Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2016., 10:11   #21
Quote:
rusterka kaže: Pogledaj post
Ali poticaji trebaju onima bez iskustva, da steknu iskustvo..za sve ostale se pretpostavlja da su stekli neko iskustvo sa x godina rada i daljeje na njima..kako bi ti organizirao te poticaje za zaposljavanje? prema tome svi koji su ostali bez posla bi trebali raditi na poticaje, dakle svi bi radili na racun drzave a ne poslodavca? ne kuzim kako bi vi to organizirali??
pa problematicn su oni koji nemaju iskustvo a poslodavac zeli radnika koji ipak nesto zna...
Poticaji prvenstveno služe "gazdama" da dobiju besplatnu ili vrlo jeftinu radnu snagu, i koji, nakon isteka roka poticaja, zaposlenika zamijene novim, za kojeg mogu opet dobiti poticaje.
To je došlo tako daleko da sve državne institucije bez pardona mijenjaju "osposobljenike" svakih godinu dana, bez ikakvih posljedica.
Reci, tko bi zaposlio magistra informatike da mu kuha kavu ili kupuje pauzu da ga mora platiti kako spada?
Ili, tko bi zaposlio istrošenu 43-godišnju šivačicu kad uz poticaje može zaposliti 26 godišnju; em je jeftinija em više može raditi?

PO meni,poticaji bi trebali biti za sve nezaposlene ili nikoga, a ne da se istima stavlja u nepovoljniji položaj onaj koji je već ionako u nepovoljnom položaju zbog svojih godina.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 10:15   #22
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Poticaji prvenstveno služe "gazdama" da dobiju besplatnu ili vrlo jeftinu radnu snagu, i koji, nakon isteka roka poticaja, zaposlenika zamijene novim, za kojeg mogu opet dobiti poticaje.
To je došlo tako daleko da sve državne institucije bez pardona mijenjaju "osposobljenike" svakih godinu dana, bez ikakvih posljedica.
Reci, tko bi zaposlio magistra informatike da mu kuha kavu ili kupuje pauzu da ga mora platiti kako spada?
Ili, tko bi zaposlio istrošenu 43-godišnju šivačicu kad uz poticaje može zaposliti 26 godišnju; em je jeftinija em više može raditi?

PO meni,poticaji bi trebali biti za sve nezaposlene ili nikoga, a ne da se istima stavlja u nepovoljniji položaj onaj koji je već ionako u nepovoljnom položaju zbog svojih godina.

Ne slazem se, i ispravi me ako se varam..koliko uzmes ljudi za strucno, moras imati osiguranog mentora i mora zaposliti za stalno polovicu onih koji si uzeo za SO. Ako ne zaposlis onda na to mjesto neko vrijeme ne smijes uzeti nekog drugog....kazem ispravi me ako se varam.
S druge strane, informaticar za strucno pa da kuha kavu? a sto je s onim da mora imati mentora? kakvo kuhanje kave? ako si informaticar/programer (a oprostit ces ako za ikog onda za njih ima posla) dopusti da npr 6 mjeseci na strucnom kuha kave a ne osposobljava se za to sto se skolovao onda nekaj s njim ne stima...
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 10:25   #23
Quote:
rusterka kaže: Pogledaj post
Ne slazem se, i ispravi me ako se varam..koliko uzmes ljudi za strucno, moras imati osiguranog mentora i mora zaposliti za stalno polovicu onih koji si uzeo za SO. Ako ne zaposlis onda na to mjesto neko vrijeme ne smijes uzeti nekog drugog....kazem ispravi me ako se varam.
Nisam nikad zaposlio osobu na osposobljavanje, ali evo kako bi ja riješio "probleme" koje zadaje Hrvatska administracija:

1. Osigurani mentor - na papiru, ionako nitko to ne provjerava.
2. Otpustio sam tajnicu, nemam pravo neko vrijeme zaposliti tajnicu. Ali imam pravo otvoriti novo radno mjesto zvano "osobni asistent" ili kako god i eto mi nove tajnice koju mi plaća država.

Quote:
S druge strane, informaticar za strucno pa da kuha kavu? a sto je s onim da mora imati mentora? kakvo kuhanje kave? ako si informaticar/programer (a oprostit ces ako za ikog onda za njih ima posla) dopusti da npr 6 mjeseci na strucnom kuha kave a ne osposobljava se za to sto se skolovao onda nekaj s njim ne stima...
Ne štima puno toga. Dobrodošla u Hrvatsku.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 10:29   #24
Ja sam za isprobat sve opcije i dat sve od sebe u nekom razumnom vremenskom roku, ako ne ide..pakiraj kofere i preko grane...

PS - meni ce suprug sada biti na SO pa cu iz prve ruke znati kako je to...
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 10:47   #25
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nisam nikad zaposlio osobu na osposobljavanje, ali evo kako bi ja riješio "probleme" koje zadaje Hrvatska administracija:

1. Osigurani mentor - na papiru, ionako nitko to ne provjerava.
2. Otpustio sam tajnicu, nemam pravo neko vrijeme zaposliti tajnicu. Ali imam pravo otvoriti novo radno mjesto zvano "osobni asistent" ili kako god i eto mi nove tajnice koju mi plaća država.



Ne štima puno toga. Dobrodošla u Hrvatsku.

Eh. Upravo tako.
Mentor je samo na papiru.
Dobrodošla u Rvacku...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 18:09   #26
Pozdrav ekipa,

da li netko ima informaciju, što u slučaju da zaposlimo osobu mlađu od 30 godina, pa se onda desi da za 2 godine opane posao i imamo viška zaposlenih, i to baš višak je ta osoba za koju koristimo poticaje. Damo toj osobi otkaz, da li imamo neke obveze prema državi vezano za taj poticaj?
kresokre is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 19:44   #27
Pa preusmjeri tu osobu na drugo radno mjesto, a otpusti nekoga za koga ne dobivaš poticaje. Bilo je priče o vraćanju poticaja, sad ne znam odnosi li se na sve kategorije poticaja.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 22:53   #28
Quote:
kresokre kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

da li netko ima informaciju, što u slučaju da zaposlimo osobu mlađu od 30 godina, pa se onda desi da za 2 godine opane posao i imamo viška zaposlenih, i to baš višak je ta osoba za koju koristimo poticaje. Damo toj osobi otkaz, da li imamo neke obveze prema državi vezano za taj poticaj?
Ja mislim da ne moraš vraćati poticaj jer ga nisi ni "dobio" ako misliš na poticaje za uplaćivanje pola doprinosa. Nema mi smisla da bi sada za tu osobu morao uplatiti 2 godine doprinosa iz bruta 2
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 09:08   #29
Program "rad, staž i prijevoz", odnosno stručno osposobljavanje nemaju veze s poticajima za zapošljavanje. To je isključivo socijalna mjera namijenjena privremenom smanjenju broja nezaposlenih mladih da se ne možemo pohvaliti kako smo u nečemu prvi u EU. Iako bi se i o tome dalo raspravljati pošto se realni broj nezaposlenih mladih vjerojatno uvelike razlikuje od HZZovih statistika zbog raznoraznih administrativnih pravila izmišljenih s ciljem brisanja što većeg broja ljudi sa popisa nezaposlenih.

Kako je SOR trebao biti proveden?
1. Poticaji poslodavcu za zapošljavanje od 1600/2400 kn u sumi neto plaće radnika tako da se ne događa da radnici rade za manje od propisane minimalne plaće
2. Poticaji vrijede za 1, 2 ili 3 godine s obvezom zapošljavanja radnika u stalni radni odnos najmanje na razdoblje ekvivalentno vremenu provedenom u SOR-u.

Kako je SOR proveden?
1. 80% SORovaca je u državnim i javnim službama gdje samo nadopunjuju već nepotreban višak radne snage - FAIL
2. Privatne tvrtke otpustili stalno zaposlene radnike i uzele jeftinu radnu snagu koju mjenjaju svake godine - DOUBLE FAIL

Jedino što je dobro ispalo iz ovog programa jest mogućnost polaganja državnog stručnog ispita i obveza poslodavca da ti to omogući i plati.

I što je s plaćanjem prijevoza samo do 1000 kn WTF pa to ne pokriva ni 70 km u oba smjera.
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.