ni tebi, jer znam da barem ja ne želim živjeti (ne)uredni život koji će ovisiti o trenutnom rasporedu obveza ili njihovu nedostatku pa je konačno vrijeme da se dovedem u red. moramo se aktivirati!!

teretana? možda je ovo pravo vrijeme za ponavljanje jezika?
la DolceVita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 22:51   #65
edit- a možda je tebi samo potrebno to pražnjenje i čisto blaženo tupilo ukoliko si bila dugo pod stresom? osim ako tebe to čini nesretnom, dakako. uglavnom, ako ne traje dugo mislim da nema potrebe zabrinjavati se.
la DolceVita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 20:14   #66
ja u kolkoj sam krizi, svaki put kad pogledam neku dobru curu negdje na fejsu, odem spavat, zagrlim kušim i u svojoj projekciji realnosti zamisljam da mi je glava zabijena u njene sise



to je razlog zbog cega i zaspem svaki put, i nakon 13 sati spavanja, opet cu zaspat iz istog razloga.



Pocea sam opet maštat i sanjat kao malo djete, a s obzirom da u snu znam imati i bmw-a, lipu zensku, puno para, novi mob, i veliku ekipu, osjecam se sretnim

i ne vidim razloga zas nebi spava po 15 sati dnevno, dabog i više da spava xD, tako ljep osjecaj/dozivljaj sto vec


a planiram i vjezbati meditaciju, da malo blize i realnije dosanjam neke stvari
imenijezauzeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 20:53   #67
ja sam vampir. pogotovo preko zime kada nema mnogo dana i sunčeve svetlosti.jednostavno se ubacim u zimski san,nema sanse da se probudim dok je vani jos dan.isto tak i zaspem kada mrak prestane,oko 5,6h,a probudim se oko 16:30h,17..

jedino kad moram na fax rano ujutro,tad vidim dan.posle faxa se vratim kuci,i zbuxam se u krevet i prespavam do noči.tada se budim i započinjem sve aktivnosti koje trebam učiniti preko dana. kad normalni ljudi idu spavat,ja jednostavno nemrem,nemogu zaspat.tako da cesto i ne prespavam noc te docekam dan,da mogu krenut na fax. sjeban je to biološki ritam,jer sve ide protiv mene.rijetko kad stignem u dučan,jer..dučani ne rade po noči
toandfro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 00:59   #68
Pokušala sam sve od ne spavanja cijele noći da bi sljedeću zaspala, pa do lijeganja u 21 sat u krevet i jednostavno najbolje funkcioniram od 19 do recimo 2 ujutro i onda mi odgovara do 11 ujutro spavanje. Kad sam išla na posao rano ujutro po cijele dane sam spavala na poslu iako sam išla oko 22 spavati. Znala sam ići i u 18 popodne do jutra sljedećg i opet. Mene znaju uloviti faze da ako sam samo na mjestu odjednom zaspim i zanimljivo odmah počnem sanjati. Nema ništa ljepše od toga kad se fino naspavaš. A još nešto me užasno živcira bez obzira da li spavam malo ili puno, hladnoća. Najgore kad se moram probuditi po zimi u 6-7-8.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 02:18   #69
Predlažem ovu knjigu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 16:37   #70
Kod mene je pravilo da sto duze spavam, to sam umoriji preko dana. Znam se bez problema probuditi u 8-9 ujutro, odmoran, cio, prakticki mi ni ne treba kava, al kazem nema smisla da se tak rano ustajem, budem jos odspavao.
Nakon toga je budjenje u 13, oci sljepljene od krmelja, ledja bole, prvih pola sata buncam i presetavam se po kuci i derem na psa, dok se ne otusiram i popijem djezvu kave.

Zasto, nemam pojma, ali jedini lijek za biti produktivan i naspavan mi je, rano se ustati. I jos vaznije, drzati se toga.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 17:54   #71
Moje osobno iskustvo
Što više spavam to sam umorniji. Zadnje 2 godine mi se život sve na završavanje faksa, ostalo mi je par ispita koji su bili malo teži pa sam se skroz posvetio tome, previše spavao što mi je smetalo i kod učenja jer mi se i kad sam učio spavalo, život mi se sveo na spavanje i učenje. Pre kasno sam se budio, tu je bio glavni problem, nakon pre dugog spavanja bio sam umoran i opet mi se spavalo. Netko je prije napisao da ima veze s depresijom, tu bi se složio. Od kad sam riješio faks i spavam bar 3 sata manje na dan imam puno više energije i odmorniji sam. Zaključio sam da mi je optimalno vrijeme spavanja 7 do 8 sati na dan
tomi177 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 17:13   #72
Quote:
fjodor kaže: Pogledaj post
ljudi imam veliki problem - da bi se odmorio kao čovjek potrebno mi je 10h spavanja
neželim prespavati cijeli život . čak imam probleme na studiju jel nemogu dobiti potpise iz predavanja gdje su moji prvi problemi počeli...
imam 26 godina i život mi se sastoji od 11h spavanja i par sati učenja i zbog toga nemam život
Kakva ti je kvaliteta sna? Zaspiš li brzo, pa se brzo i probudiš, onda sat-dva se okrečeš u krevetu, pa opet zaspeš? Ili ti je san ureda, ali ti treba dugo da zaspeš? Ili najgora kombinacija da ti dugo treba da zaspeš, da se brzo budiš, i da ti je san lagan?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 17:20   #73
ako nemaš prevelikih problema i briga možeš spavati dugo,ali ja mislim da je to u genetici meni je potrebno vrlo malo sati sna..........
nekad znam biti budan do 4 h ujutro i sutra ujutro sasvim normalno otići na fax koji je u 8h
a znam osobu koja može prespavati dan sasvim normalno , da topovi pucaju pored te osobe nemoguće je probuditi........
san je potreban svakoj osobi barem 6 sata , odmara čovjeka makar se nekad znam probuditi i biti umoran kao da sam cijele noći kopao.............
zelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 23:01   #74
Ja isto mislim da je to nasljedno, jer mi mama veli da je i ona u mladosti spavala dost dugo, mada i sad odguli 9 sati, a ja pak, ja bi samo spavala..spavam najmanje 10 sati, a ak spavam manje tak sam umorna i lose mi je..pokusala sam par puta onako kao izdresirat se da spavam po manje sati..al nikak ne ide..uzasno sam umorna, nadrkana..pre lose...kad radim, onda pak samo spavam radim i jedem,ne stignem nis...
__________________
Normal is an illusion..What is normal for the spider,is chaos for the fly..
Luna Lacrymosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 16:37   #75
Pridružujem se klubu... Prije ne bi navijala alarm ili bi ga jednostavno ugasila i nastavila spavati, ali me je počelo užasno frustrirati to sve pa sam se jednostavno prisilila da se budim ranije i da spavam manje. Tako da sad u prosjeku spavam 7-8 sati, probudim se i jedva se ustanem iz kreveta, treba mi još vremena da dođem k sebi... Ali trudim se uspostaviti neki ritam i spavanja i jedenja, ne želim nekako da mi propada dan radi toga da se naspavam.. To jest prekrasno, ali bih ja onda morala navečer leći u 9 da se naspavam do kraja i dignem oko 9. Ovako se probudim oko 8-9, doručkujem, čistim po stanu i slično... Do podne (dokad bih inače spavala tokom boljih dana ) već stignem obaviti neke stvari pa me to veseli... Ali nikad taj osjećaj odmornosti i energičnosti, ne znam. Inače jedem voća i povrća, dosta se zdravo hranim, treniram i bilo je razdoblja kad sam i češće trenirala, ali ništa. Ja nekako mislim da dosta utječe ako odeš spavati u 1-2 i da je različit osjećaj probuditi se nakon 7-8 sati sna nego da odeš spavati oko 10-11. Nastavit ću se truditi s uspostavom ritma, a dotad, šta... Takva sam
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 06:30   #76
Treba barem mjesec dana da se navika počne formirati. Tako da nastavi barem još neko vrijeme, pa ćeš vidjeti rezultate.

Ja sam se rano budio kad sam išao na vlak zbog posla - oko 4 ujutro. I od tada mi je to postala navika. Idem spavati između 9 i 10 navečer, te se ujutro u 4 probudim. Obožavam dva jutarnja sata mira i tišine, te ih obično iskoristim za čitanje i pisanje nečeg zanimljivog. I dan mi se čini daleko duži sada
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 14:53   #77
najbolje se naspavaš kad se ne brineš oko ničega, jer ako se oko nečeg brineš (npr toga da ujutro moraš na vrijeme ustat jer ideš na posao ili kod zubara ili na općinu ili na put itd) onda ti je san nemiran, nesvjestan si toga ali tokom noći se prevrtiš puno puta i isto se probudiš na kratko tj ispadneš iz REM faze i ona kraće traje nego što je uobičajeno, a ta faza je najvažnija za osjećaj odmornosti ujutro.


nije isto odspavati nekvalitetno 10 sati i kvalitetno 6 sati. drugo je bolje.

sve je to djelo evolucije.
jer zamisli da si negdje u divljini među zvjerima i da moraš spavati s jednim okom budnim, to je zapravo onaj osjećaj stresa u želucu, svaki put kad utoneš u san neki glas iznutra te drmne i probudiš se, provjeriš okolinu i nastaviš spavati i tako neprekidno cijelu noć.
samo obrambeni sustav organizma, ništa drugo.

to se događa i onima što se brinu oko toga što moraju idućeg dana napraviti.

samo se opustite, zaboravite na brige i probleme koji vas čekaju, ako vam to pomaže možete u glavi premotat pred spavanje što ćete kojim redoslijedom sutra obaviti, možda vam to da neki mir pa ćete moći zaspati i odspavati kvalitetnije.

meni obično pomaže razmišljanje o stvarima koje me vesele i koje rado radim, a zabavljaju mozak, tj moraš kreativno razmišljati, ako o tome razmišljam pred spavanje umjesto o nekim stresnim stvarima koje me čekaju, zaspim ko beba.

ako razmišljaš "joj sutra moram ovo, joj sutra moram ono", onda je slučaj jedan i nemiran san.

e a najbolja kombinacije je kad spojiš posao i kreativno razmišljanje o njemu, to bi značilo da si pogodio poziv i da je tvoj posao ono što voliš raditi.

to je kad ideš na spavanje, sutra radni dan i moraš na posao, a ti prije spavanja razmišljaš i smišljaš plan kako ćeš neki problem s posla riješiti, tad obično imaš i brainstorm i izvadiš neko rješenje iz rukava, dakle uglavnom maštovita rješenja i kreativno razmišljanje prije spavanja, je ono što barem meni omogućuje izvrstan san. (i obično kad smisliš to rješenje ili moguće rješenje, to te nekako umiri kao da dobiješ poruku "opusti se, sve je riješeno sada možeš mirno zaspati" i onda kloneš ko klada).

i ujutro si sav čio, energičan i ko zapeta puška samo čekaš doći na posao i primijeniti smišljeno. ako proradi, super, oduševiš prvo samog sebe, a onda i druge.

dakle da odgovorim na naslov teme:
dugo spavanje (tj boravak u krevetu) je uglavnom znak nemirnog sna, stresa radi nečega, može biti radi osjećaja neuspjeha pa možda ima i nesanice.

ali baš dugo spavanje u komadu, ono, preko 10 sati, obično je nakon žestokog partijanja.

Zadnje uređivanje NMT : 27.02.2014. at 15:04.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 21:57   #78
ja spavam po 12 sata....jedan mi je čovjek rekao da imam lijeni gen ..da to tako zovu...dalje nisam ga stigao pitati
__________________
...mineri,padobranci,i djevice griješe samo jednom
Rafael fon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 01:08   #79
ja smatram 9-10 sati sna normalnim, za mene ali moj je problem što bez obzira koliko rano otišla spavati, ne mogu se nikako ujutro ustati. od siječnja se svakim radnim danom moram dizati u 7 i dok mi to u školi nije bio toliko problem, sad me ubija. taj dan ja više nisam ni za što.
lika daroš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 12:37   #80
jel istina kad čovjek nespava 24 sata,da dobije 0,25 promila alkohola u krvi...
__________________
...mineri,padobranci,i djevice griješe samo jednom
Rafael fon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.