Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2013., 22:25   #1
B - Kraljevina Belgija

Kao i ostale dvije multinacionalne države unutar EU, i ova je ako ne na rubu raspada, onda pleše po istom rubu.

Zemlja je duboko podijeljena na etničkoj liniji, Flamanci, narod koji govori nizozemski i Valonci, koji govore francuski.
Postoji i mala njemačka manjina na istoku, i čak je recimo i njihov parlament ratificirao naš pristupni ugovor...

Valonci su inače dominirali politikom donedavno, a kao ostavština, u bivšim belgijskim kolonijama se govori francuski a ne nizozemski, iako su sve luke u flamanskim područjima.

Ako se ne varam, kralj Belgije je navodno ismijan zbog nepoznavanja flamanskog, a glavni grad Brisel, danas frankofoni/imigrantski grad, još u 19. stoljeću je govorio flamanski/nizozemski.

No sreća se polako izmjenila, em su u modernoj demorkaciji dvostruko brojniji Flamanci sada politički moćniji, em je danas Flandrija bogatija od Valonije.

Valonci generalno inače ne žele raspad, a i sam Brisel, premda ima frankofonu većinu, je duboko u Flamanskom teritoriju, i čak je glavni grad Flandrije.

Tako da je on velika kočnica raspadu, ali ne vjerujem i da će i on dugoročno moći održati ovu umjetnu državu na životu, kao i svaka (osim Švicarske), očito je i ona dočekala trenutak kada gubi svoj smisao...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 22:29   #2
Evo kako to izgleda
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 22:29   #3
Neka vas veličina Flandrije ne zavara, tamo živi 60% stanovnika
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 01:22   #4
Dobra tema...šteta što malo ljudi zanimaju ovakve stvari ali realno si opisao stanje u Belgiji. Evo moje jedine slike iz Belgije, posjetih je u mjesecu rujnu 2012 na svom putu u Luksemburg. Nažalost već je pao mrak i nisam imao vremena ostati još jedan i otići do Ardena i posjetit mjesta bitki iz drugog svjetskog rata.
Uvijek sam se i sam pitao zašto je u DR Kongu, bivšem Belgijskom Kongu, službeni jezik samo francuski a ne i nizozemski iako je u Belgiji i nizozemski jezik službeni a ne samo francuski.
Inače svaka im čast što su maloj manjini Nijemaca dali da se koristi njemačkim kao službenim jezikom.
Ako se ova država raspadne....mirnim putem će se razić kao Česi i Slovaci...možda je raspad Belgije i najbolje rješenje, ovako se muče, razlike su im prevelike.
slikano iz Luksemburga, ne znam koje mjesto...ušao sam u Belgiju slikao ovaj znak i okrenuo se i vratio u simpatični Luksemburg...
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 11:22   #5
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kao i ostale dvije multinacionalne države unutar EU, i ova je ako ne na rubu raspada, onda pleše po istom rubu.
.....

Tako da je on velika kočnica raspadu, ali ne vjerujem i da će i on dugoročno moći održati ovu umjetnu državu na životu, kao i svaka (osim Švicarske), očito je i ona dočekala trenutak kada gubi svoj smisao...
Slažem se.
Inače prije par godina moj bivši šef Francuz iz Alsace-a u opuštenom razgovoru (nakon nekoliko čaša beaujolais-a) za Belgiju je rekao (na engleskom s Alo alo naglaskom): Belgium iz a country invented by the Rostbeefs (francuski naziv za Engleze) to annoy les Francaises.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:00   #6
Koje se sve parlamentarne stranke zalazu za raspad Belgije?

Znam samo za Vlaams Belang, no oni su radikalni.posto su anti-imigracijski raspolozeni.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:58   #7
''Problem'' je Brussel.
Brusseljani se ne osjecaju Valoncima, nego Belgijancima.
Dakle, ako bi se dijelila Belgija, dijelila bi se ne na 2 dijela, nego na 3 dijela,
BXL bi bio grad drzava. (''Njemacki'' dio bi se spojio s Njemackom, najvjerojatnije).

Zanimljivo je da su Flamanci prije 50g, da se othrvaju francuskom utjecaju,
promijenili ime jezika iz flamanski u nizozemski, preuzeli nizozemsku gramatiku i pravopis (tako pishu je/jij, a ne ge/gij itd),
spremni su bili odreci se vlastitog dijalekta, samo da ih ne progutaju frankofoni (bas kao sto su Hrvati prigrlili
vukovski shtokavski, odustajuci od kajkavskog i cakavskog, samo da se othrvaju Madjaronima i Austrijancima).
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 23:27   #8
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kao i ostale dvije multinacionalne države unutar EU, i ova je ako ne na rubu raspada, onda pleše po istom rubu.
O ovome se priča jako dugo, tako da mi je taj scenarij malo vjerojatan. Ne znam šta bi raspadom postigli.
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 00:04   #9
Naravno da neće doći do nikakvog raspada Belgije budući da se radi o potpuno integriranoj državi. Nisu to bivše SFRJ republike, a niti Čehoslovačka koje su svaka za sebe gradile praktično sve kao da su države, a integracija je bila minimalna. Samo da spomenem, svaka je republika morala imati svoju makar malu naftnu industriju, svaka željezaru, svaka "stratešku" luku (od onih koje su izlazile na more) itd. i sl. U Belgiji to nije slučaj, a država je prilično dobro posložena. Istina, Valonija, nekadašnji industrijski motor zemlje, malo je ostao u prošlim vremenima i nije na vrijeme percipirana činjenica da teškoj industriji teško da više ima mjesta u tako visokorazvijenoj zemlji i posebno takvom okruženju... No, perspektive su tu, a ta razlika u jezicima nipošto nije neka posebna prepreka.

Što se Brisela tiče, točno je da oni imaju taj neki briselski identitet, a manje valonski, a netočno je da je taj grad u nekom dubokom flamanskom prostoru. Samo letimičnim pogledom na kartu, može se vidjeti kakako je na najužem mjestu Brisel od Valonije udaljen samo 2 km zračne linije, a što je najzanimljivije, baš na tom dijelu nema nikakvog flamanskog naselja između!!! Između je samo šumski kompleks zvan Zoniënwoud na flamanskom odnosno Forêt de Soignes na francuskom jeziku...

Bez obzira na to bio Brisel daleko ili blizu Valonije, uvjeren sam kako će ova duboko suštinski integrirana zemlja itekako opstati jer niti jednoj od, rekao bi, tri strane, suštinski ne odgovara nikakvo razdvajanje. Svaka strana ima sva prava, pače reklo bi se da se savršeno nadopunjuju!
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 00:50   #10
Koliko je integrirana, ako se čuju podaci da je broj miješanih brakova vrlo nizak, da izrazito mali broj Valonaca govori flamanski, dok maltene sviFlamanci eto znaju francuski, da nisu imali godinu dana vladu zbog etničkih razlika, i da je zemlja od 1993. de facto podijeljena i kao bračni par koji živi zajedno samo zbog djeteta, tako i oni žive samo zbog Brisela
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 02:49   #11
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
''Problem'' je Brussel.
Brusseljani se ne osjecaju Valoncima, nego Belgijancima.
Dakle, ako bi se dijelila Belgija, dijelila bi se ne na 2 dijela, nego na 3 dijela,
BXL bi bio grad drzava. (''Njemacki'' dio bi se spojio s Njemackom, najvjerojatnije).

Zanimljivo je da su Flamanci prije 50g, da se othrvaju francuskom utjecaju,
promijenili ime jezika iz flamanski u nizozemski, preuzeli nizozemsku gramatiku i pravopis (tako pishu je/jij, a ne ge/gij itd),
spremni su bili odreci se vlastitog dijalekta, samo da ih ne progutaju frankofoni (bas kao sto su Hrvati prigrlili
vukovski shtokavski, odustajuci od kajkavskog i cakavskog, samo da se othrvaju Madjaronima i Austrijancima).
ne, jer su najavili pripojenje Luksemburgu, na što se Njemačka uvredila
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 02:49   #12
Belgijanci su reklai da ih jedino 3 stvari drži zajedno: kralj, pivo i nogomet
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 12:59   #13
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Koje se sve parlamentarne stranke zalazu za raspad Belgije?

Znam samo za Vlaams Belang, no oni su radikalni.posto su anti-imigracijski raspolozeni.
Nieuw-Vlaamse Alliantie, Christen-Democratisch en Vlaams, Lijst Dedecker; koja se zalaze samo za vecu autonomiju.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Belgijanci su reklai da ih jedino 3 stvari drži zajedno: kralj, pivo i nogomet
Dakle, osim kralja nemaju nikakvih zajednickih poveznica. Dakako, i Bruxellesa.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 18:52   #14
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Belgijanci su reklai da ih jedino 3 stvari drži zajedno: kralj, pivo i nogomet
Kralja se dosta kritiziralo zbog nepoznavanja flamanskog
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:01   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko je integrirana, ako se čuju podaci da je broj miješanih brakova vrlo nizak, da izrazito mali broj Valonaca govori flamanski, dok maltene sviFlamanci eto znaju francuski, da nisu imali godinu dana vladu zbog etničkih razlika, i da je zemlja od 1993. de facto podijeljena i kao bračni par koji živi zajedno samo zbog djeteta, tako i oni žive samo zbog Brisela
O da, integriranija je nego što bi subjektivno orijentirani podržavatelji destrukcije to htjeli... Kada sam govorio o integriranosti Belgije, nisam na umu, ali čak niti krajičkom, mislio na kojekakve brakove ili slične parametre. Jasno je da nema "previše" flamansko-valonskih brakova, no to nije proizvod mržnje i separatističkih tendencija, već jednostavnog, jezičnog nerazumijevanja i definirane zemljopisne određenosti... Jednostavno rečeno, Flamanac ne zalazi previše u Valoniju, a niti Valonac u Flandriju, a da bi se brakovi kao takvi umnožili... Svako se drži svojeg dvorišta po tom pitanju, a uostalom, a koliko je to brakova između npr. Riječana i Zagrepčana... Ne zamjerite, ali ovakva je argumentacija nonsens nad nonsensima...

Kada sam govorio o integriranosti Belgije kao države, mislio sam da njen monetarni, prometni i svekoliki gospodarski sustav, a gluposti tipa kraljevske obitelji, piva i nogometa su za trećerazrednu ligu raspravljača o ovoj tematici... Uostalom, pa nije li najveća bijeda jedan narod definirati kao narodom na temelju mržnje prema drugom, baš kao što si ti Irce definirao narodom govoreći kako ih od Engleza najviše razlikuje mržnja prema Englezima... Joj, kako me to podsjeća na novovijeke navode aktualnih srbijanskih političara koji Hrvate kao narod doživljavaju samo kao "odmetnutu skupinu koja mrzi Srbe"...

Blago si ga nama ako smo mi samo "narod samo zato što mrzimo Srbe"... Irci jesu narod samo zato što mrzi nekog drugog, to si bio u pravu, no u Belgiji nema nikakve posebne mržnje... Ima osjećaja različitosti i to isključivo poradi jezika, a mentalitet, shvaćanje povijesne "belgijske jedinstvenosti", i sl. čine ih puno sličnijima nego što bi bili Valonci Francuzima ili Flamanci Nizozemcima...

Uostalom, ako se započne sa pretjeranim laprdanjem oko tih regionalnih, petparačkih razlika, eto čak i švedske Scanie, južne pokrajine koja iako izvorno danska pokrajina, jest specifična i koja ima povijest čak i nasilne "švedifikacije"...

Naravoučenije... Belgijanci bi bili ludi kada bi se išli razdruživati i time narušavati svoje, em identitete, em aktualno stanje stvari koje ih čini epicentrom Europe sa svim onim detaljima koji su zajednički svim Belgijancima izuzev jezika... Lako za jezik, pa i Irci, Škoti i brojni drugi narodi, otkantali su jezik kao nešto što nije ključno i definitivno u njihovom interesu...

Belgija je država vrlo integrirana, sa svojim "parašvicarskim" elementima i kao takva će nedvojbeno ostati i opstati, nakon što se ispušu neutemeljena potraživanja dijela flamanskih secesionista!

Zadnje uređivanje flumen-day : 25.01.2013. at 20:09.
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:06   #16
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Kada sam govorio o integriranosti Belgije, nisam na umu, ali čak niti krajičkom, mislio na kojekakve brakove ili slične parametre. Jasno je da nema "previše" flamansko-valonskih brakova, no to nije proizvod mržnje i separatističkih tendencija, već jednostavnog, jezičnog nerazumijevanja i definirane zemljopisne određenosti... Jednostavno rečeno, Flamanac ne zalazi previše u Valoniju, a niti Valonac u Flandriju, a da bi se brakovi kao takvi umnožili...

Kada sam govorio o integriranosti Belgije kao države, mislio sam da njen monetarni, prometni i svekoliki gospodarski sustav, a gluposti tipa kraljevske obitelji, piva i nogometa su za trećerazrednu ligu raspravljača o ovoj tematici... !
Evo i sam si rekao, nit zalaze jendi kod drugih, nit se razumiju, nit se miješaju.

A monetarno, prometno i goapodarski bi funkcionirale i da se sutra ujedine Italija i Austrija, ali to ne znači da će biti istinski integrirane...

I u čemu je onda smisao da imaju zajedničku državu?

Umjetne države imaju razlog za osnivanje, ali on uvijek ima rok trajanja, i samo je Švicarska nadživjela svoj i jedina je stvarno sigurna...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:18   #17
Daleko su oni od umjetne države... Nisam uopće rekao da ne zalaze jedni kod drugih, naprotiv, a da se razumiju, razumiju se, a i što se posla i državnog interesa tiče, itekako se miješaju... Nema zapreka i to niti jedne između Flandrije i Valonije, sve je integrirano skoro do savršenstva i Belgija funkcionira kao doslovno genijalan primjer države sa jednim narodom (ne u smislu krvi, ali da u smislu mentaliteta) sa dva jezika... To što je trenutačno, ali baš trenutačno, Flandrija bogatija, ne čini ih ništa pametnijima od Valonaca koji su izvorni graditelji industrijskog uspjeha Belgije...

Priče o razlikama Flamanaca i Valonaca su samo populističke naravi, a suština im je istovjetna... Kao što sam ranije navodio, Valonija je izvor belgijske industrijalizacije, no u jednom su trenutku stali, a Flamancima je na ruku išla pomorska trgovina i pristup moru... Da Flamanci toga nisu imali, danas bi svi pričali francuskim jezikom... Dakle, niti se Flamanci osjećaju u prvom redu Nizozemcima, a niti Valonci Francuzima... Prije i prije i prije svega, većina se Belgijanaca definira kao Belgijanci i u to ćeš se osvjedočiti ne samo ti, već i cjelokupni svijet kada dođe do konačnih rasprava po tom pitanju, ali ne kod nas, već u Belgiji samoj!
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:23   #18
Ta ideja Belgijskog nacionalizma je neslavno propala na svim izborima, a poduširali su je samo neki frankofoni socijalisti, a ni oni baš posve
http://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_nationalism

Osim toga, zašto recimo jedna Grčka, koja je zbilja dotakla dno, pa potonula još nije, ipak nije ni pod razno u planu da se raspadne na nekoliko država, a eto uređena i bogata Belgija je?
Znaš i sam odogovor, Belgija ima dva naroda koji nikada neće postati jedna, koliko god si bili dobri,a Grčka ima samo jedan i podrazumijeva se
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:24   #19
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post

Priče o razlikama Flamanaca i Valonaca su samo populističke naravi, a suština im je istovjetna... Kao što sam ranije navodio, Valonija je izvor belgijske industrijalizacije, no u jednom su trenutku stali, a Flamancima je na ruku išla pomorska trgovina i pristup moru... Da Flamanci toga nisu imali, danas bi svi pričali francuskim jezikom... Dakle, niti se Flamanci osjećaju u prvom redu Nizozemcima, a niti Valonci Francuzima... Prije i prije i prije svega, većina se Belgijanaca definira kao Belgijanci i u to ćeš se osvjedočiti ne samo ti, već i cjelokupni svijet kada dođe do konačnih rasprava po tom pitanju, ali ne kod nas, već u Belgiji samoj!
Flamanci se nikada ni nisu osjećali Nizozemcima, jer su odvojen narod od istih.
PilotInstruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:45   #20
Točno tako! Flamanci jesu Belgijanci, baš kao i Valonci i to je potpuna i nedvojbena istina, a ove priče oko raspada Belgije, najobičnija su tlapnja...l
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.