Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2009., 05:09   #41
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
ili mozda ti to vidis drugacije pa bih volio vidjet sto ti imas napisat na temu simbola yin yanga.
gle leonida, ako ti moj post ne opisuju dovoljno dobro simboliku, tada probaj istu stvar odgonetnut iz posta migulia9. on ti upravo i sam daje odgovor sto je tao, a sto tai ki (chi) i koja je njihova simbolika.

e da, sasvim je svejedno kako ucis o tao.
mozes i ovdje ili kroz "taoizam", ili citajuci wikipediju, cije stranice sam mogla i sama napisati, kao i sve drugo na wiki.
sve to moze samo pomoc, ali ne mora znaciti bas nista.

koliko moze znaciti prica o svjetlosti covjeku koji je slijep?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 05:22   #42
Quote:
apollo. kaže: Pogledaj post
nikad to nisam zval imenom. sam ono, trenutkom spoznaje ^^ tek tolko
jer ipak. klasifikacija stvari riječima je tu najviše zato da možeš iskustvo dočarati drugima.
tocno, da bi mogli docarati nase unutarnje iskustvo koje samo po sebi nadilazi rijec i jezik.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 14:35   #43
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
gle leonida, ako ti moj post ne opisuju dovoljno dobro simboliku, tada probaj istu stvar odgonetnut iz posta migulia9. on ti upravo i sam daje odgovor sto je tao, a sto tai ki (chi) i koja je njihova simbolika.

e da, sasvim je svejedno kako ucis o tao.
mozes i ovdje ili kroz "taoizam", ili citajuci wikipediju, cije stranice sam mogla i sama napisati, kao i sve drugo na wiki.
sve to moze samo pomoc, ali ne mora znaciti bas nista.

koliko moze znaciti prica o svjetlosti covjeku koji je slijep?

bez brige,govori i vise nego dovoljno.


tocno, o Taou mozes uciti na bilo koji nacin no treba razlikovati pojam spoznaje od pojma filozofije i religije te simbolike.cesto spoznaja dodje (ko sto je migulia9 rekao) bez previse citanja.tada to ne mozemo imenovati no ne umanjuje cinjenicu da smo dosli do spoznaje.
namjerno sam stavio link na wikipediu jer taoizam kao filozofija postoji ali je spoznaja istoga nesto sasvim drugo.

isto koliko i pjesma covjeku koji je gluh.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 17:47   #44
Um ne voli tisine, jer je neogranicena, brezlicna i neodredjena. Zato voli zvuk, jer je, slicno kao misli, ogranicen, izmerljiv i prilagodljiv. Um izbjegava tisinu; zato jer tisina predstavlja za ego "zvuk" smrti. Buka ili stalno pricanje trosi nas qi nasu energiju.

Ovo su odlomci iz Tao Teh Chinga. Oznaceni su brojkama, bez tacnog imena poglavlja. To je zato kako bi nas to pritegnilo da procitamo citavu knjigu Velikoga Majstora.

Devet načina održavanja mira

1. Cjenite svoje rječi. Svaka rječ, koju izgovorite, je dio vaseg qija, vase osobne moci. Ako hocete biti mocni, onda morate zadržavati svoj qi na nacin, da svojim rjecima postavite najvecu vrjednost.
To znači, da nečete govoriti, osim ako ste naprošeni i/ili ako je nuzno potrebno da to uradite. Dobro premislite, sta cete reci; budite kratki i recite bistvo. Svoje rjeci recite vjestito tako da sto manje energije bude izgubljeno(ili nista). Vase rjeci nekabudu grom, a ne brbljanje.
Ako zelite da vase rjeci budu cjenjene, morate drzati danu rjec. To znaci, da necete davati obecanja drugima a ni sebi, ako jih ne mislite odrzati. Ne obecavajte, da cete uraditi nesto osim ako ste potpuno sigurni da cete to izpuniti.
I na kraju, ne upotrebljavajte rjeci, koje projeciraju slike, za koje zelite, da se ne manifestiraju. Na primjer, ako razumjete vrednost i moc rjeci, onda se necete prepustiti prituživanju ili projeciranju negativnosti. Ako stvarno nemate reci sta prijatno ili spodbudno onda ne recite nista-




2. Budite ogledalo, slusajte i zrcalite. Univerzum je kao ogledalo, koje prima vase misli, osjecaje, pricanje i djela te vam jih vraca. Tako vas definira i oblikuje. Ako se jednacite sa uspjehom, bicete uspjesni. Ako se jednacite sa neuspjehom, postignit cete neuspjeh. Znači vaš je život jednostavno vanjska manifestacija vaseg unutrasnjog razgovora. Da bi bili u svom svakodnevnom zivotu kao Univerzum: kad govorite, oprezno slusajte i umjesto da bi reagirali na slusano sa zagovaranjem svojih stavova, osjcecaja, jednostavno i bezosjecajno zrcalite sugovornikove rječi. Na primer: ako vam neko kaze "Mislim da ste pacov," jednostavno odgovorite "U redu, to zvuci kao da vi mislite, da sam ja pacov. Dali je to uredu?". Probajte biti bezosjecajno ogledalo. Na taj nacin, iako ste govorili, vaš um ostaje tih, zato jer niste itrazili svog misljenja ili reakcije. Umjesto toga pomogli ste sugovorniku, da je poceo pricati sam sa sobom! To je nacin mudraca, koji nema vlastitog uma; uzima u obzir um obicne osobe, kao da je to njegov um.



3. Budite nejasni i dvoumni. To je isto tako dio bezlicne, tihe i istinoljubive osobe. Ako sa sigurnoscu izrazite konacnu tvrdnju, onda ste nesto rekli. A ako ste nejasni i i dvoumni onda u principu niste rekli nista, u principu ste negovoreci. Tako ste puno blize istini, kao da bi trazili nesto precizno/definirano. Zato jer je Tao/Svjetlo beskrajno, nije definirano. Ne postoji nista, za sto bi mogli reci, da je krajnje i gotovo. Znaci ako ste nejasni i dvoumni, onda ste blizu istine. A ako ste precizni i sigurni u nesto, onda se pretvarate, da znate nesto, sto zapravo ne znate i nije istina. Znaci mozemo reci "Laž/kriva vjera je slična istini s Velika Istina je slicna lazi.



4. Ne razotkrivajte, ne zagovarajte i ne hvalite samoga sebe. Kad razotkrivate, zagovarate ili hvalite samog sebe, onda se izpostavljate, dizete se na vrh svojih prstiju. Kad izpistavljate samog sebe onda ste ranjivi i lako ponizani. Tako postanete taoc slike koju ste projecirali; naime ljudi ce ocekivati, da cete uvjek biti ono sto ste rekli da jeste. Ako sutite o dogadjajima i detaljima svog zivota, onda ste oslobodjeni tudjih misljenja i tako ostanete nevidljivi, tajanstveni, bezdanji, neidentificirani - takvi kao sto je bezkrajni Tao!



5. Ne takmicite. Umjesto toga postavite se ispod ljudi. Dok slusate ljude, budite oprezni i ne pravite se briljantnije, dovršenije od ostalih. Ako neko kaze "Bas sam pretrcao maraton" i vi nato kazete "Zanimljivo, ali dali ste znali da sam se ove godine dvaput popeo na Everest", takmicite. Mudrac ne takmici. Ako vas ko šta pita, izbjegavajte razkazivanje svojih filozofskih ili duhovnih dostignuca. Umjesto toga mu postavite pitanje, koje ce ga uputiti ka refleksiji. Pustite mu, da sam odgovori na svoje pitanje. Ako vam se to cini u danoj situaciji pretezko, onda odgovorite jednostavnim rjecima. Budite ograniceni i smotani. Ne razotkrivajte svog ponasanja; otkrijte nesto sto ne znate. Umjesto da takmicite s ljudima, stavite sebe u nizi polozaj i poduprite jih slicno kao Zemlja. Rjecima jih hvalite, podupirajte, dizite. Pustite jim neka sjaje. Toliko vremena dok ne pricate o sebi ili svojim stavovima, toliko vremena vas um ostaje tih iako govorite. Tome se kaze pricanje bez rjeci.



6. Ne suglasavajte (slagajte) olako. Često cete se osjecati neprijatno, ako odma pristanete da uradite nesto, ili ako olako bez razmisljanja odobravate sugovornikovo misljenje. Ljudi ne vjeruju onima koji lako kazeju "da" svemu, samo zato sto znaju da je takav "da" bez suštine. Ako ste naprošeni da nesto uradite, ne recite nista ili samo "Dozvolite mi, da razmislim." Onda, kad ste u miru malo razmislili onda odlucite. Tako se drzite pod kontrolom. Uskoro cete vjerovati u sebe i drugi ce vjerovati u vas, zato jer ne djelujete prebrzo, bez tihe moci razmisljanja. Ako ste naprošeni da izrazite svoje misljenje o nekoj stvari i niste o tome sigurni, ne recite nista ili samo "Ne znam". Ne znati je nesto neprijatno za ego, koji voli imati svoje misljenje o svemu. Uistinu ego ne zna nista; samo se pravi da zna. Kad ste u stanju neznanja, tada ste negotovi i to je Put/nacin postojanja stvari.



7. Ne kritizirajte i ne sudite. Tao je nepristranski i ne sudi. Ne kritizira ljudi. On je bezkrajno suosjecajan. Tiho prihvaca in podupire svakoga i sve, sta je osobo odlucila uraditi. Nikoga ne pokusava promjeniti ili "popraviti". Ne razlikuje tacno od netacnog, ili dobrog od zla. Kad kritizirate ili sudite, ne radite nista osim da izrazavate svoje misljenje. To je trošenje energije, pravljenje buke. Brbljanje. Ljudi brzo obole i postanu umorni od kritiziranja ili osudjivanja. Ljudi, koji trose svoju energiju kritiziranjem ili osudjivanjem drugih, isto tako ce oboleti ili ce postati umorni. Kritiziranje ili osudjivanje su znaci slabosti (weak). Jaka osoba moze da tolerira sve bez komentara. Zapamti: ako znas sebe znas i druge. Sta ne volite kod drugih, samo je projekcija nekog izkrivljenog djela vaseg Ja. Umjesto da mentalno ili verbalno uznemiravate ljude, pokusajte jim objasniti, pustite jih same. Pustite jim, neka sami rjese svoje probleme i ulozite energiju u svoj zivot. Uredite sebe.



8. Ne branite i ne opravdavajte se. Kad se verbalno branite ili opravdavate, dajete moc recima drugih i time otkrivate, da ste ranjivi na napade. Ako vam neko kaze, da ste sebicni i odgovorite "Ne, nisam..." i zatim nastavite sa obranom ili razlaganjem, onda u efektu pricate "Ja moram promjeniti vaše misljenje o meni zato jer vase misljenje ima tezu i kontrolira me." A ako odklonite obranu ili opravdavanju samog sebe, onda govorite "Nije mi mar, sta si mislite o meni. Vase misljenje je samo vase misljenje. Mozete ga imati, ali ono nema kontrole nadamnom. Nije mi potrebno mjenjati vaseg misljenja, da bi bio srečan." Ako uradite to, onda ce ljudi oko vas vidjeti, da ste u svojoj tišini nepobitni. Onda kad vide, da nemate namjere mjenjati njihova misljenja, onda ce shvatiti, ste jih prihvatili takve ko sto jesu. Shvatit ce da jih ne silite u obranu ili opravdavanje. U vasov blizini pocet ce se polako osjecati sigurne zato jer ce znati, da ste jih prihvatili, njihovo misljenje i sve ostalo.



9. Zamjenite brzo govorenje sa govornim postom. Ego je zaista brz u pricanju, ali mozete njegovo ogranicenje da prestignete govornim postom kao redovnom disciplinom. Jednom sedmicno uzmite si citav dan za govorni post. To je jako dobra vjezba za ucenje, zadrzavanja sebe unutar bezkrajnom Taa/Svjetla. To je bolje, nego da pokušate razložiti beskrajnost rjecima.





Kad postepeno savladite negovorenje, onda ce vas, prirodni karakter dominirati i eventualno ce zamjeniti vasu izoblikovanu osobnost. Postupeno razvijate karizmu, tisinu, beskonacnu moc. S tom moci, bit cete sposobni u svoj zivot privuci sve sto vam je potrebno da izpunite svoje zivotno poslanstvo.
Ali morate biti oprezni, da iz toga izbacite vas ego. Moc ce biti tu samo toliko, koliko ego ostane u tisini. Ako vas ego bude upleten i zloupotrebite tu moc, onda ona postaje otrov. Velikom brzinom pocinjete gniti od iznutra van. Vise sto se popnete, dublje, brze i tvrdje mozete past.
Znaci: budite tihi, razvijte svoju moc i postujte zivote drugih. Ne tlačite jih, ne silite jih i ne pokusavajte jih promjeniti ili njima manipulirati. Pobjedite sebe, ali dopustite stvarima i ljudima da jesu
SoulmatePoTati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:05   #45
Quote:
SoulmatePoTati kaže: Pogledaj post
- istina -
jako lijepo. tak ustvari ja nešto pokušam reči prijateljima kojima je koma u životu i koji se ne snalaze. al kao što rekoh prije, imam problema sa izražavanjem ^^
sad im mogu ovo kopi pejstat

Quote:
SoulmatePoTati kaže: Pogledaj post
Pobjedite sebe, ali dopustite stvarima i ljudima da jesu
najveća bitka svačijeg života. bitka sa samim sobom. /sigh
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 00:29   #46
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post

I "najkaoticniji" Kaos sadrzava svoj Red. Sve sto je naizgled nasumicno ima svoj slijed dogadaja.
Kaos (kreacijska energija)-->aktivnost-->transformacija-->nova razina(evolucija).."Iz kaosa-RED!"..
Pitagora:"sve je broj"...sve je nula O.....sve je ravnoteža........Alfa i Omega..početak i kraj,nepostojanje suprotnosti jer ON-JEST..red i nered,rođenje kao početak kraja i smrt kao novi početak,ono što je bilo,ono što jest i ono što će biti..stoga nema "najkaotičnijeg" kaosa,niti je njemu red potreban jer on jest i red i nered u savršenoj ravnoteži gdje se prvobitna smisao tih riječi sasvim poništavaju i gube ..
Leon 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 02:33   #47
ili Red je samo kreativna pauza,kratki počinak velikog arhitekte nad svojim djelom na kojem rad i dotjerivanje nikada ne prestaje i koje se i u vrijeme počinka čini prekrasnim i savršenim..
Leon 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 02:39   #48
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
ne moze se opisati Tao.evo,pokusavaju vec dvije i pol tisuce godina i jos uvijek se sve manje vise svodi na individualnu spoznaju (osjecaj).kada bih i pokusao opisati,vjerujem da bi se izgubio u opisu vrlo brzo i otisao bih u jednu od onih krajnosti koje sam ranije spomenuo.
leonida, nije jasno, tko to i sto pokusava i kakve su to individualne spoznaje?
pa ne radi se o religiji, niti o bogu kojeg netko vidi sa bradom, a netko sa rogovima.
poznavanje i svjesnost ravnoteze, suprotnosti i promjene, te prvi oblikovani elementi postoje vise od 4000g., tocnije 2800g. prije ere vulgaris pripisuju ih caru fu hsi (!).
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 03:27   #49
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
i tvrdnja da je Tao mistican je samo jedna krajnost.Tao bi trebao biti i realan i opipljiv kroz nase akcije i reakcije.Tao ima svoju krajnost u misticnom no ima i jednu u realnom.
dvije polovice istoga kruga luiz...

kada usporedis dva kineska smjera (skole) konfucije i tao, onda pridajes racionalno znanje i ogranicenja konfuciju, a misticnost i intuitivnost tao.
dualnost u covjekovom zivotu je prisutna; dok odrasta, sazrijeva, odgoj, obrazovanje, pravila i zakoni ..sve to cini vezu sa konfucijevom skolom, a zrelost i konacno vracanje onoj djecjoj spontanosti vezani su uz tao.
dospjevsi do svog vrhunca yang se povlaci pred yinom =) koji bi u ovom slucaju predstavljao taj misticni tao!
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 03:50   #50
Quote:
SoulmatePoTati kaže: Pogledaj post
Sta ne volite kod drugih, samo je projekcija nekog izkrivljenog djela vaseg Ja.
everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves.
carl gustav jung


http://www.iging.com/intro/foreword.htm
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 05:36   #51
offtopic

Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves.
carl gustav jung


http://www.iging.com/intro/foreword.htm
često puta je ova rečenica potpuno krivo prevedena i tumačena!!! evo dobro da si stavila na engleskom.
To što nas iritira kod drugih - vodi razumijevanju nas samih - a prečesto se to shvaća isključivo na način da je to što nas iritira istovjetno nekoj našoj osobini. Prilično opasna tvrdnja kad se radi o situacijama u kojima je netko izložen mobingu ili maltretiranju bilo koje vrste
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 19:36   #52
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
leonida, nije jasno, tko to i sto pokusava i kakve su to individualne spoznaje?
pa ne radi se o religiji, niti o bogu kojeg netko vidi sa bradom, a netko sa rogovima.
poznavanje i svjesnost ravnoteze, suprotnosti i promjene, te prvi oblikovani elementi postoje vise od 4000g., tocnije 2800g. prije ere vulgaris pripisuju ih caru fu hsi (!).
sve ono sto sama saznas a nitko te nije mogao nauciti.tako nesto se tesko i rijecima opise pa tesko i ti poucis istome druge.

mislim da je nezahvalno bogove ili Boga mijesat u ovu temu na ovaj nacin jer bi mogli zabrazdit u "tvrdo polje".inace se cesto na sluzbeni kineski jezik Tao prevodio kao Bog sve do dolaska komunisticke partije na vlast ali o tome sada necemo.dakle,tu su stvari jako slicne.

evo, uzet cu za primjer japanski "Do" (Put), koji se nalazi u gotovo svim japanskim religijama i cak i magijskim ucenjima.dakle, Ono sto ti nazivas Bogom nije starac sijede brade vec sila koja u svakoj kulturi nosi drugo ime ali ima isto znacenje. sijeda brada i rogovi su proizvod dobro uvjezbane masinerije za plasenje ljudi koji se jako duboko ukorijenio u zapadnoj kulturi.

upravo se kroz ovakvo shvacanje religije vidi koliko je zapravo ukorijenjen sustav vjerovanja cak i medju ljudima koji vjeru i religiju odbacuju.
jedni vjeruju u lika sa bradom i boje se onoga sa rogovima a drugi to negiraju jer ne mogu vjerovati u sijedu bradu i rogove.
rekao bi moj pokojni susjed;"svadja oko trule jabuke".


Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
kada usporedis dva kineska smjera (skole) konfucije i tao, onda pridajes racionalno znanje i ogranicenja konfuciju, a misticnost i intuitivnost tao.
dualnost u covjekovom zivotu je prisutna; dok odrasta, sazrijeva, odgoj, obrazovanje, pravila i zakoni ..sve to cini vezu sa konfucijevom skolom, a zrelost i konacno vracanje onoj djecjoj spontanosti vezani su uz tao.
dospjevsi do svog vrhunca yang se povlaci pred yinom =) koji bi u ovom slucaju predstavljao taj misticni tao!
tocno, konfucijanstvo se zasniva na vrijednostima logike ali takodjer priznaje i misticizam i religijska vjerovanja.ne znam koliko znas ali jedan od najljepsih budistickih hramova na svijetu je konfucijanski hram u Hoan Annu u Vijetnamu.


e sad Tao...
pises ovo boldano...
pa bih te upitao gdje je tu ravnoteza ako Taou izostavimo logiku?


mislim da djecja spontanost bas nema neke veze sa intuicijom.
nekima je jaka intuicija urodjena a neki je razvijaju kasnije, neki je cak uvjezbavaju sa namjerom a dokaz toga je test ubilacke namjere koje su izvodile i izvode japanske ninje.to bih ja nazvao intuicijom dok bih djecju spontanost ostavio kao spontanost, cesto i nepromisljenost.


i jos nesto o Tai Chi-u...
kad si pisala o simbolu Tai Chi-a jesi li mislila na Tai Chi Chuan?
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...

Zadnje uređivanje Leonida : 26.01.2009. at 19:48.
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 21:51   #53
tai ki kung je jedan stari stil tai chia iz južne kine i tamo govore kantonski. jin i jang nisu simboli koji predstavljaju tai chi. prvo je prazan krug, krug predstavlja TAO, zatim ide spirala unutar kruga, spirala u kružnici predstavlja tai chi, zatim ide yin i yang a to je ova kreacija. kad vježbamo tai chi imamo pokreta koi su jin i koi su jang, ali mi ih sami kreiramo spiralnim uvrtanjem tjela, ruka koja je bila jin u nekom drugom pokretu biti će jang, stalno dolazi do promjene ništa nije vječno samo je promjena stalna. ravnoteža nije 50 50, to je mrtvo i toga se treba klonit, 50 50 će vas odvuć u suprotnom smjeru od kojeg želite, pazite se toga. ako ste u paralelnom stavu onda je težina 49 51 i stalno se mjenja s noge na nogu al kod tako malih pokreta to se na van uopće ne vidi to se dešava iznutra. postoi otac, majka i sin. otac je nebo majka je zemlja i život na njoj a sin je čovjek. otac je yang majka je yin a sin j ono S unutar yina i yanga. čovjek je djete neba i zemlje. čovjek ima vertikalnu kralježnicu koja raste prema gore ali ima tjelo majke. sin je mješavina oca i majke al je VIŠE MAJKA. LAO TZU kaže: upoznaj mušku al drži se ženske strane upoznaj svjetlo ali drži se tame...
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 22:20   #54
Quote:
migulia9 kaže: Pogledaj post
stalno dolazi do promjene ništa nije vječno samo je promjena stalna. ravnoteža nije 50 50, to je mrtvo i toga se treba klonit, 50 50 će vas odvuć u suprotnom smjeru od kojeg želite, pazite se toga. ako ste u paralelnom stavu onda je težina 49 51 i stalno se mjenja s noge na nogu al kod tako malih pokreta to se na van uopće ne vidi to se dešava iznutra.
ovaj dio mi se sviđa jako. ja sam baš težil 50:50. al fakat ima smisla ovo što govoriš..

u principu mi dojde na isto, ali je labavije i opuštenije. dopušta promjenu.
baš ću sad razmišljat o tome neko vrijeme. ˇ-ˇ


(baš sad razmišljam kak je ironično da se ovaj podforum zove alternativa, kad je ustvari baš ovo o čem mi pričamo ovdje, RL. okej, 50% toga je )
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 22:30   #55
tao je vjerojatno on logos Heraklita..i kao takov tim pak ostalim ljudmi ostaje skriveno sve kaj probudjeni gotove, bas kak oni i san uzivajuci, nakon toga zaboravljaju. vu tom se Heraklit malo spaja s Lao-Ceom, a malo pak s mayom hinduizma; dok je Lao Tse je spojen s jogom dok prica o tao unda prica o esenciji joge.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 00:24   #56
Quote:
apollo. kaže: Pogledaj post
ovaj dio mi se sviđa jako. ja sam baš težil 50:50. al fakat ima smisla ovo što govoriš..
migulia9 je tocno napisao(la). Dinamicna ravnoteza je ono cemu treba teziti. Malo gore, malo dolje. Niti stalno imati jednu ravnotezu nije dobro. To se treba kretati, micati. I mi se micemo kad hodamo. Pokret i kretanje, to je zivot. Staticnost, nepromjenjivost je smrt.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 05:26   #57
krivi pristup, nista vi ne kužite..
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 08:27   #58
Quote:
Leon 23 kaže: Pogledaj post
ili Red je samo kreativna pauza,kratki počinak velikog arhitekte nad svojim djelom na kojem rad i dotjerivanje nikada ne prestaje i koje se i u vrijeme počinka čini prekrasnim i savršenim..
Ako pokusavamo udariti logicku bazu cini mi se najkonstruktivnijim
pretpostaviti da je Red kreacija Kaosa. Tako je blagoslov svetog i
neshvatljivog potpuno obgrljen.

Tao, poput svih rijeci, samo je sifra. Ono, prst pokazuje u nesto. U
ovom slucaju, prst, tj um pokusava pokazati na apsolut. Naravno
da to nije nesto sto se moze obuhvatiti i apsolvirati.

Moi u tao literaturi, onoj izvornoj, vidi vrlo profinjen omjer
estetike duhovnosti i znanstvene misli. I kad god posvetim
paznju tom dijelu ljuske misli, otkrivenje blagoslova je
trenutacno. Tao ucenja zbilja mnogo utjehe mogu pruziti.

U duhu je orijentalne misli vece teziste na pragmi nego na
filozofiji, pedagogijom duha do kontrole uma, recimo.

I sve sto je napisano o doticnoj temi, obicne/dobro, ne tako
obicne / su upute kako ziveci, onesposobiti krutost
zdravo za gotovo umnog ustroja, koji sebicnoscu antagonizira
opce zakone svemira. Svemir je, kako kulturno, tako i
nekulturno mijesto Ali jedinstvo mu se ne moze poreci.

Ja bih, prigodno, savijetovala paralelno proucavanje tao te
chinga i principie discordie, fascinantno, ugodno, poucno i
kad kad do suza zabavno iskustvo.
Delikatesno i urnebesno
__________________
We stop wars by facing Death and not fighting.
Sha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 13:32   #59
heraklit

Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
tao je vjerojatno on logos Heraklita..i kao takov tim pak ostalim ljudmi ostaje skriveno sve kaj probudjeni gotove, bas kak oni i san uzivajuci, nakon toga zaboravljaju. vu tom se Heraklit malo spaja s Lao-Ceom, a malo pak s mayom hinduizma; dok je Lao Tse je spojen s jogom dok prica o tao unda prica o esenciji joge.
da, heraklit je to jedinstvo koje sadrzi i nadmasuje sve suprotne sile nazvao logos, a svjetski poredak je usporedio s
"vjecno zivim ognjem koji se s mjerom pali i s mjerom gasi."
"sve tece."
"put uzgor, i put uzdol jedno su i isto."
"bog je dan noc, zima ljeto, rat mir, sitost glad."
"hladno sebe grije, toplo se hladi, vlazno susi, suho se vlazi."
heraklit
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 15:44   #60
je.
al nie samo Heraklit pripovedal vu tom smjeru, i Anaxagora i Pitagora su josh nekaj znali o znacenju i bili v dodiru s Tao..
al to je bil zadnji trzaj te sakralne tradicije, koju su v Evropi pokopali Platon a josh vec Aristotel. no tak je moralo biti. v Aziji se josh najvec sacuvala-al neovisno o kineskoj tradicij- prek joge i budizma.

kaj se tice Tajcija, Tajci je jedna od implementacija koja se vishe ili manje dodiruje Taoa, i kao takva je manjkava. u usporedbi s Jogom cak i slabija.
nit je Tao o Tajciju, nit je Tajci o Taou. Joga i hinduistucko-budisticka misao se vishe dodiruju Taoa jer pokushavaju transcendirati Gune, dok je Tajci josh glaboko fokusiran i upleten v Pentagram, id jest pet elementi koji tvore ov svijet. uzdizhe Tajci, al ne transcendira Mayu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.