Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2014., 17:02   #1
Sole proprietorship u HR

Pozdrav,

Prosao sam sve postove koje sam mogao naci na tu temu i nisam dosao do konkretnog odgovora.

Recimo da imam web aplikaciju koju, kao servis, pojedinci/firme iz bilo koje drzave mogu koristiti za neku mjesecnu naknadu (paypal).

S obzirom da bi to na pocetku donosilo vrlo male prihode, a mozda ni ne bi zazivjelo, otvaranje firme bi bio overkill.
Zanima me na koji nacin mogu, najjednostavnije i s najmanje troskova, kao fizicka (nezaposlena) osoba, platiti drzavi porez/prirez/doprinose (npr. na kraju godine, za cijelu godinu)?

Neki kazu da bih trebao registrirati samostalnu djelatnost, ali prema onome sto sam nasao, samo mjesecni doprinosi za mirovinsko i zdravstveno bi mi bili daleko veci od ukupih prihoda. Da li je moguce biti nezaposlen i platiti samo doprinose na prihode?


Sto se tu dogadja ako je klijent iz HR i uplati mi preko paypal-a, da li je to jos uvijek prihod iz inozemstva ili se tretira na drugaciji nacin?

Zadnje uređivanje thsd : 12.08.2014. at 17:10.
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 10:45   #2
Zar stvarno nitko ne zna? Ista problematika je i ostvarivanjem zarade od prodaje bilo kakvog "digitalnog proizvoda" online.
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:17   #3
Pa ako imaš nekog frenda koji ima firmu da ti on to prodaje? Plati 20% poreza na dobit i to je to.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:33   #4
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa ako imaš nekog frenda koji ima firmu da ti on to prodaje? Plati 20% poreza na dobit i to je to.
Ma i u slucaju firme je zeznuto, paypal ti moze isplatiti jednom mjesecno kompletni iznos (umanjen za neku proviziju) pa neki to rjesavaju sa jednim racunom na neku fiktivnu firmu vani.. i opet postoji ovaj problem sa klijentima iz hrvatske.

Uglavnom, to nosi neke komplikacije i odgovornosti s kojima ne bih htio daviti druge.

Zanima me dal se moze to rijesiti na neki jednostavan nacin - da platim drzavi porez/prirez/doprinose na iznos koji sam dobio i svi sretni..
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:40   #5
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Ma i u slucaju firme je zeznuto, paypal ti moze isplatiti jednom mjesecno kompletni iznos (umanjen za neku proviziju) pa neki to rjesavaju sa jednim racunom na neku fiktivnu firmu vani.. i opet postoji ovaj problem sa klijentima iz hrvatske.

Uglavnom, to nosi neke komplikacije i odgovornosti s kojima ne bih htio daviti druge.

Zanima me dal se moze to rijesiti na neki jednostavan nacin - da platim drzavi porez/prirez/doprinose na iznos koji sam dobio i svi sretni..
Zašto bi bio problem sa klijentima iz Hrvatske, uplate najlegalnije na žiro račun tvrtke. Neki jednostavan (jeftin) način nemaš
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:47   #6
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Zašto bi bio problem sa klijentima iz Hrvatske, uplate najlegalnije na žiro račun tvrtke.
Zato jer to sve ide automatski - u bilo kojem trenutku, klijent ispuni podatke na stranici od mojeg servisa, plati preko paypal-a i sistem mu odmah omoguci koristenje servisa.
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 12:02   #7
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Zato jer to sve ide automatski - u bilo kojem trenutku, klijent ispuni podatke na stranici od mojeg servisa, plati preko paypal-a i sistem mu odmah omoguci koristenje servisa.
Ne znam detalje oko Paypal-a ali nebi ni to trebao biti problem.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 12:20   #8
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne znam detalje oko Paypal-a ali nebi ni to trebao biti problem.
Gle, sa strane mojeg servisa, meni je sasvim svejedno da li je klijent iz HR ili npr. US (i sve njihove uplate ce meni na ziro racun stici kao jedna uplata od paypal-a, umanjena za neku proviziju). Nisam siguran kako je to s porezne strane, ali mislim da im mozda nije bas sve to isto. Ako nije, onda bih trebao kodirati posebnu logiku za klijente iz HR (+ porezne komplikacije) i ispalo bi da mi je, s obzirom na velicinu HR trzista, isplativije da hrvatima jednostavno onemogucim koristenje servisa.
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 14:05   #9
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
S obzirom da bi to na pocetku donosilo vrlo male prihode, a mozda ni ne bi zazivjelo, otvaranje firme bi bio overkill.
Zanima me na koji nacin mogu, najjednostavnije i s najmanje troskova, kao fizicka (nezaposlena) osoba, platiti drzavi porez/prirez/doprinose (npr. na kraju godine, za cijelu godinu)?
Svakako bi trebao izdati račun za naplaćani posao, znači moraš se registrirati kao neki poslovni subjekt (obrt, doo itd).
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 14:32   #10
Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
znači moraš se registrirati kao neki poslovni subjekt (obrt, doo itd).
Kao sto sam napisao, za obrt / (j.)d.o.o., trebao bih imati prihode koji bi opravdali troskove / doprinose / komplikacije. Da li postoji neka vrsta "poslovnog subjekta", u ovoj nasoj dragoj drzavi, koja bi zadovoljavala ovo gore navedeno?
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 18:12   #11
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Kao sto sam napisao, za obrt / (j.)d.o.o., trebao bih imati prihode koji bi opravdali troskove / doprinose / komplikacije. Da li postoji neka vrsta "poslovnog subjekta", u ovoj nasoj dragoj drzavi, koja bi zadovoljavala ovo gore navedeno?
Ako nećeš preko neke druge firme raditi onda ne postoji.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 18:23   #12
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Kao sto sam napisao, za obrt / (j.)d.o.o., trebao bih imati prihode koji bi opravdali troskove / doprinose / komplikacije. Da li postoji neka vrsta "poslovnog subjekta", u ovoj nasoj dragoj drzavi, koja bi zadovoljavala ovo gore navedeno?
Pa da si zaposlen mogao bi otvoriti i obrt i plaćati doprinose samo na taj dohodak.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:41   #13
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa da si zaposlen mogao bi otvoriti i obrt i plaćati doprinose samo na taj dohodak.
Znam to, ali nisam.
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:41   #14
Kako se uopce definira nesto takvo u poreznom/zakonskom smislu? Spada u drugi dohodak (autorska naknada?) iz inozemstva?
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 12:22   #15
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Kako se uopce definira nesto takvo u poreznom/zakonskom smislu? Spada u drugi dohodak (autorska naknada?) iz inozemstva?
Sigurno ne bi bio u sustavu pdv-a tako da nije bitno što uslugu isporučuješ u inozemstvo. Plačaš doprinose na ostvareni dohodak s time da bi ga mogao smanjiti troškovima- kupnjom kompjutera, plačanjem interneta...tako da bi na kraju platio jako malo.

Opet kažem najjednostavnije bi bilo da ti netko (tko je zaposlen) iz familije, frend otvori obrt...
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 18:29   #16
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Sigurno ne bi bio u sustavu pdv-a tako da nije bitno što uslugu isporučuješ u inozemstvo. Plačaš doprinose na ostvareni dohodak s time da bi ga mogao smanjiti troškovima- kupnjom kompjutera, plačanjem interneta...tako da bi na kraju platio jako malo.
Razumijem kako funkcionira obrt/d.o.o. i sto to nosi sa sobom (napisao sam zbog cega mi ne odgovara). Pokusavam shvatiti drugi dohodak. Pokusati cu pojednostaviti (razbiti na manje dijelove) ovo prethodno pitanje.

Znam da, kao nezaposlena fizicka osoba, mogu na tzv. 'drugi dohodak' (npr. ugovor o (autorskom) djelu) u hr platiti samo poreze/prireze/doprinose razmjerno iznosu. Ostavimo za sad inozemostvo po strani (time i obvezu prijavljivanja u RPO).
Znaci, hipotetski, da prodajem takav servis hrvatskim klijetima, da li bi uopce to moglo spadati u drugi dohodak (npr. autorska naknada)?
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 09:37   #17
Dakle, jedini nacin za takvo nesto u ovoj zemlji je da sam otvorim obrt/d.o.o. (ili preko necijeg tudjeg), zajedno sa svim fiktivnim troskovima i komplikacijama koje idu s tim..

Super.. da to nije zemlja u kojoj zivim, bilo bi mi smijesno.. ovako je tuzno i jadno..
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 10:33   #18
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Dakle, jedini nacin za takvo nesto u ovoj zemlji je da sam otvorim obrt/d.o.o. (ili preko necijeg tudjeg), zajedno sa svim fiktivnim troskovima i komplikacijama koje idu s tim..

Super.. da to nije zemlja u kojoj zivim, bilo bi mi smijesno.. ovako je tuzno i jadno..
Pa zar misliš da je negdje drugdje drugačije?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 11:11   #19
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa zar misliš da je negdje drugdje drugačije?
Necu to komentirati, ocito je da nemas pojma o cemu pricas.
Ako te zanima, prouci kako funkcionira 'Sole proprietorship' u US ili nekoj, donekle normalnoj, zemlji.
thsd is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 14:55   #20
Quote:
thsd kaže: Pogledaj post
Necu to komentirati, ocito je da nemas pojma o cemu pricas.
Ako te zanima, prouci kako funkcionira 'Sole proprietorship' u US ili nekoj, donekle normalnoj, zemlji.
Donekle normalnoj zemlji? Pa dio smo EU, zar kod nas u EU nema neke donekle normalne zemlje pa tamo posluj
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.