Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2014., 02:28   #1
Zašto su naši proizvođači u tolikoj mjeri neinovativni?

Nedavno sam, baš kao i vi - vjerujem - čitao o fantastičnom urodu neretvanskih mandarina i o opasnosti da se nema gdje plasirati - barem dobar dio, zbog ruskih sankcija EU i još ponekim državama. Ukratko, urod od 80 tisuća tona mandarina zvuči kao zaista lijepa brojka, no zapravo jako loše zvuči da će nemali dio toga završiti u Neretvi jer se neće imati gdje s njima.

I onda sam se, doslovno u 15 sekundi razmišljanja, dosjetio ideje - zašto neki domaći proizvođač, npr Vindija, ne bi otkupio par tisuća tona, od toga napravio par tisuća litara soka od mandarina a od toga (primjer, jasno) energetsko piće s visokim udjelom voća (20% npr) i nazvao ga kako ga već želi nazvati (Dalmatia, Mandarino, Energy M, Neretvano, Baba Manda's juicy enery drink). Razlozi? Tržište energetskih napitaka još uvijek raste, i 20ak godina nakon pojave i popularizacije Red Bulla. Mi u Hrvatskoj nemamo valjda niti jednog proizvođača ali zato kupujemo na stotine tisuća litara austrijske, njemačke, srpske pa i makedonske, poljske, češke... vode sa šećerom. Zašto? Kako je moguće da nikome nije palo na pamet da se bori s ovima s nekim donekle inovativnim proizvodom?

Sve ovo je, kako sam rekao, samo jedan primjer. No kad sam god van Hrvatske, divim se asortimanu njihovih proizvođača i čudim se kako naši, kad već nemaju vlastite ideje, ne kopiraju tuđe? Zašto imamo samo čokoladno mlijeko, a ne i vanilija mlijeko, keks mlijeko... kao što to ima srpski Imlek? Zašto nitko ne proizvodi muffine ili kroasane? Zašto nitko ne iskorištava dalmatinske, istarske, ličke i ostale posebnosti onoliko koliko bi mogao? Primjera je bezbroj, i ne tiču se samo prehrambene industrije.

Zašto će sada Ikea ubiti naše proizvođače namještaja, tko im je branio igrati se bojama, dizajnom, funkcijama? Nekoć sam imao neki krevet naših proizvođača - najjeftiniji mogući, jedini kakav smo mogli imati. Zašto je imao toliko oštre rubove da svaki put trebaš paziti kad je dijete u blizini kao da je mina u pitanju?

Koči li politika inovacije (ili možda, ne potiče dovoljno), ili smo glup narod koji iste niti ne traži niti ne može proizvesti?
__________________
408 Request Time-out

Your browser didn't send a complete request in time.
mario_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 09:23   #2
Čisto sumnjam da je isplativo pokretati proizvodnju zbog tričavih par tisuća litara osim toga ova situacija sa Rusijom je privremeno stanje.
Tko bi pored Red Bulla kupio nešto što se zove Baba Manda
U stvari možda bi se netko i našao uz kojih par sto milijuna uloženih u marketing koje naravno Vindija ili netko drugi nema.

Odgovor na tvoje pitanje je vrlo jednostavan- velike ribe jedu male
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 11:59   #3
@neno1966 ja bi kupio. kupilo bi 100k srednjoskolaca koji oce probat nesto novo. jebo te red bul do 16 godina prosjecni hrvat/ica probaju sva pica koja postoje u drzavi, to sto smo sirotinja pa se vratimo na brlju ili "moje vino z moje kleti" ne znaci da cemo bit sirotinja vjecno, vani isto tako omladina do 16te proba sve i oce jos. to sto od tog nece bit neki uber brand kao red bul ne znaci da ne mozes svaka 3 mjeseca izbacit novu "babu", ko ti brani. jesi gledo wire ? znas kad nigger pita profesora, ne ide nam prodaja proizvoda sta da radimo ? promijeni ime proizvoda ! jel to tako tesko ?

znaci imas ideju ali kao zaposlenik nekog giganta, seoskog ili svjetskog, nebitno ali u odnosu na firmu ti si niko i nista, eto imas ideju pa kad hoces da je sporvedes u djelo naidjes na sve one pizdarije, ljude, administraciju, zakone, itd. koji ti dirketno govore sorry ali to se ne isplati ili to je vrlo upitno da li ce se isplatit. jer oni koji zapravo zaradjuju place svim radnicima su oni koji sjede u prodaji a oni koji sjede u prodaji su mentalno dijametralno suprotni od onih koji sjede u produkciji. oni vec imaju proizvod koji prodaju. koji ce im kurac jos jedan ? pogotovo jos jedan za koji ce morat RADIT da obidju trziste i osmisle strategiju i naprave procjene itd.
s druge strane vecina tih giganata su dionicka drustva. dakle umjesto da se plasmanom dionica na trziste prikupe pare za neki proizvodni program pa da firma raste u smislu rada, obcno se te pare ulupaju u "modernizaciju" ili akviziciju nekih mali konkurentskih firmi, uglavnom onih ludjaka koji su imali ideju i krenuli solo radit nesto, pa ih nakon par godina kupila opet ta ista velika firma iz koje su otisli. pri tom zarade posteno ali nikad koliko velika firma, cisto zbog distribucijskih kanala. a dionicarima je samo bitna dividenda i vrijednost dionice. jebe se dionicaru sta neka firma proizvodi, danas moze neko ko nikad cuo ni vidio neki proizvod neke firme - kupit dionicu doticne firme i zivit od tudjeg rada i inventivnosti.

dakle konkretno imas ideju, firma pristane pokrenut to sve nekako, proda se napravi se brand, ti dobijes neku simbolicnu sicu, neki kripl s drugog kraja svijeta ili sto je najbezobraznije, upravo tvoj shef ili njegov shef koji je krcat sa dionicama ubere od tog profita kroz dionice koje je dodijelio sebi i kumovima - hiljadu puta vise para od tebe koji si imo tamo neku ideju. ok firma je ulozila pare ljude know how itd. ne bi mogo to sve sam ali zasto bi sacica lopova, pravno nedodirljivih ali moralno za objesit na prvu granu, zasto bi oni obrali vrhnje ?

mozes i otic, osnovat svoju firmu, napatit se ko isus dok ne stvoris neki proizvod, ulizit i cacu i mater i zenu i djecu u biznis, i na kraju imat kao neki svoj poso i zivit od svoje pameti. zato su meni ameri super, jesu divljaci i sabani ali tamo mozes pokrenut posao doslovno sa bus stanice. pare ce ti dat miljon ljudi koji svi jedva cekaju neki novi facebook i google a taj i takav ce doc u takvoj sredini. imas punu podrsku drustva i sistema, samo trebas radit. kod nas evo ti imas ideju ali nemas prebijene pare, nemas podrsku ni drustva ni sistema, eventualno kad bi mogo doc do shabana koji vodi vindiju ili sta si vec reko pa mu prodat spiku da ce te zaradit miljone pa bi onda taj shaban ulozio sve kapacitete te firme jer i tako nije njegova i boli ga kurac, ako propadne ideja nece propast firma falabogu tu je drzava pa cemo malo plakat dok se ne pokrpamo iz proracuna. ukoliko prodje ti bi dobio mrvice a shaban bi imo novi brand za uvaljat - rusima recimo, i na njemu zaradit jos desetke miljona cak zavrsit na naslovnicama nekih o tako prestiznih casopisa u hrvata kao recimo banka ili tako neki kurac, gloria ako je zensko itd. a ti ako pisnes popijes samar i otkaz. u medjuvremenu shabanu cure sline od potencijala koje ideje imaju pa uvede obavezno "idejisanje" kod zaposlenika, ima svaki pa i onaj sto opravlja klimu i pere prozore, ima svaki da mjesecno prijavi barem dvije ideje e ne bili opet negdje naisla neka budala na kojoj se mogu zaradit miljoni.

u privredi prvo treba - uvest "idejisanje" shefovima a ne radnicima, ima shef da svaki mjesec nadje dva nova distribucijska kanala, ima prodaja da nadje da se na tom i tom trzistu moze prodat neki proizvod koje firma jos nema ali onda fino onaj produktivni dio firme osmisli proizvod, znaci proizvodnja ne bleji u prazno i vrti palcevima po dana kao kod nas, ima da onda taj proizvodni dio firme kao nagradu ne dobije pare vec pozamasan paket dionica.
ili to ili omogucit osnivanje firme za 5 kuna, bez poreza prvih 5 godina, svu neophodnu administraciju od zakona do poreza pruza drzavna sluzba koja je brza i efikasna i personalna, firma sjeda u odgovarajuci pool firmi ovisno o branshi, agrar ovdje drvo ondje it-telko vamo turizam tamo itd, auto, gradjevina, energetika, trgovina, sve ima zasebni pool poput HUP-a unutar kojeg se organizira i dijeli iskustva i nastupa zajednicki na trzistu, od starih firmi sa iskustvom do startupa koji od tog iskustva i poznanstava mogu profitirat, doc do investitora, merge-at, prodat, kupit, radit sta god oce samostalno bez uplitanja shabana iz politike, bez gospodarske politike nekog majmuna koji o gospodarstvu razmislja u okviru svoje 4 godine mandata. itd itd.

e onda moze i tvoja ideja da se ostvari zar ne ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:05   #4
Ti i tih 100k ljudi ste premalo tržište da bi vas uopće netko ozbiljno shvaćao, osim toga tvornica treba one koji će konstantno piti a ne jednom probati.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:20   #5
Pokretač teme je u pravu, naše firme nisu neko čudo inventivnosti, iako ima nekih inventivnijih džepova tipa baš spomenuta mliječna industrija i prehrambena općenito. Evo Ledo sladoledi npr. No većina je jadna i to je vjerojatno odraz puno toga, od orijentacije na hrvatskog kupca (koji je siromašan) i samim tim firme su patuljaste veličine, menadžera koji pojma nemaju, loše organizacije, slabe kapitaliziranosti firmi, skupih kredita, straha od inozemstva itd itd. Dalo se tu puno napraviti PRIJE ulaska u EU, a sad moraju plivati s morskim psima u istom bazenu i najbolje što im se može dogoditi je da ih inozemna konkurencija kupi i integrira, ostatak će nestati netragom.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:25   #6
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Pokretač teme je u pravu, naše firme nisu neko čudo inventivnosti, iako ima nekih inventivnijih džepova tipa baš spomenuta mliječna industrija i prehrambena općenito. Evo Ledo sladoledi npr. No većina je jadna i to je vjerojatno odraz puno toga, od orijentacije na hrvatskog kupca (koji je siromašan) i samim tim firme su patuljaste veličine, menadžera koji pojma nemaju, loše organizacije, slabe kapitaliziranosti firmi, skupih kredita, straha od inozemstva itd itd. Dalo se tu puno napraviti PRIJE ulaska u EU, a sad moraju plivati s morskim psima u istom bazenu i najbolje što im se može dogoditi je da ih inozemna konkurencija kupi i integrira, ostatak će nestati netragom.
Poanta je u tom bazenu, btw. bazen je postojao i prije eu. I nema to veze sa našim firmama, sve male ribe u tom bazenu su u sličnoj situaciji.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:27   #7
a kako ces ti doc do proizvoda koji ce se "konstantno pit" ? samo isprobavanjem i pinganjem trzista. svaka tri mjeseca svaka ta firma koja proizvodi pica moze izbacit neki novi mix, jebote pa pogledaj po bosni sta se prodaje tih muckalica. od sto muckalica bit ce jedna koja ce se "pit". s mentalitetom "ne isplati se" ili ja ti pijem samo zuju ili badelov pelin ili "ribara" ili tako nest slicno, koji kurac uopce IKAD ista novo izmisljat.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:30   #8
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
a kako ces ti doc do proizvoda koji ce se "konstantno pit" ? samo isprobavanjem i pinganjem trzista. svaka tri mjeseca svaka ta firma koja proizvodi pica moze izbacit neki novi mix, jebote pa pogledaj po bosni sta se prodaje tih muckalica. od sto muckalica bit ce jedna koja ce se "pit". s mentalitetom "ne isplati se" ili ja ti pijem samo zuju ili badelov pelin ili "ribara" ili tako nest slicno, koji kurac uopce IKAD ista novo izmisljat.
Osim pinganja uglavnom se to rješava sa kojom stotinom milijuna uloženom u marketing koji si mali naravno ne mogu priuštiti
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:38   #9
zato postoje investitori i banke, nemoj mi rec da se negdje neko pice u hrvata prolilo i bacilo (osim mlijeka), dakle sve se to moze i sve se to isplati. naravno kod nas ne moze neki goljo jer nema para ali vidis vani moze i goljo, nace se neko ko ce dat pare. jebote mi ni za najkapitalnije investicije nismo u stanju da nadjemo investitore, talk about incompetent.........
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:56   #10
Quote:
mario_t kaže: Pogledaj post
Nedavno sam, baš kao i vi - vjerujem - čitao o fantastičnom urodu neretvanskih mandarina i o opasnosti da se nema gdje plasirati - barem dobar dio, zbog ruskih sankcija EU i još ponekim državama. Ukratko, urod od 80 tisuća tona mandarina zvuči kao zaista lijepa brojka, no zapravo jako loše zvuči da će nemali dio toga završiti u Neretvi jer se neće imati gdje s njima.

I onda sam se, doslovno u 15 sekundi razmišljanja, dosjetio ideje - zašto neki domaći proizvođač, npr Vindija, ne bi otkupio par tisuća tona, od toga napravio par tisuća litara soka od mandarina a od toga (primjer, jasno) energetsko piće s visokim udjelom voća (20% npr) i nazvao ga kako ga već želi nazvati (Dalmatia, Mandarino, Energy M, Neretvano, Baba Manda's juicy enery drink). Razlozi? Tržište energetskih napitaka još uvijek raste, i 20ak godina nakon pojave i popularizacije Red Bulla. Mi u Hrvatskoj nemamo valjda niti jednog proizvođača ali zato kupujemo na stotine tisuća litara austrijske, njemačke, srpske pa i makedonske, poljske, češke... vode sa šećerom. Zašto? Kako je moguće da nikome nije palo na pamet da se bori s ovima s nekim donekle inovativnim proizvodom?

Sve ovo je, kako sam rekao, samo jedan primjer. No kad sam god van Hrvatske, divim se asortimanu njihovih proizvođača i čudim se kako naši, kad već nemaju vlastite ideje, ne kopiraju tuđe? Zašto imamo samo čokoladno mlijeko, a ne i vanilija mlijeko, keks mlijeko... kao što to ima srpski Imlek? Zašto nitko ne proizvodi muffine ili kroasane? Zašto nitko ne iskorištava dalmatinske, istarske, ličke i ostale posebnosti onoliko koliko bi mogao? Primjera je bezbroj, i ne tiču se samo prehrambene industrije.

Zašto će sada Ikea ubiti naše proizvođače namještaja, tko im je branio igrati se bojama, dizajnom, funkcijama? Nekoć sam imao neki krevet naših proizvođača - najjeftiniji mogući, jedini kakav smo mogli imati. Zašto je imao toliko oštre rubove da svaki put trebaš paziti kad je dijete u blizini kao da je mina u pitanju?

Koči li politika inovacije (ili možda, ne potiče dovoljno), ili smo glup narod koji iste niti ne traži niti ne može proizvesti?
------------------------------------------------------



Prosle godine je vraceno 15-20 000 mandarina iz Rusije zbog 'kiselosti ' kako e navedeno* . No postoje i drugi putevi kao sto je sverc preko BiH te Srbije npr, ove godine je navedeno 80.000 tona i naivno je ocekivati da ce to zavrsiti u Neretvi. Ovakvi naslovi su predstava za javnost te mogu predstavljati dva pravca
1 . Dizanje uzbune medu lokalcima te davanje plodova po sitnis u strahu od neplasmana
2 . Uzimanje Eu subvencija i poticaja
Zgodno je napomenuti da je prosle godine bila slicna prica sa ubojstvom rusko-kavkavskog mafijasa koji je ' bio kljucni covjek otkupa za rusiju'

U slucaju da Vindija ili neka strana firma vrsi otkup vocaka za sokove , seljaci bi imali izbor ovako su osudeni na otkupljivace te svercere .
Igracima u toj dolini odgovara takvo stanje

Kvaliteta plodova je ocajna , turske su nemjerljivo bolje naposljetku .

A sto se tice hrvatskih proizvoda jedan vrhunski pokusaj po meni - srdela snack no svi smo svjedoci pocetka i kraja.

Ostatak price vezano uz financije te plasman 'Babe Mande' je objasnio Mr.Neno

cojone is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:58   #11
Bez brige da bi investitori našli njih da se to isplati Kažem problem je jer su premali, Vindija bi možda cijelu firmu trebala staviti na kocku da promovira neko piće a Coca Cola ne bi trepnula zbog tričavih par sto milijuna. Da ne govorimo o distribucijskim kanalima i ostalom.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:00   #12
Quote:
mario_t kaže: Pogledaj post
Koči li politika inovacije (ili možda, ne potiče dovoljno), ili smo glup narod koji iste niti ne traži niti ne može proizvesti?
Tri rijeci:
malo lokalno trziste

+ 3 rijeci:
golema europska birokracija

= 6 rijeci:
velik zajeb male drzavice na balkanu
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:07   #13
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Tri rijeci:
malo lokalno trziste

+ 3 rijeci:
golema europska birokracija

= 6 rijeci:
velik zajeb male drzavice na balkanu
Dovoljno je i jedna riječ: brand
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:17   #14
dovoljna je i rijec mocvara. fuj gadi mi se sve to. kakav gubitak vremena.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:19   #15
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
dovoljna je i rijec mocvara. fuj gadi mi se sve to. kakav gubitak vremena.
Bazen ili močvara svejedno, oduvijek su velike ribe jele male.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:27   #16
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20010212/novosti3.htm

mala bara puna aligatorcica
cojone is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:40   #17
Quote:
cojone kaže: Pogledaj post
Ovo su ribari sa mrežama kroz koje velike ribe prođu a male se uhvate
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:40   #18
znaci nista dok neko ne dodje i kaze i came here to kick ass and chew gum......te aparadzike, to treba jedna postena sezona lova da se to pocisti majke mi, to je vec preraslo u kronicnu bolest sistema.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:59   #19
neno dobro objasnio.

Nije pokrenuti proizvodnju baš jednostavno, a pogotovo kod nas.
no_style is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 14:21   #20
http://en.wikipedia.org/wiki/Irn-Bru
brijanje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.