Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2013., 19:07   #81
@Žohar: Ne bih ni ja baš preporučio Nietzschea za prvu knjigu iz filozofije, ali ne mislim ni da je tako strašno nejasan i kompliciran. Doduše, u moje doba ga se mnogo čitalo i mnogo je sekundarne literature o njegovoj filozofiji bilo i na hrvatskom jeziku (uključujući i istočnu varijantu, tzv. "srpski" ), odlično patim D. Grlića i M. Đurića, a bilo ih je još. U jednom od knjiga pisanih za uvođenje u filozofiju, Luc Ferry: "Naučite živjeti", Nietzscheu se daje vrlo velik značaj kao misliocu "postmoderne". Svakako mislim, da bi svatko trebao nešto od njega pročitati.

Zahtjev za "jasnoćom" tebi se čini jasan sam po sebi, ali za mene nije - on je samo opcionalan. Obično kad pišem, zaista nastojim biti jasan, ali ponekad namjerno budem nejasan. Kako napisah gore, to je pitanje mentaliteta. To je zahtjev analitičke filozofije (evo baš sam nabavio drugi svezak "Filozofije" B. Berčića); s druge strane su "sintetički" filozofi.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 18:22   #82
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Knjiga se zove "Sofijin svet", a napisao ju je Jostein Gaarder i čini mi se da na jednostavan i zanimljiv način prošeta čitaoca kroz istoriju filosofije. Doduše, ja sam tek stigla do Sokrata, tj. gotovo sam na samom početku.
Sofijin svijet je sigurno najbolja knjiga za početak, ali i za malo ponoviti i prisjetiti se! Nije loša ni Kratka povijest ideja:
__________________
LJUDMILA ULICKA: Daniel Stein, prevoditelj
Treba pročitati!
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 12:13   #83
Što nije Nietczhe onaj tip kojem ništa nema smisla? Kako možeš uopće preporučiti nekome da čita tipa koji vodi u ništa?
__________________
hypnotic influence
franco_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 23:08   #84
Quote:
franco_ kaže: Pogledaj post
Što nije Nietczhe onaj tip kojem ništa nema smisla? Kako možeš uopće preporučiti nekome da čita tipa koji vodi u ništa?
Nije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 17:42   #85
Quote:
franco_ kaže: Pogledaj post
Što nije Nietczhe onaj tip kojem ništa nema smisla? Kako možeš uopće preporučiti nekome da čita tipa koji vodi u ništa?


Kao što Zoran reče: nije.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 21:55   #86
Quote:
franco_ kaže: Pogledaj post
Što nije Nietczhe onaj tip kojem ništa nema smisla? Kako možeš uopće preporučiti nekome da čita tipa koji vodi u ništa?
kao sto je vec neko napisao: nije
Žohar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:19   #87
Pozdrav!
Želim razumijeti filozofe, znati ih čitati! Kako?! Ljudi koje poznajem opisali bi me kao pametnu, osjećajnu, zamišljenu, i ja volim promišljati pogotovo probleme smrti, duše... i sve me zanima ali tako mi je teško (iz kojeg razloga?!) čitati filozofe! Može li biti da sam glupa i da jednostavno nisam za to ili jednostavno nisam našla dobar, pravi način? I kako i od kud početi? kako se priviknuti na čitanje takvih velikih ljudi? Ja kod prve riječi, misli koje ne razumijem označim sama sebe kao propali slučaj i potonem...želim uspijeti, moram...možda je problem i u tome što nemam s kime razgovrati o pročitanom? kako da naučim filozofski razmišljati? i imam problem da previše inače razmišljam i iskustvom sam došla do toga da stalno razmišljanje u okrug o neriješivim i problemima koja ni ne traže nikakva riješenja, dovode me do ludila! Previše me opterećuju, previše se bojim...pa u zadnje vrijeme pokušavam biti lakša sama sebi.
frustrirana sam...niš ne kužim!
ah...
HVALA
ćelavapjevačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 03:41   #88
vidim da još nije nitko spomenuo:
1)Simon Blackburn, Poziv na misao
2)Nigel Warburton, Filozofija-osnove
preporuka
InActu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 10:52   #89
Quote:
InActu kaže: Pogledaj post
vidim da još nije nitko spomenuo:
1)Simon Blackburn, Poziv na misao
2)Nigel Warburton, Filozofija-osnove
preporuka
Kratki prikazi:

Blackburn

Warburton
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 10:58   #90
Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Želim razumijeti filozofe, znati ih čitati! Kako?! Ljudi koje poznajem opisali bi me kao pametnu, osjećajnu, zamišljenu, i ja volim promišljati pogotovo probleme smrti, duše... i sve me zanima ali tako mi je teško (iz kojeg razloga?!) čitati filozofe! Može li biti da sam glupa i da jednostavno nisam za to ili jednostavno nisam našla dobar, pravi način? I kako i od kud početi? kako se priviknuti na čitanje takvih velikih ljudi? Ja kod prve riječi, misli koje ne razumijem označim sama sebe kao propali slučaj i potonem...želim uspijeti, moram...možda je problem i u tome što nemam s kime razgovrati o pročitanom? kako da naučim filozofski razmišljati? i imam problem da previše inače razmišljam i iskustvom sam došla do toga da stalno razmišljanje u okrug o neriješivim i problemima koja ni ne traže nikakva riješenja, dovode me do ludila! Previše me opterećuju, previše se bojim...pa u zadnje vrijeme pokušavam biti lakša sama sebi.
frustrirana sam...niš ne kužim!
ah...
HVALA
Vrlo uobičajeno iskustvo! Za čitanje, možda bi tebi bilo korisna knjiga "Zašto čitati filozofe" od Nadežde Čačinović Puhovski". Jedna od desetak za koje sam se spremao, u posljednjih pola godine, da napišem dalje recenzije na svojem blogu "Mudroljublje" ali eto nikako da se toga prihvatim. Ja ima problema s pisanjem kao ti s čitanjem.

Problem kao takav, međutim, uvijek postoji s onim što zovemo "školska filozofija" ili filozofijom kao akademskom disciplinom. MUDROŠĆU se ne bavi skoro nitko.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2019., 15:03   #91
imam jedno pitanje
zašto su knjige filozofije pravo skupe

govorimo o izdanjima otprije 30 godina u velikim tiražima
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2020., 10:55   #92
zanimljivo...

meni je filozofija došla kao tsunami val koji je donio svega i svačega, a sad to sortiram i razvrstavam...

ali ta ljubav prema spoznaji i vječito propitkivanje kanona mišljenja, interes za to zašto je tako kako su rekli da je tako , a ne nekako drugačije uvijek je bila u meni.

počeo sam s Biblijom, pa tekstovima koji se bave proučavanjem Biblije, pa sam širio spoznaju, nabavio neke kanonske knjige od kojih nisam baš sve pročitao i tako... čovjek uči dok je živ..

možda je simpatičan uvod Platonova i Ksenofontova Sokratova obrana (izdanje MH, sitna knjižičica, oba u jednom)

možda Augustinove Ispovjesti koje nisu samo filozofsko djelo

možda pjesme i novele od Borgesa ili Dostojevski...

možda Manifest komunističke partije,

možda i Ime ruže od Umberta Eca koje se može i na taj način čitati...

neki okidač treba bit


ali svakako mislim da osoba koja se hoće baviti filozofijom mora imati ljubav prema knjizi, prema dijalogu, prema kritičkom promišljanja, mora biti nezadovoljna onim što jest, mora težiti boljem i većem, mora znati na kojim je pozicijama u vječnoj dilemi "biti ili imati", mora biti pomalo ekscentrična i asimetrična, mora poštovati neistomišljenika kao čovjeka, mora imati otvoren um i tako dalje... mora štošta
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2020., 12:18   #93
Quote:
demos kaže: Pogledaj post
Čovjek se filozofijom bavi nekako - od rođenja. Točnije od onog momenta kada mu ni tata ni mama, ni bliža i daljnja rodbina, i "tete u vrtiću" ni one po školama - ne mogu dati odgovor na njegove upite.

Još i više, ako "kuži" da su njihovi odgovori prazne demagogije, nasilne konstrukcije, uvriježene predrasude ...
Priča mog života.
__________________
"As you know, madness is like gravity...all it takes is a little push."
Machinist1998 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2020., 12:49   #94
Što se tiče preporuke knjiga za početnike iz filozofije najbolje je po mom mišljenju početi sa Spinozinom Etikom.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2020., 02:21   #95
Najbolje ne gubiti vrijeme i početi od Kanta. Zašto bi se netko zamarao kojekakvim uvodima kad se odmah može uhvatiti u koštac sa Kritikom. Meni je najbolji uvod u filozofsku misao bio upravo Warburton. Poslije njega, ako se želi ući u srž, dobro je baciti se na antičku filozofiju. Uz napomenu da je Platon tu rock zvijezda. Poželjno je okrznuti se o neformalnu logiku kako bi izbrusili vještinu argumentiranja i kritičkog mišljenja.
Copyright Chaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2021., 13:31   #96
Dave Robinson: "Filozofija za početnike" (2001)

Odlična mala knjižica. Može se pročitati u jedan dan.

Quote:
Knjiga koju je napisao Dave Robinson, a ilustrirala Judy Groves, obuhvatan je i slikovit uvod u misao svih važnijih filozofa zapadnoga svijeta, od Heraklita do Derride, od Platona do Lacana. Jasno i razumljivo propituju se i tumače ključni argumenti i zamisli te slijed i povijesne okolnosti za nastanak pojedinog učenja. Pristupačna i duhovita, knjiga je dobar uvod za upoznavanje filozofa i filozofskih ideja, i ne samo za početnike.
izvor citata
puzzle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2021., 17:26   #97
Quote:
rama kaže: Pogledaj post
Sofijin svijet je sigurno najbolja knjiga za početak, ali i za malo ponoviti i prisjetiti se!
Odlična knjiga, upravo sam je pročitao. Cijeli naslov je Sofijin svijet: roman o povijesti filozofije. Nije udžbenik filozofije, nego su filozofske lekcije isprepletene i ugrađene u radnju romana. I nije samo filozofija - sadrži i malo opće povijesti, čak i o Newtonu, Darwinu i velikom prasku.

Evo i recenzija za one koji namjeravaju posuditi.
puzzle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2021., 18:17   #98
Davno sam je čitao i ukupno gledajuć mi je bila bezveze, u principu iz istog razloga zašto ne volim ni Endeov Die unendliche Geschichte.

Donekle je zanimljiva je do Berkeleya (iako i u tom dijelu čudno infantilna ako joj je cilj nekoga privući filozofiji) - no nakon što skužiš 'point', dalje je sve nizbrdo, počne se gubiti u čudnim idejama i još čudnijim metaforama. Zapravo sam i zaboravio što je sve maslao dalje, sjećam se samo da je bilo masovnog rolajzanja s moje strane.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2021., 18:37   #99
Možda nije za one koji su čitali ozbiljnije filozofske radove ili kvalitetniju književnost. Npr. probao sam čitati Bitak i ništo od Sartrea, ali nisam uspio, pa mi je Sofijin svijet došao kao osvježenje. Barem sam shvatio da neću čitati filozofiju dalje od toga.
puzzle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2021., 12:08   #100
Quote:
puzzle kaže: Pogledaj post
Možda nije za one koji su čitali ozbiljnije filozofske radove ili kvalitetniju književnost. Npr. probao sam čitati Bitak i ništo od Sartrea, ali nisam uspio, pa mi je Sofijin svijet došao kao osvježenje. Barem sam shvatio da neću čitati filozofiju dalje od toga.
Onda bolje da nisi ni počinjao. Iz te ćeš knjige naučiti o povijesti filozofije manje nego što bi iz serijala "Pirati s Kariba" naučio o povijesti Kariba. Ali ovo drugo je barem zabavno.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.