Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2009., 12:45   #41
Krpelji su stalno tu. Susedin pas ga pokupio dok je još bilo snijega! Samo ove godine će ih biti jako puno jer nije bilo jake zime, a izgleda da su se i navikli na dosadašnja sredstva zaštite. Cucki ih pokupe uz redovite tretmane advantixom, frontlineom i pored ogrlica. A ako su u stanu, beštija lako pređe i na čovjeka. No, najgore je što ga možeš zaraditi i u tramvaju!!!
Interesantno je da su neki ljudi poput magneta za krpelje, poput moje mame, pa se ona redovito cijepi. Ja sam ga imala par puta, dosta rano sam ih našla i izvukla pincetom. Vele da ih nije dobro ničime mazati, jer odmah reagiraju ispuštanjem sline koja može biti opaka, pogotovo ovdje u Zagrebu ( Jarun, Sljeme, Špansko...).
Šteta je ne odlaziti u prirodu zbog straha od njih, ali svakako se po povratku treba dobro pregledati i odmah reagirati ako se počeo ukopavati.
Ono za alkohol ne znam, ali činjenica je da ga moj muž nikada nije imao.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 13:45   #42
Planinarim aktivno, no, već desetak godina nisam pokupio ni jednog krpelja. Valjda zato što se ne zavlačim u šikare, niti diram grane. Izjegavam mjesta sa smanjenom vidljivošću radi zmija, no valjda mi to i pomaže da ne kupim krpelje. A ki će ga znati?
__________________
"možda je čovjek mislio da mozgom izoliraju građevinske objekte, u što se ne bih štela mešat." by Herp
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 21:13   #43
Eto! Eto! Bila u šumi i donijela malog gada... Primijetila ga baš sad za računalom - nešto me zasvrbi na ruci, pogledam, a ono malac hoda... štoviše, postigao dosta dobru brzinu. Zatrčao se... E pa ne može! Napast.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 23:31   #44
Ja se radi vaših natpisa (hvala!) u petak cijepio.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 23:40   #45
krpelji se skidaju pomoću pincete u smjeru kazeljke na satu, ne ih namakati, alkoholom, uljem, benzinima, jer tada najviše i ispuste svoju utrobu. Krpelj je najzgodnije vaditi specijalnim klještima, ( znam da ih ima u pet shop-ovima),
Prije odlaska u šumu odjenuti na sebe odjeću koja ne otkriva mjesta i namazati se repelentom, po dolasku iz šume, dobro se pregledati i otuširati, krpelj traži najmekše i sebi najpraktićnije mjesto kako bi se ugnjezdio...Odjeću oprati.
Besplatno cijepljenje imaju osobe koje rade u uvijetima u kojima se susreću sa krpeljima, šumari, drvosjeće...,
1. doza zimi
2. doza nakon 3 mjeseca
3 doza nakon godinu dana
te docjepljivanje svaka 3 mjeseca
Što se tiće prijemčivosti, ne znam često sam u šumi i mene nije još ni jedan, a planinarim već 30 -setak godina i ne toćim se alkoholom....očito da mi je krv i ovako podosta opaka (op autora). Moju frendicu malo.malo zakači koji


EDIT: neki timovi obiteljske medicine također procjepljuju...tako da je dobro pitati svojeg izabranog doktora
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 09:43   #46
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ja se radi vaših natpisa (hvala!) u petak cijepio.
kolko si moro iskeširat?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 22:39   #47
Quote:
lana10 kaže: Pogledaj post
1. doza zimi
2. doza nakon 3 mjeseca
3 doza nakon godinu dana
te docjepljivanje svaka 3 mjeseca
Ispravak...

Između prve i druge doze treba proći između 2 tjedna i 3 mjeseca, a između druge i treće 9 do 12 mjeseci.

Nakon 3 godine potrebno je docjepljivanje.


http://www.cybermed.hr/index.php/pbl...goencefalitisa
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 22:41   #48
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
kolko si moro iskeširat?
225 kn je jedno cijepljenje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 23:11   #49
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ispravak...

Između prve i druge doze treba proći između 2 tjedna i 3 mjeseca, a između druge i treće 9 do 12 mjeseci.

Nakon 3 godine potrebno je docjepljivanje.


http://www.cybermed.hr/index.php/pbl...goencefalitisa
u pravu si, ovo sa 3 mjeseca je omaška, ali 2 tjedna je u slučaju kasnog cijepljenja, šema 1, 3, 12-je najkorektnija, a onda ide docjepljivanje svakih 3 godine, iako je prije bilo rečeno svakih 5...

ovisi ti kako prihvačaju šemu
isto kao i sa tetanusom,
za koji osobno smatram, da bi se isto trebali redovito procjepljivati
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 23:16   #50
Evo, ja i dragi baš došli iz šetnje sa psom u prirodi. Slučajno sam ga (dragog) počeškala po glavi, osjetila nešto i otkinula (misleći da je neka krastica) - a ono krpelj! Koja panika. Pregledali smo se cijeli tri puta, a najviše nas je brinulo da nije rilo ostalo, jer sam ga samo otkinula. No čini se da nije, od ranice je ostala samo crvena točkica, a i krpelj je poprilično zdravo izgledao. Evo, uploadat ću fotke krpelja, pa vi procijenite ima li glavu ili ne.



tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 10:33   #51
Quote:
tonya kaže: Pogledaj post
Evo, uploadat ću fotke krpelja, pa vi procijenite ima li glavu ili ne.

ne znam,meni izgleda kao da je ostao bez rilca. a mozda ovisi o vrsti. onog kojeg sam ja izvadio sebi, jos je imao neke "cijevcicu" kako mu strsi iz glave.

i sugerirao bi da krpelja ne diras golim prstima i ne pustas ga da ti hoda po svuda. ako vec to radis, obavezno dezinficiraj sve gdje je krpelj bio - tvoje prste, pincetu, stol itd. just to be on the safe side
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 10:33   #52
smijem li dodat da je fakat ruzan?!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 10:45   #53
Iznimno je ružan. Sve je dezinficirano, ne brini, a krpelj je već na vječnim lovištima. Morali smo ga malo pofotkati, jedinstvena nam je prilika.

Ako je ostalo rilce - treba li se vidjeti? Dragom je na glavi ostala samo crvena točkica od uboda, a našla sam na netu da bi se rilce trebalo vidjeti kao crna točkica u ranici.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 11:03   #54
da, nesto kao crna tockica. ako nema, onda nije ostalo. drzite oko na mjestu uboda tjedan-dva. ako se pojavi crvenilo i/ili rjeđe simptomi slicni gripi (temp., groznice, glavobolja, umor), vrijeme za otic po malo antibiotika
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 11:07   #55
Da, već sam sve pročitala o simptomima.
No, hvala na pomoći!
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 20:13   #56
Nije ni bitno da li ti je ostalo rilce ili nije. Ako je ostalo samo će izaći ili ćeš ga iščeprkati iglom kad ti bude zgodno.
Glavno da je krpelj maknut i da više nema opasnosti od zaraze.
Letty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 21:53   #57
Uopće nije toliko ružan, nemojte biti babetine. Poznajem ljude sa manje karizme od ovog nametnika

Tonya, jel bio baš u kosi?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 10:34   #58
Ma joj...odkad je zatoplilo, ja sam sva u panici zbog krpelja...zbog Lise, mog pesa...Osobno, nikad ga nisam imala, mada se stalno vucaram po mjestima di ih ima - Maksimir, Sljeme, hipodrom - di sam ih naveliko i s konjeka skidala; često su na onom djelu ispod vrata, smradovi jedni...Velim, sreća, mene ne glođu, ali mi je Lisa od krpelja prošle godine pobrala piroplazmozu, pa si ti misli... Bogec moj mali, a još je štene bila, tek došla kod nas...dobro je, izlječili je, hvala Bogu..

Ove godine čujem sve da se već naveliko žale na malu gamad, mada mi nismo još naletili - idem kucat u drvo!
Jaj, al me sad sve svrbi, haha!

A čupam ih s pesa, konja, isl. rukom, a ako ostane rilo -da, vidi se crna točkica, a nju uklonim pincetom - s tim imam fakat prakse; nakon dugogodišnjeg čupanja obrva, that's peace of cake
__________________
Štenad vukodlaka, povoljno ili u dobre ruke!
Mist_Dragonlady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 20:37   #59
nije bas neka ideja cupati sebe i psa s istom pincetom
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 20:53   #60
Maloprije sam curici od 19 mj. skinula krpelja s glave. Srećom, mala je plavi anđelčić, pa se na tom bijelom paperju vidi svaka tamnija točkica. Ne mogu reći da imam iskustva s krpeljima, ali ovo mi je alarmiralo, jer se noktima nije dalo skinuti s glavice Kao mala krastica... Uzela pincetu, razmaknula kosicu i odstranila ga (uz unezvijereno dječje koprcanje). Promatrala sam, odnosno pokušavala sam promatrati mjesto gdje se prikeljio, ali više ga nisam mogla točno locirati.
Možda sam ga uspjela odstraniti prije nego se jako ukopao???
Da li vi nekim slučajem znate da li su na Maksimirskom području oni zločesti, zaraženi krpelji?
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.