Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2010., 17:06   #1
Exclamation "JA SAM TU" - hine ani

U izvornoj Kabali postoje meditativne tehnike za anahilaciju ega (bittul ha-yesh) i introspekciju, nešto kao židovska Jnana Yoga i atma vichara.

Jedna od meni najdražih je kabalistička meditacija "hine ani" ili "ja sam tu/evo me". Služi za prebivanje u trenutku i svjesnost sebe u potpunosti. Radi se kao u zazenu, bitna je potpuna relaksacija, pravilno disanje, poza tijela.. Tek kad se tijelo i um smire treba uroniti u afirmaciju "ja sam tu" ili "hine ani". Kada se to mentalno izgovara treba biti potpuno svjestan sebe u ovom trenutku (sve razine bića), kao da smo svevideći i sveprisutni. Na taj način čovjek češće prebiva u trenutku sada, pobjeđuje fragmentaciju jastva i stoji spreman na čuje Božji glas u sebi. Kada misli dođu ne bi ih trebalo gledati kao neprijatelje, već reći samo "ja sam tu". Može se zamisliti da božanski glas s nebesa viče tvoje ime a ti se odazivaš afirmacijom cijelog svog bića: "Evo me, ja sam tu".

Ovdje Bog kaže "hine ani":

"Ako tada zovneš, daje ti odgovor Gospod. Ako vikneš za pomoć, on će reći: Evo me." Izaija 58:9

Ovdje duša (Mojsije) kaže "hine ani":

"Kad Gospod vidje, gdje ide da vidi, poviknu mu Bog iz grma: "Mojsije, Mojsije!" On odgovori: Evo me!" Izlazak 3:4

Dakle radi se o stalnom bitku, apsolutnom postojanju, Ain Sophu, bezgraničnom Ništa.

Slično je sa kabalističim svetim imenom Boga, Ehye Asher Ehye ili "ja sam onaj koji jesam" koji odgovara najvišoj sferi postojanja, onoj potpune svijesti.

Potrebna je svijest trenutka, da bi bili svjesni da smo od Boga i da smo s njim.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 13:16   #2
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
U izvornoj Kabali postoje meditativne tehnike za anahilaciju ega (bittul ha-yesh) i introspekciju, nešto kao židovska Jnana Yoga i atma vichara.

Jedna od meni najdražih je kabalistička meditacija "hine ani" ili "ja sam tu/evo me". Služi za prebivanje u trenutku i svjesnost sebe u potpunosti. Radi se kao u zazenu, bitna je potpuna relaksacija, pravilno disanje, poza tijela.. Tek kad se tijelo i um smire treba uroniti u afirmaciju "ja sam tu" ili "hine ani". Kada se to mentalno izgovara treba biti potpuno svjestan sebe u ovom trenutku (sve razine bića), kao da smo svevideći i sveprisutni. Na taj način čovjek češće prebiva u trenutku sada, pobjeđuje fragmentaciju jastva i stoji spreman na čuje Božji glas u sebi. Kada misli dođu ne bi ih trebalo gledati kao neprijatelje, već reći samo "ja sam tu". Može se zamisliti da božanski glas s nebesa viče tvoje ime a ti se odazivaš afirmacijom cijelog svog bića: "Evo me, ja sam tu".

Ovdje Bog kaže "hine ani":

"Ako tada zovneš, daje ti odgovor Gospod. Ako vikneš za pomoć, on će reći: Evo me." Izaija 58:9

Ovdje duša (Mojsije) kaže "hine ani":

"Kad Gospod vidje, gdje ide da vidi, poviknu mu Bog iz grma: "Mojsije, Mojsije!" On odgovori: Evo me!" Izlazak 3:4

Dakle radi se o stalnom bitku, apsolutnom postojanju, Ain Sophu, bezgraničnom Ništa.

Slično je sa kabalističim svetim imenom Boga, Ehye Asher Ehye ili "ja sam onaj koji jesam" koji odgovara najvišoj sferi postojanja, onoj potpune svijesti.

Potrebna je svijest trenutka, da bi bili svjesni da smo od Boga i da smo s njim.
Jafeee!!!
eize jofi chatavt, tagid li bvakasha, eufo lamadat hakol ze?

Drishat shalom m'ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 13:48   #3
Exclamation

Quote:
ornit kaže: Pogledaj post
Jafeee!!!
eize jofi chatavt, tagid li bvakasha, eufo lamadat hakol ze?

Drishat shalom m'ornit
Pozdrav i tebi brate, šteta što ne govorim hebrejski, znam samo par riječi.

Shalom Aleichem
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 13:56   #4
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Pozdrav i tebi brate, šteta što ne govorim hebrejski, znam samo par riječi.

Shalom Aleichem
ako te Kabbalah interesira, morao bi znati dobro hebrejski, a pogotovo ako zelis svoje znanje dalje predati (kabbalah= prihvacanje) onda tu par rijeci nisu dovoljne, pogotovo hebrejski, koji u svakom svom znaku ima duboko misticno znacenje, mora se dobro sa svih strana usvojiti jer je to alat za prihvacanje ove nauke, duhovnosti, spoznaje i izravne veze sa Stvoriteljem...
shalom gam aleiha!
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 16:36   #5
Exclamation

Quote:
ornit kaže: Pogledaj post
ako te Kabbalah interesira, morao bi znati dobro hebrejski, a pogotovo ako zelis svoje znanje dalje predati (kabbalah= prihvacanje) onda tu par rijeci nisu dovoljne, pogotovo hebrejski, koji u svakom svom znaku ima duboko misticno znacenje, mora se dobro sa svih strana usvojiti jer je to alat za prihvacanje ove nauke, duhovnosti, spoznaje i izravne veze sa Stvoriteljem...
shalom gam aleiha!
ornit
Nisam ja kabalist niti sam Židov. Proučavam razne stvari (i unosim zabilješke koje često postam po forumu): hermetizam, okultizam, Kabala židovska i hermetička, Jnana Yoga, ovo, ono... Tražim podudarnosti među učenjima i primjenjujem ih na sebi. Ovaj thread je napravljen iz razloga da se razbije stara predrasuda da je židovska Kabala nešto magično i sotonsko. Ova jednostavna tehnika se može primjeniti bez poznavanja Kabale jer je univerzalna i ne ovisi o intelektualnim predstavama i predrasudama potencijalnih praktičara. Meni se čini da ta praksa adresira najveći problem čovjeka: njegovu potpunu prisutnost i svjesnost sadašnjeg trenutka. Bez te svjesnosti nema ni samospoznaje a kamoli bogospoznaje odnosno devekuta.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 05.08.2010. at 16:44.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 16:53   #6
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Nisam ja kabalist niti sam Židov. Proučavam razne stvari (i unosim zabilješke koje često postam po forumu): hermetizam, okultizam, Kabala židovska i hermetička, Jnana Yoga, ovo, ono... Tražim podudarnosti među učenjima i primjenjujem ih na sebi. Ovaj thread je napravljen iz razloga da se razbije stara predrasuda da je židovska Kabala nešto magično i sotonsko. Ova jednostavna tehnika se može primjeniti bez poznavanja Kabale jer je univerzalna i ne ovisi o intelektualnim predstavama i predrasudama potencijalnih praktičara. Meni se čini da praksa adresira najveći problem čovjeka: njegovu potpunu prisutnost i svjesnost sadašnjeg trenutka. Bez te svjesnosti nema ni samospoznaje a kamoli bogospoznaje odnosno devekuta.
Hmm...
Kabbalah nije nista niti magicno, niti sotonsko, to je samo alat do spoznaje, a svaka uporaba alata mora se dobro poznavati i nema tu potrebe nista "razbijati" nego samo uciti i onda kada nesto znas i to dobro, gubi se svaka predrasuda. Mozda bi ipak bilo bolje prvo dobro sistematski i u dubinu upoznati jednu temu pa tek onda preci na drugu, ovako ti se sva energija i duhovna esencija razvodni na toliko interesnih sfera pa ni jedna ne dobije potrebnu snagu da se razvije i time dobijas samo konglomerat fraza koje ne djeluju i nista ne znace...
Lijep ti pozdrav
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 14:35   #7
Exclamation

Quote:
ornit kaže: Pogledaj post
Hmm...
Kabbalah nije nista niti magicno, niti sotonsko, to je samo alat do spoznaje, a svaka uporaba alata mora se dobro poznavati i nema tu potrebe nista "razbijati" nego samo uciti i onda kada nesto znas i to dobro, gubi se svaka predrasuda. Mozda bi ipak bilo bolje prvo dobro sistematski i u dubinu upoznati jednu temu pa tek onda preci na drugu, ovako ti se sva energija i duhovna esencija razvodni na toliko interesnih sfera pa ni jedna ne dobije potrebnu snagu da se razvije i time dobijas samo konglomerat fraza koje ne djeluju i nista ne znace...
Lijep ti pozdrav
ornit
Što se tiče sistematičnosti, trudim se. Kabala i kršćanski misticizam imaju puno toga zajedničkog a to su mi trenutno dvije aktualne koje aktivno proučavam i prakticiram.

Drugo bi bilo da sam samo ostao na riječima kao što ti kažeš, dakle da sam samo teoretičar iz ugodnog naslonjača i da nabrajam šuplje teološke fraze i teorije.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 14:59   #8
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Što se tiče sistematičnosti, trudim se. Kabala i kršćanski misticizam imaju puno toga zajedničkog a to su mi trenutno dvije aktualne koje aktivno proučavam i prakticiram.

Drugo bi bilo da sam samo ostao na riječima kao što ti kažeš, dakle da sam samo teoretičar iz ugodnog naslonjača i da nabrajam šuplje teološke fraze i teorije.
Istina je da Kabbalah i krscanski misticizam imaju puno toga zajednickog, dobro je sto ih proucavas to cinim i ja samo jos nisam u fazi da se usudim i prakticirati, reci, kako to ti cinis?
Nisam rekla da si samo teoreticar iz ugodnog naslonjaca, samo mislim da te stvari treba u dubinu poznavati, a kako to ciniti ako si istovremeno aktivan na toliko jos drugih tema? osnovni zakon fizike glasi da svako tjelo moze u isto vrijeme biti samo na jednom mjestu.
Da teoliske fraze nastaju suplje ako su povrsne a povrsne su ako ih ima puno jer ljudski kapaciteti su tako ograniceni, naravno vise ili manje i kod svakog u drugoj mjeri no ipak ljudsko je dosta plitko i zato nije dovoljan samo jedan ljudski zivot.
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.