Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 11:11   #11501
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Kako kupac knjiži odobrenje dobavljaća za naknadno odobren popust za nabavljenu robu (kriva roba poslana)?
Sve što sam uspjela nači je da se knjiži na prihod ali to mi je malo bezveze, da li kako mogu smaniti nabavnu cijenu robe te robe?
Nitko?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 11:31   #11502
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Direktor je pozajmljivao u gotovini novac od firme i sada na kraju godine ima u blagajnoj nerealnu svotu novca s obzirom da zajmovi nisu knjiženi kako su se događali. Ima netko takvu situaciju? Jel u redu knjižiti s 31.12. obračun kamata na zajam na cjelokupni iznos i razdužiti blagajnu za taj isti iznos zajma?
Ja za svaku pozajmicu radim ugovor i od tog datuma do kraja godine obračunam kamate za svaku posebno.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 11:43   #11503
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Nitko?
Ja knjižim kao prihod od odobrenja ako dobijem baš odobrenje (samo financijski), a ako je roba vraćena (s tim da sam ju prethodno zadužila) onda smanjujem nabavnu vrijednost.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 13:38   #11504
Preuzimanje duga....ide li taj ugovor kada tvrtka podmiri svojom karticom obvezu druge tvrtke??
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 01:45   #11505
ima tko kakvu dobru šprancu sa svim bitnim elementima za ugovor o pozajmici, pa da stavi ovdje ili na PM? Za obe situacije, kada direktor daje pozajmicu firmi, i kada firma daje pozajmicu direktoru...

da li ga je uopće nužno imati za svaku pozajmicu, pogotovo kada ima više manjih pozajmica u nekom dužem vremenskom periodu, kako to rješavate, da li za svaku manju isplatu/pozajmicu napravite novi ugovor?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 09:38   #11506
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Ja knjižim kao prihod od odobrenja ako dobijem baš odobrenje (samo financijski), a ako je roba vraćena (s tim da sam ju prethodno zadužila) onda smanjujem nabavnu vrijednost.
Da dobila sam odobrenje ali točno po artiklima koliko je umanjena cijena.
Isporučili su nam i fakturirali zabunom skuplji artikl, koji je ubiti isti kao onaj što smo naručili samo drugi proizvođać.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 11:58   #11507
Troškovi prisilne naplate poreza i dr. davanja su porezno nepriznati troškovi
prema čl. 7. ZoPD-a.

Spadaju li ovdje i troškovi FINe kod prisilne naplate plaća ?
Radi se troš.izrač. kam. od strane FINa , nalozi za izvršenje i sl.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:15   #11508
Pozdrav!

može li mi neko reć dali moram imati sve izlazne fakture isprintane? Imam previše izlaznih koje mi spadaju u isporuke izvan EU tj. bez sjedišta u RH.
Pa me zanima jel mi dovoljno da ih imam u programu?
Mislim se jer ipak je to oslobođeno, i ne podliježe oporezivanju. Pa da nebi bilo ako dođe nadzor, a di su vam računi??


Unaprid fala na odgovoru.
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:46   #11509
Quote:
petrako kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

može li mi neko reć dali moram imati sve izlazne fakture isprintane? Imam previše izlaznih koje mi spadaju u isporuke izvan EU tj. bez sjedišta u RH.
Pa me zanima jel mi dovoljno da ih imam u programu?
Mislim se jer ipak je to oslobođeno, i ne podliježe oporezivanju. Pa da nebi bilo ako dođe nadzor, a di su vam računi??


Unaprid fala na odgovoru.
Ako dođe nadzor zatražiti će papirnato račune,pa ćete ih isprintati. Tako da ako vam je baš lakše imajte samo neki barem mjesečni izlist,a po potrebi printajte.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:53   #11510
Hvala na savjetu i mišljenju.

Mislim da bi tako mogla napraviti.

Pozdrav
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 22:27   #11511
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Troškovi prisilne naplate poreza i dr. davanja su porezno nepriznati troškovi
prema čl. 7. ZoPD-a.

Spadaju li ovdje i troškovi FINe kod prisilne naplate plaća ?
Radi se troš.izrač. kam. od strane FINa , nalozi za izvršenje i sl.
Da, ja Finine račune kod ovrhe za njihove usluge stavljam na porezno nepriznate troškove jer su direktno vezani za naplatu poreza i ostalih davanja.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 11:09   #11512
Hvala!
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 18:12   #11513
da li su kamate na neplaćene poreze, članarine, dopriose i slično 100% porezno nepriznati troškovi?

isto me zanima i za kamate po ulaznim računima dobavljača za robu?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 22:08   #11514
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Nitko?
I ja sam ranije naknadna odobrenja (bonusi i slično) knjižila na prihode. Jednom prilikom na radionici u RIF-u se potegnula priča što je ispravno.
I došlo se upravo do ovoga što tebi izgleda razumljivije.
Djeluje na smanjnje nabavne vrijednosti robe (na rashode), a ne na prihode.
U pravilu se ne ulazi u strukturu prodane robe, već se cijeli iznos odmah stavlja u rashode. Osobno imam otvorenu posebnu karticu na rashodima koja je negativna. Možda na prvi pogled zbunjuje kartica u minusu, međutim potpuno je jasno zašto je takva, bez posebnih obrazloženja.
Drugim riječima, djeluje na nabavnu vrijednost robe, a nije prihod.
Ako iz opreza pretpostavljaš da bi netko mogao zamjeriti da umanjuješ obvezu za izračunavanje npr. TZ ili OKFŠ, ne brini, ne može.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 23:59   #11515
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
da li su kamate na neplaćene poreze, članarine, dopriose i slično 100% porezno nepriznati troškovi?

isto me zanima i za kamate po ulaznim računima dobavljača za robu?
Koliko ja znam, jesu.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 11:59   #11516
Pozdrav . Imam putanje u vezi sustava pdv ono preko 230000 kn za opg . Ja prodam robe u vrijednosti 500000 kn + PDV i kupim robu za sjetvu u vrijednosti 500000+PDV . Da li ja mogu dobiti povrat pdv ili se prebija pdv sa pdv-on ?
mrkonjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 08:59   #11517
Quote:
mrkonjica kaže: Pogledaj post
Pozdrav . Imam putanje u vezi sustava pdv ono preko 230000 kn za opg . Ja prodam robe u vrijednosti 500000 kn + PDV i kupim robu za sjetvu u vrijednosti 500000+PDV . Da li ja mogu dobiti povrat pdv ili se prebija pdv sa pdv-on ?
Pdv se prebija. Možeš dobiti povrat ukoliko imaš više pretporeza po ulaznim računima od pdv-a po izlaznim računima.
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 09:49   #11518
Pozdrav! Samo jedna provjera.

Novi izračun akontacija poreza na dobit: Bruto dobit * 12%/12.
Ovu bruto dobit čini razlika prihoda i rashoda uvećana za nepriznate troškove.

Je ovo ok?
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 10:19   #11519
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
I ja sam ranije naknadna odobrenja (bonusi i slično) knjižila na prihode. Jednom prilikom na radionici u RIF-u se potegnula priča što je ispravno.
I došlo se upravo do ovoga što tebi izgleda razumljivije.
Djeluje na smanjnje nabavne vrijednosti robe (na rashode), a ne na prihode.
U pravilu se ne ulazi u strukturu prodane robe, već se cijeli iznos odmah stavlja u rashode. Osobno imam otvorenu posebnu karticu na rashodima koja je negativna. Možda na prvi pogled zbunjuje kartica u minusu, međutim potpuno je jasno zašto je takva, bez posebnih obrazloženja.
Drugim riječima, djeluje na nabavnu vrijednost robe, a nije prihod.
Ako iz opreza pretpostavljaš da bi netko mogao zamjeriti da umanjuješ obvezu za izračunavanje npr. TZ ili OKFŠ, ne brini, ne može.
Puno hvala. To mi je logično.
Knjižim onda 7100D/2200P pdv-a nema stjecanje u EU?
I imam još jedno pitanje:
Naknadno sam dobila storno jednog računa, kojeg bi trebala knjižiti u prošlu godinu da mogu razdužiti robu koja je na "stanju", storno je izdan u prošloj godini ali ja sam ga dobila u 2. mj ove godine. Sada me zanima kako to mogu izvesti?
Da li mogu u prošloj godini na neki način knjižiti storno računa, a u 2017 u 2. mj smanjiti predporez po tom računu?
Ne radi mi se sada ispravak PDV obrasca za 12 mj.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 11:12   #11520
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
da li su kamate na neplaćene poreze, članarine, dopriose i slično 100% porezno nepriznati troškovi?

isto me zanima i za kamate po ulaznim računima dobavljača za robu?
Priznate su.
kod obrtnika dohodaša su nepriznate kamate na doprinose, ali po Urama su priznate i njima.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.