Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Pogledaj rezultate ankete: Moje mišljenje o Tuđmanu je...
pozitivno 399 49.44%
negativno 271 33.58%
pozitivno i negativno 126 15.61%
nemam stav 11 1.36%
Glasovatelji: 807. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2013., 11:36   #1
Dr. Franjo Tuđman

Kako je prošla tema dostigla 10.000 postova, otvaram novu kako bi nastavili raspravu.
Samim time što tema o čovjeku koji nije među živima već 13 godina imamo toliko postova, govori da je i dalje važna tema i u današnjoj Hrvatskoj.

Sve u svemu kompleksna ličnost, ne slažem se s mnogim njegovim odlukama, političkim, kao i ponašanju oko Zagrebačke krize.

No uvijek ću mu priznati izlazak Hrvatske iz Jugoslavije i pobjedu u Domovinskom ratu.
No prije svega, priznat ću mu danas relativno slabo poznatu činjenicu koja se dogodila dan prije vojno-redarstvene akcije Oluja;

Naime, američki veleposlanik u Zagrebu, Peter Galbraight je oveo premijer pobunjeničke tzv. RSK u američku ambasadu u Beogradu, gdje je ovaj potpisao sporazum Z4 koji bi Srbima u okupiranim područjima dao državu u državi, još veće ovlasti nego danas RS u Bosni.
Nakon toga Galbraight je maltene otrčao do Zagreba, i od Tuđmana tražio da učini isto.
Tuđman mu je lijepo rekao da "ima 10 minuta da kaže što ima reći, a da onda prekida se sastanak jer se ide sastati sa generalima".
Otpilio je veleposlanika najmočnije sile svijeta, a njegovi naslijednici su drhtali i pred najsitnijim EU ili Haaškim birokratima.

Dan poslije provedena je Oluja i Hrvatska je za sva vremena postala stabilna država u kojoj je rat gotovo nemoguć.

To mu je ispred svih, koliko brojnih mana

Link na prethodnu zaključanu temu https://www.forum.hr/showthread.php?t=642969&page=501
I molimo da pripazite na Pravila pdf.Politika.
__________________
.

Zadnje uređivanje Cuka : 02.05.2013. at 12:42.
Michael Collins is offline  
Old 02.05.2013., 11:45   #2
galbraighta nije otpilio samo tudjman, njega su otpili i njegovi iz state departmenta kad ga nisu obavijestili da se spremaju oluja i bljesak. toliko su drzali ponasanje svog veleposlanika i njegovo lokanje sljivovice i zderanje prasetine po republici srpskoj.

tudjman je imao milijun mana nakon rata, okruzio se glupanima i lopovima poput sarinica, mate granica i slicnih. no ratne godine, hrvatska takvog drzavnika vise nece nikad imati.

evo dokaza o kakvom se drzavniku radilo, u transkriptu se vidi kakav je kokosar bio i ostao stjepan mesic.
Quote:
Tuđman: Slušaj, Stipe, problem je u tome, - da se na leđima Hrvatske, ako si me slušao, - na leđima Hrvatske, se sada prelamaju ti svjetski problemi, interesi, svjetski, i tako.
Mesić: Da, interesi, i interes svijeta, da ne ratuje s islamom, meni je to sve jasno. A, da mi budemo taj, koji će to...
- Tuđman: I, da nas čak i vrate, u Jugoslaviju, razumiješ, u neki oblik, itd. (Jasno.) Tako da tako.
Mesić: Ja mislim, da... Ti odluči, ja mislim da je sada najbolje, jer onda prestanu sve priče, - ja sam bio u inozemstvu 10 dana, znači, i to smo, ne može nitko nas uhvatiti za riječ, - čuj, rekli ste, biti će u inozemstvu, - bio je. Ja sam bio 10 dana vani, bio sam na bolovanju, bio sam djelomićno, na odmoru. Prema tome, isteklo je sada, i ja ti mogu ovako, gentlmenski sporazum, - da ne sudjelujem u ovim dnevnopolitičkim stvarima, - predsjedavam dok se dogovorimo, - negdje na jesen, dok nađem nešto ozbiljnijega, gdje mogu - baš, gdje se mogu pozivati, da sam bio na bolovanju, da me to i opterecćuje, i da tražim jedan mirniji posao, i da tako nekakav jedan blagi prelaz napravimo. Jer, mislim sve drugo da bi bilo tako.
- Tuđman: Stipe, imam tvoju riječ.
MESIC:
- Tudjman: Da te nece u ove svoje politicke...
MESIC: Nece, nece. Mozemo se, ja sam cak za to da tu i tamo sjednemo, po starom obicaju, da malo pocakulamo, jer mnoge stvari i do mene dodju, sto mozda do tebe ne dodju. Kao i ovo, ti meni sada kazes, cuj igraju. Za neke stvari, ja prvi puta cujem. (Je, pa da.) Istina, istina, ali, vjerojatno, tako, - no, do mene ne dodju. Sada, sta tko kalkulira.
svasta je kuzio, a posebno mi je drago da je procitao bradonju na vrijeme i odbacio ga.
7nationarmy is offline  
Old 02.05.2013., 12:22   #3
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
galbraighta nije otpilio samo tudjman, njega su otpili i njegovi iz state departmenta kad ga nisu obavijestili da se spremaju oluja i bljesak. toliko su drzali ponasanje svog veleposlanika i njegovo lokanje sljivovice i zderanje prasetine po republici srpskoj.

tudjman je imao milijun mana nakon rata, okruzio se glupanima i lopovima poput sarinica, mate granica i slicnih. no ratne godine, hrvatska takvog drzavnika vise nece nikad imati.

evo dokaza o kakvom se drzavniku radilo, u transkriptu se vidi kakav je kokosar bio i ostao stjepan mesic.

svasta je kuzio, a posebno mi je drago da je procitao bradonju na vrijeme i odbacio ga.
jedna od najvećih "tragedija" njegove politike je upravo to što nikad nikoga nije odbacio...pa ni Mesića 1994. u ovom razgovoru.

opet, tada je to bila jedina moguća i ispravna politika, pomirenje svih hrvatskih opcija u svrhu samostalne RH !

Poslije rata je ta hobotnica zauzela sve odskočne daske, kako je i CIA 1992. pisala u svojim depešama
Quote:
"Pipci sigurnosnog aparata koji se nalazi pod kontrolom bivših komunističkih dužnosnika i Tuđmanovog saveznika Josipa Manolića sežu daleko. Nije samo pitanje 'povratka duha u bocu' već i pronalazak dovoljno velike boce koja bi mogla zadržati čudovište". Sigurnosna mreža koju mnogi smatraju neizbježnom u trenucima konflikata mogla bi živjeti još dugo nakon što konflikt prestane, prijeteći gušenju demokracije koju je trebala čuvati"..."Radna je pretpostavka da će SAD neizbježno odigrati veliku ulogu u transformaciji Republike
da bi danas svi ti UDBA/KOS/UJDI-aši predstavljali političku, kulturnu, gospodarsku, intelektualnu, novinarsku i svaku drugu elitu...zajedno sa obrijanim četnicima !

Zadnje uređivanje hr1u00 : 02.05.2013. at 12:40.
hr1u00 is offline  
Old 02.05.2013., 12:26   #4
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
jedna od najvećih tragedija njegove politike je upravo to što nikad nikoga nije odbacio...pa ni Mesića 1994. u ovom razgovoru.
nakon tog razgovora stipe je s manolicem pokusao napraviti puc jer je vjerovao da ga ipak ljudi vole vise od franje, tada je izbacen doslovno u dvije minute kad se vracao iz australije, stvari su mu poslali u kutijama doma i zabranili ulaz u prostorije.

Quote:
opet, tada je to bila jedina moguća i ispravna politika, pomirenje svih hrvatskih opcija u svrhu samostalne RH !
ta je politika prestala imati smisla '95.

Quote:
Poslije rata je ta hobotnica zauzela sve odskočne daske, kako je i CIA pisala u svojim depešama, da bi danas svi ti UJDI-ovci predstavljali političku, kulturnu, gospodarsku, intelektualnu, novinarsku i svaku drugu elitu...zajedno sa obrijanim četnicima !
da.
7nationarmy is offline  
Old 02.05.2013., 12:31   #5
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
nakon tog razgovora stipe je s manolicem pokusao napraviti puc jer je vjerovao da ga ipak ljudi vole vise od franje, tada je izbacen doslovno u dvije minute kad se vracao iz australije, stvari su mu poslali u kutijama doma i zabranili ulaz u prostorije.
nakon puča, DA, ali Mesić je proces koji je trajao od sredine 1992. , a po nekim informacijama Tuđman je imao prave informacije o Mesiću i Vasiljeviću već 1991. ali eto još u veljači 1994. mu je nudio "ostanak za Hrvatsku".

Od 1996. ta politika nije više imala smisla, ali je pitanje jel to uopće bilo provedivo tada budući da je ona već bila duboko ugrađena u same temelje države i Domovinskog rata !
Znamo da je Tuđman od tada zauzeo odlučan i čvrsti stav protiv "unutarnjih neprijatelja i šarenih vragova" unatoč strašnim pritiscima izvana i iznutra, pa je praktički medijski uništen i kao političar i kao osoba uz svesrdnu potporu USA NGO organizacija i Instituta koji su svoje pijune , koje li ironije, pronašli baš u tim "reformiranim" UDBA-šima i UJDI-ašima !

O tome govori i Bozanić kada kaže "zavjesa je pala ali su strukture ostale iste" ili "komunizam u Hrvatskoj još živi na razoran način" (vidi moj avatar)
naravno onda se prva javi Jelena Lovrić (članica CK SKH , 1990. na listi SKH za izbore i osoba koja je 1991. zazivala tenkove JNA u Zagreb da sruše Tuđmana) koja se pamfletima u Jutarnjem odmah obrušila na Bozanića i Crkvu !

Zadnje uređivanje hr1u00 : 02.05.2013. at 13:26.
hr1u00 is offline  
Old 02.05.2013., 14:00   #6
Tuđman je bio najveći hrvatski državnik. Sačuvao je najvrijednije firme u hrvatskom vlasništvu ,malo se zadužio ,bio je vođa pobjede u nametnutom ratu ,zauvijek je uništio do tada snažan velikosrpski projekt ,nema vanjskopolitičkog poraza ...

Najveća greška ,s obzirom na razinu političke pismenosti hrvatskog naroda ,mu je to što se uopće nije obazirao na odnose s javnošću ,marketing i šminku. Današnji političari unajmljuju skupe PR agencije da im konstruiraju imidž dok je on imao šeficu protokola. Da je pazio na to ,greške koje je napravio bi mu još manje naštetile nego što jesu. Umjesto da je smrknuto ,s prijeteći ispruženim kažiprstom grmio o bespućima povijesne zbiljnosti ,trebao je pričati viceve i milo se kesiti u kamere.

Do zime svog života živio je u totalitarizmima raznih boja i oblika ,a onda je preko noći morao uvoditi demokraciju u kojoj nije ni dana živio. Svoju demokratičnost je znao kompromitirati ,ali Franjo Tuđman se nikada nije ogriješio o Hrvatsku.

Zadnje uređivanje dr.laki : 02.05.2013. at 14:06.
dr.laki is offline  
Old 02.05.2013., 14:08   #7


osim,
gospodarski uništio.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 02.05.2013., 14:20   #8
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post


osim,
gospodarski uništio.
Loši potezi su vođeni i 2000. i 2003., a nisam siguran ni u ove danas...

Ali nek je i istina, ekonomiju uvijek možemo oporaviti, bi li se ikada oporavili od Z4?

Ili još gore, ciparskog scenarija, da nam turistička sezona ovisi o milosti zločinaca i luđaka Mile Martića i sl.?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 02.05.2013., 14:34   #9
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Do zime svog života živio je u totalitarizmima raznih boja i oblika ,a onda je preko noći morao uvoditi demokraciju u kojoj nije ni dana živio. Svoju demokratičnost je znao kompromitirati ,ali Franjo Tuđman se nikada nije ogriješio o Hrvatsku.
Pa da, dobili smo demokraciju. Ali demokraciju u kojoj su rezultati poništavani ako nisu išli na ruku HDZ-u ili u kojoj su izbori pomicani da bi se iskoristio nacionalni zanos i glasalo za vođinu partiju.
To nije bila demokracija kakva je od 2000. nadalje.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Loši potezi su vođeni i 2000. i 2003., a nisam siguran ni u ove danas...
Loši potezi od Račana na dalje obično su prodaja banaka i firmi strancima.
Neke su od velebnih firmi propale upravo tijekom devedesetih i upravo zahvaljujući Tuđmanu i njegovima. Jedna je moćna kompanija Jugolinija pola stoljeća bila respektabilna i ugledna, a onda su došle devedesete, dobili smo Hrvatsku, ali izgubili hrvatski jezik te je Jugolinija umjesto nešto naše postala Croatia Line i propala. U devedesetima je uništena proizvodnja (npr. samo u Rijeci Torpedo, tvonica papira, Rikard Benčić), a stasali su današnji moćnici u većinom uslužnim djelatnostima, Todorić npr.
Xenoborg is offline  
Old 02.05.2013., 14:36   #10
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
Loši potezi od Račana na dalje obično su prodaja banaka i firmi strancima.
Neke su od velebnih firmi propale upravo tijekom devedesetih i upravo zahvaljujući Tuđmanu i njegovima. Jedna je moćna kompanija Jugolinija pola stoljeća bila respektabilna i ugledna, a onda su došle devedesete, dobili smo Hrvatsku, ali izgubili hrvatski jezik te je Jugolinija umjesto nešto naše postala Croatia Line i propala. U devedesetima je uništena proizvodnja (npr. samo u Rijeci Torpedo, tvonica papira, Rikard Benčić), a stasali su današnji moćnici u većinom uslužnim djelatnostima, Todorić npr.
Ništa ovo nije posebno netočno, ali Zagreb recimo većinu proizvodnje gubi nakon 2000. a ima i drugih primjera
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 02.05.2013., 14:41   #11
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
Pa da, dobili smo demokraciju. Ali demokraciju u kojoj su rezultati poništavani ako nisu išli na ruku HDZ-u ili u kojoj su izbori pomicani da bi se iskoristio nacionalni zanos i glasalo za vođinu partiju.
To nije bila demokracija kakva je od 2000. nadalje.
...
krivo.
ista se nastavila.
medijski inženjering, inženjering sa kandidatima,
pokojnici glasaći, prebukirani na adresama, busevi sa glasaćima, ...

sve je isto,
samo tuđmana nema
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 02.05.2013., 15:29   #12
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
Pa da, dobili smo demokraciju. Ali demokraciju u kojoj su rezultati poništavani ako nisu išli na ruku HDZ-u ili u kojoj su izbori pomicani da bi se iskoristio nacionalni zanos i glasalo za vođinu partiju.
To nije bila demokracija kakva je od 2000. nadalje.



L.
I danas vlast tempira timing izbora kako misli da će biti najbolje za njih.

Uostalom, kakve koristi uopće imamo od te silne navodne demokracije od 3.1.2000. , kako koji dolazi sve gori od prethodnog.
Kexx is offline  
Old 02.05.2013., 15:31   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kako je prošla tema dostigla 10.000 postova, otvaram novu kako bi nastavili raspravu.
Samim time što tema o čovjeku koji nije među živima već 13 godina imamo toliko postova, govori da je i dalje važna tema i u današnjoj Hrvatskoj.

Sve u svemu kompleksna ličnost, ne slažem se s mnogim njegovim odlukama, političkim, kao i ponašanju oko Zagrebačke krize.

No uvijek ću mu priznati izlazak Hrvatske iz Jugoslavije i pobjedu u Domovinskom ratu.
No prije svega, priznat ću mu danas relativno slabo poznatu činjenicu koja se dogodila dan prije vojno-redarstvene akcije Oluja;

Naime, američki veleposlanik u Zagrebu, Peter Galbraight je oveo premijer pobunjeničke tzv. RSK u američku ambasadu u Beogradu, gdje je ovaj potpisao sporazum Z4 koji bi Srbima u okupiranim područjima dao državu u državi, još veće ovlasti nego danas RS u Bosni.
Nakon toga Galbraight je maltene otrčao do Zagreba, i od Tuđmana tražio da učini isto.
Tuđman mu je lijepo rekao da "ima 10 minuta da kaže što ima reći, a da onda prekida se sastanak jer se ide sastati sa generalima".
Otpilio je veleposlanika najmočnije sile svijeta, a njegovi naslijednici su drhtali i pred najsitnijim EU ili Haaškim birokratima.

Dan poslije provedena je Oluja i Hrvatska je za sva vremena postala stabilna država u kojoj je rat gotovo nemoguć.

To mu je ispred svih, koliko brojnih mana

Link na prethodnu zaključanu temu https://www.forum.hr/showthread.php?t=642969&page=501
I molimo da pripazite na Pravila pdf.Politika.
Je li to tebi neugodno reći da ti je drag Tuđman pa moraš u spomenuti i njegove navodne mane?

Je li to ono kao kad predstavnici vlasti govore blago afirmativno o Oluji ili DRu, a onda kažu "ali hrvatski zločini".
Kexx is offline  
Old 02.05.2013., 15:36   #14
mislim da bih 1999. prosvirao glavu sam sebi da sam tad znao što ću izjavit 2013.: tuđman je gigant hrvatske politike, vjerojatno najveći hrvatski vođa, uključujući i narodne vladare... svi njegovi protivnici su bili baš ono što je on sam rekao, stoka sitnog zuba, crveni, zeleni i žuti vragovi...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 02.05.2013., 15:38   #15
nešto s tobom ne bi štimalo te 1999.
a ne štima ni danas.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 02.05.2013., 15:46   #16
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post


osim,
gospodarski uništio.
vidis upravo zbog ovakvih gluposti ja ne mogu laburiste smisliti. tudjmana kriviti za kikiriki a pljacku provedena kroz markovicevu privatizaciju '80-ih, to cemo zaboraviti. tudjman je sve to mislio staviti pod tepih i okrenuti se buducnosti ali vidis kako se uvijek nadju blebetala koja pamte malo duze od dva desetljeca. tudjman nije imao kaj za unistiti jer nista nije imao.
7nationarmy is offline  
Old 02.05.2013., 15:49   #17
na čemu si ?
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 02.05.2013., 15:53   #18
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
mislim da bih 1999. prosvirao glavu sam sebi da sam tad znao što ću izjavit 2013.: tuđman je gigant hrvatske politike, vjerojatno najveći hrvatski vođa, uključujući i narodne vladare... svi njegovi protivnici su bili baš ono što je on sam rekao, stoka sitnog zuba, crveni, zeleni i žuti vragovi...
Pa odakle taj kopernikanski obrat? Kakva si stajalista o Tudjmanu i politici imao 1999.?
John_Wayne is offline  
Old 02.05.2013., 15:54   #19
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
nakon tog razgovora stipe je s manolicem pokusao napraviti puc jer je vjerovao da ga ipak ljudi vole vise od franje, tada je izbacen doslovno u dvije minute kad se vracao iz australije, stvari su mu poslali u kutijama doma i zabranili ulaz u prostorije.

Par dana kasnije maznuli auto, a tjedan iza krenuli s delozacijom.
Nego kako se zvao onaj treci - Mesic, Manolic i...?
AndrejX is offline  
Old 02.05.2013., 15:57   #20
Dr. Franjo Tuđman

Ako bi mogao moderator umetnuti ovu anketu na temu o Tuđmanu bio bih mu donekle zahvalan. Naravno ako Collins nije protiv.
Pitanje je potaknuto komentarom na temi (@basta)-Nevažno kakvo je mišljenje već je li se sada s određene distance ,nakon skupljenog iskustva i znanja mijenjalo.

-riječ promijenilo sam netočno napisao ,ako bi se moglo dodati i nebi bilo loše

Zadnje uređivanje dr.laki : 02.05.2013. at 16:03.
dr.laki is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.