Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2016., 18:17   #61
Problem je nepostene podjele dobiti. Naravno, netko je ulozio svojih 20000 kuna u doo, pa naravno da ih zeli natrag uz neku vecu dobit nego sto bi dobio kamate da ih je orocio u banci. Jeb, rizik se tu ne moze mjeriti. Ali... nekima posao lijepo krene pa izvlace puno vecu dobit nego sto podijeli svojim zaposlenima. Tu ne mislim samo na izvlacenje dobiti na koji se placa porez, naravno, nego i na onaj "nevidljivi" dio, primjerice auto na firmu, stan na firmu, adaptacija na firmu i slicno. Basme zanima u jednoj srednjot tvrtki sa do 1-4 vlasnika, koliki dio ode na place, koji dio ode na troskove (bez navedenih "privatnih" troskova), a koji dio vlasnici uzmu sebi. E sad da li je to pravedno, ja kazem da nije, a vi me prozovite komunistom.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 19:19   #62
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Problem je nepostene podjele dobiti.
Budući da tržište funkcionira prirodnim zakonima potražnje,ponude i cjenovnog sustava koji proizlazi iz istih, ne može se govoriti o pravednosti raspodjele, jer tržište nije niti pravedno niti nepravedno, tržište je samo zrcalo ljudskih želja plus razmjene stvorene vrijednosti.

Preraspodjelu vrijednosti u modernom društvu čine države. I upravu si, ne poznajem državu u povijesti svijeta koja je "pošteno" trošila tuđi novac.

Quote:
Ali... nekima posao lijepo krene pa izvlace puno vecu dobit nego sto podijeli svojim zaposlenima.
Zaposlenici nisu riskirali niti uložili vlastitu vrijednost u pokretanju posla, oni u dobrovoljno odbacili rizik i došli na gotovo te dogovorili se za naknadu za njihovu stvorenu vrijednost.

Evo jedno pitanje, ako se radnicima treba "pošteno" dijeliti zarada kada se stvara veliki profit, trebaju li radnici snositi troškove i dugove poduzeća ako isto propadne?Ako vlasnik izgubi milijun kuna, treba li svaki od devet njegovih radnika uplatiti na njegov račun dok svi nisu snosili isti trošak? Ako ne, zašto ne? Zar ne bi bilo "pošteno" podijeliti dobit ali i gubitak?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 19:36   #63
Siromašna država sa niskim rastom i puno nezaposlenih, nemože imati velike plaće jer prije svega nema potražnje..to da imaš rast i poduzetnici se muče oko poronalaska radnika, e onda se stvari mijenjaju, plaće idu gore.
Bojim se da u našem slučaju, sva pravila ne vrijede (pogotovo vi koji zagovarate ne miješanje države u ekonomiju, to političari radili 20 godina pa imamo što imamo danas.. jedino da skinu poreze na minilmal), treba nam jači rast i da se stvari malo poslože i pokažu.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 20:15   #64
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Problem je nepostene podjele dobiti. Naravno, netko je ulozio svojih 20000 kuna u doo, pa naravno da ih zeli natrag uz neku vecu dobit nego sto bi dobio kamate da ih je orocio u banci. Jeb, rizik se tu ne moze mjeriti. Ali... nekima posao lijepo krene pa izvlace puno vecu dobit nego sto podijeli svojim zaposlenima. Tu ne mislim samo na izvlacenje dobiti na koji se placa porez, naravno, nego i na onaj "nevidljivi" dio, primjerice auto na firmu, stan na firmu, adaptacija na firmu i slicno. Basme zanima u jednoj srednjot tvrtki sa do 1-4 vlasnika, koliki dio ode na place, koji dio ode na troskove (bez navedenih "privatnih" troskova), a koji dio vlasnici uzmu sebi. E sad da li je to pravedno, ja kazem da nije, a vi me prozovite komunistom.
Zašto taj netko tko misli kako "vlasnik" ubire ogroman (prevelik) dio kolača ne pokrene svoju tvrtku sa 1-4 zaposlenika?

Pa on ubere taj neprevedno veliki dio kolača?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 20:34   #65
očekivati da će ti vlasnik prepustiti dio dobiti jer se ti trudis na poslu je naivno, jako. to tako ne funkcionira.
on ti daje placu zato sto mora, u najmanjem iznosu koji moze. jedini nacin da to promijenis je da ga trazis vise ili das otkaz i nadjes nekog tko ce ti platiti vise ili da osnujes svoju firmu.
dakle, tvoje je da budes u stanju obavljati posao najbolje moguce, tako da se njemu vise isplati tebe platiti, nego da ga napustis i stvoris mu probleme, vece ili manje.
oni koji razmisljaju dugoročno i nastoje "prikladno" platiti radnika su u zanemarivom postoku, njima skidam kapu ali u biti zbog malobrojnosti su zanemarivi.

slazem se da gnjev i rezignacija pa na kraju i jal proizlaze iz osjecaja nemoci koji se javlja kada je sustav u kojem djelujes nepravedno postavljen.
mislim da ce to biti sve izrazenije, naime vise nego ikada se cijeni (dakle novcano nagrađuje) talent, izgled itd. dakle, uglavnom faktori na koje covjek ne moze utjecati, jednostavno ih ima ili nema.
sve manje ima prostora za one koji marljivo bruse svoje vjestine; jednostavno nitko ne zeli "cekati" da ti postanes vjest. ili imas, ili nemas; ako nemas-zao mi je, ne zanimas me.
opcenito, prica o propasti srednje klase se upravo svodi na to. miran, stabilan napredak nije ono sto se trazi, vec strelovit uspon do vrha, na bilo koji nacin
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 20:51   #66
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
očekivati da će ti vlasnik prepustiti dio dobiti jer se ti trudis na poslu je naivno, jako. to tako ne funkcionira.
on ti daje placu zato sto mora, u najmanjem iznosu koji moze. jedini nacin da to promijenis je da ga trazis vise ili das otkaz i nadjes nekog tko ce ti platiti vise ili da osnujes svoju firmu.
dakle, tvoje je da budes u stanju obavljati posao najbolje moguce, tako da se njemu vise isplati tebe platiti, nego da ga napustis i stvoris mu probleme, vece ili manje.
Naravno.

Quote:
oni koji razmisljaju dugoročno i nastoje "prikladno" platiti radnika su u zanemarivom postoku, njima skidam kapu ali u biti zbog malobrojnosti su zanemarivi.

slazem se da gnjev i rezignacija pa na kraju i jal proizlaze iz osjecaja nemoci koji se javlja kada je sustav u kojem djelujes nepravedno postavljen.
Ako je "sustav" o kojem pričamo slobodno tržište, tada tu nema što biti "nepravedno postavljeno" - naravno, uz neki razumni zakonski okvir.

Svatko tko misli da je poslodavcima bolje, da oni beru vrhnje, neka se jednostavno baci u poslodavce.
Ništa ga ne sprečava.

Quote:
sve manje ima prostora za one koji marljivo bruse svoje vjestine; jednostavno nitko ne zeli "cekati" da ti postanes vjest. ili imas, ili nemas; ako nemas-zao mi je, ne zanimas me.
Pa ako ih brusiš, izbrusit ćeš ih, i tada spadaš u skupinu "imaš".


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 21:08   #67
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post

Ako je "sustav" o kojem pričamo slobodno tržište, tada tu nema što biti "nepravedno postavljeno" - naravno, uz neki razumni zakonski okvir.

vec godinu, dvije nakon, izbijanja krize svi relevantni strucnjaci (tu mislim i na ekonomiste nobelovce) su vise ili manje glasno ustvrdili da je prica o pravednoj nevidljivoj ruci trzista naivna i da to tako ocito ne funkcionira.

Svatko tko misli da je poslodavcima bolje, da oni beru vrhnje, neka se jednostavno baci u poslodavce.
Ništa ga ne sprečava.


ljudi misle prema onome sto vide, ako i kad vide da im direktor vozi najnovijeg srebrnog bmw-a, a oni jasu za minimalac naravno da ce pomisliti da poslodavci beru vrhnje, logicno zar ne.

zapravo ga sprjecava, padaju mi na pamet pojmovi poput pocetni kapital i poznanstvo koje ce osigurati kakav takav solidan start, tj. pocetni posao. u razvijenom svijetu to zovu socijalni kapital. to da neki nisu sposobni za voditi posao je jasno i necu o tome raspravljati, stvar je da postoje i oni koji jesu ali nemaju prethodno navedene uvjete

Pa ako ih brusiš, izbrusit ćeš ih, i tada spadaš u skupinu "imaš".

ovog, zamisli si prosjecnog stanara novog zagreba koji je zavrsio srednju skolu, unazad recimo, 10 godina. zivi u krletci u kojoj vec zivi. osim tv-a i i kauca ako nije vican ucenju programiranja preko interneta on zapravo bas i nema sto brusiti. jel imamo industrije u kojoj se zaposlis pa da u njoj ucis svaki dan na poslu ili te firma salje na daljnje obucavanje? koliko znam, trgovackim centrima, skladistima i slicnoj "industriji" ne pada na pamet skolovati ikoga, osim udarati enter na kasi.

-Stipe
c
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 21:23   #68
Quote:
vec godinu, dvije nakon, izbijanja krize svi relevantni strucnjaci (tu mislim i na ekonomiste nobelovce) su vise ili manje glasno ustvrdili da je prica o pravednoj nevidljivoj ruci trzista naivna i da to tako ocito ne funkcionira.
Valjalo bi razinu konverzacije i argumentacije malo podići i konkretizirati s "rekli su da nevidljiva ruka ne funkcionira" razine.

Quote:
ljudi misle prema onome sto vide, ako i kad vide da im direktor vozi najnovijeg srebrnog bmw-a, a oni jasu za minimalac naravno da ce pomisliti da poslodavci beru vrhnje, logicno zar ne.

zapravo ga sprjecava, padaju mi na pamet pojmovi poput pocetni kapital i poznanstvo koje ce osigurati kakav takav solidan start, tj. pocetni posao.
Niti prvo niti drugo ga ne sprečava. To su faktori na koje svatko od nas svojim akcijama direktno utječe.

Dobro da nisi rekao da ga "sprečava" to što ništa ne zna raditi.

Quote:
u razvijenom svijetu to zovu socijalni kapital. to da neki nisu sposobni za voditi posao je jasno i necu o tome raspravljati, stvar je da postoje i oni koji jesu ali nemaju prethodno navedene uvjete
To su sve izlike.

Posao je posao.

Uđi u vidokrug nekome kome ćeš obaviti neki posao bolje ili jeftinije ili brže (ili svo troje) od trenutnog dobavljača/kooperanta i začas će se on i sam poželjeti "upoznati" i učvrstiti to poznanstvo.

Kao što rekoh, tko misli da je poslodavcima super - taj neka onda prijeđe u poslodavce. Pa neka mu bude super.
I to ne velim kao neko pasivno-agresivno spuštanje, nego baš kao direktnu i logičnu uputu. Uopće mi je suluda ideja da mislim kako je nekoj grupi super, a sam onda ne težim biti pripadnikom te grupe.

Quote:
ovog, zamisli si prosjecnog stanara novog zagreba koji je zavrsio srednju skolu, unazad recimo, 10 godina. zivi u krletci u kojoj vec zivi. osim tv-a i i kauca ako nije vican ucenju programiranja preko interneta on zapravo bas i nema sto brusiti.
Onda će ili raditi ono što zna, ili pronaći nešto što će brusiti.
Ne razumijem koja je poanta ovog pasusa.

Quote:
jel imamo industrije u kojoj se zaposlis pa da u njoj ucis svaki dan na poslu ili te firma salje na daljnje obucavanje? koliko znam, trgovackim centrima, skladistima i slicnoj "industriji" ne pada na pamet skolovati ikoga, osim udarati enter na kasi.
Zašto bi se najednom očekivalo da ih netko drugi školuje?
Što im je poslodavac, mama i tata?

Oni su u ugovornom odnosu s poslodavcem, odrade posao, dobiju plaću, gotova priča.
Ako je posao jednostavan, onda je logično da neće biti nekog "dodatnog obučavanja".

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
....(pogotovo vi koji zagovarate ne miješanje države u ekonomiju, to političari radili 20 godina pa imamo što imamo danas..
Ja sam suprotnog dojma, država se kod nas neprestano miješa u ekonomiju.
No, to je sad vrlo široka tematika.


-Stipe

Zadnje uređivanje Stipe23 : 05.04.2016. at 22:05.
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 21:39   #69
ok. sve to nacelno stoji i recimo da se ne zelim natezati do prekosutra, dan je bio predugacak za takve pizdarije.

no ipak, ako je sve to tako super i nitko nista ne treba za start osim svoje dvije ruke ili pak svi pricaju o potrebi za vjestim radnicima koji zapravo nemaju gdje steci vjestine. postavlja se jednostavno pitanje, u cemu je problem? vec smo do sada poduzetnicki trebali biti silicijska dolina. (ne, ovdje ne zelim cuti da je zatucani drzavni aparat kriv, to je izlizano, a i protivi se premisi o jednostavnom otvaranju svojeg biznisa bez muke i potrebnih pocetnih uvjeta tipa kapital-taman morali (pod)platiti inspekciju kao pocetni investicijski trosak)

opcenito. ne bih se vise raspravljao, samo bih primijetio da se danas vise nego ikad prica o izvrsnosti, a svijet u novije doba generalno nije bio nikad vise okupan u tolikoj kolicini licemjerja i opcenito problema. pa gdje je ta izvrsnost?
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:07   #70
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
opcenito. ne bih se vise raspravljao, samo bih primijetio da se danas vise nego ikad prica o izvrsnosti, a svijet u novije doba generalno nije bio nikad vise okupan u tolikoj kolicini licemjerja i opcenito problema. pa gdje je ta izvrsnost?
Kada uspiješ zaraditi, a ništa novo ni pametno ni korisno nisi napravio, to je onda izvrsno
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 02:52   #71
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Problem je nepostene podjele dobiti. Naravno, netko je ulozio svojih 20000 kuna u doo, pa naravno da ih zeli natrag uz neku vecu dobit nego sto bi dobio kamate da ih je orocio u banci. Jeb, rizik se tu ne moze mjeriti. Ali... nekima posao lijepo krene pa izvlace puno vecu dobit nego sto podijeli svojim zaposlenima. Tu ne mislim samo na izvlacenje dobiti na koji se placa porez, naravno, nego i na onaj "nevidljivi" dio, primjerice auto na firmu, stan na firmu, adaptacija na firmu i slicno. Basme zanima u jednoj srednjot tvrtki sa do 1-4 vlasnika, koliki dio ode na place, koji dio ode na troskove (bez navedenih "privatnih" troskova), a koji dio vlasnici uzmu sebi. E sad da li je to pravedno, ja kazem da nije, a vi me prozovite komunistom.
Radnik ako dobije plaću koju je dogovorio, plaćene doprinose, godišnji, ne dobije otkaz kad ide na bolovaje.. je pravedno dobio što je trebao!
Još ako dobije kakvu Uskrsnicu i Božićnicu, možda i nekakav regres.. može od sreće pjevat dok radi!
A hoće li i koliko vlasnik zaraditi, nije njegova briga. Kao ni masu stvari o kojima vlasnik mora voditi računa i plaćati ih.
Uostalom ako mi radnik ne zaradi povrh svih troškova koje godišnje imam za njega barem još 200kn po radom danu.. on mi se ni ne isplati i nemam ga više!

Tko misli da je to nepravedno.. nek financira i pokrene posao, osigura prostor, strojeve, opremu, sirovine, nađe tržište, osigura naplatu i brine o svemu što poslovanje nosi... pa nek on "iskorištava" tuđi rad
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 08:58   #72
Socijalizam/Komunizam su otac i majka danasnje situacije u HR. Nijedna drzava Komunistickog eksperimenta iz 20.stoljeca se nikad vise nije oporavila, pa nece ni Hrvatska.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 09:04   #73
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Socijalizam/Komunizam su otac i majka danasnje situacije u HR. Nijedna drzava Komunistickog eksperimenta iz 20.stoljeca se nikad vise nije oporavila, pa nece ni Hrvatska.
Znači da će komunizam živjeti vječno?
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 09:12   #74
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Znači da će komunizam živjeti vječno?
sve dok nebudu gace na stapu, a do tog ima lufta kolko hoces
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 12:17   #75
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Naravno.

Ako je "sustav" o kojem pričamo slobodno tržište, tada tu nema što biti "nepravedno postavljeno" - naravno, uz neki razumni zakonski okvir.

Svatko tko misli da je poslodavcima bolje, da oni beru vrhnje, neka se jednostavno baci u poslodavce.
Ništa ga ne sprečava.



Pa ako ih brusiš, izbrusit ćeš ih, i tada spadaš u skupinu "imaš".


-Stipe
Gdje rastu ovakvi mozgovi.
Da, ništa ga ne sprječava osim npr manjka kapitala i veza, čak i da ima ideju.

A bajke o slobodnom tržištu su priča za sebe.
Kakvo mrtvo slobodno tržište koje je puno monopola, duopola, reketarenja, kartela i klijentelizma.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 13:42   #76
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Gdje rastu ovakvi mozgovi.
Da, ništa ga ne sprječava osim npr manjka kapitala i veza, čak i da ima ideju.

A bajke o slobodnom tržištu su priča za sebe.
Kakvo mrtvo slobodno tržište koje je puno monopola, duopola, reketarenja, kartela i klijentelizma.
Ovo je totalno krivo!
Ako imaš ok ideju i razradiš ju, vidiš realne mogućnosti za uspjeh...
Sve što ti treba su muda!

Osnuj obrt ako ne možeš doo, reskiraj imovinu i kreni..
Digni kredit uz hipoteku...
Rasti, gradi posao od nule kao i većina...

Ja sam duže od tebe na forumu a imam stotinjak postova, ja radim.
Ti visiš na forumu i nabijaš postove za vrijeme radnog vremena.
Takav djelatnik bi kod mene letio sa posla
JPP is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.04.2016., 13:45   #77
Quote:
JPP kaže: Pogledaj post
Ovo je totalno krivo!
Ako imaš ok ideju i razradiš ju, vidiš realne mogućnosti za uspjeh...
Sve što ti treba su muda!

Osnuj obrt ako ne možeš doo, reskiraj imovinu i kreni..
Digni kredit uz hipoteku...
Rasti, gradi posao od nule kao i većina...

Ja sam duže od tebe na forumu a imam stotinjak postova, ja radim.
Ti visiš na forumu i nabijaš postove za vrijeme radnog vremena.
Takav djelatnik bi kod mene letio sa posla
U svijetu bajki i fantazija.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 13:46   #78
Quote:
JPP kaže: Pogledaj post
Ja sam duže od tebe na forumu a imam stotinjak postova, ja radim.
Ti visiš na forumu i nabijaš postove za vrijeme radnog vremena.
Takav djelatnik bi kod mene letio sa posla
Nije ti palo na pamet, da je čovjek npr., freelancer?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 13:51   #79
Blort je jedan od najpoznatijih, ako ne i najpoznatiji, freelancera Hrvatske.

I to freelance motivational speaker.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 13:53   #80
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Blort je jedan od najpoznatijih, ako ne i najpoznatiji, freelancera Hrvatske.

I to freelance motivational speaker.


-Stipe
Stipe, čovjeka zajebava zbog broja poruka i onda ti uletiš.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.