Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2012., 12:47   #241
nista posebno ali je cinjenica da meni ovi koji su u posudama uspijevaju i rastu puno bolje. vidjet cemo sto ce biti kasnije.
sjecam se da je andrej postao usporedne fotografije na jednom drugom forumu i kod njega su viseci izgledali puno ljepsi i bujniji.
i ja sam to vise uzeo kao nekakvu zafrkanciju i test.

sto se tice nagabona postao sam vec ozbiljno zabrinut jer je krajnje vrijeme da pocnu pokazivati da im se u novom okolisu nesto svidja ili ne svidja, umjesto toga oni jednostavno stoje.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 12:52   #242
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
nista posebno ali je cinjenica da meni ovi koji su u posudama uspijevaju i rastu puno bolje. vidjet cemo sto ce biti kasnije.
sjecam se da je andrej postao usporedne fotografije na jednom drugom forumu i kod njega su viseci izgledali puno ljepsi i bujniji.
i ja sam to vise uzeo kao nekakvu zafrkanciju i test.

sto se tice nagabona postao sam vec ozbiljno zabrinut jer je krajnje vrijeme da pocnu pokazivati da im se u novom okolisu nesto svidja ili ne svidja, umjesto toga oni jednostavno stoje.
Daj nagabonima vremena, ako ne propadaju nego samo stagniraju, velika je vjerojatnost da će se oporavit i potegnut. Vjerojatno ih zbunjuje i ovo promjenjivo ekstremno vrijeme, nikako da se ustabili.

Što se visećih tiče, za paradajze sam i ja našao da znaju bolje urodit na taj način. Za paprike sam svjestan da to ne bude tako, ali posadio sam tako jednog jalapenosa pa kaj bud ebude. S tim da msilim da sam ga zayebo, kod presađivanja sam malo počupao korjenje, ne izgleda mi baš najbolje

Paradajz koji sam posadio mi izgleda ok, no još je mali.

No jedno pitanje.
Što mislite o špricanju papričica tekućim gnojivom od koprive?
Moja mama time šprica bilje i povrće u vrtu da ih zaštiti od nametnika, no ja se bojim da bi dušik u njima mogao previše smetat papričicama.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 12:58   #243
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
No jedno pitanje.
Što mislite o špricanju papričica tekućim gnojivom od koprive?
Moja mama time šprica bilje i povrće u vrtu da ih zaštiti od nametnika, no ja se bojim da bi dušik u njima mogao previše smetat papričicama.
sjecam se da je andrej pricao kako takva tretiranja znaju "uroditi" prekrasnim biljkama koje nemaju plodove.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:00   #244
Tako sam si nešto i ja mislio

Na nekoliko papričica su se pojavile uši i napadaju lišće, pa razmišljam s čime prirodnim bi ih mogao tretirati.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:24   #245
Tretirao prosle godine, uzgojio sam predivne i bujne biljke bez ijednog ploda

U osnovi postoji sva sila sto komercijalnih sto domacih pripravaka (izbjegavati ocat, s njim sam spalio biljke) koji ce posluziti kod blazih napada ali kad prica postane ozbiljna onda nema do teske artiljerije.

Kenyatox Verde je kontaktni preparat na bazi buhaca i s vrlo kratkom karencom te vrlo ucinkovit ali ga kisa lako ispere pa nije primjenjiv kod kisnih perioda kada su zaraze najcesce.

Actara je sistemski preparat na bazi nikotina koji brzo i efikasno unistava svu gamad, a karenca mu je 14 dana.

Obrnuti paradajzi su odlican izbor za rane ili kasne sorte jer u toj poziciji ulove najvise sunca i topline sto je problem usred ljeta jer im se korjen pregrijava i tesko je odrzavati vlagu.

Nagaboni su standardno tako spori i dok svi ostali bujaju oni sramezljivo stvaraju listice i lagno se protezu u vis.

Zadnje uređivanje AndrejX : 14.05.2012. at 13:31.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:27   #246
sto bi bila preporuka za dobar izvor kalcija, magnezija i zeljeza a da se moze primijeniti folijarno?

nesto sam sinoc listao pa pronasao fitolife, da li je to netko koristio, vidim da mu cifra nije zanemariva...
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:41   #247
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
sto bi bila preporuka za dobar izvor kalcija, magnezija i zeljeza a da se moze primijeniti folijarno?

nesto sam sinoc listao pa pronasao fitolife, da li je to netko koristio, vidim da mu cifra nije zanemariva...

Ja od Plantelle koristim tekuće željezo i bio tekuće gnojivo za vrt. To mi s epokazalo kao ddobra kombinacija (ne znam sad napamet koliko u ovom drugom ima magnezija i kalcija).
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:47   #248
ja sam malo prije imao bocu u ruci i uopce ne pise sastav, ako mislis na onu zutu, tekuci ekstrakt morskih algi.
pise samo info o kolicini teskih metala.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:53   #249
Propala prica sa Megaminom kao cudesnim lijekom za sve bolestine i uroke pa ajmo malu bocicu mljevenog zeolita prodavati za pedesetak kuna kao cudesni eliksir zivota za biljke
Inace ga u nesto krupnijoj i znatno vecoj izvedbi mozemo naci u vrecama pijeska za macke.

Sve sto nezahtjevne biljke poput papricica trebaju se vec nalazi u zemlji i povremenom (umjerenom) prignojavanju i koliko god mi dodavali biljka ce uzimati samo koliko joj treba.

Jedini problem kad dolazim do manjka je kada zbog pregnojavanja dolazi do nakupljanja soli u podlozi zbog cega se poremeti metabolizam same biljke ali ono se da izbjeci pazljivim gnojenjem i zaljevanjem. Proguglaj "nutrient lock" posto bi to mogao biti jedan od problema sa samonavodnjavanjem koje koristis.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 14:01   #250
upit je bio samo radi nagabona ali nisam precizirao.

ove ostale rastu super, ne znam koliko se moze primijetiti na fotkama ali zaista fino napreduju ako izuzmemo malo "zguzvane" listove na dvije biljke. kako su im uvjeti identicni nemam neko razumno objasnjenje za tu pojavu ali cim cvjetaju i zamecu plodove misljenja sam da im sve odgovara. na dvije anaheimice su stabljike vec skoro 1cm promjera, bas djeluju mocno i izdrzat ce teret plodova bez ikakvih problema.

jalapenosi djeluju malo mrsavo ali oni i jesu po prirodi takvi, imaju tanje stabiljke i rjedje rasporedjene listove.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 14:36   #251
Ja dodajem ove Plantelline proozvode svaka dva tjedna kroz zalijevanje u blažem omjeru.
Nije da im nužno treba, ali eksperimentirao sam u periodu lošeg vremena s time kao dodatnom prihranom, i ustanovio da im to godi i da redovito nakon tog zalijevanja još malo više ''potegnu''.

Pa sam onda nastavio s tom praksom
Ali, moj punac uzgaja paprike koje sam mu ja dao nakon što su proklijale, s ničin dodatnim ne prihranjuje, pa su paprike super
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 14:46   #252
ja bio prekjucer kod kume, ima neke volovsko srce paradajze, raste kao bijesno a nicim ih ne prihranjuje osim sto je dodala u zemlju nesto stajskog gnojiva prilikom presadjivanja i to je sve.

kaze, svake godine radi tako i ploda kao u prici.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 14:53   #253
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
ja bio prekjucer kod kume, ima neke volovsko srce paradajze, raste kao bijesno a nicim ih ne prihranjuje osim sto je dodala u zemlju nesto stajskog gnojiva prilikom presadjivanja i to je sve.

kaze, svake godine radi tako i ploda kao u prici.
Eh, sad, koje stajsko gnojivo?
Znam da za paprike stajska gnojiva nisu baš naj naj, barem dok ne odstoje (zbog dušika). Za paradajz nisam istraživao, može biti da im koristi.

Našao sam negdje na netu da zečji gnoj ima fantastičan učinak na rast paprika. Trk u šumu s vrećicom i tražit zečji izmet
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:08   #254
U kantama je vrlo lako pretjerati i napraviti vise stete nego koristi, dok je kod uzgoja u zemlji to vec znatno jednostavnije posto sav visak ode u dubinu ili se rasprsi.

Moje idealno gnojivo je Plantella Organik (pilece) ili BioGrena (konjsko) u omjeru 1g/litra za papricice ili 3g/litra za paradajze. Prema njihovom reklamnom letku 1 vreca od 20kg zamjenjuje 800 kg odstajalog stajskog gnojiva posto je ovo isuseno i peletirano.

Prijatelj koji se bavi profesionalnim uzgojem u plastenicima koristi uz vrhunski supatrat i do 10g/litra.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:17   #255
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Moje idealno gnojivo je Plantella Organik (pilece) ili BioGrena (konjsko) u omjeru 1g/litra za papricice ili 3g/litra za paradajze. Prema njihovom reklamnom letku 1 vreca od 20kg zamjenjuje 800 kg odstajalog stajskog gnojiva posto je ovo isuseno i peletirano.
Koliko često dodaješ gnojivo? To bi trebalo biti sporootpuštajuće gnojivo, da se doda jednom u par mjeseci, ili samo kod sađenja pod korijen.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:26   #256
Na pocetku sezone kad pripremam zemlju i ostavim barem dva tjedna da dobro istruli prije nego sto zasadim biljke. Nakon sadnje eventualno jednom s tekucim sve do pojave prvih plodova. Posto sam ove sezone solidno pripremio podlogu krecem sa tekucim folijarno tek (i ako) primjetim da pocinju zutiti listovi. Peleti se mogu i naknadno dodati tako da se razbacaju po povrsini (bez dodirivanja stabiljke) i dobro zaliju kako bi se raspali.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:37   #257
ja to planiram uciniti sa zemljom ali sljedece godine, da je mogu ponovo upotrijebiti, ove godine sam kupio valjda 10 vreca od 40l sve zajedno. nakon toga samo voda ili priihrana prema potrebi i to je to.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:52   #258
Upravo tako i ja radim. Na kraju sezone odrezem kompletan nadzemni dio jer tako znatno brze istruli podzemni, ostavim kante preko zime izlozene hladnoci i kisi, na projece pretresem u vecu posudu i temeljito proberem sve ostatke ili grude sto proslijedim glistama na daljnju obradu, umutim spomenute pelete, ostavim par tjedana dobro zaliveno i da kisne te prilikom sadnje dodam cca. 1/4 svjeze zemlje na vrh.

Funkcionira besprijekorno, a nekako mi mrsko svake godine kupovati novih 20-30 vreca
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 11:25   #259
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Funkcionira besprijekorno, a nekako mi mrsko svake godine kupovati novih 20-30 vreca
Kad sumiraš sve, zemlja je najskuplja komponenta u uzgoju papričica. Treba napuniti te kante od 10 do 20 litara. jedna vreća zemlje dosta je za samo dvije kante. Pa još dodavat pijeska u nju ako fali....
Najisplativije je reciklirat.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 12:23   #260
Ja svake godine odem do drave, ispod vrba nakupim 10ak vreca humusa, na to kupim 2-3 vrece zemlje, pomijesam i dobim bogato obogacenu zemlju za cvijece vrlo jeftino.
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.