Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2014., 22:04   #61
Svi koji registriramo auto u RH trebalo bi da dobijemo popust pri kupnji ENC uređaja i kredita koji uplaćujemo na njega najmanje 60% od sadašnjih cijena. ENC mora biti vezan uz registraciju auta i ako se takav ENC uređaj koristi u autu koji nije regan u RH slijedi kazna i to sa najmanje 4 nule iza broja. Šleperima naplaćivati vožnju na D1 i na podravskoj bez obzira na registraciju i tako ih natjerati na korištenje auto cesta. Naravno da bi domaći prijevoznici imali popust ako kamion regaju u RH. A stranci? Za njih smo sagradili naplatne. Naravno i stranci mogu kupiti ENC, ali po punoj cijeni.
HOKI65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 22:17   #62
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ok, do Lovinca (u jeftinijoj varijanti tranzita do Njemačke). a obilaženje dionica s naplatom je gnjavaža slična savjetu da siđeš u Brinju pa se voziš do Gospića državnom kako bi malo uštedio. moguće je, nije ni problematično, ali nije to to.

@mortiis: imaš sreće da se voziš pravcima bez dionica s dodatnom naplatom, inače bi godišnja vinjeta stajala još 60€ više.
Ma i ja sam često na potezu Graz, Bečko N.M., Beč tak da tunele platim samo par puta godišnje dok idem privatno i poslovno do ili preko Njemačke nekamo...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 22:35   #63
Quote:
HOKI65 kaže: Pogledaj post
Šleperima naplaćivati vožnju na D1 i na podravskoj bez obzira na registraciju i tako ih natjerati na korištenje auto cesta. Naravno da bi domaći prijevoznici imali popust ako kamion regaju u RH.
to je to. ne bi bili ni prvi ni zadnji koji bi to uveli. među zadnjima koji su to napravili su Mađari. jest da bi to imalo gadan efekt na gospodarstvo i cijene, ali bi se stabiliziralo s vremenom.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:07   #64
Daleko najbolji sustav naplate od zemalja u okuženju imaju Mađari, pitanje samo kolko je to kod nas primjenjivo i što bi u konačnici donijelo.
Obzirom da su oni dominantno tranzitna zemlja sve skupa ima rezona i smanjuje gužve. Bitno je naglasiti da pod sustavom naplate nisu samo autoceste (za teretna vozila).
Vinjete se u načelu ne uvode zbog povećanja prihoda (ekonomskih razloga), već zbog nepotrebnog čekanja na naplatnim kućicama (prometnih razloga).
Problem je u tome da se uvođenjem vinjeta kod nas nebi smanjile gužve u prometu samo se iste dislocirale. Umjesto sadašnjih gužvi na naplatnim kućicama, dobili bi iste takve na ulazu u gradove. Da autoceste prolaze kroz gradove taj efekt (gužve na izlazu) gotovo da i nebi postojao. Zato se problemi u prometu moraju uvijek rješavati u cjelini, parcijalna rješenja se uvijek vrate kao bumerang. Primjer ZG-a, gužva s Lučkog bi se preselila na sličnu u Remetincu (na rotoru) za vrijeme produženih vikenda. Slične nepregledne kolone na svakom ulasku u turistička mjesta, gradove na Jadranu tokom cijele sezone..
Pozitivni ekonomski efekt bi u potpunosti izostao ako bi se cijene formirale na bazi tjednih, mjesečnih i godišnjih vinjeta za neku prihvatljivu cijenu iz jednostavnog razloga što su kod nas autoceste po km među najskupljima u Europi (u rangu talijanskih). Ako bi išli na neke abnormalno visoke cijene opet nebi napravili ništa (pozitivno).
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:16   #65
pa uvest da mozes kupit vinjetu npr u tisak media centru il na kiosku... kao sto mozes kupit i biljege... nek ih prodaju na svakoj tehnickoj postaji i tako kupujes vinjetu za određeno razdoblje.. - nema više gužvi na tunelima i ostalo...

također se slažem za ovo kamionima naplatit odmah po ulasku u državu pa nek bira oće se vozit po starim cestama il autoputu (isto će ga koštat) domaćim kamionima dat 50-70% jeftinije godišnje vinjete i prisilit ih na to.


trenutno cestarine za autoput su prevelike... npr autoput đakovo zagreb je 100kn x2 = 200kn autoputa - ako idem starom cestom to mi je gorivo... a vremenski mi treba gotovo isto (ako cu autoputom vozit 130 a starom po ograničenju) i koliko još goriva manje potrošim starom cestom... al da je autoput 50ak kuna u oba smjera uopce nebi razmišljao nego pravac autoput i vozio lagano al s mozgom na paši a ne kad idem pa mi se nasadi kamion traktor i ostalo kroz kakve selendre pa vjecno gledanje gdje je policija... itd itd
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:18   #66
Dogma da se uvođenjem vinjeta gužve samo prebacuju je demantirana nebrojeno puta - samo kod nas recimo završetkom tunela Mala Kapela i Sv.Rok. Nisam nekako primjetio da se na ulazu u Zadar ili Split stvaraju 12 km kolone ...
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:22   #67
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Dogma da se uvođenjem vinjeta gužve samo prebacuju je demantirana nebrojeno puta - samo kod nas recimo završetkom tunela Mala Kapela i Sv.Rok. Nisam nekako primjetio da se na ulazu u Zadar ili Split stvaraju 12 km kolone ...
Da ne govoriom da i sa AC i D1 u Split ulaziš istom, inače još nedovršenom, brzom cestom koja zna biti doduše zagušena u litnjim misecima. Ali ako ikada u nas zaduže vinjete ja bi i to ugura pod vinjetu.
Bara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:23   #68
Ne stvaraju se jer postoji naplata i u Zadru i u Splitu.
Nebi se stvarala da autocesta ulazi u grad i prolazi kroz grad kao npr u Beču, Budimpešti, Pragu... gdje svakih par km imaš po jedan izlaz i auti redom izlaze na izlazima koji im odgovaraju. (dakle ne grupiraju se na jednoj, dvije ceste i njima ulaze u grad).
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:28   #69
Quote:
trotter kaže: Pogledaj post
Ne stvaraju se jer postoji naplata i u Zadru i u Splitu.
Nebi se stvarala da autocesta ulazi u grad i prolazi kroz grad kao npr u Beču, Budimpešti, Pragu... gdje svakih par km imaš po jedan izlaz i auti redom izlaze na izlazima koji im odgovaraju. (dakle ne grupiraju se na jednoj, dvije ceste i njima ulaze u grad).
Pa pička mu materina - a SVI sa Demerja/Lučkog idu u ZG preko Remetinca? Nitko ne ide na obilaznicu pa na DRUGE ulaze u Zagreb, nitko ne ide prema Ljubljani/Mariboru/Sl.Brodu???

Ne piši pizdarije i ne koristi šuplje argumente jer te RL odavno demantirao.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:52   #70
jednostavno za riješit postojeće naplatne ukinut i stavit video nadzor eventualno te radnikestavit da isključuju eventualna vozila..
vinjetu preko sustava zabilježit uz registraciju vozila i automatski na izlazu kontrolirat sve eventualno one koji neštimaju isključivat kontrolirat i naplačivat masne kazne.. pa bar je to sad moguće izvest...

vinjete prodavat na svakom čošku benzinskoj, kiosku kao i bonove za mobitel... domaćima stavit normalne cijene strance derat odmah na ulazu u državu a njima ak se gleda priroda nek idu starom cestom bitno je plate vinjetu...
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 12:02   #71
Quote:
Bara kaže: Pogledaj post
Da ne govoriom da i sa AC i D1 u Split ulaziš istom, inače još nedovršenom, brzom cestom koja zna biti doduše zagušena u litnjim misecima. Ali ako ikada u nas zaduže vinjete ja bi i to ugura pod vinjetu.
Da jedini ces ulaz u grad staviti pod vinjete vrlo pametno, a s obzirom koliko se iz goriva izdvaja za ceste i autoceste i plus cestarina pri registraciji godisnja vinjeta ne bi smjela biti vise od 200kn, naravno ako govorimo o obveznoj stavci.
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 12:44   #72
Nema više od ulaska u EU jeftinije domaćima, a skuplje strancima...

A svi zaboravljaju koje su cijene prolaska kroz tunele, i da nisu sve dionice u austriji besplatne bez obzira na vinjete.

za austriju:
Quote:
Šest dionica koje podliježu naplati posebne cestarine, izuzeto je od obveze isticanja vinjete: Bosruck tunel (A 9), Gleinalm tunel (A 9), Tauern / Katschberg tunel (A 10), tunel kroz Karavanke (A 11), Arlberg cestovni tunel (S 16) i Brenner autoput (A 13). Na tim dionicama također postoji obveza plaćanja cestarine. Ova se cestarina naplaćuje na pojedinim naplatnim postajama..
Rimtu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 12:50   #73
Cijene prolaska kroz tunele u Austriji su ti između 5 i 9 eura, ovisno o tunelu, i kao što sam ranije pisao, mogu se oni i izbjeći ako je nekome to toliko važno.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 13:36   #74
Ma ne pišem da ih treba izbjegavati...

Ali svima je argument kako će autoceste izgubiti zbog turiste...

Neće, jer se mogu staviti naplatne kućice ispred Svetog Roka, i naplatiti prolaz kroz tunel.

Ako francuzi mogu frejus naplatiti 50tak eura, možemo i mi sveti Rok 20tak...

I sa vinjetom od recimo 15-20 eura za tjedan dana bi zarada od svih turista koji idu prema dalmaciji bili ista, ili možda i viša. Turisti koji ne idu prema dalmaciji ionako većinom plaćaju manje od 150kn autoput, tako da bi se i na njima zaradilo više. Najviše turista je u Istri i primorju, a oni osim tunela Učka i Krčkog mosta, plate većinom 10-20kn autoputa.

A za veliku većinu Hrvata bi troškovi bili manji. A da ne kažem da bi se profitiralo time što bi se počele koristiti autoceste koje se sad jako malo koriste, smanjio bi se pritisak na lokalne prometnice, općenito povećala sigurnost na cestama i slično.

A za kamione se puste i dalje naplatne kućice, pa se riješi i problem dijela trenutno zaposlenih u naplatnim kućicama. Ostalima se ponudi da odu raditi na nove naplatne kućice ispred tunela Sv. Rok, što bi većina vjerojatno odbila, i dala otkaz, i time se riješi problem ostatka.
Rimtu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 13:40   #75
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Pa pička mu materina - a SVI sa Demerja/Lučkog idu u ZG preko Remetinca? Nitko ne ide na obilaznicu pa na DRUGE ulaze u Zagreb, nitko ne ide prema Ljubljani/Mariboru/Sl.Brodu???

Ne piši pizdarije i ne koristi šuplje argumente jer te RL odavno demantirao.
1. Nemam namjeru pičkarati po forumu.
2. Argumenti koje si ti naveo na ovoj temi za uvođenje vinjeta (glavni i osnovni- uštede kroz smanjenja broja zaposlenih na naplatnim kućicama) su ništa drugo nego pizdarija. I da, nitko od poznatih mi ne radi u tim firmama, da nebi bilo nesporazuma. Problem promatraš jednodimenzionalno.
3. Ne, ne koriste samo jedan ulaz u grad. Ja prvi koristim Zagreb zapad većinom, ali ulaza za grad veličine Zg-a je premalo. Glavni ulaz je na najvećem prometnom udaru. Da nema naplate pritisak za vrijeme produženih vikenda bi bio ogroman.
4. Pravih prometnih stručnjaka u Hr je vrlo malo i baš zato imamo probleme poput ovih, a kao rješenje istih nude se ad hoc rješenja koja bi stvorila niz novih problema.

O ovome treba razgovarati i analizirati, ali ne na način- štite se uhljebi u državnim firmama pa se ništa ne može.
Trebamo znati što hoćemo - što bismo htjeli dobiti uvođenjem vinjeta. Ukoliko je to smanjenje cijene koštanja autocesta (zbog čeg se vinjete u načelu ne uvode) gotovo sam siguran da smo u slijepoj ulici. Na račun toga otići će gore druga davanja - prilikom registracije vozile, na gorivo... i opet ćemo to na ovaj ili onaj naćin platiti. I to ovaj put svi (koji imaju aute u HR), ne samo oni koji koriste autoceste. A ono zbog čeg bi pojedinci htjeli da se uvedu (da opale strance po đepu koji dođu jednom godišnje na more) imalo bi kontraefekt jer umjesto sadašnjih cca 40-tak eura ZG-ST, plaćali bi npr 20-tak ( s nekom tjednom, desetodnevnom vinjetom). ovaj proračun je jako površan, spomenuo sam ga samo ilustracije radi.. Dakle poanta je u tome da sami sebe ne zajebemo..
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 14:04   #76
Jel ti radiš u HAC/ARZ smeću? Jer tvoje notorno inzistiranje da uvođenje vinjeta NEĆE smanjit broj zaposlenih je jedna naj običnija pizdarija (kao i premještanje gužvi - tu glupost tam slušao 20 godina u Zg kao protuargument denivelaciji bitnih cesta) - HOĆE ako se to želi. Tvrdnja da će vinjete generirat jednaku količinu radne snage za kontrolu možda bi stajala 1800 i neke ali danas u svemoguće elektronske sustave nadzora (vidi recimo Tutor od Digića).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 14:08   #77
Super mi je ova pretpostavka da jedino nasa drzava ima more, otkad su poskupili autoceste za dvadesetak kuna, sve vise stranaca vidim po lokalnim cestama. A vecina gasterbajtera ako bas ne moraju u HR, vise ne koristi nasu zemlju kao tranzitnu nego idu okolnim pravcima, tako da je Madarska puno dobila s nasim povecanjem cestarina.
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 16:17   #78
Ja stvarno ne kužim logiku o gužvama u gradovima ako se uvedu vinjete? Evo, razmišljam već neko vrijeme, još uvijek mi djeluje kao apsolutna besmislica. Promet prema gradovima će biti isti kao i do sada, a apsolutno ne vjerujem da čekanje od 5 sekundi na naplatnim postajama smanji gužvu 5km dalje. I sad su primjerice ulazi u Zadar zakrčeni tijekom sezone, a gužve na naplatnima uopće nema.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 16:49   #79
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Jel ti radiš u HAC/ARZ smeću? Jer tvoje notorno inzistiranje da uvođenje vinjeta NEĆE smanjit broj zaposlenih je jedna naj običnija pizdarija (kao i premještanje gužvi - tu glupost tam slušao 20 godina u Zg kao protuargument denivelaciji bitnih cesta) - HOĆE ako se to želi. Tvrdnja da će vinjete generirat jednaku količinu radne snage za kontrolu možda bi stajala 1800 i neke ali danas u svemoguće elektronske sustave nadzora (vidi recimo Tutor od Digića).
Kao što sam spomenuo, ne radim niti u jednoj firmi koja ima ikakve veze s upravljanjem autocesta (niti itko od familije tamo radi).
Indirektno sam sudjelovao u projektiranju nekih dijelova autocesta i sve skupa je dosta blisko mojoj struci zato i pišem o tome.
Ja sam spomenuo da ti inzistiraš na tome da uvođenje vinjeta nužno dovodi do smanjenja radne snage. To može biti i ne mora niti točno. Jedno je sigurno - skroz je promašeno to uzimati kao glavni argument za vinjete.

Dakle, bez sistematskog sagledavanja problema gospodarenja i upravljanja autocestama parcijalna rješenja koje određene interesne skupine guraju, bez detaljne stručne neovisne analize ne vode poboljšanju ničega.

Prvo bismo trebali znati dal želimo i dalje upravljati autocestama, ili ih želimo privatizirati.
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 17:00   #80
Quote:
Bono_ kaže: Pogledaj post
Super mi je ova pretpostavka da jedino nasa drzava ima more, otkad su poskupili autoceste za dvadesetak kuna, sve vise stranaca vidim po lokalnim cestama. A vecina gasterbajtera ako bas ne moraju u HR, vise ne koristi nasu zemlju kao tranzitnu nego idu okolnim pravcima, tako da je Madarska puno dobila s nasim povecanjem cestarina.
Apsolutno ste u pravu, nedavno sam bio u jednom Balkanische društvu u Nuernbergu i frapirao sam se kad sam čuo da Turci i Grci iz tog dijela NJemačke većinom preko Madarske idu u domovinu.
Znao sam za Srbe, iz tih dijelova NJem njima je možda čak i nešto sitno kraće (ako idu na sjever Vojvodine i onaj dio izbad BG prema Rumunjskoj), ali Turci, Grci Makedonci, e to neznam koliko bi trebala koštati cestarina da idem okolo.
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.