Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2007., 19:47   #1
Zbog čega postojimo, koja je svrha???

Zbog cega, koja je svrha cjelog zivota i postojanja ako na kraju sve zavrsava smrcu? Graditi i stvarati bolji svijet za nasu djecu?? Zivjeti svoje doba i nadati se da ce iza nas nesto ostati i da ce nas barem po "kamenu" pamtit?? Zbog cega se pretvarati da smo razliciti jedni od drugih kada smo u biti svi "isti", zasto neku ubijaju jedni druge ili sami sebe, sto je u njima da i to malo jadnog zivota skracuju??? Zbog cega negiramo da je zivot kratak i da smo samo prolazno vrijeme, kao svake godine lisce na stablu, da smo samo kemijski spoj koji polako od rodenja odumire. Zasto se neki uzasavaju pomisli da ce jednog dana umrijet i da ce sve ostavit za sobom i da ce biti zaboravljeni, zasto ne prihvacaju da su obicni organizam, prolazno vrijeme?? Zasto tezimo k boljem zivotu ako je to samo trenutna iluzija??
Svrha i zajednisko pitanje ovih pitanja je: Koja je svrha covjekovog postojanja ako sve jednom zavrsava, ostavit neki trag iza sebe?, u obliku loseg vremena?, uzalud potracen zivot, potrosena hrana, zrak.....?? Cemu???
...ili mozda doista postoji zivot poslije smrti??
Evo za pocetak "nekoliko" pitanja
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 19:52   #2
da...to i mene zanima.puno sam dosad razmisljao o tome !
neznam odgovore na postavljena pitanja jer ni sam sebi neznam odgovoriti na vlastita koja su prilicno slicna ovima...
cemu postojimo
koji je razlog i da li se isplati truditi se kroz citav zivot kako bi pod 'stare dane' zivjeli nesto bolje
mozda ipak postoji zivot nakon smrti---ipak nas crkva i vjera tome uci....a mozda ce nas za sav trud Bog nagraditi !
no,..dop tada ce nas zivot i 'zivot ' nakon smrti za nas biti veliki misterij zar ne??
__________________
*CRO* *DJ*
DJ_10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 20:36   #3
Quote:
TGCVugi kaže: Pogledaj post
Zbog cega, koja je svrha cjelog zivota i postojanja ako na kraju sve zavrsava smrcu? Graditi i stvarati bolji svijet za nasu djecu?? Zivjeti svoje doba i nadati se da ce iza nas nesto ostati i da ce nas barem po "kamenu" pamtit?? Zbog cega se pretvarati da smo razliciti jedni od drugih kada smo u biti svi "isti", zasto neku ubijaju jedni druge ili sami sebe, sto je u njima da i to malo jadnog zivota skracuju??? Zbog cega negiramo da je zivot kratak i da smo samo prolazno vrijeme, kao svake godine lisce na stablu, da smo samo kemijski spoj koji polako od rodenja odumire. Zasto se neki uzasavaju pomisli da ce jednog dana umrijet i da ce sve ostavit za sobom i da ce biti zaboravljeni, zasto ne prihvacaju da su obicni organizam, prolazno vrijeme?? Zasto tezimo k boljem zivotu ako je to samo trenutna iluzija??
Svrha i zajednisko pitanje ovih pitanja je: Koja je svrha covjekovog postojanja ako sve jednom zavrsava, ostavit neki trag iza sebe?, u obliku loseg vremena?, uzalud potracen zivot, potrosena hrana, zrak.....?? Cemu???
...ili mozda doista postoji zivot poslije smrti??
Evo za pocetak "nekoliko" pitanja
Po sadašnjim saznanjima Svemir je nastao u nezamislivo ekstremnim uvjetima.
Prevladala je materija u odnosu na antimateriju. Stopa širenja je takva (kao i ostale konstante) da je moguće stvaranje života.
Potrebne su bile dvije generacije sunaca da bi u svom smrtnom grču supernova stvorile materijale od kojih smo ustrojeni.
Stotine miliona godina evolucije iznjedrile su kreacije koje imaju samosvijest!
Puno je posla Svemir obavio da se neki njegov dio može upitati: "čemu sve to?"
Možda je odgovor previše očit da bismo ga vidjeli!
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 21:08   #4
Ovo bi vise bilo pitanje svemira, moje je koja je svrha postojanja jedinca,,??
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 21:48   #5
Odkud znaš da postojimo...
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 21:58   #6
Quote:
TGCVugi kaže: Pogledaj post
Ovo bi vise bilo pitanje svemira, moje je koja je svrha postojanja jedinca,,??
Ali napisa si vec da su pojedinci u srzi svi isti....pa je mozda i pitanje svrhe postojanje mene jedinoga povezano s pitanjem postojanja ljudi u globalu i cilog svemira...?

E da...a odgovor je... ne znam
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 22:03   #7
reko mi frend jednom prilikom da postojimo da budemo primjer drugima.
yanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 22:16   #8
Quote:
yanni kaže: Pogledaj post
reko mi frend jednom prilikom da postojimo da budemo primjer drugima.
Ako pretpostavimo da je tvoj prijatelj primjer tebi, ti nekom drugom, taj netko nekom trecem...sta ce se dogodit sa onim zadnjim? Kome ce on bit primjer? Ako nema kome bit primjer znaci li to da nema svrhe da postoji? Ako nema, sta ako si oduzme zivot? E onda onaj koji je njemu bija primjer vise nece imat svrhu potojanja....Ako zavrtimo petlju, vise nikog od nas nece bit tu...
Tako da...sumnjam da je to svrha naseg postojanja
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 22:34   #9
Svrha života je biti zadovoljan u svakom trenutku. Možda čak i sretan, ali zadovoljan je dovoljno.
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 23:22   #10
Question

Nije svrsishodno razmišljati o postojanju općenito u odnosima uzroka, posljedice ili svrhe. Osjetilni svijet nije izgrađen na principima koji vladaju ljudskom logikom. Čovjek je taj koji pojavama u svom krugu percepcije pridaje značenje uzroka, posljedice i svrhe - ti termini nisu inherentni "prirodi". No upravo ta specifičnost ljudskog organizma da kao svjesni entitet autonomno razmatra fikcije uzročno - posljedičnih veza koje stvara omogućuje mu da se oslobodi nužnosti genetski determiniranog, instinktivnog ponašanja i ustroji svoje djelovanje. Tako da možemo upravo na tu potrebu da razmatramo svrhu svojeg postojanja gledati kao na oslobađajući faktor koji nam omogućuje da izgradimo vlastite ciljeve (goals AND objectives) koji u realitetu predstavljaju svrhe postojanja Homo sapiens sapiensa. Naša ličnost nije unaprijed determinirana i taj vid čovjeka kao tabule rasae je ključni formativni princip u čovjekovoj potrazi za svrhom.
bionic_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 23:42   #11
ovdje smo da opravdamo svoj nacin zivota, tako da poslije smrti dobijes zasluzeno mjesto tamo gore,gdje je zivot vjecan- to sam jednom cula i slazem se s tim u potpunosti.
__________________
Svaki čovjek je dijete svojih postupaka.
Hell'n is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 23:48   #12
Da se ne gubimo u "visinama"- jednostavno, postojimo (sada) radi produljenja vrste.
život radi života. jednostavno. i kad razmislite , cemu tezite i kuda idete, opet dodjete na isto. stvoriti podmladak, osposobiti ga za zivot i opet iznova za produljenje vrste. i tako tisucama godina do sada.

slijedece pitanje je- zasto? i cemu sve to?
polako... razvijamo se, ucimo , spoznajemo, pronalazimo, pitamo se.
radi cega? u koju svrhu? mozda prodju milioni godina, dok netko ne dodje do odgovora. za sada smo jos (barem se meni tako cini), u nekoj razvojnoj fazi, koja nas tjera dalje, ali ne daje odgovor zasto. jednostavno , tako mora biti, kao sto moramo jesti i spavati.
i u ovom zivotu ne doci do Odgovora. samo zivjeti.

moje misljenje. nista vise.
zala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 00:32   #13
Mi smo igra beskraja.
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 04:07   #14
Quote:
Zbog cega postojimo, koja je svrha???
da postamo na forumu =)
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 13:31   #15
Opet pitanje: koja je svrha svih vasih odgovora???
Svakakvih odgovora ali me zanima cilj, koji je smisao produljenje vrste, mislim zasto da se cijeli zivot mucimo a na kraju ionako svi umiramo, i tako u krug do kraja svjeta.
Mislim ja i svaki covjek prihvacamo da je cilj postojanje u trenutku i stvaranje bolje buducnosti za nadolazece generacije ali kad bi se duble zapitali cemu sve to,, nema odgovora,,,
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 13:32   #16
Quote:
Ali napisa si vec da su pojedinci u srzi svi isti....pa je mozda i pitanje svrhe postojanje mene jedinoga povezano s pitanjem postojanja ljudi u globalu i cilog svemira...?
Da, jednaki smo jer moramo svi umreti, udisati isti zrak i slicno,, ali u odredeno vreme postojimo svako za sebe,, a svemir je vise pitanje nastanka svjeta,,
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 13:35   #17
Quote:
bionic_man kaže: Pogledaj post
Nije svrsishodno razmišljati o postojanju općenito u odnosima uzroka, posljedice ili svrhe. Osjetilni svijet nije izgrađen na principima koji vladaju ljudskom logikom. Čovjek je taj koji pojavama u svom krugu percepcije pridaje značenje uzroka, posljedice i svrhe - ti termini nisu inherentni "prirodi". No upravo ta specifičnost ljudskog organizma da kao svjesni entitet autonomno razmatra fikcije uzročno - posljedičnih veza koje stvara omogućuje mu da se oslobodi nužnosti genetski determiniranog, instinktivnog ponašanja i ustroji svoje djelovanje. Tako da možemo upravo na tu potrebu da razmatramo svrhu svojeg postojanja gledati kao na oslobađajući faktor koji nam omogućuje da izgradimo vlastite ciljeve (goals AND objectives) koji u realitetu predstavljaju svrhe postojanja Homo sapiens sapiensa. Naša ličnost nije unaprijed determinirana i taj vid čovjeka kao tabule rasae je ključni formativni princip u čovjekovoj potrazi za svrhom.
Slazem se donekle, ali ti hoces reci da nam je samo cilj iznasati svoju kreativnost i zivjeti samo za stvaranje boljeg svijeta??
Sta je sa onima koji nemogu cak ni razmisljat i cijeli zivot potrose na nista ili koji umru odma kad se narode???
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 13:38   #18
Quote:
zala kaže: Pogledaj post
Da se ne gubimo u "visinama"- jednostavno, postojimo (sada) radi produljenja vrste.
život radi života. jednostavno. i kad razmislite , cemu tezite i kuda idete, opet dodjete na isto. stvoriti podmladak, osposobiti ga za zivot i opet iznova za produljenje vrste. i tako tisucama godina do sada.

slijedece pitanje je- zasto? i cemu sve to?
polako... razvijamo se, ucimo , spoznajemo, pronalazimo, pitamo se.
radi cega? u koju svrhu? mozda prodju milioni godina, dok netko ne dodje do odgovora. za sada smo jos (barem se meni tako cini), u nekoj razvojnoj fazi, koja nas tjera dalje, ali ne daje odgovor zasto. jednostavno , tako mora biti, kao sto moramo jesti i spavati.
i u ovom zivotu ne doci do Odgovora. samo zivjeti.

moje misljenje. nista vise.
Ma sve super, ali cemo se ucimo, radimo, zivimo, razmnozavamo se, sve ZAVRSI sa smrcu!
Mislim da je produljenje najlogicniji odgovor ali da budemo realni svakog pojedinca, (barem vecinu), za to boli dupe, misle samo na sebe, ovo su price kojima jedni drugima pricamo smisao a sami nemamo pojma...
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 13:41   #19
Quote:
Hell'n kaže: Pogledaj post
ovdje smo da opravdamo svoj nacin zivota, tako da poslije smrti dobijes zasluzeno mjesto tamo gore,gdje je zivot vjecan- to sam jednom cula i slazem se s tim u potpunosti.
A kako znas da tamo gore postoji??,, mislim da je to jednostavno zbog toga jer su u proslosti ljudski umovi bili nerazvijeni nisu mogli objasnit neke stvari pa su u svasta vjerovali i izmisljali,,
Inace ti dajem pitanje: Od kud je bog dosao, tko je saznao da ih je on stvorio, pracovjek,, molim te,, ako to nemozemo danas otkrit ne vjerujem da ju je neki sa bumerangom prije milion godina otkrio,, price..
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 13:43   #20
Quote:
Mi smo igra beskraja.
Ma da,, oces doci to tvrdit za recimo 80 godina
Quote:
da postamo na forumu =)
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.