Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2007., 22:29   #1
Teorija velikog praska

zna li tko na temelju čega su friedman i lemaitre došli do te teorije? znam da netu postoji dosta o tome, ali nažalost na eng. (sa dosta stručnih izraza), pa molim ako mi netko može objasniti u dvije, tri rečenice (na hrv. ).
btw. vidim da se lemaitre više spominje od ovog rusa...
jel njegova teorija po tome onda "bolja" ili kaj?!
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 23:57   #2
Koliko ja znam na teoriji velikog praska (pod tim se podrazumjeva razvoj svemira a ne nastanak istog. (to obično ljudi brkaju pa da spomenem to).

Isto tako definitivno nije rezultat rada samo dvije osobe (ni blizu).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 14:49   #3
al na temelju čega su došli do toga?! kaj je i lemaitre proučavao gibanje galaksija kao hubble?
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 15:11   #4
Hrpa astronoma je proučavalo galaksije godinama i to nastavljaju radi i dan danas. Sva ta opažanja se onda koriste za razvoj teorije. Dakle definitivno se ne radi da je jedan neko napravio sve sam.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 15:47   #5
Quote:
ljenjivac kaže: Pogledaj post
zna li tko na temelju čega su friedman i lemaitre došli do te teorije? znam da netu postoji dosta o tome, ali nažalost na eng. (sa dosta stručnih izraza), pa molim ako mi netko može objasniti u dvije, tri rečenice (na hrv. ).
btw. vidim da se lemaitre više spominje od ovog rusa...
jel njegova teorija po tome onda "bolja" ili kaj?!
ljudi su godinama radili na tome i sigurno postoji milijuni stranica indirektnih matematičkih i fizičkih metoda kojima su oni došli do toga, tako da tražiti da se to objasni u 2-3 rečenice je ismijavanje dugogodišnjeg rada najvećih znanstvenika na planeti...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 22:21   #6
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Hrpa astronoma je proučavalo galaksije godinama i to nastavljaju radi i dan danas. Sva ta opažanja se onda koriste za razvoj teorije. Dakle definitivno se ne radi da je jedan neko napravio sve sam.
ok. to mi je jasno, hvala
al nije mi jasno zakaj se baš onda taj lemaitre najviše spominje...
nailazim na podatke da je rus došao do zaključka 1922., a lemaitre 1927. godine. pa kaj ne bi po tome friedman trebao biti "značajniji" (napominjem, ovdje su navodnici!)
Quote:
fiki21 kaže:
...tako da tražiti da se to objasni u 2-3 rečenice je ismijavanje dugogodišnjeg rada najvećih znanstvenika na planeti...
uh što smo osjetljivi...
pa meni bi bilo puno bolje kad bi mi netko to objasnio na duži način, al vidim da ni na kraći nema baš previše zainteresiranih. zato i napomenuh "u 2-3 rečenice" da ne gnjavim ljude.
što se mene tiče, ja ću sa guštom čitati ak treba i 2-3 stranice, samo daj...
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 17:33   #7
Quote:
ljenjivac kaže: Pogledaj post
al na temelju čega su došli do toga?! kaj je i lemaitre proučavao gibanje galaksija kao hubble?
jebiga napiso sam kilometarski post i mazno s knjigom po tastaturi i sve ode u pm....

Uglavnom hubble je zaslužan za to jer je bio prvi ( ne prvi koji je pričao o tom) ali je to pitanje doveo u znanstvenu sferu jer su rezultati njegovih promatranja ukazali da je postojalo neko vrijeme (Veliki prasak) di svemir bla bla bla...

prije hubbla su bili Kant- filozof i Sv. Augustin koji su se bavili istim pitanjem.
marlboro men is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 18:33   #8
Quote:
ljenjivac kaže: Pogledaj post
zna li tko na temelju čega su friedman i lemaitre došli do te teorije? znam da netu postoji dosta o tome, ali nažalost na eng. (sa dosta stručnih izraza), pa molim ako mi netko može objasniti u dvije, tri rečenice (na hrv. ).
btw. vidim da se lemaitre više spominje od ovog rusa...
jel njegova teorija po tome onda "bolja" ili kaj?!
pocetak je bio otkrice da se galaksije udaljavaju.
zakljucak je da je sve nekad nastalo iz jedne tocke i da se otad siri.
vjetar u jedra teoriji praska su bila ujedinjavanja pojedinih sila pri povratku u vrijeme kratko nakon praska.
danas je veliki prasak skoro zakon a mozda se nikad nije dogodija. hawking je naime smislija neku formulu po kojoj svemir nema pocetka
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 01:53   #9
Quote:
hvar kaže: Pogledaj post
pocetak je bio otkrice da se galaksije udaljavaju.
zakljucak je da je sve nekad nastalo iz jedne tocke i da se otad siri.
vjetar u jedra teoriji praska su bila ujedinjavanja pojedinih sila pri povratku u vrijeme kratko nakon praska.
danas je veliki prasak skoro zakon a mozda se nikad nije dogodija. hawking je naime smislija neku formulu po kojoj svemir nema pocetka
Da ponovim. Teorija velikog praska je teorija o razvoju svemira od planck vremena pa nadalje ili tu negdje. Dakle nema niti riječi u njoj o nastanku svemira.

A hawking može govorit šta hoće jer trenutno nema niti traga ikakvoj informaciji o tome kako je svemir nastao i sve ideje su jednako točne/krive dok se tako neš pojavi.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 18:23   #10
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Da ponovim. Teorija velikog praska je teorija o razvoju svemira od planck vremena pa nadalje ili tu negdje. Dakle nema niti riječi u njoj o nastanku svemira.
Da razvoj svemira se može pretpostaviti tek nakon planckovog vremena (5.4 * 10^-44 s) i nikako prije, jer sve što se desilo prije tog vremena mi ne možemo znati, jer Einsteinove jednačine padaju u vodu i pokazuju neke besmislene vrijednosti, jer je tada materija toliko zgusnuta da jednačine nemaju pravog rješenja. Einsteinova teorija je teorija makrokosmosa, nikako mikrokosmosa. Tada se javlja singularitet. To ti je kao da djeliš neki broj sa nulom i dobiješ beskonačno, ali ne znaš koliko tačno iznosi beskonačnost.

A što se tiče nastanka teorije najzaslužniji je Edwin Hubble koji je otkrio da se galaksije udaljavaju od nas konstantom brzinom u svim pravcima i da je brzina veća što je galaksija udaljenija i obrnuto, što dovodi do zaključka da je svemir morao početi u nekoj singularnoj tačci prostorvremena.

A što se tiče Friedmana i Lemerta oni su zajedno rješili Einsteinove jednačine i došli do zaključka da se po njegovoj teoriji, ako je tačna, svemir mora širiti i da postoje tri rješenja o sudbini svemira koja zavise od njene gustine.

Ako je gustina svemira veća od neke kritične vrijednosti gravitacija će u jednom trenutku spriječiti širenje svemira i on će početi da se skuplja do neke singularne tačke.

Ako je gustina pak manja od kritične vrijednosti gravitacija ga neće uspjeti nadvladati i svemir će se širiti do beskonačnosti i njegova prosječna temperatura će se približavati apsolutnoj nuli.

Treći slučaj kaže da ako je gustina jednaka kritičnoj svemir bi se takođe beskonačno širio ali prema tačno određenoj vrijednosti, nekoj asimptoti (kako bi matematičari rekli).

Znači da ako je Einsteinova teorija tačna treba samo izračunati gustinu svemira i prema tome mu možemo odrediti sudbinu.
Bosanac 88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 19:19   #11
Quote:
Bosanac 88 kaže: Pogledaj post
A što se tiče Friedmana i Lemerta oni su zajedno rješili Einsteinove jednačine i došli do zaključka da se po njegovoj teoriji, ako je tačna, svemir mora širiti i da postoje tri rješenja o sudbini svemira koja zavise od njene gustine
pa tak mi reci!
to je ono kaj me zanimalo.
ček, samo mi sad nije jasna ova riječ "zajedno" - zar do zaključka nije došao svatko posebno?!
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 22:35   #12
Quote:
ljenjivac kaže: Pogledaj post
pa tak mi reci!
to je ono kaj me zanimalo.
ček, samo mi sad nije jasna ova riječ "zajedno" - zar do zaključka nije došao svatko posebno?!
Nisam baš siguran, ali mislim da su neovisno jedan od drugog došli do istog zaključka, pa je osnovano pripisati zaslugu obojici.
Bosanac 88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 02:07   #13
Zanima me jedna stvar. Svemir je nastao iz velikog praska (eksplozija vodika).
Od čega je nastao vodik ako nije bilo ničega i tko ili što ga je zapalilo.
Marko Martinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 11:13   #14
Quote:
Marko Martinović kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar. Svemir je nastao iz velikog praska (eksplozija vodika).
Od čega je nastao vodik ako nije bilo ničega i tko ili što ga je zapalilo.
Marko, Marko, sa'š dobit po prstima od nekog.
Ja moram na put pa ne stignem, ali...
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 12:10   #15
Prepuštam odgovor El Tomi. Ipak je on dežurni astronom
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 14:13   #16
Quote:
Marko Martinović kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar. Svemir je nastao iz velikog praska (eksplozija vodika).
Od čega je nastao vodik ako nije bilo ničega i tko ili što ga je zapalilo.
U koji razred ideš?


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 23:22   #17
ajmo dečki, mirno. nemojmo strašiti željne znanja.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 23:42   #18
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ajmo dečki, mirno. nemojmo strašiti željne znanja.
A slušaj, ovo je prvi put da čujem teoriju da je veliki prasak zapravo eksplozija praskavca.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 13:30   #19
Quote:
Marko Martinović kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar. Svemir je nastao iz velikog praska (eksplozija vodika).
Od čega je nastao vodik ako nije bilo ničega i tko ili što ga je zapalilo.
Veliki prasak nije eksplozija vodika.

U vrijeme velikog praska su gustoća i temperatura svemira bile toliko velike da su sve četiri sile (elektro-magnetska, gravitacijska, jaka nuklearna i slaba nuklearna) bile jednake, pa su zbog toga mogle postojati samo subatomske čestice (fotoni, neutrini, itd.).

Tek kada se svemir dovoljno raširio da temperatura i gustoća padnu ispod određene razine, tj. kada su se gore navedene četiri sile razdvojile, došlo je do stvaranja protona i neutrona, a samim tim i do formiranja prvih atoma materije (ponajprije vodika kao najjednostavnijeg atoma).

Eto, to ti je laički opis velikog praska, od strane laika, pa se nadam da ti neće bit problem pohvatati što se i kako (otprilike) događalo.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 02:51   #20
Eto, odgovorili ljudi prije mene. Uglavnom, odmah nakon velikog praska svemir je bio toliko malen, vruc i gust da je bio potpuno neproziran i sastojao se od kvarkovsko-leptonsko-fotonske juhe. Dakle, energije su bile toliko velike da se nukleoni (protoni i elektroni) jos uvijek nisu uspjeli 'kondenzirati' iz kvarkova, a svemirom su naokolo letjeli kvarkovi (gradivni elementu nukleaona i jos nekih egzoticnijih cestica) leptoni (to su elektroni i jos neke egzoticne cestice) i fotoni. Nakon dovoljno dugo vremena, svemir se toliko prosirio da su mu gustoca i temperatura toliko pale da su se kvarkovi kondenzirali u nukleone, te su nastali prvi protoni i neutroni. Negdje u to vrijeme je sveir postao 'proziran', odnosno fotoni su mogli neometano napustiti tu primordijalnu juhu i letjeti naokolo zajedno sa sirenjem prostora. To je vrlo vazno, jer mi danas ne mozemo vidjeti fotone koji su nastali u samom trenutku radanja svemira jer su oni apsorbirani u toj gustoj prajuhi svega i svacega. 'Najstariji' fotoni koje danas vidimo su oni koji su emitirani u vrijeme kada je svemir postao proziran, a sto je u stvari danas tzv. pozadinsko zracenje svemira.

Dakle, nakon sto su nastali prvi protoni i neutroni, krece se dalje. Protoni su u stvari jezgre vodika. Slobodni neutroni nisu dugo izdrzali jer su se vrlo brzo raspali na protone, u svega desetak minuta. Zato danas niti nemamo slobodne primordijalne neutrone, vec samo one koji su 'uhvaceni' u helij i jos neke vrlo rijetke elemente (litij i berilij). Daljnjim sirenjem i hladenjem svemira nastale su jezgre vodika i helija, ali ne i teze jezgre jer za njih temperatura nije bila dovoljno visoka. Da nije bilo primordijalnog helija, mi danas uopce ne bi niti imali neutrone, a zivot bi nam bio gotovo nemoguc.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.