Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2016., 22:18   #601
Građevinska dozvola

Predali smo zahtjev za rješenje o izvedenom stanju bez projekta.
Budući da je nakon lipnja 2011. izgrađeno visoko potkrovlje, upućeni smo na ured za izdavanje građevinske dozvole za cijeli objekt.
Po prostornom planu općine, zadovoljavamo sve lokacijske uvjete (građevinsko područje i ostalo) osim međe. Naime, jedna strana kuće je umjesto tri metra udaljena svega 1,5 m.
Kad je gradnja započela, susjedi su dozvolili gradnju.
Moje pitanje: kakva je procedura kod izdavanja građevinske dozvole za već izgrađenu kuću i kako riješiti problem međe?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 23:29   #602
Pozdrav,molio bi pomoc,prema rijecima troje arhitekata stvar je dosta komplicirana i neuobicajena.
Radi se o objektu od 140m2,koji je ilegalno izgraden prije 15-ak godina,pokrenut je proces legalizacije,dobili smo rjesenje o izvedenom stanju,tj.objekt je legaliziran kao nezavrseni stambeni objekt( "roh bau) i tu nastupaju problemi. Namjera nam je dignuti kredit i dovrsit svoja "4 zida",zbog nacina na koji je legaliziran on nije i nemoze bit upisan bez uporabne dozvole. Naravno, da bi se dobila uporabna taj objekt se treba napraviti "useljivim",ali uvjeti koji se postavljaju i koje trebamo ispunit su najmanju ruku komplicirani,pomalo smijesni i udarac na budzet da te glava zaboli. Po prirodi sam legalist,ali u ovom slucaju nisam siguran da zelim bit. Dakle,da bi dosli do uporabne apsolutno sve radove moramo radit preko firmi,imat nadzor i voditelja gradilista. Primjerice knauf,keramika,voda-grijanje,sve ono kaj bi mogo sam ili u najmanju ruku obrti,firme di imam frenda,strica,ujaka bi moro placat "tamo nekoga",a oni bi napravili istu stvar po projektu(prateci troskovnik-uvjet banke) Dakle u ovoj situaciji,moje pitanje glasi-kako to izbjec,te kakve su mozebitne posljedice ako se odlucim na "sivu" zonu i "sam" napravim bez nadzora,izvodaca radova itd...a imam namjeru kroz xy vremena "trazit" uporabnu? Doc ce inspekcija pa ce mi "skidat plocice sa zida",platit cu kaznu,da cu ikad i pod kojim uvjetima ili mozda sankcijama moc dobit uporabnu?
Balky 99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 16:21   #603
može netko ukratko napisati postupak legalizacije

dali je istina da se možemo prikačiti na nečiji zahtjev za legalizaciju???
lega_iz_osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 20:53   #604
Plaćanje zadržavanja nezakonitog objekta

Pozdrav,
molim pomoć ako netko zna...
Legalizacija je gotova i prije 5 mjeseci stiglo rješenje za plaćanje. Rješenje se zametnulo među ostalim papirima pa uplata nije izvršena unutar navedenih mjesec dana a time se izgubio popust od 25% za jednokratno plaćanje . Sada bi trebali platiti puni iznos + neke zatezne kamate.
Pitanje :
Mogu li uplatiti prvotni iznos(možda ne skuže da uplata debelo kasni) ili da čekam neku službenu obavijest za plaćanje pune cijene ?
Postoji li kakva caka da se ne plaća cijeli iznos(bez popusta) ?
freerock0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 09:56   #605
Quote:
freerock0 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
molim pomoć ako netko zna...
Legalizacija je gotova i prije 5 mjeseci stiglo rješenje za plaćanje. Rješenje se zametnulo među ostalim papirima pa uplata nije izvršena unutar navedenih mjesec dana a time se izgubio popust od 25% za jednokratno plaćanje . Sada bi trebali platiti puni iznos + neke zatezne kamate.
Pitanje :
Mogu li uplatiti prvotni iznos(možda ne skuže da uplata debelo kasni) ili da čekam neku službenu obavijest za plaćanje pune cijene ?
Postoji li kakva caka da se ne plaća cijeli iznos(bez popusta) ?
Ima koji znalac u blizini ??
freerock0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 18:27   #606
Legalizacija vikendice

Pozdrav,

Molio bi vas preporuke firmi koje rade kompletnu legalizaciju...geodet,statičar,arhitekt... (može na PM)
Radi se o vikendici od 40m2 izvan ZG-a.



Hvala.
dirtyjack is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 08:50   #607
Da li se može u toku postupka mijenjati namjena zgrade ?
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 20:21   #608
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
Da li se može u toku postupka mijenjati namjena zgrade ?
dok god nije predmet riješen, nema razloga da se ne radi izmjena. Druga stvar je ako je netko od referenata bio na terenu i utvrdio namjenu koja se naknadno promijenila.
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 13:33   #609
refernt tvrdi da manja kućica od 25 m2 ne može biti okarakterizirana kao stambeni objekt za povremeno stanovanje, već da mora biti poljoprivredna zgrada(???). ne želi mi to promjeniti promjeniti. kućica je napravljena od čvrtog materijala i ima sve potebne prostorije, iako je mala. kad sam dobio da platim kaznu od grada, tek tada sam vidio da je to promjenjeno iz stambene za povremeno stanovanje u poljoprivredno,( referentica sama nazvala projektanta da donese izmjenjen projekt). uzeo sam rješenje o kazni i odnio projektantu da mi to vrati na stambeni objekt- povremeno stanovanje.nakon natezanja arhitekt/refernet/ja, prošao je rok za žalbu, predmet nije rješen.. koji je pravni put da podnesem neku ppritužbu ili slično? zašto kućica 25 m2 ne može biti za povremeno stanovanje?
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 17:05   #610
Jedno kratko pitanje. Nakon uplate kazne i to na vrijeme znaci sa 25% popusta koliko cca vremenski se ceka rijesenje? Proslo je vec mjesec dana pa ne znam da li da zovem opcinu ili cekam jos.
MarijaGrga0701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 20:24   #611
Ovisi... / zovi obavezno
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 08:48   #612
izmjera i ucrtavanje kuće

Pozdrav, Nadam se da nisam pogriješila temu.
Zanima me nešto pa ako mi možete pomoći...
Znači kuću ne treba legalizirati jer je izgrađena prije 1968.,
nije ucrtana kakva je zapravo izgrađena, pa bi ju trebalo izmjeriti i ucrtati pravilno.
Koliko dugo traje taj postupak otprilike, od dana kad inženjer na terenu izmjeri i pripremi dokumetaciju pa do onog konačnog?
catandmouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 14:19   #613
Jeli se jos uvijek mogu podnijeti zahtjevi za legalizaciju?
I jeli vrijed odluka za Zagreb da se do 600m3 ne placa komunalni doprinos?
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 23:06   #614
Quote:
catandmouse kaže: Pogledaj post
Pozdrav, Nadam se da nisam pogriješila temu.
Zanima me nešto pa ako mi možete pomoći...
Znači kuću ne treba legalizirati jer je izgrađena prije 1968.,
nije ucrtana kakva je zapravo izgrađena, pa bi ju trebalo izmjeriti i ucrtati pravilno.
Koliko dugo traje taj postupak otprilike, od dana kad inženjer na terenu izmjeri i pripremi dokumetaciju pa do onog konačnog?
Ovisi...

...za početak o tome gdje je kuća. Recimo u 2 grada udaljena 30-ak km razlika može biti i po godinu dana (posebno ako je jedan od tih gradova ZG )

Treba ti prvo uporabna dozvola za građevine prije 1968., pa se onda radi dalje

Quote:
tokyobynight kaže: Pogledaj post
Jeli se jos uvijek mogu podnijeti zahtjevi za legalizaciju?
I jeli vrijed odluka za Zagreb da se do 600m3 ne placa komunalni doprinos?
Ne, jedino ako institucija dopušta da se prikrpaš na nečiji zahtjev (u boljoj varijanti) ili da preuzmeš u potpunosti zahtjev od nekog tko odustaje (u lošijoj varijanti).

Da, koliko znam, za one koji su predali zahtjev u roku.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 23:43   #615
Bok, zanima me nešto vezano za papirologiju kod podnošenja zahtjeva za legalizaciju. Nadam se da ćete me shvatiti. 2013 smo predali zahtjev u općini i tada smo dobili onu potvrdu o predaji zahtjeva. Ove godine ćemo tek predati kompletnu dokumentaciju sa svim snimkama, ali problem je u tome što smo izgubili onu potvrdu što smo dobili prilikom predaje zahtjeva. Znači nismo apsolutno nikakvu građevinsku dozvolu imali kad smo gradili kuću. Problem je taj što sam čitala u zakonu da trebamo uz zahtjev predati tri primjerka geodetske snimke i 3 primjerka od strane arhitekta, ali smo izgubili potvrdu koju smo dobili prilikom predaje zahtjeva, pa ne znamo da li će nam sad primit ostalu dokumentaciju. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
MARIJANA1109 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 12:46   #616
Quote:
MARIJANA1109 kaže: Pogledaj post
2013 smo predali zahtjev u općini i tada smo dobili onu potvrdu o predaji zahtjeva. ... problem je u tome što smo izgubili onu potvrdu što smo dobili prilikom predaje zahtjeva.
Otiđite u općinu i zatražite kopiju potvrde, budući da se zaprimanje dokumentacije urudžbira, pa se može pronaći kada ste je predali.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:22   #617
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post


Ne, jedino ako institucija dopušta da se prikrpaš na nečiji zahtjev (u boljoj varijanti) ili da preuzmeš u potpunosti zahtjev od nekog tko odustaje (u lošijoj varijanti).

.
Mozes mi malo pojasniti kako se moze prikrpati na neciji zahtjev? Dodes i "dobar dan, ja bi legalizirala ali ne nisam predala zahtjev, jel me mozete prikrpati? Ili kako preuzeti od nekog zahtjevTo je legalno? Kako uopce naci te zahtjeve?
Ne poznamo nikoga tko je u procesu legalizacije.
I zasto je prikrpati se nekom, bolje od potpunog preuzimanja?

Naime, mi trebamo legalizirati dio kuce koju je nedavno svekar darovao muzu. Kad je legalizacija bila aktualna 2013., on nije nije predavao zahtjev jer jedan dio zemljista nije bio upisan na njega (...ne znam detalje) pa je cekao da se to rijesi, a kad se raspitivao, receno mu je da ne moze predati zahtjev za legalizaciju jer nema ciste papire. Nedavno je to sve rijeseno i zelimo sad legalizirati to sto jos nije - i sad smo u problemu.

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 21:37   #618
Možda sam se nezgodno izrazio.

Neki uredi dopuštaju da se zahtjev proširi (na nečiji) i to je "bolja" varijanta jer trebaš naći nekoga tko je u postupku legalizacije i tko je voljan pristati na proširenje.

Uvjetno rečeno "lošija" varijanta je potpuno prebacivanje zahtjeva jer u tom slučaju moraš naći nekoga tko odustaje od legalizacije.

Tebi je tako i tako svejedno, trebaš nekoga naći. Legalno je, tu nema problema. Možeš pokušati pitati u uredu (nadležnom za legalizaciju, dakle govorim o županijskom ili gradskom uredu) imaju li nekoga tko odustaje ili zamoliti da ti jave kad dođe netko odustati... Možeš pitati kod privatnika koji rade legalizacije imaju li koga, u susjedstvu...opcija je bezbroj
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 20:11   #619
Hvala Fitz!

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 16:46   #620
Trebao bi savjet,ako netko moze pomoci. Vlasnik sam kuce , koja se sastoji od kuce, dvorista i male dvorisne zgrade. Znaci te tri stvari spadaju pod jednu vlasnicku stavku,cesticu . Kuca je izgradena prije 1968 ,znaci netreba legalizaciju,medutim mala dvorisna zgrada u dvoristu je s vremenom malo nadogradivana,iako u gruntovnici ne prave probleme,tj netraze legalizaciju,tu dvorisnu zgradu bi se teoretski moglo legalizirati. Prijasnji vlasnik kuce je bila moja baka,koja posjeduje orginale gradevinske i uporabne dozvole. Prije 8,9 godina vlasnistvo je prepisano na mene. Sada me zanima dali je moguce da moja baka podnese zahtjev za legalizacijom jedne od tri cestice vlasnickog lista , tj one male dvorisne zgrade, i da s pomocu orginala gradevinske i uporabne dozvole promjeni stukturu vlasnickog lista. Hvala unaprijed ako netko moze pomoci sa savjetom
sur111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.