Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2016., 21:26   #1
Termostat

Auto ne zagrijava dobro, golfV 1.9tdi pd je ovdje u pitanju.
Temperatura varira od 80/90C, dođe na 90 pa padne ovisno o vožnji.

Da li je kvar termostata ili senzora temperature vidljiv preko dijagnostike?
Ima li koji način da doznam koje od toga je otišlo? (pipanjem crijeva itd

Koji termostat preporučujete?
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 21:37   #2
Ako temp pada na otvorenoj cesti onda je termostat, ja ga takodje zamijeno na 1.9tdi pd, ide kao na golf 2 1.6d 6eur kosta.
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 21:45   #3
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
Ako temp pada na otvorenoj cesti onda je termostat, ja ga takodje zamijeno na 1.9tdi pd, ide kao na golf 2 1.6d 6eur kosta.
Pada i po gradu i na otvorenoj, nema pravila nekog...
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 21:49   #4
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
Pada i po gradu i na otvorenoj, nema pravila nekog...
Ako pada kad se auto krece, i to pada vise i brze kad se auto krece brze, nema dileme, termostat je, ne zatvara se kad treba prigusiti kretanje antifriza izmedju hladnjaka i motora, i motor se previse hladi.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 21:54   #5
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ako pada kad se auto krece, i to pada vise i brze kad se auto krece brze, nema dileme, termostat je, ne zatvara se kad treba prigusiti kretanje antifriza izmedju hladnjaka i motora, i motor se previse hladi.
A opet nekad vozim 130kmh i on je zakucan na 90C. Usporim u prometu, odmah počne padati, uopće nema pravila.
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 22:08   #6
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
A opet nekad vozim 130kmh i on je zakucan na 90C. Usporim u prometu, odmah počne padati, uopće nema pravila.
Hmmm, vidi, taj termostat, to je ustvari bimetalna traka koja se siri kako raste temperatura, ja sam to skidao i isprobavao davno jednom kod svojih kola, stavio ga u lonce s vodom koju sam onda grejao i gledao kako polako zatvara kako se voda zagreva.

Ovo sto ti pises mi bas i nema logike, kad termostat ode, on ne zatvara "cevku" izmedju motora i hladnjaka, pa kad na otvorenom putu vazduh raspali hladnjak, ovaj se ohladi i hladna voda predje i ohladi i motor.

Mozda ti pokazivac temperature nije ispravan, mozda senzor nije dobar ili mu nesto smeta, neki los kontakt itd..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 22:14   #7
Vjerojatno kako pojačavam grijanje kabine tako onda pada temp na kazaljci. Kad grijanje kabine nije bilo potrebno, temperatura je bila većinom na 90.
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 11:11   #8
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
A opet nekad vozim 130kmh i on je zakucan na 90C. Usporim u prometu, odmah počne padati, uopće nema pravila.
Ista stvar je bila i kod mene. Vožnja po autoputu, temperatura zakucana na 90
voznja po otvorenoj cesti 80 - 90 kmh temp počne padati, zamjenom termostata kazaljka uvijek na 90.
stableman-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 11:33   #9
Da, iako je cudna situacija.. Inace se dize pri sporijoj voznji, a pri brzoj se spusta. Ali desava se i ovo nekad da se dize pri brzoj, a spusta pri sporijoj
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 06:45   #10
Imaš li automatsku klimu ili ručnu? Ako je automatska, reći ću ti kako pratit točnu temp u stupanj....
__________________
....nije sretan 'ko puno ima, sretan je onaj 'ko malo treba, ne da se sreća zlatom kupiti....
jony b. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 08:46   #11
jony reci i nama da znamo
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 08:59   #12
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
Auto ne zagrijava dobro, golfV 1.9tdi pd je ovdje u pitanju.
Temperatura varira od 80/90C, dođe na 90 pa padne ovisno o vožnji.

Da li je kvar termostata ili senzora temperature vidljiv preko dijagnostike?
Ima li koji način da doznam koje od toga je otišlo? (pipanjem crijeva itd

Koji termostat preporučujete?
ja imam isti slučaj sa svojim Golfom VI zadnju godinu dana tako radi, jutros se vozio AC na posao, cca 150km/h, vani -4, temeperatura ulja na dispeju mi pokazuje 89 stupnjeva, a kazanjka temperature rashladne tekućine na 2/3 od polovice.

Prije toga, kako got da sam vozio (polako-brzo) uvijek je bila na pola.

I ja sam primjetio kad je vani toplije, ne mora raditi grijanje (jako) onda mi na AC već na 130 postigne normalnu temeperaturu (pola na kazaljci) Jutros nije htjela na pola iako sam 30 km vozio 150 km/h, kad dođem u naseljeno mjesto kazaljka padne neznatno, nikad osim po ljeti (odnosno kad je vani preko 10 stupnjeva) više nije na pola.

Prijavljivao sam na servisu, kažu sve u redu, a ja vidim da nije, ne znam kome više što prijavljivati. Termostat kažu nije ???

Moj je motor 2.0 sa 140KS, kraj 2011. godine, automatska klima.

Neki spominju da ima više termostata.

Serviserima se Izgelda ne radi, ili što ?
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 10:42   #13
koji pacijenti...
Pa kolika je po vama radna temperatura? Fiksno 90 st? ili možda varira između nekih dopuštenih i normalnih vrijednosti? Da je strogo 90 st, onda bi valjda crveno polje počinjalo na 91
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 10:59   #14
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
koji pacijenti...
Pa kolika je po vama radna temperatura? Fiksno 90 st? ili možda varira između nekih dopuštenih i normalnih vrijednosti? Da je strogo 90 st, onda bi valjda crveno polje počinjalo na 91

zasto smo mi sad pacijenti, meni u obitelji je ovo 5-6 VW i svima je temperatura nakon 5-15 minuta voznje na pola.

To znas ako vozis godinama VW-a, uvjek je temperatura na pola (90) vozio ja cc sa 170 ks 220 ili 30 u gradu uvjek je na pola. Tako je i sa mojim golfom i da kazaljka je uvjek FIKSNA stoji na 90.

Ako ne vozis vw-a dovoljno dugo ne mozes to ni znati i u biti sam sebe prozivas da si neznalica.

Ne vidim mjesta sarkazmu i podjebavanju?
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 11:51   #15
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
Pada i po gradu i na otvorenoj, nema pravila nekog...
ugl..vezano za ostale upise najvjerojatnije je termostat..ali ne mora biti.

Sve sam to večinom prošao..ako je ispravan termostat i "ostalo" temperatura kod diesela kad zakuca na 90..ne smije padati. Eventualno ako je vani -15..-20c ako auto STOJI u leru a grijanje je na full (ventilatori jel) može se dogoditi lagani pad temperature pošto sistemu jednostavno uzmete za grijanje. U vožnji se to NIKAD ne smije dogoditi. to vrijede za diesele starijh generacija..ne i za ove nove. Jedino ako peglate po skandinaviji na -35.

Čest uzrok uopće nije termostat..koji ili radi ili ne radi. Nego komadić plastike veličine čačkalice koji se ZNA zaglaviti između termostata i samim tim neda termostatu da otvori do kraja.
Radi se o flanđi..plastičnoj cijevčici na koji nasjeda termostat u blok motora.
Obično svi promjene termostat..pa se problem ponovo pojavi kroz neko vrijeme...a ima i termostata od 6 eura kako Jasmin spominje do OEMa za koji ovlašteni traži skoro 400kn. (imam 1 za 100kn ako neko treba oem )

Radi se o plastičnoj flanđi (bar je kod mene tako) cijevčici na koji nasjeda termostat.
I onda vam pukne "uho" na tom..i kolko got je termostat uložen kako treba i ne pušta..komadić plastike vam se zaglavi između. I onda imate to veselje o kojem pišete.
Temeratura varira..na leru ..u vožnji..pada kada pojačate grijanje...ringišpil sa kazaljkom.

to vam je to:


Pukne vam komadić..


Novi za usporedbu:

Zašto pukne taj komadić? Nemam pojma. Možda radi ne stručne montaže termostata kad ga na silu pokušavate uložit..a nije pristupačno..s vremenom..ne znam.

ugl. 2x sam kod sebe mijenjal. Prvi put samo termostat..koji je valjda dao svoje..novi gore..i za metar dana opet veselje.

E onda termostat i "flanđu"..i sve je onda kako treba
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 12:26   #16
Hvala, zovem svog servisera i odmah ću to sve zajedno tražit da mi promjeni.

To su sitnice, a godinu dana me uvjeravaju u ovlaštenim servisima da je to normalno, kažu mi "već bi mi imali od tvornice podatke da nešto oko toga nije uredu".

Kako si ti to otkrio i kako ti sada radi. Koji je auto u pitanju ?
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 12:59   #17
Motor je bitan..ne auto..al kad pitaš Škoda 1.9 tdi alh.
Ne znam napamet jer isti sklop ko i kod tebe..pa jel ima tu flanđu.
Rekao mi je frend..a i moj meho mi je to spomenul.
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:23   #18
Quote:
hakkler kaže: Pogledaj post
Motor je bitan..ne auto..al kad pitaš Škoda 1.9 tdi alh.
Ne znam napamet jer isti sklop ko i kod tebe..pa jel ima tu flanđu.
Rekao mi je frend..a i moj meho mi je to spomenul.
sad mi javlja da moj ternostat dolazi sa kućištem u cjelini


Nadam se da će to riješiti problem, moj je cca 450 kuna, kaže serviser.
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:28   #19
Quote:
hakkler kaže: Pogledaj post
ugl..vezano za ostale upise najvjerojatnije je termostat..ali ne mora biti.

Sve sam to večinom prošao..ako je ispravan termostat i "ostalo" temperatura kod diesela kad zakuca na 90..ne smije padati. Eventualno ako je vani -15..-20c ako auto STOJI u leru a grijanje je na full (ventilatori jel) može se dogoditi lagani pad temperature pošto sistemu jednostavno uzmete za grijanje. U vožnji se to NIKAD ne smije dogoditi. to vrijede za diesele starijh generacija..ne i za ove nove. Jedino ako peglate po skandinaviji na -35.

Čest uzrok uopće nije termostat..koji ili radi ili ne radi. Nego komadić plastike veličine čačkalice koji se ZNA zaglaviti između termostata i samim tim neda termostatu da otvori do kraja.
Radi se o flanđi..plastičnoj cijevčici na koji nasjeda termostat u blok motora.
Obično svi promjene termostat..pa se problem ponovo pojavi kroz neko vrijeme...a ima i termostata od 6 eura kako Jasmin spominje do OEMa za koji ovlašteni traži skoro 400kn. (imam 1 za 100kn ako neko treba oem )

Radi se o plastičnoj flanđi (bar je kod mene tako) cijevčici na koji nasjeda termostat.
I onda vam pukne "uho" na tom..i kolko got je termostat uložen kako treba i ne pušta..komadić plastike vam se zaglavi između. I onda imate to veselje o kojem pišete.
Temeratura varira..na leru ..u vožnji..pada kada pojačate grijanje...ringišpil sa kazaljkom.

to vam je to:


Pukne vam komadić..


Novi za usporedbu:

Zašto pukne taj komadić? Nemam pojma. Možda radi ne stručne montaže termostata kad ga na silu pokušavate uložit..a nije pristupačno..s vremenom..ne znam.

ugl. 2x sam kod sebe mijenjal. Prvi put samo termostat..koji je valjda dao svoje..novi gore..i za metar dana opet veselje.

E onda termostat i "flanđu"..i sve je onda kako treba
U to se uglavi termostat da ga je lakše montirat/demontirat.
Quote:
VW BUG kaže: Pogledaj post
Hvala, zovem svog servisera i odmah ću to sve zajedno tražit da mi promjeni.

To su sitnice, a godinu dana me uvjeravaju u ovlaštenim servisima da je to normalno, kažu mi "već bi mi imali od tvornice podatke da nešto oko toga nije uredu".

Kako si ti to otkrio i kako ti sada radi. Koji je auto u pitanju ?
To ne trebaš mijenjat radi toga što su pukle te kopče. Ja ih isto nemam a termostat radi normalno.
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
koji pacijenti...
Pa kolika je po vama radna temperatura? Fiksno 90 st? ili možda varira između nekih dopuštenih i normalnih vrijednosti? Da je strogo 90 st, onda bi valjda crveno polje počinjalo na 91
Kazaljka je fiksna na 90C. Stvarna radna temp je od 90-95 na 95 se pali ventilator.

Crveno je na 130. A kazaljku počne dizat na 100-105 iznad 90
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:51   #20
Intel 85

sve ja to znam,

ali jer ti jasno da je 4 godine radio OK, kako sam opisao nakon 5-15 minuta vožnje (ovisno o vanjskoj temeperaturi i brzini) dođe i stane ko zakucana na 90 stupnjeva.

Vozio sam prije Golfa 4, 5 i sada 6, otac ima CC, brat passata B7 i majka Pola 2013 svi dieseli i svi jednako na 90 stupnjeva zakucaju kazaljku.

U zadnjih godinu dana moj Golf se ponaša kako sam u prijašnjim postovima opisao i svi me serviseri uvjeravaju da je to normalno, pa što bi trebao ??

Vidim i znam kako je radio i rade drugi vw-i u obitelji i nije to OK da tako kazaljka od temerature pokazuje kako je volja, neki senzor, nešto zajebava, ali što.

Komp na dijagnozama kod 3 različita servisera pokazuje da nema grešaka.

Vozim se tako godinu dana i kod nižih vanjskih temperatura to je osjetno vidljivo.
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:05.