Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2011., 12:54   #81
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
i još jedno pitanje.

evo, gore je članak zakona koji opisuje kako treba skretati.
ako skrećemo u ulicu koja ima samo jednu prometnu traku, ti skrećeš desno a ja lijevo u nju, tko ima prednost prilikom takvog skretanja i zašto?

to bi bila ovakva situacija
http://slike.hr/slike-male/p/promet_9a16b.jpg

samo što ulica u koju ulazimo ima samo jednu traku.
Prednost ima onaj koji skreće desno. Onaj koji skreće lijevo, dužan je propustiti sva vozila, koja skreću desno, ili zadržavaju smijer kretanja.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 13:08   #82
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
definicija raskršća je tu gore, a ti trebaš drugačije gledati na sve to.

čim se na nekom mjestu spajaju dvije ceste, netko mora imati prednost, po bilo kojoj osnovi.
da tamo ispred plive nema znaka (ili da ga netko otkine ako sleti autom s ceste), vrijedilo bi pravilo desne strane. a to znači da bi crveni sa slike mogao ući u skroz lijevu traku b. filipovića i zadržati prednost.
svi na b. filipovića bi morali kočiti i propuštati aute koji dolaze iz te donje ceste.

tak da taj znak ima itekako smisla.
Sa ili bez znaka, po meni crveni zadržava prednost u najdesnijoj traci, a nema prednost kod skretanja u srednju traku.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 13:25   #83
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
situacija ispred plive, gdje se zagrebačka cesta (smjer sjever) spaja na baruna filipovića.

http://img51.imageshack.us/img51/8107/pliva.jpg

kad crveni auto dolazi do b filipovića, ima trokut da nailazi na cestu s prednošću prolaska.
no, dosad mi je promaknula zaustavna crta, a danas sam ju snimio i sad je situacija jasna.


Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Sa ili bez znaka, po meni crveni zadržava prednost u najdesnijoj traci, a nema prednost kod skretanja u srednju traku.
Nikako. Da nema znaka, imao bi prednost u desnoj traci. Ali pošto znak postoji, nema prednost.


Ne razumijem, kako to misliš, "sa ili bez znaka"!? Znak je tu samo za ukras, ili što?
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 18:39   #84
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Ne treba ništa ucrtavati drugačije, ucrtao si pravilan način. Tu imaš situaciju koja se odnosi na onaj dio u zakonu koji kaže "osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno"
vjeruj mi, gledao sam baš na tom raskršću.
nema nikakvog znaka, ni hor. ni ver. signalizacije koja bi se odnosila na ovo što mi raspravljamo.

na toj skici ulice račkoga, zeleni auto ima obavezu ići ravno ili skrenuti desno. ništa više od toga.
Quote:
Dakle ovdje se ne kreće krajnjom desnom trakom, ako je prometnom signalizacijom određeno da se tom trakom kreću vozila javnog prijevoza.
da, ali se to ne odnosi na nekakvu obavezu zelenog auta. on je u traci pored i po pravilu kojeg citiraš, on MORA skrenuti udesno koristeći krajnju desnu traku....itd, baš onako kako sam ja nacrtao u skici.
Quote:
Što se tiče prvog pitanja, nije mi baš potpuno jasno, na koje vozilo misliš da ne može biti u prekršaju? Zeleno? U slučaju sudara sa crvenim, ipak jest u prekršaju, jer mu je oduzeo prednost. Morao ga je propustiti, jer u skretanju, presijeca njegovu traku.
i sad ono najvažnije.

zeleni auto skreće baš onako kako je na skici, skreće u potpunosti poštujući zakon, i u slučaju sudara zeleni je kriv. a poštivao je kompletnu zakonsku proceduru za skretanje.
znači da je morao poštivati još neki zakonski članak, jel tako?

ako to vrijedi u ovom slučaju, zašto onda nebi vrijedilo za svako skretanje?
jer, ja opet tvrdim, poštivanje zakonskog članka o skretanju nije jedina stvar koje se moramo pridržavati. kako kod skretanja udesno, tako i kod skretanja ulijevo.

Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Prednost ima onaj koji skreće desno. Onaj koji skreće lijevo, dužan je propustiti sva vozila, koja skreću desno, ili zadržavaju smijer kretanja.
znači, i tu se mora poštivati neki drugi članak zakona osim onoga o samom skretanju.

i kad se nađu na cesti takva dvojica, kači ih pravilo desne strane. oba su tek skrenuli, u jednotračnu ili višetračnu cestu, tak svejedno, jer desna strana vrijedi i dalje, a ne samo na nekom dijelu ceste. vrijedi uvijek kod susreta dvaju vozila.

postoji članak zakona koji specifično naglašava obavezu vozača ako se nalazi na višetračnoj cesti.
da se je tako htjelo specificirati skretanje, da lijevi skretač mora propustiti desnog skretača samo u nekim slučajevima (recimo, samo onda kad se skreće u jednotračnu cestu), onda bi to tak i pisalo.
ovako ta obaveza postoji uvijek, bez obzira u koju traku desni skretač ulazi.

Zadnje uređivanje Katrin : 29.05.2011. at 19:38.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 19:18   #85
o čemu vi zapravo ovdje tako detaljno raspravljate? pa kako bi vozač iz trake do tramvajske trebao tu u krajnju desnu kad i automobili iza tramvaja imaju pravo skretanja u tu ulicu?! ovaj na traku za aute skreće u srednju, a oni na traci za tramvaje u krajnje desnu. the end,
Petra_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 21:21   #86
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
vjeruj mi, gledao sam baš na tom raskršću.
nema nikakvog znaka, ni hor. ni ver. signalizacije koja bi se odnosila na ovo što mi raspravljamo.
Moguće. Nisam upoznata sa situacijom na terenu, no signalizacija bi trebala postojati.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
na toj skici ulice račkoga, zeleni auto ima obavezu ići ravno ili skrenuti desno. ništa više od toga.

da, ali se to ne odnosi na nekakvu obavezu zelenog auta. on je u traci pored i po pravilu kojeg citiraš, on MORA skrenuti udesno koristeći krajnju desnu traku....itd, baš onako kako sam ja nacrtao u skici.
Ok, nisam ni rekla suprotno. Ucrtao si pravilan način skretanja.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
i sad ono najvažnije.

zeleni auto skreće baš onako kako je na skici, skreće u potpunosti poštujući zakon, i u slučaju sudara zeleni je kriv. a poštivao je kompletnu zakonsku proceduru za skretanje.
znači da je morao poštivati još neki zakonski članak, jel tako?
Naravno, npr ovaj:

Quote:
2. RADNJE VOZILOM U PROMETU

Članak 43.

(1) Vozač koji namjerava na cesti ili drugoj prometnoj površini obaviti neku radnju vozilom (uključiti se u promet, prestrojiti, odnosno mijenjati prometnu traku, pretjecati, obilaziti, zaustavljati se, skretati udesno ili ulijevo, okretati se polukružno, voziti unatrag i sl.) ne smije početi takvu radnju ako time dovodi u opasnost druge sudionike u prometu ili imovinu.
(2) Prije započinjanja radnji iz stavka 1. ovoga članka, vozač je dužan uvjeriti se da to može učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu ili imovinu, vodeći pritom računa o položaju vozila te o smjeru i brzini kretanja.
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ako to vrijedi u ovom slučaju, zašto onda nebi vrijedilo za svako skretanje?
Pa i vrijedi.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
jer, ja opet tvrdim, poštivanje zakonskog članka o skretanju nije jedina stvar koje se moramo pridržavati. kako kod skretanja udesno, tako i kod skretanja ulijevo.


znači, i tu se mora poštivati neki drugi članak zakona osim onoga o samom skretanju.
Pa moraju se poštivati svi članci zakona koji se odnose na pojedinu situaciju, a ne samo jedan.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
i kad se nađu na cesti takva dvojica, kači ih pravilo desne strane. oba su tek skrenuli, u jednotračnu ili višetračnu cestu, tak svejedno, jer desna strana vrijedi i dalje, a ne samo na nekom dijelu ceste. vrijedi uvijek kod susreta dvaju vozila.

postoji članak zakona koji specifično naglašava obavezu vozača ako se nalazi na višetračnoj cesti.
da se je tako htjelo specificirati skretanje, da lijevi skretač mora propustiti desnog skretača samo u nekim slučajevima (recimo, samo onda kad se skreće u jednotračnu cestu), onda bi to tak i pisalo.
ovako ta obaveza postoji uvijek, bez obzira u koju traku desni skretač ulazi.
Tako je, to vrijedi uvijek, zar sam napisala da to vrijedi samo u ovom slučaju?

No, ovdje to nema veze s pravilom desne strane, nisam skužila na što točno misliš?

Quote:
Članak 57.

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 21:29   #87
Quote:
Petra_27 kaže: Pogledaj post
o čemu vi zapravo ovdje tako detaljno raspravljate? pa kako bi vozač iz trake do tramvajske trebao tu u krajnju desnu kad i automobili iza tramvaja imaju pravo skretanja u tu ulicu?! ovaj na traku za aute skreće u srednju, a oni na traci za tramvaje u krajnje desnu. the end,
To vrijedi ako postoji prometna signalizacija, koja tako određuje.

Ali, ako ne postoji (I wonder kaže da ne postoji, vjerovat ću mu jer ja ne poznajem to raskrižje) onda nisi u pravu.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 23:01   #88
u onoj situaciji sa tramvajskom prugom i skretanjem u desno, po meni bi zeleni trebao skretati u srednju traku, jer je tram. prugom dopušteno kretanje i određenim vozilima koja nizu na traćnicama.
Zeleni u tom slučaju "samo" mora paziti da ovaj sa Tram. pruge ne produži ravno i da mu ne presjeće traku!!

daj bože da se ne dogode prometne nesreće ali ima masa zbunjujuće signalizacije koja može biti kriva za prometne nesreće:
NPR: kod "Đamije" kad se skreće na na kolnik Zvonimirove, prometni znak govori da je vozać iz krajnje desne trake trake dužan skrenuti desno dok ga se oznakama na kolniku na to ne prisiljava odnosno nalazi se isprekidana linija u raskrižju!!
ako me razumijete
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 00:07   #89
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
No, ovdje to nema veze s pravilom desne strane, nisam skužila na što točno misliš?
pa ja mislim da svaki puta kad dva auta skreću u istu cestu, da uvijek vrijedi pravilo desne strane. znao sam to i prije kad je riječ o lijevom i desnom skretaču, ali nisam bio siguran kad je situacija kao na skici račkoga.

zasad nitko još nema solidan dokaz protiv toga, pa makar svaki od nas čitao zakon na svoj način.
ako vrijedi pravilo desne strane kad netko vozi u kontra smjer u jednosmjernoj ulici, ne vidim zašto isto pravilo nebi vrijedilo kod desnog i lijevog skretača.
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
u onoj situaciji sa tramvajskom prugom i skretanjem u desno, po meni bi zeleni trebao skretati u srednju traku, jer je tram. prugom dopušteno kretanje i određenim vozilima koja nizu na traćnicama.
ti misliš tako, ali ja ne vidim razloge za to.

jer ni u srednjoj traci smičiklasove zeleni nema prednost nad autom koji je skretao iz žute trake.
Quote:
Zeleni u tom slučaju "samo" mora paziti da ovaj sa Tram. pruge ne produži ravno i da mu ne presjeće traku!!
budući da si iz zg, sigurno znaš raskršće savska - vukovarska.
recimo, ti ideš savskom na sjever i skrećeš desno u vukovarsku (koja ima 3 trake).
ja idem savskom na jug skrećem lijevo u vukovarsku.

budući da imamo 3 trake vukovarske, recimo da dođe do sudara jer smo obojica željeli u srednju.
tko je kriv? sigurno ja, jer ti imaš prednost desne strane.
znači da se prednost desne strane proteže dalje od prve dostupne trake. jel tako?
Quote:
daj bože da se ne dogode prometne nesreće ali ima masa zbunjujuće signalizacije koja može biti kriva za prometne nesreće:
NPR: kod "Đamije" kad se skreće na na kolnik Zvonimirove, prometni znak govori da je vozać iz krajnje desne trake trake dužan skrenuti desno dok ga se oznakama na kolniku na to ne prisiljava odnosno nalazi se isprekidana linija u raskrižju!!
ako me razumijete
a zašto to nebi valjalo?

pa tamo dvije trake skreću udesno.
ta signalizacija samo znači da i u skretanju možeš promijeniti traku, jedina obaveza je da skreneš u zvonimirovu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 00:26   #90
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se prostire uz središnju crtu i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje crte bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se prostire uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.
Hm... iako znam da to ništa ne znači, ali mene su naučili u auto-školi da kad skrećem lijevo moram propustit one koji sreću desno.. npr.

http://slike.hr/slike-male/p/promet1_65936.jpg

Po tome bi modri bio kriv za sudar. Ovo je situacija kad crveni, u slučaju da skrene u desnu traku, a kasnije želi skrenuti lijevo, stvara potencijalno opasnu situaciju jer mora usporavati/zaustavljati promet u desnoj traci i ubacivati se lijevo.

Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
NPR:
Najžalosniji je primjer kad pijan čekaš na semaforu zeleno i od iza se u tebe zabije drugi auto i u tom slučaju osiguranje tebi "uvaljuje" krivicu zbog alkohola i smanjuje odštetu!!
Iako je ot, ne. Prijatelj je imao takvu situaciju, čekao na semaforu s 1.8 promila kad se u njega zabušio lik koji nije bio pijan. Prijatelj je dobio kaznu zbog vožnje u alk. stanju što je pošteno s obzirom da je upravljao u alk. stanju (zar bi mu morali oprostiti?), ali nije platio štetu već je osiguranje lika koji ga je udario isplatilo štetu u potpunosti bez pogovora (preko 90 tisuća kuna).
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 02:35   #91
Ne mogu editirat komentar, pa predlažem moderatoru da to napravi.

7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57.

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 03:01   #92
Ispitna pitanja vezana uz biranje trake odnose se samo na biranje trake prije samog skretanja. U autoškoli sam učio da postoje neke situacije u kojima možeš birati u koju traku želiš skrenuti, ali nevezano uz to, logično mi je da je pravilo lijevog skretača bitnije od biranja trake. Ako ja skrećem u desno i ne idem u krajnju desnu traku, formalno-pravno gledajući, na što bih ja točno trebao paziti? U mrtvim kutevima nema nikoga, iz mog smjera nema nikoga i mogu slobodno mijenjati traku, a na onog iz suprotnog smjera koji skreće lijevo nisam dužan paziti.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:21   #93
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ispitna pitanja vezana uz biranje trake odnose se samo na biranje trake prije samog skretanja. U autoškoli sam učio da postoje neke situacije u kojima možeš birati u koju traku želiš skrenuti, ali nevezano uz to, logično mi je da je pravilo lijevog skretača bitnije od biranja trake. Ako ja skrećem u desno i ne idem u krajnju desnu traku, formalno-pravno gledajući, na što bih ja točno trebao paziti? U mrtvim kutevima nema nikoga, iz mog smjera nema nikoga i mogu slobodno mijenjati traku, a na onog iz suprotnog smjera koji skreće lijevo nisam dužan paziti.
Hrvatski Zakon o sigurnosti u prometu na cestama trebao bi proći vrlo ozbiljnu i stručnu reviziju. Njegove su osnovne postavke napravljene u vrijeme kada su se cestama na ovom prostoru pretežno vozili biciklisti, fiće i stojadini. a ceste i ulice su bile uglavnom dvotračne, s jednostavnijimm križanjima i bitno manjim prometom nego što je to danas slučaj.

I ove dvojbe koje su prikazane ovdje su samo mali dio problema koje prouzrokuje zastarjeli zakon. Ne može se i ne smije dogoditi situacija u kojoj su oba sudionika poštivala zakon, a obojica su potencijalni krivci za eventualni udes.

Zakon u svojim odrednicama ne smije biti kontradiktoran, mora biti jasan i mora biti razumljiv, što danas nije slučaj.

Nadalje, zakon ne prepoznaje mogućnost da su, recimo, za udes krive Hrvatske ceste jer nisu postavile sve potrebne oznake i signalizaciji ili su je postavili pogrešno, odnosno, ako i postoji takva mogućnost, dokazivanje takve činjenice pada na leđa onoga kojeg policija po kratkom postupku proglasi krivim.

Krivac za ovako zastarjeli i loš zakon je zakonodavac koji stručni dio njegovog pisanja i uređivanja prepušta policiji, koja pak u njega unosi ono što se njima sviđa i što im olakšava posao: najbolji primjer je za to da a) vozač MORA dati podatke o osobi koja je vozila auto u određeno vrijeme i na određenom mjestu, koji je na njega registriran, a ako to ne učini ili se policiji učini da je b) vozač dao "nevjerodostojne podatke", platit će kaznu u iznosu od kojeg boli glava (koji u puno slučajeva višestruko nadmašuje iznos potencijalne kazne za koju se vozač može teretiti).

Tako je slučaj i sa svim ovim dvojbama o prednosti prolaza, radi se o prometnim križanjima višetračnih cesta, i tu bi situacija trebala biti kristalno jasna svim sudionicima, a signalizacija bi vozače trebala voditi kroz križanje na način koji ne stvara dvojbe nego ih rješava.
komutator is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:39   #94
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post

budući da si iz zg, sigurno znaš raskršće savska - vukovarska.
recimo, ti ideš savskom na sjever i skrećeš desno u vukovarsku (koja ima 3 trake).
ja idem savskom na jug skrećem lijevo u vukovarsku.

budući da imamo 3 trake vukovarske, recimo da dođe do sudara jer smo obojica željeli u srednju.
tko je kriv? sigurno ja, jer ti imaš prednost desne strane.
znači da se prednost desne strane proteže dalje od prve dostupne trake. jel tako?
sva ovakva naglabanja su bezsmislena jer se ne odvijaju na direktnom primjeru prometne nesreće na mjestu događaja i nisu relevantna!

zato se i radi policijski očevid prilikom kojeg se utvrđuje smjer i način skretanja i udaljenost od raskrižja, položaj vozila u trenutku nesreće i sl. koja puno više govore o prometnoj nesreći nego izjava vozača

Stoga se na ovakvim i sl. forumima i temama može samo interpretirati članci zakona kako tko vidi događaj koji je ili sam doživio ili vidio uživo!!

P.S. napravio sam više od 1000 očevida i znam šta govorim tako da se u svakom dvojbenom slučaju kao ovi koji se navode može bez problema okriviti obadvojica, što policija u podosta slučajeva i radi jer skida odgovornost sa sebe i prebacuje na sudce od kojih neki niti nemaju vozačku dozvolu a o zakonu i vožnji znaju samo iz "knjige"!!
isti primjer je i sa pretjecanjem i skertanjem u ljevo!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:55   #95
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
sva ovakva naglabanja su bezsmislena jer se ne odvijaju na direktnom primjeru prometne nesreće na mjestu događaja i nisu relevantna!

zato se i radi policijski očevid prilikom kojeg se utvrđuje smjer i način skretanja i udaljenost od raskrižja, položaj vozila u trenutku nesreće i sl. koja puno više govore o prometnoj nesreći nego izjava vozača

Stoga se na ovakvim i sl. forumima i temama može samo interpretirati članci zakona kako tko vidi događaj koji je ili sam doživio ili vidio uživo!!

P.S. napravio sam više od 1000 očevida i znam šta govorim tako da se u svakom dvojbenom slučaju kao ovi koji se navode može bez problema okriviti obadvojica, što policija u podosta slučajeva i radi jer skida odgovornost sa sebe i prebacuje na sudce od kojih neki niti nemaju vozačku dozvolu a o zakonu i vožnji znaju samo iz "knjige"!!
isti primjer je i sa pretjecanjem i skertanjem u ljevo!
Upravo je to ono što zakon ne bi smio dopustiti. Teoretski, da onaj tko iz Savske želi skrenuti lijevo u Vukovarsku 100% poštiva ZSPC mogao bi i morao ondje stajati satima čekajući da:

- propusti sve one koji skreću desno u Vukovarsku,
- uvjeri se da može skrenuti ne ugrožavajući ostale sudionike u prometu
- započne skretanje tek onda kad se uvjeri da iz križanja može izaći na vrijeme, prije nego se zatvori zeleno svjetlo za njegovu traku.

Kako ovdje neki tvrde, svatko tko mu dolazi u suret krećući se Savskom prema sjeveru može iz bilo koje trake skrenuti u desno, kršeći propise, ali je svejedno ovaj naš vozač koji želi skrenuti u Vukovarsku mora uzeti i tu mogućnost u obzir i propustiti i takve luđake koji skreću sijekući trake kroz križanje, koji voze po tramvajskoj pruzi, koji prolaze kroz crveno, i sl.

Jesam li u pravu?
komutator is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:59   #96
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
Zakon u svojim odrednicama ne smije biti kontradiktoran, mora biti jasan i mora biti razumljiv, što danas nije slučaj.
donekle se slažem.
makar, nebi rekao da je zakon kontradiktoran, nego ovako kako je napisan je podložan tumačenjima.

pa se događa da kandidati izađu iz autoškole i tumače odredbe onako kako njima paše.
iz toga izađe da se pravilo desne strane nemora poštivati baš uvijek ili da auto koji je prebrz gubi prednost prolaska i takve stvari.

mislim da bi bilo puno bolje kad bi se kandidati obučavali na način da im se striktno kaže što se MORA napraviti i što se izričito nesmije.
primjer: da se prednost MORA poštivati uvijek, da se MORA skrenuti desno ako je na cesti nacrtana strelica udesno i slično.
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
sva ovakva naglabanja su bezsmislena jer se ne odvijaju na direktnom primjeru prometne nesreće na mjestu događaja i nisu relevantna!

zato se i radi policijski očevid prilikom kojeg se utvrđuje smjer i način skretanja i udaljenost od raskrižja, položaj vozila u trenutku nesreće i sl. koja puno više govore o prometnoj nesreći nego izjava vozača

Stoga se na ovakvim i sl. forumima i temama može samo interpretirati članci zakona kako tko vidi događaj koji je ili sam doživio ili vidio uživo!!

P.S. napravio sam više od 1000 očevida i znam šta govorim tako da se u svakom dvojbenom slučaju kao ovi koji se navode može bez problema okriviti obadvojica, što policija u podosta slučajeva i radi jer skida odgovornost sa sebe i prebacuje na sudce od kojih neki niti nemaju vozačku dozvolu a o zakonu i vožnji znaju samo iz "knjige"!!
isti primjer je i sa pretjecanjem i skertanjem u ljevo!
zar to onda ne znači da svi mi možemo griješiti? i ti a i ja možemo krivo pročitati i razumijeti.

hoću ti reć da to pravilo desne strane nije ograničeno samo na najbližu prometnu traku kod skretanja.
mogu ti postaviti i dokaz toga, ali navečer jer sad nemam mogućnost postaviti sliku a od puno teksta se samo izgubimo.
nikakav očevid nemože promijeniti činjenice ako prednost prolaska (desne strane) nije poštivano.

Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
Kako ovdje neki tvrde, svatko tko mu dolazi u suret krećući se Savskom prema sjeveru može iz bilo koje trake skrenuti u desno, kršeći propise, ali je svejedno ovaj naš vozač koji želi skrenuti u Vukovarsku mora uzeti i tu mogućnost u obzir i propustiti i takve luđake koji skreću sijekući trake kroz križanje, koji voze po tramvajskoj pruzi, koji prolaze kroz crveno, i sl.

Jesam li u pravu?
da, za ovo si u pravu.

jedino što je potrebno znati je ovo: da li desni skretač ima prednost u odnosu na lijevog skretača?

ako ima (a znaš i sam da ima), onda je ovo gore istina.
a večeras postavim sliku koja bi to trebala dokazati.

Zadnje uređivanje Katrin : 30.05.2011. at 12:25.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 12:19   #97
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
Zakon u svojim odrednicama ne smije biti kontradiktoran, mora biti jasan i mora biti razumljiv, što danas nije slučaj.
Tako je, vozač mora biti u mogućnosti u trenu donijeti odluku, i biti siguran da su to u stanju i drugi vozači koje sreće po cesti.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:00   #98
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

Kao npr. na krizanju Kaciceve i Prilaza Djure Dezelica u Zg.

Kaciceva u smjeru juga - dvije trake, obje mogu skretati lijevo (prema zapadu) u Dezelicevu.

Kaciceva u smjeru sjevera - jedna traka koja mora skretati desno (prema zapadu)

Dezeliceva ima tri trake, svatko ide u svoju.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:11   #99
Jasno, ako dvije trake mogu ići lijevo, ili dvije desno, svak treba zadržati kretanje svojom trakom. Ali ja u svom primjeru ne govorim o takvoj situaciji.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 15:23   #100
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
NPR: kod "Đamije" kad se skreće na na kolnik Zvonimirove, prometni znak govori da je vozać iz krajnje desne trake trake dužan skrenuti desno dok ga se oznakama na kolniku na to ne prisiljava odnosno nalazi se isprekidana linija u raskrižju!!
ako me razumijete
Pa i treba biti isprekidana crta vodilja...
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.