Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2008., 13:00   #1
..crna udovica, jos mi i to fali

elem, radi se o latrodekstus mactans tredecimguttatus ili kako bi se to u mom selu reklo..potajno ujedajuce ubijajuca trinaestotockanost. dug mu je paukovski naziv, a znamo da sve sto je dugog naziva, nije dobro.

po obicaju, nisam znao gdje metnut i ovaj topik..na psihologiji, prirodnim, pravu ili politici..mozda na plavoj sapi?
eto, odlucio sam se za ovaj pf, vidio sam da postoji vec jedan post o paucima, doduse nekim dobrocudnim i vjerojatno kraceg naziva.
osim toga, valjda pohodi neki kukcolog ovaj pf.

neki dan sam oko vrta presadjivao neko cvice sto mi je dala sjora keka i..na zidu, izmedju kamenja, vidim je..vidim ga, tog, jel..pauka. najprije sam pomislio..ajd, ma nece to bas bit crna udovica, to se neki kamuflirao, imao sam vec takvih uzbuna.
e, i sad, danas, isao sam zalit to cvice (a i kod presadjivanja pa i danas ruka bi mi cesto ocesala zid i valjda kako bih taknuo neku nit paucine, izletio bi hitro taj pauk iz gnijezda, cak bi mi se ucinilo da je to bilo uz bojni poklic..izi undu!
danas kad je taj potajnijed izasao, malo sam ga bolje promotrio. po gradji, gabaritima, crvenim tockama, nema sumnje. onda sam jos malo izao gledat duz zida, kad gle..evo jos jednog. locirao sam jos i tri vrlo, vrlo stilski slicna gnijezda, ali nisam vidio stanara.
onda, trk na internet, daljnje konzultacije i..to je to, ono..izgleda da mi je oko kuce raj za crne udovice.
nasao sam jos da ako ima vise gnijezda na metru kvadratnom da se radi o najezdi, a ja ih imam najmanje dva.

ono sto hocu pitat je, sta sad? mislio sam najprije zvat nekog, ali..nedjelja je, koga cu zvat? 112? ..i vatrogasci su mi pali na pamet. ok, gss nije.
da zovem zavod za javno zdravstvo? jel mozda treba te pauke uhvatit, pa ih odnijet negdje? da zovem bubo eksterminatore? a sta ako se ti paukovi prepadnu pa mi pocnu bizat u kucu?
mislim, ono..sta cu sad, glupo mi je ic oko kuce autom i iz auta zalivat cvice. a da mi je pocelo padat na pamet di ih ima dva da ih ima i sto i sta ja znam sta im moze susnut pa da mi u krevet poznu ulizat, je, je..pocelo mi je padat na pamet.

zao mi je sto nemam sliku. imam samo na mobitelu ono za slikavat sto ima objektiv od tri milimetra..ali, pokusat cu i s tim slikat, mozda ce se sto vidjet.

eto, jel ima ko kakva iskustva..neki savjet..nesto?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 13:19   #2
Crne udovice nisu bauk

- Crne udovice nisu nikakav bauk i treba se naučiti živjeti s njima, smatra Marina Jadrejčić iz Kanfanara, koja se s najezdom udovica suočila lani, i to u vlastitom vrtu. Pročitavši jučer naš tekst o njihovoj povećanoj brojnosti, odlučila je podijeliti svoje iskustvo. Protekle je godine sakupila oko svoje kuće 47 primjeraka, no kako ih je bilo sve više, počela ih je jednostavno ubijati.

- Imala sam toliko crnih udovica u dvorištu da se nismo usudili pustiti djecu da se igraju. Stoga smo se odlučili boriti protiv njih. Najprije sam pred kraj ljeta nabavila insekticid, kako bih ubila ženke prije nego što ostave kokone. Isto tako, počela sam uništavati skakavce. Ove godine sam pronašla samo 14 udovica, navodi naša sugovornica. Ljudi se, kaže, najviše boje nepoznatoga, i zato crnu udovicu treba bolje upoznati.

- Ona nije agresivna, ima vrlo karakterističnu paučinu, nesimetričnu i vrlo tvrdu, tako da pucketa kad se lomi. Vrlo je često vezana na travke, tako da, kad primijetite takvu paučinu, znajte da negdje skrivena čeka crna udovica. Uz dovoljno opreza, možemo živjeti s njima, poručuje Jadrejčić. Ne brine ju što još uvijek nije uspjela baš sve crne udovice potjerati iz vrta, budući da su oduvijek živjele s ljudima u Istri, samo što ih je nekad bilo znatno manje nego sada.

- Ranije su ljudi držali kokoši u vrtu, koje su tamanile insekte. Prirodni neprijatelj crnih udovica je i bogomoljka, kao i neke ptice, kojih danas ima znatno manje. To je bio i jedan od razloga zbog kojih smo se usprotivili rasvjeti na Istarskom ipsilonu, veli Jadrejčić te se nada da će ih iduće godine biti još manje.
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 19:32   #3
Quote:
..a unda kaže: Pogledaj post
a da mi je pocelo padat na pamet di ih ima dva da ih ima i sto i sta ja znam sta im moze susnut pa da mi u krevet poznu ulizat, je, je..pocelo mi je padat na pamet.
Cudis me. Ja da sam na tvom mjestu, nocas nebi oka sklopila, a ti cool na forumu.

Quote:
eto, jel ima ko kakva iskustva..neki savjet..nesto?
Ja bi vec odmah, kao prvo, zaurlala kao da me netko kolje i panicno utrcala u kucu.
Zensko sam, mogu si priustiti.
Onda bi se sabrala i zasukala rukave.
Obukla bi nesto kao gumene cizme, neki skafander, sve zatvoreno + rukavice. I jednu teglu.
Uzela bi grablje i motku i procesljavala okucnicu pocevsi od kuce.
Pocupala korov, zavirila ispod svih sadnica i trazila bestije. Centimetar po centimetar, fanaticno, strpljivo i metodicki.
Mozda bi platila jos ljudi da rade zajedno sa mnom.
Ali najbolje bi se osjecala da ja sama, da im koja ne promakne.
U kuci bi sve, ali SVE procesljala od podruma do tavana, micala namjestaj, tepihe( usput se rijesila nepotrebnih stvari i pocistila).
Posebno bi pogledala pod krevet i ispod madraca.
Na prozore bi stavila one mrezice, tamo gdje nebi imala klimu.
Vrata bi ugradila neka specijalna, koja se zatvaraju, onako...da nema prostora ispod.
Nabavila bi egzoticne zivotinje koje love te zvijeri, od kojih bi mi jedna nocu bila u sobi pored kreveta kao pas.

Ako bi bila takva ljencina da mi se sve to neda, prodala bi imanje i odselila daleko, daleko...
Ali da bi mogla mirno sjedit dok one oko mene...
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 19:46   #4
Jesi li već uništio gnijezda i nabavio kokoši?
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 20:26   #5
Daj poslikaj da si zamislim kako to izgleda sve skupa.Ne mogu si zamisliti..
rhcp.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 20:45   #6
Quote:
j.a. kaže: Pogledaj post
Crne udovice nisu bauk..
tnx na tekstu. malo mi je lakse, tj. znam da ti pauci moraju negdje zivjet, ali..kud bas kod mene? ..mislim da cu morat kupit kokos.

sve je to lipo..te nisu bauk (naravno da nisu, pauk su), te treba educirat ljude, te nema mjesta panici, te nisu agresivni (osim sto nose bojne otrove sa sobom), ali ako ih se nagomila, onda je preporuka da se dezinsekcija obavlja diskretno da ne bi doslo do panike i pada prodaje ljetovanja u inozemstvu.
..mislim, nisam siguran jel me treba uhvatit panika ili ne treba? koje je drustveno prihvatljivo ponasanje?
mene ti pauci za sad ne smetaju, gledaju svoja posla, ali opet, sta ja znam koja su njihova posla. nadalje, kako mi smotanost raste s kvadratom starenja, postoji pomisao na mogucnost nekih bizarnih stradavanja koja mi malo ruse moj ego kojeg sam sebi zamislio.
da bizarnosti ne prestaju tamo gdje mi mislimo da prestaju, ta se dezinsekcija vrsi isto nekim bojnim otrovima i sta ako taj, npr. diazinon mi zavrsi u blitvi?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:17   #7
[quote=gerbengoy;13794885]Cudis me.
.. quote]
..ma nisam uopce kul, ali..sta cu sad..moramo se nadat, jel. otkrio sam i treceg. i on mi izgleda nesto prenervozan. valjda od gladi.

u kuci imam par tarantela, macaklina. valjda ce oni otkrit ako se koji pauk pokusa probit.
nije me strah paukova, u slape su mi znali ulazit i oni dlakavi, od deset deka, nije bas neko veselje kad osjetis da ti se slapa pod prstima migolji, ali meni je uvijek prije bila frka da mi se u slapi pojavila mikro prostorno-vremenska crvotocina, nego da je sto drugo. no, sad postoji realna situacija da u slapu udje taj latrodekstus.

kontrolirao sam koliko sam mogao, neka mjesta su zagrmljena, tako da mi se nije bas islo razmicat rukom grmlje tamo gdje ne vidim dobro.
ne daju se bas lako uhvatit u teglu, brzi su ko..aj, necemo sad o politici..ukratko, ili su oni hitri ili znaju nesto sto ja ne znam.

cuj, stavljat mrezice na prozore protiv paukova. ..osim sto su se izgleda ti paukovi urbanizirali, pa nije da ce i mutirat bas nocas, i bas kod mene i da postanu leteci. osim toga, sta znas, mozda ih ta mreza na prozorima privuce.
dakle, do sad su ih tri i to ne bas preblizu kuce, iako..za par minuta mogu stic gdje hoce. do sad slicne paukove u kuci nisam vidjao.

mislim da nema neke koristi od tih procesljavanja, sto vise bojim se da ako im unistim gnijezda, a ne unistim njih da bi mogli pronac neko mirnije mjesto za stanovanje. u sobi. npr.

..je, sve treba prodat i ic tamo gdje je bolje. a di je to?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:37   #8
Quote:
Sedmica kaže: Pogledaj post
Jesi li već uništio gnijezda i nabavio kokoši?
..ma nisam unistio, jos uvijek mislim da postoji mogucnost da sam se prevario. ima neka steatoda, lazna crna udovica, koja ima narancasti polumjesec na zadku.

ovaj moj, kad mu titram..tj, ovaj moj pauk, kad mu glumim musicu, hoda unatraske i ledjima prema dolje. nesto crveno se vidi na njemu, ali kad sam isao bolje pogledat morao sam glavu prislonit na zemlju i opet nisam nista bolje vidio, osim sto sam osjetio da sam se glavom uvalio u neku drugu paukovu mrezu, trznuo se, udario glavom o ruku, opet se prepao i udrio glavom o pod..ko ping pong.
ta druga paukova mreza srecom je bila neka domaca. znam tog pauka, dobar je, cestit..

..nabavio bi ja kokos, ali..jel treba dozvola za kokos? u ovom mojoj rurbanoj naseobini lakse je dobit dozvolu da bez dozvole napravis kucu sa dvajst apartmana, nego da mos drzat kokos.
iako, da budemo iskreni, ja bi radje pivca. nek cuju turisti dalmaciju kakva je nekada bila.
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:07   #9
Quote:
rhcp.. kaže: Pogledaj post
Daj poslikaj da si zamislim kako to izgleda sve skupa.Ne mogu si zamisliti..
..ma, kazem, digitalac nemam. pokusao sam sa mobitelom slikat, ali na slici se ne prepoznaje jel to kos, pauk ili neka apstrakcija.

imam analogni, lagani telac sa makrom, ali se moram pribllizit na par centimetara..malo mi je frka, kuzis. moram neku taktiku napravit, stativ i tako to..

..ali, uvijek mogu opisivat. os?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:50   #10
gee, ja se bojim i ovih običnih tankih paukova, brijem da se kod mene nastani crna udovica da bi otišo na drugi kraj svjeta...doslovno. ja fakat nebi mirno spavo da sam na tvom mjestu, ne zbog otrova, nego zbog tga da mi nedođe na facu, u robi ili negdi već
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:02   #11
Quote:
black1888 kaže: Pogledaj post
gee, ja se bojim i ovih običnih tankih paukova, brijem da se kod mene nastani crna udovica da bi otišo na drugi kraj svjeta...doslovno. ja fakat nebi mirno spavo da sam na tvom mjestu, ne zbog otrova, nego zbog tga da mi nedođe na facu, u robi ili negdi već
JOj ja također.Imam tu prokletu fobiju od njih mada znam da mi ne mogu ništa i da mi neće ništa ali mi je to jezivo da jezivije ne može biti....

@..a unda , ako ti se da opisivati, možeš .Ja ću rau čitati jer mi je to super mana imam fobiju od njih..
rhcp.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:04   #12
Quote:
..a unda kaže: Pogledaj post
cuj, stavljat mrezice na prozore protiv paukova. ..osim sto su se izgleda ti paukovi urbanizirali, pa nije da ce i mutirat bas nocas, i bas kod mene i da postanu leteci. osim toga, sta znas, mozda ih ta mreza na prozorima privuce.
dakle, do sad su ih tri i to ne bas preblizu kuce, iako..za par minuta mogu stic gdje hoce. do sad slicne paukove u kuci nisam vidjao.

mislim da nema neke koristi od tih procesljavanja, sto vise bojim se da ako im unistim gnijezda, a ne unistim njih da bi mogli pronac neko mirnije mjesto za stanovanje. u sobi. npr.

..je, sve treba prodat i ic tamo gdje je bolje. a di je to?
Covjek koji ima crne udovice oko kuce.
Nisi ti taj.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:08   #13
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Covjek koji ima crne udovice oko kuce.
Nisi ti taj.
Aha , ako da bi mrežica išta pomogla...Ženke narastu do 2 cm, a mužjaci do pola cm..
rhcp.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 02:11   #14
imala sam ih ja oko kuce pa sam jos ziva
mozda ih jos uvijek ima, nikad neznas sta se skriva medju kamenjem
nisam ekspert ali moj savjet je da ne diras i pozoves nekakvu sluzbu (ako postoji). ako zelis uzbudjenja u zivotu onda se primi posla, iako nebi preporucala
mislim da neces doziviti scenu da ti kroz prozor ulazi horda crnih udovica, jedino ako ne zivis u prizemlju a staniste im je ispod prozora. po meni trebale bi ostati tamo di su, ako ih ne diras. jedino ako ih uneses odjecom, obucom, stvarima u kucu.
zato treba provjeravati nakon povratka iz vrta jer pocinje izlaziti razna gamad sad kad zatopli
sretno
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 10:14   #15
Quote:
rhcp.. kaže: Pogledaj post
JOj ja također.Imam tu prokletu fobiju od njih mada znam da mi ne mogu ništa i da mi neće ništa ali mi je to jezivo da jezivije ne može biti....

@..a unda , ako ti se da opisivati, možeš .Ja ću rau čitati jer mi je to super mana imam fobiju od njih..
..opisivanje..

..cuj, o fobijama ne bih. ne kazem da ih ne razumijem i da ih nemam, ali ovih nasih paukova nije me strah, osim eto, crne udovice, pa je moguce da su u strahu velike oci i da vidim nesto cega nema.
inace, paukove pustam na miru, uglavnom, a nekima, narocito onim malim koji su se udomacili cak dajem i imena..prospero, mobutu, trajka, itd..

ovi moji zive u suhozidu. ok, nije bas suhozid, vezan je sa nesto cementa, ali ima puno rupa. e, u nekim od tih rupa zive ti..moji, jel.
gnijezda su im na visini tridesetak cm od zemlje, mreza im je dosta ono..cvrsta, isto jedno tridesetak cm velika, vezana i sve gusca sto je blize gnijezdu.

kad zam zalijevao moje biljcice, valjda je koja kap pala na mrezu i onda je taj brzo istrcao iz rupe da vidi sto se dogadja. tako sam ga prvi put primijetio.
hoda naopako, u svim smjerovima, tj. hoda po mrezi unatraske i ledjima prema zemlji. jedino, kad je valjda blizu izvora vibracija na mrezi, onda se malo okrene prema tom mjestu, malo provjerava, cak mi je djelovao i malo zbunjeno i onda kad se malo primaknem, trk natrag u rupu.
kako mu nikako ne mogu vidjet citava ledja, ne mogu ga usporedit sa slikama sa neta.
nesto malo jarko crvenog se vidi, ali..
po velicini, nogama, a i po mom strahu, to mora bit crna udovica.

evo, da prestanem s opisivanjem, najblize sto sam mogao nac na netu je ova slika..http://biology.clc.uc.edu/graphics/t...0belly%201.JPG
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 13:59   #16
Kužim , nego ona slikica dolje mi liči na Crnu udovicu......KOlko je otprilike velik pauk ?
rhcp.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 16:26   #17
Quote:
rhcp.. kaže: Pogledaj post
Kužim , nego ona slikica dolje mi liči na Crnu udovicu......KOlko je otprilike velik pauk ?
ne znam kako se mjeri pauk..preko svega? samo tijelo je negdje oko 1-1,5 cm, plus noge..

..ona slika jest crna udovica, kako sam shvatio. tako slici jedan od mojih paukova. sad ga vise ne mogu pronac, mreza je tu, ali njega nema. valjda sam ga preplasio kad sam ga isao uhvatit u teglu.
drugi je kao i taj, a za treceg mi se cini da ima onaj crveni polumjesec na zadku, tj. jedino sto sam kod njega uocio je ta tanka crvena crta, ali ostali dio ledja ne mogu vidjet tako da nisam siguran jel se radi o crti ili o nekoj mrlji, tocki, a i ne mogu vidjet jel ima jos tog po sebi..
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 21:54   #18
..uspio sam uhvatit onog najsumnjivijeg pauka. slikao mobitelom. valjda ce se nesto vidjet.

..izgleda da nije taj pauk crna udovica. ipak, odnosi su se promijenili. od 99% da je, sad mi ostaje 1% da je, ali jedan posto ko kuca velik..
od svih tih sara i tocaka u razvoju pauka nijedna mi ne izgleda bas kao kod ovog.

jel ima neko ko prepoznaje ovog pauka? ima crvenu neku rigu, ali naprijed, ne na zadku. ili je mozda to prednji dio zadka?

1
2
3
4
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 22:02   #19
Pa nekako su slični...
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 22:15   #20
Quote:
j.a. kaže: Pogledaj post
Crne udovice nisu bauk

- Crne udovice nisu nikakav bauk i treba se naučiti živjeti s njima, smatra Marina Jadrejčić iz Kanfanara, koja se s najezdom udovica suočila lani, i to u vlastitom vrtu. Pročitavši jučer naš tekst o njihovoj povećanoj brojnosti, odlučila je podijeliti svoje iskustvo. Protekle je godine sakupila oko svoje kuće 47 primjeraka, no kako ih je bilo sve više, počela ih je jednostavno ubijati.

- Imala sam toliko crnih udovica u dvorištu da se nismo usudili pustiti djecu da se igraju. Stoga smo se odlučili boriti protiv njih. Najprije sam pred kraj ljeta nabavila insekticid, kako bih ubila ženke prije nego što ostave kokone. Isto tako, počela sam uništavati skakavce. Ove godine sam pronašla samo 14 udovica, navodi naša sugovornica. Ljudi se, kaže, najviše boje nepoznatoga, i zato crnu udovicu treba bolje upoznati.

- Ona nije agresivna, ima vrlo karakterističnu paučinu, nesimetričnu i vrlo tvrdu, tako da pucketa kad se lomi. Vrlo je često vezana na travke, tako da, kad primijetite takvu paučinu, znajte da negdje skrivena čeka crna udovica. Uz dovoljno opreza, možemo živjeti s njima, poručuje Jadrejčić. Ne brine ju što još uvijek nije uspjela baš sve crne udovice potjerati iz vrta, budući da su oduvijek živjele s ljudima u Istri, samo što ih je nekad bilo znatno manje nego sada.

- Ranije su ljudi držali kokoši u vrtu, koje su tamanile insekte. Prirodni neprijatelj crnih udovica je i bogomoljka, kao i neke ptice, kojih danas ima znatno manje. To je bio i jedan od razloga zbog kojih smo se usprotivili rasvjeti na Istarskom ipsilonu, veli Jadrejčić te se nada da će ih iduće godine biti još manje.
kakve su ovo gluposti!!! "treba naučit živjet s njima...znaš kak!!!
__________________
grass don't grow on a busy street
adios_ayer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.