Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2020., 22:49   #1
Koliko je važno biti stalno zaposlen?

Pozdrav dragi ljudi!

Imam jednu životnu dvojbu pa me zanima vaše mišljenje. Radim na jednom poslu gdje sam zaposlen na autorskom ugovoru. Prema sporazumu koji sam potpisao nakon dvije godine od dana potpisa ugovora, poslodavac mi mora ponuditi stalno zaposlenje.

Idući mjesec doći ću do tog trenutka. Sad, nemam nekog iskustva, ovo mi je prvi posao koji radim, ali ono što mi je odlična stvar, povrat poreza. Proteklog sam ljeta dobio 11 tisuća kuna povrata što me šokiralo. Rečeno mi je ako potpišem ugovor za stalno, gubim tu privilegju.

Svjestan sam kako stalno zaposlenje donosi određene privilegije, sigurnost, mirovinskog itd. Iako, koliko su mi rekli u mirovinskom, meni i sada firma nešto plaća, iako ne sve.

Nemam pojma što da napravim. Što biste vi učinili?
Bentley is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2020., 10:13   #2
Pa radije bih bila stalno zaposlena i mirna da ću idući mjesec primit plaću, a ne da mi sutra dođu i kažu, dobio si otkaz i ne moraš se pojavljivat. Ne ni da li imaš pravo na naknadu s burze u tom slučaju.

Ta sigurnost mi je lakša nego da dobijem xyz povrata poreza.

O tome da ne možeš dobit neki normalni kredit za stan/auto kod banke neću ni pričat.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2020., 15:06   #3
Nije to prevelika garancija ali je lijepo kad imas na neodredeno, bez straha mos otvorit bolovanje ako te zaista boli, nece te tek tako skartat jer ce ti morat dat otpremninu...sigurno je bolja pozicija nego biti na odredeno kao npr ja koja svaki mjesec potpisuje ugovor i tresem se oce li mi dat nogu u guzicu.
Ovo sta se tice poreza ne kuzim, i ja dobijem povrat poreza makar sam na odredeno....ne svacam zasto povrat poreza ovisi o statusu radnog odnosa. Sve sta preplate tebi dode na naplatu....raspitaj se jer miuslim da to nema veze je si li na odredeno ili ne za povrat. Nazovi bas poreznu pa budi drag napisi sta ti je rekla teta jer me to bas zanima
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2020., 19:49   #4
Nije bitno na određeno/neodređeno već činjenica da ako je zaposlen na ugovor o radu i radi cijelu godinu bez prekida onda će mu automatski svaki mjesec prilikom obračuna plaće iskoristiti neoporezivi odbitak od 4000kn, a platit će se porez samo na dio plaće iznad 4000kn,
pa ako radi cijelu godinu (a nema nekih promjena npr. da mu se u toku godine rodilo dijete koje nije odmah stavio na svoju poreznu karticu) neće imati nikakve osnove za povrat poreza jer je iskoristio svaki mjesec.

Dok kod ugovora o autorskoj honoraru se ne iskorištava taj dio da može svaki mjesec zaraditi 4000kn bez da plati porez, već ima ugovoren neto iznos, ali firma plaća porez na cijeli iznos pa na kraju godine dobije nazad plaćeni porez jer nije svaki mjesec iskoristio tih 4000kn na koje ima pravo ne platiti porez.

Po meni je svejedno dobiješ li na kraju godine povrat ili svaki mjesec veću plaću ako je ukupno na istome

Najbolje bi bilo da ovo pitanje postavi i na Gospodarstvu u podforum poduzetništvo, računovodstvo, porezi da pita kako ugovoriti plaću da ostane na istoj ukupnoj zaradi.

S druge strane da bolje je biti zaposlen na ugovor o radu i to su u ovoj krizi shvatila većina honorarca

godine brzo prođu oni ti plaćaju nešto mirovinskog, ali mislim ne kao da si baš zaposlen,
ovako nemaš pravo na naknadu za nezaposlene da nešto zaškripi,
nemas pravo na bolovanje,
nemaš pravo na porodiljni (za zaposlene nakon 12 mj. koje mama ima pravo, tata može koristiti još 2mjeseca),
nemaš pravo na pomoć države u vrijeme pandemije
otpremninu, božićnice...
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2020., 13:00   #5
Na neodređeno u odnosu na određeno - ako si kod privatnika nema razlike. Jer ako želi može te se riješiti kad hoće. Pa ja tu ne bi dvojila, budi tamo gdje ti je bolje, sigurnosti nema.

Ako se radi o državnoj službi onda bi ipak izabrala neodređeno u državnoj u odnosu na možda i bolji posao na određeno, pogotovo u vremenima u kojima živimo. To sam i učinila.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2020., 15:34   #6
Iako njegova dilema nije određeno/neodređeno ,
kako nema razlike pa zar nije da ako je na određeno nema otpremnine, ako je na neodređeno ima?
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:56.