Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2007., 12:30   #21
Državni stručni ispit

Već sam nekoliko puta slala zamolbe za posao u državnim poduzećima gdje je jedan uvjeta položen državni stručni ispit. Da li ja to mogu položiti samoinicijativno, bez da radim u nekom državnom poduzeću, gdje se to moram prijaviti i koliko košta. Molim, ako netko zna....
Vivien35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 15:50   #22
Ako im to piše ko uvjet - onda nemaš šanse jer je očito riječ o formalnom natječaju za nekoga ko tamo već radi (npr. kao stručni suradnik) na ugovor pa ga žele uzet za stalno. Imaju obvezu raspisat natječaj, ali žele da im se javi što manje ljudi...

U državnoj upravi se možeš zaposlit i bez DSI, a onda imaš, mislim, godinu dana da ga položiš i tek tada te mogu primit za stalno.

Što se tvog pitanja tiče, obrati se Središnjem državnom uredu za upravu i tamo pitaj.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 18:04   #23
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
gdje se to moram prijaviti i koliko košta. Molim, ako netko zna....
http://www.uprava.hr

imaš sve lijepo objašnjeno.
 
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 22:03   #24
rope, nika, hvala vam
Vivien35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 10:42   #25
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
rope, nika, hvala vam
nema na čemu.
sretno s polaganjem!
 
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 11:07   #26
Državni, stručni ispit

nisam ni sigurna da ova tema spada u ovu kategoriju, ali ako su nekome potrebne informacije glede državnih stručnih ispita i kako je bilo u zadnje vrijeme, rado ću probaljezgati o tome dok mi je još "svježe"
__________________
Ask me no questions and I tell you no lies...
ojla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 11:59   #27
Ja bih trebala polagati državni stručni ispit pa me zanima opći dio i koje si sve zakone učila. Kakva su bila pitanja i koliko je trajao pismeni, a koliko usmeni dio? Hvala
goppingen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 12:45   #28
Quote:
goppingen kaže: Pogledaj post
Ja bih trebala polagati državni stručni ispit pa me zanima opći dio i koje si sve zakone učila. Kakva su bila pitanja i koliko je trajao pismeni, a koliko usmeni dio? Hvala
za opći dio sam učila iz one knjige koju sam kupila kada sam išla na seminar. zapravo, po svim zakonima koji su navedeni kao obvezatni za državni ispit. na skripte se nisam oslanjala, i bolje da nisam, jer se ispostavilo da je većina ispitivača pitala ono čega nema u skriptama i nove zakone koji su se ove godine izmijenili.

uostalom, neke stvari su se promijenile. ono što su ispitivali prije sada ne pitaju i obrnuto. sve ima na stranicama vlade i središnjeg državnog ureda za upravu.

meni nije bilo jako strašno. nisu pitali teško, ali pitali su doslovno SVE! sve su pročešljali. i moji ispitivači nisu radili razliku između pravnika i ostalih struka.

pismeni je trajao sat vremena, ali sam ja to napisala još dok sam bila doma i tamo samo prepisala. to je inače praksa jer pišeš o onome što radiš na radnom mjestu. usmeni dio posebnog dijela je trajao oko dvadesetak minuta, ali drugi su kraće odgovarali. a ovaj opći usmeni dio... hm... od jedan-pola dva do pet-šest! jedan ispitivač ispituje dva predmeta...

eto...

nije strašno ako se čovjek pripremi. bilo je dosta ljudi koji su roknuli... na EU. čini mi se

__________________
Ask me no questions and I tell you no lies...
ojla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 15:21   #29
Državni stručni ispit nije ništa strašno. Dosta je dva tjedna učenja (i previše). Odlično je otići na seminar, jer se čuje dosta pitanja i načini ipitivanja, a to je super kod ponavljanja. na legalisovoj stranici ima o ispitu, pa se i tamo mogu dobiti relevantne informacije.
Inače, posebni dio se piše 4 sata i ako nemate pojma uvijek se može nekoga nazvati ili prepisati jer vas u principu nitko ne čuva. Usmeni dio je nešto teži (ovisno o ispitivačima), ali u svakom slučaju puno se više ispituje pravnike nego druge struke.
To bi ukratko bilo to. I da za sve informacije možete se obratiti u Središnji državni ured za upravu, Maksimirska 63, Zagreb, 01/2357 555, tražite odjel za državni stručni ispit.
Parallel Universe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 16:41   #30
Quote:
Parallel Universe kaže: Pogledaj post
Državni stručni ispit nije ništa strašno. Dosta je dva tjedna učenja (i previše). Odlično je otići na seminar, jer se čuje dosta pitanja i načini ipitivanja, a to je super kod ponavljanja. na legalisovoj stranici ima o ispitu, pa se i tamo mogu dobiti relevantne informacije.
Inače, posebni dio se piše 4 sata i ako nemate pojma uvijek se može nekoga nazvati ili prepisati jer vas u principu nitko ne čuva. Usmeni dio je nešto teži (ovisno o ispitivačima), ali u svakom slučaju puno se više ispituje pravnike nego druge struke.
To bi ukratko bilo to. I da za sve informacije možete se obratiti u Središnji državni ured za upravu, Maksimirska 63, Zagreb, 01/2357 555, tražite odjel za državni stručni ispit.
ja sam opisala svoj doživljaj državnog. što se tiče posebnog dijela, mi smo pisali samo jedan sat, a bilo nas je različite struke. tip koji je bio nadležan za našu grupu je tako odlučio. i bilo je dovoljno. i da, može se nazvati, ali mi nismo smjeli van iz sobe i dotična gospoja je zvala iz sobička u kojem smo pisali, a onda je nakon pola sata jednoj ženi puknuo film!!!!! poslije toga nije bilo ugodno

a o vremenu potrebnom za učenje- ne bih o tome. meni dva tjedna ne bi bila dovoljna. nikako. ako sam to htjela naučiti bez da se blamiram tamo. no ok, od mene se zahtjevalo znanje s obzirom gdje radim i koje mi je radno mjesto.

ali, kako su svi do sada položili... tako će i drugi tako sam se ja tješila
__________________
Ask me no questions and I tell you no lies...
ojla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 11:38   #31
kad sam ga ja polagala razlikovali su SSS, VŠS i VSS.
VSS - traži se jako dobro poznavanje gradiva
SSS - samo osnove
svaki ispitivač me je prvo pitao struku, stupanj obrazovanja i gdje radim.
položila sam prije godinu dana.

ovo o 2 tjedna
ja bih rekla 2 mjeseca čitanja zakona + seminar + 2 tjedna intezivnog učenja
opet, to sve ovisi, možda sam ja spora.

pismeni mi je također trajao 4 sata, dobila sam 3 pitanja na pismenom. za taj posebni dio se je najbolje raspitati na svom radnom mjestu kod kolega koji su već položili DSI jer najviše ovisi o poslu koji radite
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 12:10   #32
Quote:
svaki ispitivač me je prvo pitao struku, stupanj obrazovanja i gdje radim.
pa lijepo mu slažeš i sve 5
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 13:21   #33
To sam i ja odmah pomislila.. sram me bilo!
Scarllet O'Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 15:27   #34
a kad si balkanka (kao i ja)
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 21:23   #35
Angry državni ispit

evo moja sestra npr je polagala državni ispit za zdravstvene djelatnike
polagati se moraju svi stručni predmeti,zakon o mirovinskom,zakon o radu,zakon o invalidskom,zaštitu na radu,ustav republike hrvatske...
ispit je platila 680,00kn.
uglavnom su je pitali sve,umeđuostalom pitali su je zakone po člancima i izmjenu zakona za određeni članak.sama je platila ispit,a ne njen poslodavac,pala je prvi put,a drug put je platila 1240,00kn.
sve skripte je sam morala izvući jer oni nedaju nikakve skripte za pripremu.
prijavila se,a oni su je pozvali odmah za 3 tjedna,a drugi put je čekala 2,5 mjeseca da je pozovu.
ovisi koliko se skupi ljudi tako zovu.
evo šta da kažem điva katastrofa jer neznaš kada će te pozvati,imaš 5000 stranica za naučiti,a zakone moraš bubati na pamet od članka do članka.
robertinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 12:22   #36
Ne znam, mene nisu ni upola toliko ispilili s tim zakonima. Ja sam ih doslovce par puta pročitala, nikakvo učenje napamet. Prošla bez beda. Valjda ovisi koja ekipa ispituje i kakav im je dan. Struku ionako nisam morala učiti, samo malo ponoviti neke stvari. Učila sam desetak dana sve zajedno, po par sati dnevno.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:21   #37
drzavni ispit ima opci dio i program se nalazi na stranicama www.uprava.hr
posebni dio ovisi o ministarstvu u kojem se radi

primjer dipl oec moze raditi kao krim inspektor u mupu i polozio je ispit , odlucio je raditi u poreznoj upravi , mora poloziti razliku strucnog dijela ispita.

jedino pravnici sa polozenim pravosudnim ispitom ne trebaju polagati strucni ispit , zato jer kroz pravosudni polozili su sve sto im treba i na sudu i u mupu i prosvjeti , svugdje...

pravnica je radila u saboru , nakon nekog vremena zaposlila se u ministarstvu radjenja , polagala je razliku za to ministarstvo.

dipl ing biokemije radi u ministarstvu zdravstva , prelaskom u ministarstvo zastite okolisa polaze strucni dio.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 11:37   #38
Dajte pravnici recite me sljedece polazem drzavni stomatolog sam. I na drzavnom imam:

Ustav
Mirovinsko
Zakon o radu
Zdravstvenom osiguranju
Zdravstvenoj zastiti

Recite mi kako da to ucim? Jer je ovo totalno drugacije od onoga na sto sam ja navikao.
Ivan1912 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 11:49   #39
Quote:
Maky kaže: Pogledaj post
A jel netko zna decidirano reći tko je obavezan položiti državni ispit?
Npr. ja imam želju to položit, makar me na poslu nitko ne pita imam li državni ispit, jel se mogu nekak sam prijavit? šta, kako, gdje?
Drzavni moras polozit ako mislis radit u drzavnoj sluzbi. Ja sam ga polozila nakon "staza" a prije prvog posla u lokalnoj samoupravi, odjelu za komunalne poslove, a od tada radim islkjucivo u privatnim gradjevinskim firmama. Ispilali su me maksimalno, dobro im platis, ali ja nakon posla u drzavnoj sluzbi vise nikada ne mislim tamo raditi, tako da dobronamjerno preporucam trazenje posla kod privatnika.
Shlapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 01:48   #40
Quote:
Ivan1912 kaže: Pogledaj post
Dajte pravnici recite me sljedece polazem drzavni stomatolog sam. I na drzavnom imam:

Ustav
Mirovinsko
Zakon o radu
Zdravstvenom osiguranju
Zdravstvenoj zastiti

Recite mi kako da to ucim? Jer je ovo totalno drugacije od onoga na sto sam ja navikao.

Ustav - procitaj, uglavnom ces skuzit da sve to znas iz novina, guglaj pitanja sa natjecaja za drzavnu upravu, tipa kolko najvise/najmanje zastupnika ima Sabor, kome odgovara HNB itd.
ZOM - komplicirano napisan pa si dok ga ucis procitaj stranicu HZMO-a gdje je to napisano kako ja osobno najvise volim - za nas najsporije A imas i ovaj članak prof. Potočnjaka ak ti nije jasan izračun mirovine iz zakona.
ZOR - lako se uci, razumljivo pisan
ZZO - prouci stranicu HZZO-a, ne trebas znat sve grupe osiguranika napamet
ZZZ - odvratan, odvratan zakon za ucit jer je sav u nabrajanjima i natuknicama, al sreca pa je kratak


Uglavnom, na stranici PFZG-a imas prociscene zakone, a ovdje (4.god, Radno i socijalno pravo) imas pitanja iz tih zakona sa pravnog faksa ak hoces dobit neki uvid kaj se pita.

S tim da, s obzirom da je drzavni, a ne ispit na pravu, pitanja ce ti bit vjerojatno samo ono osnovno.

A doslovno kak da ucis - sjednes, citas, ponovis, citas dalje, ponovis
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:13.