Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2014., 10:16   #81
Potvrdio je da vlada planira uvesti porez na kamate na štednju. Rekao je da će to biti najniži u Europi, obračunavat će se na iznose iznad pola milijuna kuna što znači da se neće odnositi na najveći broj hrvatskih građana.

http://www.banka.hr/hrvatska/milanov...-milijuna-kuna

Ovo je samo po sebi glupost, to nije porez na kamate nego na glavnicu pa makar na nju i ne dobio ništa kamata
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 12:00   #82
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Potvrdio je da vlada planira uvesti porez na kamate na štednju. Rekao je da će to biti najniži u Europi, obračunavat će se na iznose iznad pola milijuna kuna što znači da se neće odnositi na najveći broj hrvatskih građana.

http://www.banka.hr/hrvatska/milanov...-milijuna-kuna

Ovo je samo po sebi glupost, to nije porez na kamate nego na glavnicu pa makar na nju i ne dobio ništa kamata
Ako se ovo čita s razumijevanjem, onda se lagano dođe do zaključka da oni koji imaju depozit do 500.000 kuna ne plaćaju porez na kamatu, a oni s više plaćaju porez na kamatu.

Nije mi jasno kako si došao na ideju da se oporezuje glavnice ?
__________________
Tamburu mi prod’o Cigan slatkorečiv i prefrigan...
BozaPub is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 12:27   #83
Quote:
BozaPub kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno kako si došao na ideju da se oporezuje glavnice ?
Da ne oporezuje se direktno glavnica ali suludo je visinu poreza određivati prema glavnici a ne prema ostvarenoj dobiti (kamati). To bi bilo kao da u firmi imaš neki stroj i onda plačaš porez prema vrijednosti toga stroja a ne ostvarenoj dobiti prodajom onoga što stroj napravi.

btw. primjer- ako ćeš imati 500.000 kn na tekućem računu po kamati od 0,1% dobiti ćeš 500 kn kamate koja će biti oporezovana a ako 499.999 kn oročiš po 3% zaraditi ćeš 15000 kn neoporezovano.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 12:31   #84
Quote:
BozaPub kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno kako si došao na ideju da se oporezuje glavnice ?
Čovik ti indirektno govori da ima 500k+ ušparano.

@neno1966
Svaka ti dala...
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 13:27   #85
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Čovik ti indirektno govori da ima 500k+ ušparano.

@neno1966
Svaka ti dala...
Nažalost nemam ali kao što rekoh kada bi imao dignuo bi ono preko 500k i bez obzira na kamatu ne bi platio porez.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 13:30   #86
Ako hoćeš znati tko ima, samo slušaj onog koji priča da nema.

@neno1966
Svaka ti dala...
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:17   #87
Neznam jesam li skroz fulao priču ali...

Ako će se oporezivati kamata, realno bit će jednostavno samo niža kamata na depozit? Moguće je onda da će radi konkurencije, banke pokušati privlačiti štediše time da oni zapravo pokrivaju porez (jer im se isplati imati velike štediše) nego da ljudi odjednom počnu tražiti druge oblike investiranja?

Zašto na kraju taj porez u tom slučaju nebi bio samo udar na banke s obzirom koliki je rizik da odjednom krenu ulaganja u nzn mirovinske fondove i sl. od depozita?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 19:49   #88
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Potvrdio je da vlada planira uvesti porez na kamate na štednju. Rekao je da će to biti najniži u Europi, obračunavat će se na iznose iznad pola milijuna kuna što znači da se neće odnositi na najveći broj hrvatskih građana.

http://www.banka.hr/hrvatska/milanov...-milijuna-kuna

Ovo je samo po sebi glupost, to nije porez na kamate nego na glavnicu pa makar na nju i ne dobio ništa kamata
što se mene tiče mogu se hebat, ja sam svoje pare povukao, a nije ih bilo malo, pa nek oni je..u nekog drugog, nabijem njih i EU.

Najniže ovo, najniže ono, pa onda lupe najviše..
Nek budu sretni da netko uopće želi ulagati lovu u banci koja ima rejting Junk i državi koja ima rejting junk, to treba još da oni meni daju poticaje a ne mi prijete porezima.
Sad ste ostali bez mojih para, ali ne neću ih trošiti ovdje ne bojte se.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 20:40   #89
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Neznam jesam li skroz fulao priču ali...

Ako će se oporezivati kamata, realno bit će jednostavno samo niža kamata na depozit? Moguće je onda da će radi konkurencije, banke pokušati privlačiti štediše time da oni zapravo pokrivaju porez (jer im se isplati imati velike štediše) nego da ljudi odjednom počnu tražiti druge oblike investiranja?

Zašto na kraju taj porez u tom slučaju nebi bio samo udar na banke s obzirom koliki je rizik da odjednom krenu ulaganja u nzn mirovinske fondove i sl. od depozita?
Mislim da banke baš i nije briga ako veliki bježe jer oni su svoje pare povukli zadnjih godina van, a ovo šta je u keditima i nešto sitno šta imaju je od ljudi.
ako nastane velika navala oni mogu jedino zatvoriti banku.
Mou jedino dići kamatu no mislim da to neće naraviti opet jer ih nije briga, jer da ih je bilo briga ne bi kamate ni spuštali drastično. Nije banke briga uopće za vaš novac oni su u sprezi države i EU.
A vrijeme da se lova mogla držati u našoj državi dok je rejting bio još investicijski, je prošlo.
Koliko znam , u slučaju bankrota postoji nešto šta se zove bail-in. Samo da to ne bi zahvatilo naše štediše ne s 10% nego i više i ko zna s kakvim iznosima.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 21:45   #90
Neš ti +500k podiliš lipo rodbini, privatni ugovor kod JB i eto... (za one koji imaju ofkorz)
Lijepo kažem - investirajte!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 21:58   #91
Ama što je 500 k? Pa ni stan ne možeš normalan za to kupiti (da ne kažem još i platiti 5% por. na prijenos i opremiti stan). Milanović je strašno neobrazovan no bahat pa o svemu raspravlja i krivo se izrazi jer barata pojmovima koje ne razumije i onda kaže "porez na štednju" umjesto "porez na kamatu".

I što mu to znači biti će "među najmanjima u Europi" kada su nam drugi porezi među najvišima na svijetu. Apsurdistan.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 00:51   #92
Dule objasnio zašto je potreban ovaj porez: http://youtu.be/NUFzB8vrEbM?t=19m18s
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 13:01   #93
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Dule objasnio zašto je potreban ovaj porez: http://youtu.be/NUFzB8vrEbM?t=19m18s
U svakoj šali pola istine
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 15:15   #94
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Da ne oporezuje se direktno glavnica ali suludo je visinu poreza određivati prema glavnici a ne prema ostvarenoj dobiti (kamati). To bi bilo kao da u firmi imaš neki stroj i onda plačaš porez prema vrijednosti toga stroja a ne ostvarenoj dobiti prodajom onoga što stroj napravi.

btw. primjer- ako ćeš imati 500.000 kn na tekućem računu po kamati od 0,1% dobiti ćeš 500 kn kamate koja će biti oporezovana a ako 499.999 kn oročiš po 3% zaraditi ćeš 15000 kn neoporezovano.

Kamata do 12.000 kuna godišnje bi trebala biti neoporezovana (kao što je sada sa dividendom).
Ako se uzme prosječna kamata dođe se do tog iznosa (500.000 kuna) koji je spomenuo Milanović.
To ne znači da će porez ići prema glavnici nego će do 12.000 kuna kamate biti neoporezivo.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospo...o-400.000-kuna
stari medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 15:34   #95
Ne prestaju sa laganjem ovog napačenog i jadnog naroda koji plaća poreze kao da imamo norveški standard, porez će se plaćati na svaku kunu kamate od štednje, banka će prilikom obračuna kamate uplatiti porez, pa će se onda podnositi prijava i tražiti povrat poreza na kraju godine, ovi lopovi računaju s tim da veliki dio ljudi neće ni tražiti povrat kao što je slučaj sa dividendom, a ovi koji podnesu prijavu i naposljetku dobiju povrat ustvari godinu dana besplatno financiraju državu.
__________________
#ho ho ho
xfairguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 16:08   #96
Quote:
xfairguy kaže: Pogledaj post
Ne prestaju sa laganjem ovog napačenog i jadnog naroda koji plaća poreze kao da imamo norveški standard, porez će se plaćati na svaku kunu kamate od štednje, banka će prilikom obračuna kamate uplatiti porez, pa će se onda podnositi prijava i tražiti povrat poreza na kraju godine, ovi lopovi računaju s tim da veliki dio ljudi neće ni tražiti povrat kao što je slučaj sa dividendom, a ovi koji podnesu prijavu i naposljetku dobiju povrat ustvari godinu dana besplatno financiraju državu.
Vjerojatno će biti tako, tako je sada i za dividendu.
stari medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 20:06   #97
Strpite se malo. Neće vas bolit glava zbog poreza na kamate kada one promjene predznak.

http://www.gata.org/node/13830
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 15.05.2014. at 20:16.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 20:55   #98
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Dule objasnio zašto je potreban ovaj porez: http://youtu.be/NUFzB8vrEbM?t=19m18s
Sve je dobro reko, ovi kaj cicaju s tim stednjama su najveca kukavelj, stalno nesto strikaju muckaju ,joooj nemam nemoj me, da si jučer doso imo bi danas nemam vise, dobro pervan veli

Al sad ozbiljno, mislim da je ok ovo s iznad 500k, to je varijacija na temu ovog da se oporezuje iznad nekog iznosa kamate isplacene.
Mozda se potakne ljude da investiraju u nesto, a ne da ko hrci drze to, a ove najave da ce hrčci van nosit novce se jako bojim , zapad EU je bas poznat po visokim kamatama jaka im prijetnja.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 21:37   #99
Investirati u što kada nema pravne sigurnosti. Evo ti investiraš u neku moju ideju, ja te prevarim kao budalu i sad me ti godinama moraš tužiti, a ja ti se beljim.

Novac će otići na istok. I mi smo (do nedavno) za EU bili istok i uredno su kod nas štedjeli, a štede i dalje.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 22:51   #100
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Sve je dobro reko, ovi kaj cicaju s tim stednjama su najveca kukavelj, stalno nesto strikaju muckaju ,joooj nemam nemoj me, da si jučer doso imo bi danas nemam vise, dobro pervan veli

Al sad ozbiljno, mislim da je ok ovo s iznad 500k, to je varijacija na temu ovog da se oporezuje iznad nekog iznosa kamate isplacene.
Mozda se potakne ljude da investiraju u nesto, a ne da ko hrci drze to, a ove najave da ce hrčci van nosit novce se jako bojim , zapad EU je bas poznat po visokim kamatama jaka im prijetnja.
a šta bi trebali davati pare ovakvima koji ne znaju zato ih ni nemaju nikad pa žicaju druge.
Nek se i oni nauče štedjeti ili vole vječno biti robovi.
No ti vjerojatno imaš neku lažnu braniteljsku ili invalidsku ili sličnu iskamčenu mirovinu pa ti stalno kapa lova koju svu potrošiš, na tvoju žalost tjeranje štediša će se i tebi obiti o glavu indirektno, očekuj da će ti past iste 30% na ovaj ili ona način, ili smanjenjem ili devalvacijom kune.

I ovdje nisu visoke kamate, ovdje su kamate od 2-3%, to je jednostavno premalo za junk rejting državu koja svakog trena može proglasiti bankrot.
Kamate bi trebale biti 10% da bi ih ja uopće držao ovdje sada u ovom trenutku.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.