Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 06.12.2010., 02:22   #11
Prevođenje, otvaranje prevoditeljskog obrta etc..

Pozdrav svima,

prilikom izrade jednog seminarskog rada na fakultetu služio sam se stranom literaturom obzirom da domaća literatura nije bila dostatna. Zagrizao sam jer me tema užasno zanima i odlučio sam si dati truda i zagrijati stolicu. Seminarski je na kraju ispao mala knjiga a u procesu izrade preveo sam veći dio jedne knjige, te sam ju nakon obrane seminarskog odlučio prevesti do kraja, jer sam ionako veći dio posla obavio a i knjigu sam već skoro znao napamet, svako slovo, neprestano jer prelistavajući i pokušavajući što ispravnije prevesti tekst. Krvav je to bio posao obzirom da se radi o tehničkim znanostima no imao sam vremena pa sam se upustio u avanturu. Nevjerojatno je koliko sam puno naučio prevodeći knjigu te manje dijelove nekih drugih knjiga kojima sam nadopunio svoj rad i bio sam zadovoljan kad sam na obrani seminarskog rada zaklopio usta komisiji koji su me izbombardirali pitanjima i podpitanjima na koja sam ja kao iz topa odgovarao sa sigurnošću i samouvjereno, kao da sam neki stari stručnjak sa iskustvom u branši (zrakoplovstvo). Nakon kraćeg vremena preveo sam i ostale dvije knjige koje sam koristio jer sam procijenio da bi mogle biti od koristi kolegama na fakultetu a i kolegama iz branše te zrakoplovnim entuzijastima.

Obzirom da ti prijevodi skupljaju prašinu zanima me što bih mogao s njima napraviti? Ponuditi ih nekom domaćem izdavaču? Otvoriti obrt i nastaviti raditi prijevode - koji su uvijeti za to? Uvezati i ponuditi knjižnici fakulteta? Prije svega bih naravno tražio odobrenje izdavača/+autora (Wiley).

Molim da uzmete ova pitanja s rezervom obzirom da nisam upućen u prevoditeljske poslove i regulativu te date konkretan savjet, informaciju ili komentar.

Hvala
__________________
Nemoj mi ić prstima po monitoru
aerozg is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.