Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2017., 21:21   #41
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Slažem se potpuno.

Potpuni je tvrdolinijaš i nekreativan. Pa ne mogu vjerovat da netko piše takve postove. Načas pomislim da nas zayebava, ali kad vidim tu monotonost stila pisanja i to neko ostajanje na liniji, rekao bih da zaista misli to što piše.
Ja imam dojam da to piše robot..
Ubaciš mu program ponavljanja i opetovano se sam ažurira i radi bez odgovora i pitanja, do ponoći i do jutra, neprekidno isto..Čita, a ne shvaća razlike..
Vrsta autizma ukoričenog u religiju, kažem da ima fanatičnosti koja nije zdrava za organizam..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 21:26   #42
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Nisu ludi da se vrate...?
Pa, nisu...Jer nisu stečeni uvjeti.
Potrebno je steći kritičnu masu za povratak koji su voljni promjeniti ono što ne valja..Na tom programu valja poraditi.
da stečeni uvjeti, da kritična masa.

kad si se ti zadnji put, ako ikad, sreo s marokanskim, alžirskim ili tunezijskim emigrantima u većem broju ?
kad ih sretneš u većem broju objasni im, pls, program na kojem trebaju poradit. al oni, ne ti na forumu.hr.

aj bok.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 21:36   #43
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Sekularizam ne postoji u islamskom svetu niti je ikad postojao , jer sekularizam se isključivo odnosi na instituciju crkve jer hrišćandstvo tj.biblija nema u sebi političko-državni prorokovani sistem.
Nikad nije dospio u fazu evolucije..
Od križarskih ratova, pa zatim do sukoba vjera, krsta i polumjeseca, pa borbe oko Jeruzalema, pa istjerivanje Maura, na koncu i suzbijanje Osmanlija.
U periodima mira, a to je povezano u vrlo rijetkom trenucima silam je bio u fazi obrane..Kasnije smo podijelili čitav arapski svijet na evropske mandate i pokušali sa eksploatacijom njihove zemlje uz nadu da domoroci neće razumjeti, vladati njima, njihovom zemljom, ali smo smetnuli su uma učiniti korekciju vjere..Odnosno nismo se dovoljno pozabavili samim arapski društvima..Nismo htjeli uzeti vremena shvatiti što je to arapski svijet jer smo bili zauzeti izvozom nafte i plina.

Mi smo mogli mijenjati da smo doista naumili, ali nismo.
Bili smo lakomi..

Pitanje je bismo li uspjeli ?
Hm...Pogledaj obiteljsko stablo Gagauza pa ćemo pronaći štošta nemoguće..

Ipak, sekularnost u Arapa doista prestaje biti mogućnost kada se slijepilo religije pretvara u stadij stalne obrane..Arapi se navodno brane od nas..Oni shvaćaju da mi nismo toliko dobri koliko se pretvaramo.
Naša je prednost što smo mi svijesni svojih nedostataka, dok Arapi, poput tvrdoglave djece jednostavno ne žele prihvatiti razumnu činjenicu da možda Bog ne postoji..Možda..I da se s time može solidno živjeti..Ne moraš nikoga ubijati ni paliti mu usjeve..Jednostavno smisao je života da ti smisla životu.

Hoćče li netko vjerovati u Boga, Bogove, u Višnu, u Manitua, u bundeve...sasvim je svejedno.
To je osobna stvar građanina..

Pitanje je ; kao to progurati Arapima kao vrijednu informaciju ka stvaranju novog društva ?
Možete li zamisliti život bez džamije ?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 21:38   #44
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
da stečeni uvjeti, da kritična masa.

kad si se ti zadnji put, ako ikad, sreo s marokanskim, alžirskim ili tunezijskim emigrantima u većem broju ?
kad ih sretneš u većem broju objasni im, pls, program na kojem trebaju poradit. al oni, ne ti na forumu.hr.

aj bok.
Ovo je konkretan post i dobar post.
Hvala na ovome...

Masa ?
Pojedinac....Pojedinac. On je ključan. Poseban pristup ka pojedincu koji potom utječe na svoju bližu okolicu.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 22:01   #45
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Što je ovo ?
Skup subjektivnih dojmova ?
Ok.
Ti polaziš iz pozicije da se ne može jer ne vidiš drugačije.
To je tvoj problem..
Shvati da si prvenstveno misleće biće pa onda dalje sa svim rekvizitima s kojim se okružuješ, od odgoja, od sebe, od navike itd.

Religija je privatni odabir. Samo savijesna osoba odlučuje biti religiozna ili ne, i to ima smisla..A, generacije žigosati bez mogućnosti izbora, to je suludo. To je ludost na našoj planeti.
Dobro svako ima svoje misljenje. Ja smatram da je vjera na prvom mjestu i da od nje nema bjekstva. Za muslimane je ateizam delikventna pojava koju valja prezirati. Izmedju predislamskih pagana i ateista nema razlike te se zato muslimani bore protiv ateizma kao prvi muslimani protiv pagana. Ateizam nije sagradio Zapadnu imperiju i to je suludo misliti. Europa je samo odstranilo mijesanje crkve u drzavna pitanja a religija nije odstranjena. Ona i dalje postoji u drzavnom sistemu i nije istina da ateisti upravljaju Zapadnom imperijom. Dok muslimani ateizam smatraju delikventnom pojavom Zapad smatra ateizam slican pojavi LGBT populacije. Dali su im prava a nemaju prava mijenjati svijet.

Jel sekularizam ono kada Trump se zaklinje na Bibliju? Gdje vi tu vidite sekularizam. SAD je najmanje sekularna zemlja a vise je demokrscanska zemlja koja slavi Bozic sa jingle bells.
Ashok is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 22:29   #46
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Nikad nije dospio u fazu evolucije..
Od križarskih ratova, pa zatim do sukoba vjera, krsta i polumjeseca, pa borbe oko Jeruzalema, pa istjerivanje Maura, na koncu i suzbijanje Osmanlija.
U periodima mira, a to je povezano u vrlo rijetkom trenucima silam je bio u fazi obrane..Kasnije smo podijelili čitav arapski svijet na evropske mandate i pokušali sa eksploatacijom njihove zemlje uz nadu da domoroci neće razumjeti, vladati njima, njihovom zemljom, ali smo smetnuli su uma učiniti korekciju vjere..Odnosno nismo se dovoljno pozabavili samim arapski društvima..Nismo htjeli uzeti vremena shvatiti što je to arapski svijet jer smo bili zauzeti izvozom nafte i plina.

Mi smo mogli mijenjati da smo doista naumili, ali nismo.
Bili smo lakomi..

Pitanje je bismo li uspjeli ?
Hm...Pogledaj obiteljsko stablo Gagauza pa ćemo pronaći štošta nemoguće..

Ipak, sekularnost u Arapa doista prestaje biti mogućnost kada se slijepilo religije pretvara u stadij stalne obrane..Arapi se navodno brane od nas..Oni shvaćaju da mi nismo toliko dobri koliko se pretvaramo.
Naša je prednost što smo mi svijesni svojih nedostataka, dok Arapi, poput tvrdoglave djece jednostavno ne žele prihvatiti razumnu činjenicu da možda Bog ne postoji..Možda..I da se s time može solidno živjeti..Ne moraš nikoga ubijati ni paliti mu usjeve..Jednostavno smisao je života da ti smisla životu.

Hoćče li netko vjerovati u Boga, Bogove, u Višnu, u Manitua, u bundeve...sasvim je svejedno.
To je osobna stvar građanina..

Pitanje je ; kao to progurati Arapima kao vrijednu informaciju ka stvaranju novog društva ?
Možete li zamisliti život bez džamije ?
Ne znam jesi li gledao i čitao dokumentarce i spise čak modernih muslimana , ali u uglavnom tamo kod njih prosto ne postoji nikakav naučno-istorijski odmak od islamske imperije i njenog osvajanja , čak šta više najliberalniji muslimani smatraju sasvim logiično da je islamsko osvajanj u ime boga prosto logična stvar i neminovna.

Znači kad se bar stvori mala grupica ljudi iz npr.Egipta,Irana,Maroka,...da kažu kako je ono što je njihova tradicija došla ratom i osvajanjem i da je to negativna strana islam pa možda možemo pomisliti da u tim zemljama ima nešto kritički i demokratski.
Međutim , tamo su taskvi glasovi tako retki da ih se na prste može prebrojati.

Ne znam koliko si upoznat sa islamskom doktrinom , ali ti moram reći da takav fašistički oblik misli i tako nešto suludo supremacijski zatucano nigde na ovom svetu ne postoji niti je ikad postojalo.
Dakle , islam je klasični monoteisitčki isprdak mučeništva i ugroženosti od samog svoga stvaranja , a jedini je koji je čista politička opcija i doktrina za razliku od hrišćanbstva na primer.
A svi znamo da je tzv.mučeništvo i tzv.ugroženost monoteista recept za svaki fašizam na ovom svetu i još pridodati nesumnjvu i jasnu političko-državotvornu potku samog islama , prosto se nameće zaključak da svakoj demokratskoj snazi koja pregovara sa islamom kao legitmnom urušavva svoj demokratski sistem tj.prosto skineš gaće pred ludacima i seljacima.

Islam će srušiti ovaj svet(ne samo ovaj nego svaki) ,ili će islam nestati ,trećeg nema.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 23:04   #47
Islam se sirio misijom Islama i Rimska Imperija ili Bizantijska Imperija su na prostoru Bliskog Istoka bili okupatori jr su te imperije poticale iz Europe. Ako dobro razmislimo shvaticemo da je vladavina Islama nad Bliskim Istokom prirodna i da nije nastala macem nego misijom koja je prosirila Islam na prirodne granice. Islam ima razumijevanja za demokraciju jer je prvi Halifa izabran na demokratski nacin putem glasanja i prve Halife nisu naslijedjivale tron nego su bile izabirane putem skupcine. Muslimani su tada imale stabilnu teritoriju i vladale su Spanijom koja je dozivjela procvat. Inace ako govorimo o sirenju macem pa krizari su ti koji su prvi napali a ne muslimani. Krizari su napali iz cista mira muslimane i oni su se morali braniti. Krizari su uznemirili muslmane koji su bili podvojeni gradjanskim ratom koji je harao islamskim carstvom. Ipak mnogi su mislili da mogu Islam unistiti ali su na kraju dozivjeli poraz. ISIL ne predstavlja Islam ali to ne moze biti razlog da se muslimani odreknu Islama. Islam vlada muslimanskim narodom i oni nikada nece prihvatiti ateizam jer Islam ce ponovo ojacati i na Bliskom Istoku ce ponovo biti mira.
Ashok is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 23:22   #48
Evo forumaš @ashok lepo potvrđuje ono što je moj stav , a to je kod muslimana apsolutno odsustvo ikakve kritike islama i njegove ekspanzije ratom i nasiljem i njegove tiranije , što dovoljno govori da je islam jedna fašistička ideologija jer samo fašisti nemaju kritički misao u svome društvu i misli.
Dakle , sekularizam je moguć samo tamo gde postoj icrkva a ne islam , jer islam nije inistitucija već ideologija.

Zanimljivo je da dotični forumaš je pomenuo "napredak Španije" ali nije pomenuo napredak Bosne,Srbije,CG,Grčke,Bugarske,....po islamom.

Ali ima vremena , sad će nas @ashok ubeđivati da je islam svugde bio nešto što ljudi obožavaju , a da bi dokazali to obožavanje treba pitati balkanske narode uuključujući i Hrvate i Mađare i Austrijance.
Međutim ceo svet zna da su Balkanci koji nisu muslimani obični islamofobi i mrzitelji jedina prave vere pa lažu da im je 500 godina vlasti pod kalifatom bilo grozno jer muslimani kažu da je bilo super.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 04:56   #49
Mnogo plitko razmisljas. Islam je prije svega religija koja nema nista sa savremenim terorizmom. Islam je iznjedrio mnoge heroje tako da se sa tim herojima teroristi ne mogu upoedjivati. Mi ne mozemo da kritiziramo Islam kad je Islam dao toliko toga savremenoj civilizaciji i da je uspio ujediniti muslimane koji su uspjeli da postanu dobrim muslimanima. Na Islam se ne treba gledati sa aspekta islamofobicara koji bi da zabrane muslimanima pristup Europi. Kad se smiri rat na Bliskom Istoku tada ce biti lakse za sve i nece vise biti izbjeglica koji ce odlaziti za Europu. Bliski Istok ce biti utociste muslimanima koji ce graditi jedno dobro drustvo gdje nece biti terorizma.
Ashok is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 06:42   #50
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Islam se sirio misijom Islama.
Kakvo sramnotno nepoznavanje elementarnih istorijskih činjenica.

Islam se širio ognjem i mačem ili ucenom na gotovo svom svojem području, osim par iznimki, trajnim odstranjivanjem bilo kakvog kulturno-civilizacijskog napretka. Naravno, bilo je dosta (čak i poprilično) ljudi koji su primili islam filozofskim razmišljanjem pa im ta religija ispunjava njihov pogled na duhovnost, ali većina sigurno nije tako postala muslimanima. I hrišćanstvo se negde širilo ognjem i mačem (recimo Južna Amerika), ali ne toliko kao islam.

Biblija po mom mišljenju takođe ima nasilne zakone i kontradiktornosti kao Kuran. Međutim, više mi deluju današnji muslimani kao slepo opsednuti dogmom nego hrišćani. Naravno, naši muslimani (Albanci, Bošnjaci, Goranci, Aškalije i Turci) su prilično sekularni (ne pokrivaju se, ne smatraju šerijat ispravnim...) ali i oni se dogmatski libe elementarnih nelogičnosti i surovosti Kurana samo iz sujetnih razloga (tipična balkanska posla: brani svoju pripadnost na plemenski način, iako se sa time ne slažeš).
I balkanski hrišćani mogu biti takvi. Evo ja sam Srbin agnostik i stalno se raspravljam sa Srbima pravoslvcima skretajući im pažnju na nelogičnosti. Pravoslavlje doživljavaju ispravnim putem prema Bogu, kažu za sebe da su veliki pravoslavci, protive se sektašenju, a jedu svinjetinu, ljube ikone, mole se svecima i sl. što je zabranjeno u hrišćanstvu. Odgovaraju bi poput ovog Ashoka: nemaš pojma, pravoslavlje je super, živim ispravno...
Tako da se ja ne bih previše obazirao na pisanje bošnjačkih forumaša jer njihovo slepo idealiziovanje Kurana i islama su tipična balkanska posla. Ne rade to iz ideologije već iz osećaja pripadnosti. Sa druge strane, bliskoistočni muslimani - Arapi - u većem obimu islam doživljavaju kao ideologiju (način života). Ni to nije problem da pojedinac živi po pravilima islama sve dok ne ugrožava druge!

Quote:
Ne znam jesi li gledao i čitao dokumentarce i spise čak modernih muslimana , ali u uglavnom tamo kod njih prosto ne postoji nikakav naučno-istorijski odmak od islamske imperije i njenog osvajanja , čak šta više najliberalniji muslimani smatraju sasvim logiično da je islamsko osvajanj u ime boga prosto logična stvar i neminovna.
Pa nije baš da ne postoji nikakav odmak, ali je vrlooo spor. Nemoj zaboraviti ko najviše ratuje protiv ISIS-a. Muslimani Arapi.

Ako se želi bar iole sekularizovati arapski svet, moraju se arapske zemlje ostaviti na miru bez ikakvog mešanja zapada. Tek onda će posle par decenija ili ceo vek tu biti uslova za sekualrizaciju koja mora doći iznutra! Personifikacija sekularizma je zapad. On samim svojim delovanjem stvara plodno tle za radikalne muslimane.

Neka se dešavaju revolucije, prevrati, šerijati ili šta god u arapskom svetu bez ikakvog zapadnog mešanja. Ali jbg, alavost za prokletom naftom je učinila svoje.
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg

Zadnje uređivanje denacifikator : 01.07.2017. at 06:55.
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 07:03   #51
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post

Ipak, sekularnost u Arapa doista prestaje biti mogućnost kada se slijepilo religije pretvara u stadij stalne obrane..Arapi se navodno brane od nas..Oni shvaćaju da mi nismo toliko dobri koliko se pretvaramo.
Naša je prednost što smo mi svijesni svojih nedostataka, dok Arapi, poput tvrdoglave djece jednostavno ne žele prihvatiti razumnu činjenicu da možda Bog ne postoji..Možda..I da se s time može solidno živjeti..Ne moraš nikoga ubijati ni paliti mu usjeve..Jednostavno smisao je života da ti smisla životu.
100% tačno. Zato ih treba ostaviti na miru.
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 14:04   #52
Ipak mogu slobodno reci da ateisti nisu popili mozak cijelom svijetu i da su oni delikventi koji se suprostavljaju istini a to je religiji. Islam je na istini i mi muslimani vjerujemo u Allaha i ne zelimo mijenjati vjeru koja je dobra i prijatna. Ateisti ne mogu promijeniti nista osim sto ce stalno ponavljati tezu sekularizma. Pa Amerika nije sekularna kad se njen predsjednik zaklinje nad Biblijom. Zato mi muslimani se ne obaziremo na ateiste koji zele unistiti Islam. Muslimani ce urediti Bliski Istok onako kako njima odgovara i nece se niko mijesati u to.

Zadnje uređivanje Ashok : 01.07.2017. at 14:21.
Ashok is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 14:22   #53
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Ipak mogu slobodno reci da ateisti nisu popili mozaj cijelom svijetu i da su oni delikventi koji se suprostavljaju istini a to je religiji.
Vrlo intelEgentno rečeno Suva inteligencija i kritičko razmišljanje

Quote:
Ateisti ne mogu promijeniti nista osim sto ce stalno ponavljati tezu sekularizma.
Ne sporim ti pravo da veruješ kako Sunce zalazi tako što potone u muljeviti bezdan kod Heraklovih stubova Ali ipak je red da vam skrenemo pažnju na neke elementarne naučne činjenice. Jbg. postoji šansa da dobar deo vas zameni dogmu faktima

https://youtu.be/IDKbUhXLG24?t=38m39s
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 14:34   #54
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Mnogo plitko razmisljas. Islam je prije svega religija koja nema nista sa savremenim terorizmom. Islam je iznjedrio mnoge heroje tako da se sa tim herojima teroristi ne mogu upoedjivati. Mi ne mozemo da kritiziramo Islam kad je Islam dao toliko toga savremenoj civilizaciji i da je uspio ujediniti muslimane koji su uspjeli da postanu dobrim muslimanima. Na Islam se ne treba gledati sa aspekta islamofobicara koji bi da zabrane muslimanima pristup Europi. Kad se smiri rat na Bliskom Istoku tada ce biti lakse za sve i nece vise biti izbjeglica koji ce odlaziti za Europu. Bliski Istok ce biti utociste muslimanima koji ce graditi jedno dobro drustvo gdje nece biti terorizma.
Islam nije ništa dao svetskoj civilizaciji jer religija ne može ništa davati.
Ove glupe izjave sam i ranije čuo , a posebno o "zlatnom dobu islama" , i mogu reći da su na nivou nacista koji su tvrdili da je namačka krev zaslužna za puno nemačkih filozofa,naučnika,....

Ako je islam zaslužan onda i druge su religije takođe zaslužne za svetsku civilizaciju , tj.islam je bleda kopija svega onoga što su stvorili hrišćani a oni kao i jevreji nikad ništa ne bi uradili da nije bilo grčke filozofije koju je doneo Aleksandar Veliki na bliski istok.

Sama monotesitčka religija je iz svoje seljačke zatucanosti u smislu bez filozofske obrade je postala to što jeste isključivo pod uticajem grčke filozofije(neoplatonizma)

Dakle , sad klekni i zahvali se Apolonu i Zeusu i zapali ovčju loj i njihovo ime , jer da nije bilo paganske religije ne bi bilo ni grčke filozofije , a da nije bilo grčke filozofije ne bi bilo ni monoteističke religije tj.ne bi bilo islama.

Ima sličnih tebi i kod prostestanata,pravoslavnih i katolika , koji zaista misle da je religija zaslužna za nešto , tj.hoće da čuju ono što im ušima prija , a to je da nije bilo hrišćasntva mi bi svi pocrkali i ništa od civilizacije ne bi imali

Znači , "pravoslavna struja" jer Tesle je bio pravoslavac pa je eto pravoslavlje zaslužno za AC.
Onda "protestantski zakon gravittacije" , jjer Newton je bio protestant i čak pop , i samim time da nije biolo protestantizma ne bi bilo moderne nauke i ovoga šta danas imamo.

Ima još tu puno "katoličkih naučnih dostignuća" da sad ne nabrajam.

Ja nisam islamofob je islamofobija ne postoji , ako što ne postoji hrišćnstvofobija,komunizmofobija,fašizmofobija,jud aizmofobija,....jer to su društveni konstrukti a ne prirodne pojave , i to bi znači da čovek koji ne voli islam,hrišćanstvo,fašizam,komunizam,..je psihički poremećena osoba ili bar neko ko nije u stanju da shvati kako su te religije i ideologije dobre same po sebi.

Ja zaista mislim da je islam nešto jako loše ,l i mislim da je to jedna fašistička imperijalna ideologija i imam argumente za to , tj.sve je lepo zapisano u kuranu i hadisima , a istorija islama i islamske državne ekspanzije i uređenja govori samo po sebi.

Ali kad si pomenuo pojam islamofobije i kako je ona istinita , onda prostom logikom moraju postojati i hrišćanstvofobija i paganofobija , pa shodno sa time preporučujem svim državvama gde su hrišćani i pagani većina da zabrane islam i kuran zbog hrišćanstvofobije , jer tamo nedvosmisleno se negira hrišćanstka suština vere(trojstvo i vaskrsnuće) , a same hrišćane smatraju manje vrednim , dok šta islam veli i paganima ne treba trošiti reči.

Znači tvoj prorok Muhamed i njegov kuran diretkno negira suštinu tuđe religije , i ti i svi muslimani očekujete da dobije zbog toga dužno poštovanje??
Zamisli sad da u islamskim zemljama dođu migranti-vernici neke nove religije koja ima sveti spis i proroka koji priznaje sve religiije i predhodne proroke , ali kaže da je islam obična izmšljotina a Muhamed da je bio dobbar prorok ali sve ono što je zapisano je obična laž.

Šta misliš jel bi islamske zemlje primile te vernike takve religije u svoju zemlju i dopustile im da grade bogomolje i nasele se i rade??
Pa naravvno da ne bi , jer kad zbog karikature ili uvrede kurana te mogu ubiti u sred Evrope onda je jasno šta bi ti se u isamskim zemljama dogodilo.

Kao što sam rekao , islam neće stati , tj.ili će zavladati ili će propasti.
Ja lično mislim da će propasti , i to na sličan način kao što je hrišćanstvo počelo propadati u 16.veku u svakom mogućem smisluu jer hrišćanstvo kao i islam je moralna opačina koji kad vidi da mu se drma ttlo pod nogama traži krv kao gorivo da bi se održao , a to su radile hrišćanske države pre u zadnjih 500 godina.

Ali postoji problem , a to je što su tadašnji hrišćsnski fanatici imali mačeve i muskete , dok danas je nuklearno doba i oružje neverovatno napredno ii ubojito , tako da lični proričem da će islam voditi ovaj svet u zastrašujuću budućnost.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 14:42   #55
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Islam nije ništa dao svetskoj civilizaciji jer religija ne može ništa davati.
Ove glupe izjave sam i ranije čuo , a posebno o "zlatnom dobu islama" , i mogu reći da su na nivou nacista koji su tvrdili da je namačka krev zaslužna za puno nemačkih filozofa,naučnika,....
A ne znam koji kurac raspravljate sa tim trolom???

Trol je bio i freedomac, ali on nije bio trol koji je uništavao raspravu i ubijao teme. On je bio sarkastičan, ironičan i kontruktivan za razliku ovog navodnog wehabita.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 14:55   #56
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A ne znam koji kurac raspravljate sa tim trolom???

Trol je bio i freedomac, ali on nije bio trol koji je uništavao raspravu i ubijao teme. On je bio sarkastičan, ironičan i kontruktivan za razliku ovog navodnog wehabita.
Nisam znao da je troll , jer njegovo mišljenje je u većini slučajeva identično kao kod većine muslimana čak i onih umerenih i modernih.
Tu vrstu narativa su prihvatili i liberalni levičari kojima je islam jedna vrsta fetiša , pa i oni pričaju bajke o "zlatnom dobu islama" i svaku kritiku te religije smatraju za rasizam i fašizam.

Mi ovde na Balkanu imamo jedan veliki medij koji se zove Al Jazeera koja doslovno propagira taj narativ , a posebno voli akcenat na "zlatno doba" i na "krstaške ratove" plus naravno priču o večnoj ugroženosti i mučeništvu muslimana što je inače osnova svakog fašizma.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 17:13   #57
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Dobro svako ima svoje misljenje. Ja smatram da je vjera na prvom mjestu i da od nje nema bjekstva. Za muslimane je ateizam delikventna pojava koju valja prezirati. Izmedju predislamskih pagana i ateista nema razlike te se zato muslimani bore protiv ateizma kao prvi muslimani protiv pagana. Ateizam nije sagradio Zapadnu imperiju i to je suludo misliti. Europa je samo odstranilo mijesanje crkve u drzavna pitanja a religija nije odstranjena. Ona i dalje postoji u drzavnom sistemu i nije istina da ateisti upravljaju Zapadnom imperijom.
Nedavna kognitivna psihologija i povezano istraživanje prirodaju i dopunjavaju tezu da naša tendencija da uobličujemo svijet prema ljudima duboko ukorijenjena.
Podsvjesno, neracionalno zapravo diktira mnoštvu da budu religiozni.
Dakle, ljudi sami od sbebe jesu religiozni, ali te ljude treba jasno obrazovati od odvojenosti religije od države.

Religija je jedna od najvažnijih pogrešaka koje činimo, ali ta je religioznost i prirodna za mnoge osobe.

Neki su ateisti rođeni bez religije, neki su odustali od religije iz obiteljskog prstena.

Apostaza se definira kao odmetnuće, otpadanje, otuđenje, dezanagažiranje i raskid članstva iz neke religijske skupine i na to osobito bijesne muslimani iz njima znanih razloga, ali svatko ima slobodu učiniti što želi, zar ne ?

Apostaza ne znači prebacivanje u neku drugu skupinu već izjava neprivrženosti bilo kojoj religijskoj tradiciji.

To je općenito razočarenje religijom, privatna sekularizacija. To nije samo odustajanje od religije već i odbacivanje konkretne askriptivne zajednice kao temelja za samoidentifikaciju.

Ukratko; Neurološki procesi u mozgu nagnaju neke da vjeruje, a neke pak da ne.
To je sve.
Što mi kao trezveni o ozbiljni ljudi možemo učiniti ?

Podići svijest o našim razlikama i urediti naše odnose najbolje što možemo..
Dopustiti izbor..Ne napadati apostate..Ne napadati ateiste..Na koncu, ne napadati vjernike..
Svatko neka uživa u svojoj odluci ukoliko ne time ne ugrožava drugoga..
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Dok muslimani ateizam smatraju delikventnom pojavom Zapad smatra ateizam slican pojavi LGBT populacije. Dali su im prava a nemaju prava mijenjati svijet.
Priroda nika neće biti ugrožena, da muškarac i žena stvaraju novi život..Nikad.
LGBT skupine žele okvir zakona kako bi regulirali svoje odnose. Ok.
Postoje i tu su među nama. Ja izražavam žaljenje zbog te genetske devijacije, ali pravno uređenje odnosa nikada nije štetno..
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Jel sekularizam ono kada Trump se zaklinje na Bibliju? Gdje vi tu vidite sekularizam. SAD je najmanje sekularna zemlja a vise je demokrscanska zemlja koja slavi Bozic sa jingle bells.
To je puka tradicija..Inače, utemeljitelji Sjedinjenih Država bili su protiv ulaska religije u državne stvari, o čemu je naširoko pisao T.Jefferson, o čemu kasnije dodati jedan dio jer je tekst univerzalno dobar..
Dakle, Trump je kreten i Biblija je rekvizit njegove laži..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 18:19   #58
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Ipak mogu slobodno reci da ateisti nisu popili mozak cijelom svijetu i da su oni delikventi koji se suprostavljaju istini a to je religiji. Islam je na istini i mi muslimani vjerujemo u Allaha i ne zelimo mijenjati vjeru koja je dobra i prijatna. Ateisti ne mogu promijeniti nista osim sto ce stalno ponavljati tezu sekularizma. Pa Amerika nije sekularna kad se njen predsjednik zaklinje nad Biblijom. Zato mi muslimani se ne obaziremo na ateiste koji zele unistiti Islam. Muslimani ce urediti Bliski Istok onako kako njima odgovara i nece se niko mijesati u to.
Osjećam da se braniš i da si ugrožen..Nemoj.
Sve je u redu.
Nisu ateisti bogomdani niti je apsolutna istina u religiji.
Odmakni se od tog fanatizma..Previše je štetno za organizam..
Umjereno sa religijom, doziraj...Ti si poput alkoholičara koji kaže da popije prigodom, a ima ponašanje pijanca...

Da je istina u religiji ili obratno to je samo tvoj dojam..To je samo signal transmitera u lijevoj polutki mozga..
Budi vjernik ,budi što želiš, samo osiguraj drugima da ne vjeruje ako ne žele i budi im prijatelj..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 18:24   #59
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne znam jesi li gledao i čitao dokumentarce i spise čak modernih muslimana , ali u uglavnom tamo kod njih prosto ne postoji nikakav naučno-istorijski odmak od islamske imperije i njenog osvajanja , čak šta više najliberalniji muslimani smatraju sasvim logiično da je islamsko osvajanj u ime boga prosto logična stvar i neminovna.
Ne znam gdje je zapelo sa islamom..Od matematike, astronomije od svega što su preuzeli od ahejskog svijeta negdje su tijekom povijesti odlučili biti zatucani...I ni koraka dalje..
Kao da u proglasili hibernaciju,,
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Znači kad se bar stvori mala grupica ljudi iz npr.Egipta,Irana,Maroka,...da kažu kako je ono što je njihova tradicija došla ratom i osvajanjem i da je to negativna strana islam pa možda možemo pomisliti da u tim zemljama ima nešto kritički i demokratski.
Međutim , tamo su taskvi glasovi tako retki da ih se na prste može prebrojati.
Nema opozicije jer je vlast sve potukla..Pa to je i al-Assad radio..Kao i Hussein..Kao i Gadaffi..
I onda je ono preživjelo otišlo u Muslimansko bratstvo..Katastrofa..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko si upoznat sa islamskom doktrinom , ali ti moram reći da takav fašistički oblik misli i tako nešto suludo supremacijski zatucano nigde na ovom svetu ne postoji niti je ikad postojalo.
Dakle , islam je klasični monoteisitčki isprdak mučeništva i ugroženosti od samog svoga stvaranja , a jedini je koji je čista politička opcija i doktrina za razliku od hrišćanbstva na primer.
A svi znamo da je tzv.mučeništvo i tzv.ugroženost monoteista recept za svaki fašizam na ovom svetu i još pridodati nesumnjvu i jasnu političko-državotvornu potku samog islama , prosto se nameće zaključak da svakoj demokratskoj snazi koja pregovara sa islamom kao legitmnom urušavva svoj demokratski sistem tj.prosto skineš gaće pred ludacima i seljacima.

Islam će srušiti ovaj svet(ne samo ovaj nego svaki) ,ili će islam nestati ,trećeg nema.
Nemamo vremena čekati da islam uruši samo od sebe..
Ako smo uspjeli urediti odnose sa krščanskim crkvama, zašto ne bismo upregnuli snage u reformu islama i države ?
Pa, nema smisla čekati..

Ovo sa fašizmom nije u redu...Te definicije je olako davati na primjerima gdje se to ne zaslužuje..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 18:30   #60
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Dakle , sad klekni i zahvali se Apolonu i Zeusu i zapali ovčju loj i njihovo ime , jer da nije bilo paganske religije ne bi bilo ni grčke filozofije , a da nije bilo grčke filozofije ne bi bilo ni monoteističke religije tj.ne bi bilo islama.


Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.