Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2012., 12:17   #61
Quote:
sladoje kaže: Pogledaj post
A ti mi bas ne ostavljas dojam nekog tko zna ista o arhitekturi, nego me vise podsjecas na ljubitelja kica.
Nismo mi u Zagrebi krivi sto smo srednjoeuropljani a ne mediternaci, i sto Talijani nikad, osim u novije vrijeme svojim kuhinjama, nisu imali utjecaja na Zagreb.
Valjda ima neka virtualna igra gdje ti mozes obojati cijeli svijet po svojim zeljama..
tu nije pitanje samo sto se trenutno moze promjeniti,nego sto nama se ne svida u Zagrebu. Vec sam rekao, rodeni zagrepcanin sam,ali necu sada zbog toga se zainatiti pa govoriti kako u zagrebu je sve prekrasno i prelijepo i da je najlijepsi grad na svijetu,ovo ili ono....... to ne bi bilo pametno. Meni Zagreb je najlijepsi, to je istina,ali znam da meni je to tako zbog toga sto sam roden, ne sigurno zbog nekih objektivnih razloga. Zagreb je lijep, pogotovo centar, ali ovo novo sto rade nista mi se ne svida.

i je znas sto mi se svida kod amerikanaca? Da oni buduci da su mladi narod i nemaju starine, obozavaju "revival"-e . Tako oni imaju gotik-revival, egyptian-revival i tako dalje.....
evo ovo na primjer
http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._84_Museum.jpg

Sada se pitam: i danasnje zgrade za 200-300-400 godina ce postati starine, pa koju ce oni vrijednost imati?
Znaci da smo se mi u zagrebu zaustavili na pocetak XX stoljeca i gotovo. Nista dalje, zivimo od tih starina. Ne gradimo nesto za buducnost.

Zagreb ima gotik katedralu,pa zasto se nerade i neboderi tako u gotik stilu? Cak onaj neboder na glavnom trgu zasto su ga onako napravili? Nije bilo pametnije napraviti nesto u gotik ili art deco stilu?

Ja bi volio malo vise "artisticke tenzije" u zagrebu. Sve se gradi redovno i isto. Ako se treba napraviti nova gradska biblioteka, zasto se ne napravi u egyptian revivalu?
To bi meni bilo bas zgodno.

Ili neka novo skola,pa zasto ne u tako nekakvom stilu? Eto,radi toga meni se svidaju amerikanci, oni imaju tu kultura za "revival" pa tako stvaraju neku povjest za buducnost!
Klipan is offline  
Old 16.03.2012., 12:31   #62
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Jesi li ikada bio na Kozari Boku?
da, i ?
jesi bio po predgrađima Pešte?

@Klipan
i Arena ti je ružna? manimo sad boju na stranu...
štogod rekao i mislio, nikako ne stoji da je SVE novo ružno. nije.
DeeJay Dee is offline  
Old 16.03.2012., 12:32   #63
Meni u Zagrebu fali onih engleskih nizova kuća u cigli,imamo zgrade u nizu (i blokovima),imamo urbane vile u nizu,ali recimo nemamo prizemnice ili jednkatnice u nizu...Kod nas još uvijek prevladavqa socijalistička i postsocijalistička gradnja,kao da imamo manjak prostora...Zagreb je neizgrađen grad,tako da se ne moraju pod "must" graditi mamutice,neboderi..drugim riječima trpati veliki broj stanova na malu površinu,Zagreb ima prostora za širenje prema zaobilzanici prmea Svesvetama i prema svetom ivanu zeleni pa čak i do gornjeg ruba odlijevnog kanala Save.
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 16.03.2012., 12:35   #64
to si dobro rekao za širenja, zna se koje su plohe još neizgrađene.

a da nam urbanizam nije baš vrli, i to stoji. ne uvijek, ali često. nažalost.
DeeJay Dee is offline  
Old 16.03.2012., 12:39   #65
Quote:
Klipan kaže: Pogledaj post
Zagreb ima gotik katedralu,pa zasto se nerade i neboderi tako u gotik stilu? Cak onaj neboder na glavnom trgu zasto su ga onako napravili? Nije bilo pametnije napraviti nesto u gotik ili art deco stilu?
zato jer sve ima svoje mjesto i vrijeme.. arhitektura napreduje kao i svaka znanost/umjetnost i nema smisla ponavljati stilove prošlosti.
treba ići naprijed..

e sad koliko se to vidi u današnjoj izgradnji je druga stvar.

a vezano uz "east look" zagreba.. zagreb je gdje je, okolina i vrijeme su imali utjecaja na izgradnju.
"east look" kvartova ima i u londonu, parizu ili hamburgu - ne trebam valjda slike stavljati
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Old 16.03.2012., 12:48   #66
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
zato jer sve ima svoje mjesto i vrijeme.. arhitektura napreduje kao i svaka znanost/umjetnost i nema smisla ponavljati stilove prošlosti.
treba ići naprijed..

Ne slazem se. Ja sam za revival-e. Na primjer i mostove...pa kako zagreb nije bas sagraden uz rijeku, zasto ne naprave neki malo lijepsi most, na primjer sa kipovima?
kao onaj praski?
http://www.itinerariodiviaggio.it/pr...teCarlobis.jpg

takav jedan most cak postoji u Rimu.... meni bas lijepi ti mostovi sa kipovima.

@Novi233:
da,te kucice tako postoje i ovdje u italiji,bas su lijepe, imaju uvijek s unutrasnje strane malo dvoriste, nekada i ispred, bas lijepo! I slazem se. Zagreb ima jako puno prostora gdje se siriti a po mom iskustvu,cak tam gdje je vec sagradeno, talijani bi nasli mjesta svasta nabiti.... zagreb je vrlo prozracno sagraden.... to bi talijani svasta nabili po onim livadama po novom zagrebu

@DeeJay Dee:
Arena u Zagrebu je zgodna, mada bas nije nesto extra..... bilo je bolje neki grcko-rimski revival....... nesto poput Pulske Arene.... to bi meni bilo po mom ukusu
Klipan is offline  
Old 16.03.2012., 12:51   #67
a ježiga stari, kaj da ti velim, šteta kaj te nisu na vreme pitali.
DeeJay Dee is offline  
Old 16.03.2012., 12:51   #68
E da zaboravnh doti da je Zagreb do željeznice zapravo rezeviran za fancy interpolacije i skuplju gradnju to je meni nekko elitna zona,neki srednji Zagreb mi je od željeznice od Save mi je neka moderna srednja klasa i od Save dalje mi je onako neki hm nisko klasni Zagreb ali na dobar način ne kao neki geto.
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 16.03.2012., 12:55   #69
Ovo postaje sve zanimljivije.
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Old 16.03.2012., 12:56   #70
Quote:
Klipan kaže: Pogledaj post
Ne slazem se. Ja sam za revival-e. Na primjer i mostove...pa kako zagreb nije bas sagraden uz rijeku, zasto ne naprave neki malo lijepsi most, na primjer sa kipovima?
kao onaj praski?
http://www.itinerariodiviaggio.it/pr...teCarlobis.jpg

takav jedan most cak postoji u Rimu.... meni bas lijepi ti mostovi sa kipovima.

@Novi233:
da,te kucice tako postoje i ovdje u italiji,bas su lijepe, imaju uvijek s unutrasnje strane malo dvoriste, nekada i ispred, bas lijepo! I slazem se. Zagreb ima jako puno prostora gdje se siriti a po mom iskustvu,cak tam gdje je vec sagradeno, talijani bi nasli mjesta svasta nabiti.... zagreb je vrlo prozracno sagraden.... to bi talijani svasta nabili po onim livadama po novom zagrebu

@DeeJay Dee:
Arena u Zagrebu je zgodna, mada bas nije nesto extra..... bilo je bolje neki grcko-rimski revival....... nesto poput Pulske Arene.... to bi meni bilo po mom ukusu
Ma talijani su tata-mata za te stvari,imaju smisla i bok a bitan je mentalitet,reicmo kod nas ćete ako muškaracv ima sređenu čistu kuću i sve pet i baviš se nečim drugim doli utpanjem u lošem vinu i živiš sam će te prolgasiti pederčnom dok je to u Itlaiji savim normalno
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 16.03.2012., 12:57   #71
Quote:
Klipan kaže: Pogledaj post
tu nije pitanje samo sto se trenutno moze promjeniti,nego sto nama se ne svida u Zagrebu. Vec sam rekao, rodeni zagrepcanin sam,ali necu sada zbog toga se zainatiti pa govoriti kako u zagrebu je sve prekrasno i prelijepo i da je najlijepsi grad na svijetu,ovo ili ono....... to ne bi bilo pametno. Meni Zagreb je najlijepsi, to je istina,ali znam da meni je to tako zbog toga sto sam roden, ne sigurno zbog nekih objektivnih razloga. Zagreb je lijep, pogotovo centar, ali ovo novo sto rade nista mi se ne svida.

i je znas sto mi se svida kod amerikanaca? Da oni buduci da su mladi narod i nemaju starine, obozavaju "revival"-e . Tako oni imaju gotik-revival, egyptian-revival i tako dalje.....
evo ovo na primjer
http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._84_Museum.jpg

Sada se pitam: i danasnje zgrade za 200-300-400 godina ce postati starine, pa koju ce oni vrijednost imati?
Znaci da smo se mi u zagrebu zaustavili na pocetak XX stoljeca i gotovo. Nista dalje, zivimo od tih starina. Ne gradimo nesto za buducnost.

Zagreb ima gotik katedralu,pa zasto se nerade i neboderi tako u gotik stilu? Cak onaj neboder na glavnom trgu zasto su ga onako napravili? Nije bilo pametnije napraviti nesto u gotik ili art deco stilu?

Ja bi volio malo vise "artisticke tenzije" u zagrebu. Sve se gradi redovno i isto. Ako se treba napraviti nova gradska biblioteka, zasto se ne napravi u egyptian revivalu?
To bi meni bilo bas zgodno.

Ili neka novo skola,pa zasto ne u tako nekakvom stilu? Eto,radi toga meni se svidaju amerikanci, oni imaju tu kultura za "revival" pa tako stvaraju neku povjest za buducnost!
Ti si zaista ljubitelj kica i mislim da bi okolica Banja Luke bila raj za tebe.

Kamen vise ne samo da nije jedini gradevinski materijal, nego ga gotovo i nema u gradnji, sto automatski utjece na modernu arhitekturu. I zgrade za zivot i rad, pa i kuce, imaju sasvim drugu ideju gradnje od monumentalnosti, simbolike ili robovanju proslosti.

Zasto li Egipcani vise ne grade piramide, a mogli bi to uciniti puo brze- tako od prilike glase tvoja pitanja.

Zagren je Zagreb, Italija- Italija; a danasnji stilovi su danasnji stilovi..
sladoje is offline  
Old 16.03.2012., 13:09   #72
@Zekac

e majketibožje sinjske gospe ovako nešto ružno nisam u životu vidio a pogotovo boja,dan mi upropašten

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 16.03.2012. at 15:34.
vlaj1 is offline  
Old 16.03.2012., 13:20   #73
Quote:
sladoje kaže: Pogledaj post
Ti si zaista ljubitelj kica i mislim da bi okolica Banja Luke bila raj za tebe.

Kamen vise ne samo da nije jedini gradevinski materijal, nego ga gotovo i nema u gradnji, sto automatski utjece na modernu arhitekturu. I zgrade za zivot i rad, pa i kuce, imaju sasvim drugu ideju gradnje od monumentalnosti, simbolike ili robovanju proslosti.

Zasto li Egipcani vise ne grade piramide, a mogli bi to uciniti puo brze- tako od prilike glase tvoja pitanja.

Zagren je Zagreb, Italija- Italija; a danasnji stilovi su danasnji stilovi..
Kako to da nema vise kamena? Odakle ti ta vijest? Ma ako sva dalmacija je pokrivena s kamenon....o cemu ti govoris?

Na primjer i Arena u zagrebu onako bijela nije po mom ukusu.... bilo je bolje napraviti nesto u smedem kamenu kao ovo


Ja u nekom gotik-art decò neboderu bi zivio, u onimi socijalistickim ne
meni oni neboderi po newyorku svi smedkasti, sa onim ukrasenim vrhovima su bas lijepi i onako...... zapadni!!! A ovo sto ima po zagrebu bas mi se i ne svida.

Evo,u novom zagrebu je po mom ukusu Vele Sajam... bas lijep onako plav sa onim crnim staklima! Eto to mi se svida!!!

I onda mi se svida Inina zgrada, to je po mom ukusu. A inina zgrada ima nesto klasicno, pogotovo ona svjetla


Eto...sada ako se sjetim jos necega dobroga u novom zagrebu,recu vam!!!
Klipan is offline  
Old 16.03.2012., 13:28   #74
Quote:
Klipan kaže: Pogledaj post
Kako to da nema vise kamena? Odakle ti ta vijest? Ma ako sva dalmacija je pokrivena s kamenon....o cemu ti govoris?

Na primjer i Arena u zagrebu onako bijela nije po mom ukusu.... bilo je bolje napraviti nesto u smedem kamenu kao ovo


Ja u nekom gotik-art decò neboderu bi zivio, u onimi socijalistickim ne
meni oni neboderi po newyorku svi smedkasti, sa onim ukrasenim vrhovima su bas lijepi i onako...... zapadni!!! A ovo sto ima po zagrebu bas mi se i ne svida.

Evo,u novom zagrebu je po mom ukusu Vele Sajam... bas lijep onako plav sa onim crnim staklima! Eto to mi se svida!!!
[IMG]http://www.naj.hr/adminmax/img/news/2006/velesajam.jpg
I onda mi se svida Inina zgrada, to je po mom ukusu. A inina zgrada ima nesto klasicno, pogotovo ona svjetla
[IMG]http://static.nacional.hr/img/44c2e23132388113d423917fcb03dcbd_700x550.jpg

Eto...sada ako se sjetim jos necega dobroga u novom zagrebu,recu vam!!!
Jedno su kamene fasade a drugo objekat od kamena. Ili od fasadnog i dekorativnog kamena zelis sagraditi most slican onom u Pragu?
Predlozi Bandicu fasadiranje Arene tim kamenom, mozda i pristane.
Vjerujem da bi se i njemu svidjeli cak i lavovi ispred ulaza.

Za ove komunisticke zgrade isto imam izlaz- napravimo lustraciju!

Svjetla su klasika cista..
sladoje is offline  
Old 16.03.2012., 13:37   #75
Quote:
sladoje kaže: Pogledaj post
Jedno su kamene fasade a drugo objekat od kamena. Ili od fasadnog i dekorativnog kamena zelis sagraditi most slican onom u Pragu?
Predlozi Bandicu fasadiranje Arene tim kamenom, mozda i pristane.
Vjerujem da bi se i njemu svidjeli cak i lavovi ispred ulaza.

Za ove komunisticke zgrade isto imam izlaz- napravimo lustraciju!

Svjetla su klasika cista..
Pa naravno da govorim o fasadama...... ali si mislio da govorim napraviti nesto u cistom kamenu? Meni bi cak bilo i strah radi potresa ziviti u takvoj nekoj zgradi Solar je rekao da je protiv revival-a a bas Inina zgrada je primjer klasike. Ona fasada u bijelom kamenu je cista klasika....... bar po mom sudu. I ona dekorirana svijetla isto tako. Cak ulaz u mirosevac je cista klasika. Meni oni lukovi na ulazu mirosevca strasno posjecaju na sapunicu Santu Barbaru
Klipan is offline  
Old 16.03.2012., 13:49   #76
Khm da...samo Santa Barbara nije baš pojam dorog stila...
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 16.03.2012., 13:55   #77
da, ali vi govorite da vama klasika i te stvari se ne svidaju....znaci da ne bi htjeli ovakvu kucu na tuskancu?
http://www.destinacije.com/Slike/Hrv...uskanac_10.JPG

http://cdn2.eurovila.hr/533/c8e129c9...27d2fd007.jpeg

http://www.iznajmljivanjestanova.net...81595262-0.jpg

ili ova mi se bas dopada sa ovim engleskim prozorima i sa ovom senf-bojom (nadam se da nije slika pre velika,ali sam je morao prikazati)


mislim,nema govora, ta klasicna arhitektura je najbolja a sve ono s druge strane save je tuzno i zalosno osim Inine zgrade i malo drugoga......

Evo,ja ako bi se trebao vratiti u zagreb,birao bi za tuskanac

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 16.03.2012. at 15:37.
Klipan is offline  
Old 16.03.2012., 14:06   #78
Quote:
Klipan kaže: Pogledaj post
Pa naravno da govorim o fasadama...... ali si mislio da govorim napraviti nesto u cistom kamenu? Meni bi cak bilo i strah radi potresa ziviti u takvoj nekoj zgradi Solar je rekao da je protiv revival-a a bas Inina zgrada je primjer klasike. Ona fasada u bijelom kamenu je cista klasika....... bar po mom sudu. I ona dekorirana svijetla isto tako. Cak ulaz u mirosevac je cista klasika. Meni oni lukovi na ulazu mirosevca strasno posjecaju na sapunicu Santu Barbaru
Ne, govorio si o mostu u Pragu koji bi ti radio vidio na Savi u Zagrebu.
Koliko ja vidim, Inina zgrada ima fasadu u staklu a noseci stubovi su obozeni kamenom.

Sto se tice tvog shvatanja klasike, bilo bi najbolje da projektiras kuce nasih ljudi na privremenom radu u inostranstvu.

Nisi se izjasnio oko Banja Luke, ali obavezno posjeti taj grad.
sladoje is offline  
Old 16.03.2012., 14:20   #79
Pa ja sam bio u bosni pa cak i u banja luci i ne svida mi se. To je bas zalosno. Eto,bosna je bila u jugoslaviji kao uzna italija... nesto tuzno i ocajno!!! Mene putovati po bosni baca u depresiju. Jedino sto su bosanci simpaticni.... stvarno, uvijek tako veseli i raspolozeni, mada zive u jadu Eto, to mi se samo svida od Bosne, bosanci... sve ostalo je tuzno i jadno. Uzasno me bacaju u depresiju ti bosanski gradovi. Inina zgrada ima klasicne forme i stilove. Nije da klasika mora biti samo rimski stup

Sto se tice mosta,pa da, ja bi sagradio jedan most u armiranom betonu ali bi ga poplocao u svjetlo smedem kamenu i stavio bih bijele mramorne kipove.... ne znam. Na primjer kipove vaznih licnosti vezanih uz zagreb. Bilo bi bas onako lijepo i zanimljivo.

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 16.03.2012. at 15:37.
Klipan is offline  
Old 16.03.2012., 14:32   #80
Oko Banja Luke ima retro stila koliko god zelis; ima cak i hotel u obliku forta sa divljeg zapada. Iam pizzerija i restorana oblozenih kamenom u stilu irtodoxni crkva i dvoraca- nema cega nema. Ima i vila iz Santa Barbare.

Samo sam rekao da je fasada Inine zgrade od stakla.. i da su svjetla klasika..

Inace, ja bih Zagreb preselio na okolne obronke, za jedno 10 puta uvecao Jarunsko jezero, Savu koristio za navodnjavanje, i uz njen tok do Siska uzgajao eko voce i povrce, ai Turopolje bih ukljucio u to i zastitio tamosnju svinju i od nje pravio najkvalitetnije mesne proizvode.
medved grad bih privatizirao, za sebe.

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 16.03.2012. at 15:38.
sladoje is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:42.