Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2006., 12:44   #21
"sve sto jest,dolazi iz uma, temelji se na umu, oblikovano je umom"

pali kanon (500.-250 p.n.e.)

citaj ono sto ti zapadne za oko
dal ce to biti knjiga, koju je napisao neki uvazeni filozof ili ne, manje je bitno
__________________
As I walk through the walley of shadow and death I shall fear no evil beacuse I am the biggest motherfucking evil in the walley! Frodo the hobbit is offline ...
DeviantCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 22:38   #22
Quote:
Penis kaže:
preskoci povjest filozofa, citaj povjest filozofskih problema. znachi windelband. to je dodushe malo iz naftalina. za moderniju filozofiju nadji takodjer problemski orijentiranu filozofiju, toga uvjek ima. nakon toga odmah skachi na orginale.
na taj nachin si u srcu filozofiranja, znas zasto je neko nesto mislio i ne samo da je to mislio.
Bilo bi dobro kada bi dao imena pojedinih knjiga, ako ciljaš na neke određene a ne na bilo što od autora.
category is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 22:11   #23
U svakom slučaju, osim ovoga što ti je nitko i ništa preporučio za početak (pogotovo Nagel), preporučam ti Bošnjakovu "Povijest filozofije". Windelband piše isto jako dobro ali malo drugačije. On sve povezuje i to je zanimljivo, ali za dublji historijski studij. Bošnjak bi trebao biti dovoljan, pogotovo što se tiče grčke filozofije. Čovjek eruditski povezuje antiku sa novijim vremenom, daje dobre paralele i isto se ne svodi sve na suhoparnu doksografiju već ima i etimologije, koja je za filozofiju samu jako važna, povijesnog konteksta i "kako i zašto?".

Od suvremenih filozofa bih ti preporučio Gadamera...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 22:14   #24
Quote:
category kaže:
Dakle, zanima me koje bi knjige preporučili za čitanje o stjecanju nekih osnovnih znanja i razumijevanja grana filozofije? Pitanje nije ograničeno na samo knjige koje pružaju ono osnovne već na sve knjige filozofske tematike ali da su kvalitetne.
Istraživanje i otvorenost novim znanjima.
Ako te zanima štura podjela, to bi se u grubo moglo podjeliti na epistemologiju (gnoseologiju), etiku, estetiku, logiku, ontologiju, filozofiju povijesti i onda filozofiju znanosti, filozofijsku antropologiju pa u novije vrijeme filozofiju uma, roda itd. Naravno da nijedna nije otok za sebe i sve se nadopunjuju... Sad što te konkretno zanima, zašto i kako, na tebi je da istražiš... Možda da pitaš nešto konkretnije...

Koji je uopće kriterij kvalitete neke filozofske knjige?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 00:31   #25
ne znam koja grana folozofije te vise zanima (metafizika, etika, estetika, filozofija politike, ontologija....), no profitirat ces - makar opcom naobrazbom - ako uzmes i ove:

Theodor Adorno: Minima moralia. Refleksije iz oštećenog života
Hannah Arendt: Vita activa
Marx/Engels: Rani radovi
Fritz Nietzsche: Vesela znanost
fragmenti predsokratovaca (Heraklit, Anaksagora, Anaksimandar etc)
Augustin: Ispovijesti
Sigmund Freud: Nelagoda u kulturi (možda da s njom počneš)


sretno!
Teta Meda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 02:24   #26
Quote:
Teta Meda kaže:
fragmenti predsokratovaca (Heraklit, Anaksagora, Anaksimandar etc)
Možda je važno napomenuti da ove fragmente možeš naći, između ostalog, u dva toma H. Dielsa "Predsokratovci".
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 11:53   #27
Preporuka knjige

Dakle, tražim knjigu nekog genijalnog autora, sa agnostičkim ili ateističkim stajalištem, koji raspravlja o životu, njegovu smislu,...općenito gdje izlaže svoj pogled na svijet.
Čuo sam negdje da je Nietzsche dobar?, ali nisam upoznat s njim...

hvala
unknown_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 12:05   #28
Ne postoji "genijalni autor" koji je raspravljao " o životu i njegovom smislu". To pitanje isključivo muči djecu i starce.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 12:54   #29
"genijalni" u smislu dubokoumni, poznat velikoj populaciji, zapažen po svom talentu...tako nešto......uglavnom
preporuke, plz...
unknown_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 21:48   #30
Simpozij.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 18:48   #31
Quote:
unknown_man kaže:
Dakle, tražim knjigu nekog genijalnog autora, sa agnostičkim ili ateističkim stajalištem, koji raspravlja o životu, njegovu smislu,...općenito gdje izlaže svoj pogled na svijet.
Čuo sam negdje da je Nietzsche dobar?, ali nisam upoznat s njim...
hvala
ovo mi je donekle smiješno.
kakvi su to filozofi agnostici i ateisti?
ima ih, da bome, no ne znam čime oni mogu ispunit ljudsku dušu i znatiželju.
matta1278 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 19:58   #32
Danas sam počela da čitam "Sofijin svet" i mnogo mi se dopada knjiga. Možda nije loša za nas, filosofske neznalice.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 01:00   #33
Quote:
Enchantress kaže:
Danas sam počela da čitam "Sofijin svet" i mnogo mi se dopada knjiga. Možda nije loša za nas, filosofske neznalice.
Moze li autor za neupucene i neznalice!
Loki12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 13:13   #34
Jostein Gaarder
i ja ju planiram procitati. (josh jedna filozofska neznalica )
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 19:27   #35
Knjiga se zove "Sofijin svet", a napisao ju je Jostein Gaarder i čini mi se da na jednostavan i zanimljiv način prošeta čitaoca kroz istoriju filosofije. Doduše, ja sam tek stigla do Sokrata, tj. gotovo sam na samom početku.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 19:54   #36
ja cu je sigurno procitati ...prije sljedecih izvanrednih rokova na mom faksu...
Loki12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 02:01   #37
Quote:
unknown_man kaže:
Dakle, tražim knjigu nekog genijalnog autora, sa agnostičkim ili ateističkim stajalištem, koji raspravlja o životu, njegovu smislu,...općenito gdje izlaže svoj pogled na svijet.
Čuo sam negdje da je Nietzsche dobar?, ali nisam upoznat s njim...

hvala
Tako da možeš "svoje" stavove izreći elokventnije?
Pitam samo...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 02:35   #38
Quote:
unknown_man kaže:
Dakle, tražim knjigu nekog genijalnog autora, sa agnostičkim ili ateističkim stajalištem, koji raspravlja o životu, njegovu smislu,...općenito gdje izlaže svoj pogled na svijet.
Čuo sam negdje da je Nietzsche dobar?, ali nisam upoznat s njim...

hvala
To sve što si naveo prilično dobro pokrivaju ove knjige:
Friedrich Nietzsche: Antikrist, Friedrich Nietzsche: S onu stranu dobra i zla i Friedrich Nietzsche: Uz genealogiju morala.
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 22:23   #39
krenuh čitati "Tako je govorio Zaratustra" ... Djelo je ok, ali malo prekomplicirano za mene. Mogu pohvatati osnovne ideje, ali neke metafore me stvarno muče, izgledaju kao dvosmislenosti, kontradikcije,...jednostavno se pogubim...
Recimo da više preferiram djelo s nekom radnjom koja ima neko filozofsko značenje , npr. nešto tipa Dostojevski i sl.
Jesu li i ostala Nietzscheova djela sličnog stila pisanja?
unknown_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 13:57   #40
Quote:
unknown_man kaže:
krenuh čitati "Tako je govorio Zaratustra" ... Djelo je ok, ali malo prekomplicirano za mene. Mogu pohvatati osnovne ideje, ali neke metafore me stvarno muče, izgledaju kao dvosmislenosti, kontradikcije,...jednostavno se pogubim...
Recimo da više preferiram djelo s nekom radnjom koja ima neko filozofsko značenje , npr. nešto tipa Dostojevski i sl.
Jesu li i ostala Nietzscheova djela sličnog stila pisanja?
Joj, ne Zaratustru odmah. Znam da si to uzeo jer si vjerojatno pročitao da mu je to najvažnije djelo ali prvo one gore pročitaj, pa onda možeš na to preći, ovako teško da ćeš sve razumijeti.
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.