Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2009., 17:05   #41
E jel možeš kako jednostavno u tako domaće pripremljenom pivu izmjeriti udio alkohola?
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 21:34   #42
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Prije par godina smo radili pivo po receptu djeda moga kuma. Nikakav slad. Ječam vulgaris se prepeče ali ne tako da potamni i dobro raskuha. Mjesto pivskog kvasca obična germa (ne u prahu) i hmelj iz biljne apoteke. Boce pivske, zaštopane plutom, preko čepa krpica vezana špagom da čep ne odleti. Nakon fermentacije bilo je za bocu polizat.
Tako je,naše su prabake znale raditi pivo doma,(Austrougarska) a onda je došla industrijalizacija te se nikome nije dalo gnjaviti doma kad se moglo kupiti dobro jeftino pivo iz pivovare.
Sad je dobro pivo iz pivovare rijetkost ili je skupo.
(Negdje sam pročitao da troše za reklamu 1-2 kn po boci )
Ne želim kritizirati pivovare niti se hvaliti,činjenica je da se nakon ispijene boce domaćeg piva tek osjeti razlika kad kušaš npr.žuju ili pan.
Slično kao razlika između stvarno dobrog domaćeg vina i stolnog bijelog za 10 kn.
Ječam se u sladarama naklijavanjem i sušenjem pretvara u slad.
Kod proizvodnje piva od zrna ne kuhamo slad odmah jer temp.iznad 71 C uništava encime
Slad zagrijavamo na 45 C do 71 C na sat vremena da bi glukoamilaze "pokidale" duge lance škroba u jednostavnije šećere koje kvasci mogu prevreti.
Ne želim ponavljati iskustvo s hmeljem iz biljne apoteke.
Kad kupujem hmelj želim znati njegovu gorčinu,jer o tome ovisi koliko ću ga dodati.
Npr. imam auroru AA 8,5% i goldings AA 3,7%
Za istu gorčinu moram dodati 2g/lit.aurora hmelja ili 4,5 g/lit. goldings hmelja
Koristiti staklene boce je poželjno... ali plutene čepove vezane špagom...?Pobogu, nismo u 19 stoljeću!
Kupio sam krunsku čepilicu u Pevecu za 90 kn i 200 čepova
za 20 kn, i 'ko bi se zajebavao s plutom i špagom?
Ako ti je to skupo sad imaš PET boce od piva ili gaziranog smeća tipa Cola u koje možeš flaširati.
Kvasac je bitan za aromu piva.
Pročitao sam na netu da se može za silu koristiti i pekarski kvasac. Nisam probao, šteta bi bila smanjiti kvalitetu zbog kvasca (pogotovo ako ga koristite više puta, pa vas ne košta puno)
Sad nam reci jeste li stvarno kuhali to pivo?

Udio alkohola u pivu ovisi o sadržaju šećera u pivovini.(slično kao u odnosu mošt-vino)
Prvo pivo koje sam radio od zrna slada baš iz Gradiške po receptu s nekih Američkih stranica je imalo gustoću 1.067 g/cm-3 na početku vrenja te sam dobio 8,1 % alkohola Vol.
Bilo je to pravo Božićno pivo-dobro je grijalo.
Nisam želio napraviti tako jako,dogodilo se zato jer je naš slad puno kvalitetniji od uvoznog .
Na 19 l sam stavio cca 5.2 kg zašrotanog slada u zrnu, nakon preračunavanja došao sam do cca 3.7kg slada na 19 lit.( želite li normalno pivo sadržaja alkohola od 5.6% Vol.)
Gustoću mjerim areometrom s podjelom od 1 do 1.1
može i "moštomjer"ako je podjela u oe (eksli) tad se očitanoj vrijednosti dodaje 10 ispred ( npr: 1,067 g/cm-3 je 67 oe)
Navodim 19 lit kao osnovni volumen jer su svi recepti na internetu za tu količinu.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 10:47   #43
Quote:
ferdofantastiko kaže: Pogledaj post
Tako je,naše su prabake znale raditi pivo doma,(Austrougarska) a onda je došla industrijalizacija te se nikome nije dalo gnjaviti doma kad se moglo kupiti dobro jeftino pivo iz pivovare.

Ječam se u sladarama naklijavanjem i sušenjem pretvara u slad.
Kod proizvodnje piva od zrna ne kuhamo slad odmah jer temp.iznad 71 C uništava encime
Slad zagrijavamo na 45 C do 71 C na sat vremena da bi glukoamilaze "pokidale" duge lance škroba u jednostavnije šećere koje kvasci mogu prevreti.

Koristiti staklene boce je poželjno... ali plutene čepove vezane špagom...?Pobogu, nismo u 19 stoljeću!

Kvasac je bitan za aromu piva.
Pročitao sam na netu da se može za silu koristiti i pekarski kvasac. Nisam probao, šteta bi bila smanjiti kvalitetu zbog kvasca (pogotovo ako ga koristite
više puta, pa vas ne košta puno)

Sad nam reci jeste li stvarno kuhali to pivo?
U cjeloj stvari je bitno razbiti škrob. To se može klijanjem ili kuhanjem ječma. Mi smo po KuK naputku ječam kuhali i pretpostavljam da je to bila masovna metoda proizvodnje kućne pivčuge jer je jednostavnija. Nismo se zamarali nutricionističkim svojstvima i preživljavanjem enzima.
Cijelu stvar smo kuhali da vidimo radi li uopće. Nismo se opremali za suvremeno flaširanje već smo primjenili ono što je pisalo u receptu: čep, krpa, špaga. Nije nam bilo ni u primozgu da pivo flaširamo u plastiku mada to ne zvuči loše. Ako ikad odlučim ponoviti iskustvo nabaviti ću štoplprešu.
Pokušali smo nabaviti pivski kvasac ali nije išlo. Alternativa je obična germa i išlo je. Okus pive je bio prvorazredan.
Hmelj je išao onaj koji smo mogli nabaviti bez velike mise. Sumnjam da je ponovljivost okusa ikakva, no i varijacije su dio šarma domaće pive.
I da, to sam pivo osobno kuhao u kompi sa kumom i ujakom. Voda domaća, iz pumpe na Trnju.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 21:32   #44
OK, može se i tako proizvesti pivo.
Može se proizvesti na još puno načina.Bitno je demistificirati
proizvodnju i ohrabriti ljude da se okušaju u vlastitoj proizvodnji.
Načini koje sam opisao su suvremeni,široko prihvaćeni , brzi i jednostavni.
Početnicima bih svakako preporučio kuhanje sladnog tekućeg ekstrakta umjesto zrna.Baš zbog jednostavnosti.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 13:48   #45
evo nakon procitane teme odlucio i ja krenuti

ovih dana nabavio posudu za vrenje, vrenjacu, spravu za cepove, sa neta sam narucio kvasac (Nottingham beer yeast) trebao bi doci kroz koji dan...

treba mi jos 3kg slada i 40g hmelja (radit cu 20L)

pa me zanima ako mi netko od vas koji imate toga malo vise doma zeli prodati tu kolicinu?

uplatim vam na racun novce, a vi mi posaljete postom..
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 18:37   #46
Quote:
ferdofantastiko kaže: Pogledaj post
OK, može se i tako proizvesti pivo.
Može se proizvesti na još puno načina.Bitno je demistificirati
proizvodnju i ohrabriti ljude da se okušaju u vlastitoj proizvodnji.
Načini koje sam opisao su suvremeni,široko prihvaćeni , brzi i jednostavni.
Početnicima bih svakako preporučio kuhanje sladnog tekućeg ekstrakta umjesto zrna.Baš zbog jednostavnosti.
Ne razumijem se u te stvari, ali odlična je tema. Tebi svaka čast na trudu i šta nesebično dijeliš znanje...
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 20:09   #47
Quote:
maler & CO. kaže: Pogledaj post
Ne razumijem se u te stvari, ali odlična je tema. Tebi svaka čast na trudu i šta nesebično dijeliš znanje...
hebes malera koj se ne kuzi u pivu
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 21:29   #48
Quote:
maler & CO. kaže: Pogledaj post
Ne razumijem se u te stvari, ali odlična je tema. Tebi svaka čast na trudu i šta nesebično dijeliš znanje...
Hvala.
Nije problem odvojiti 10-15 min dnevno za razmjenu iskustava.Za sad uglavnom ja odgovaram na pitanja,ali to će se uskoro promjeniti čim stignu mlade snage.
Kad sam počeo s ovim hobijem nisam imao koga pitati,internet je pun savjeta prilagođenih problemima pojedinog područja.Npr.Amerima je problem voda,oni je kupuju u kanisterima.Nama je problem nabava svih tih sirovina jer specijalizirane trgovine ne postoje. Bilo bi dobro kad bi nas bilo toliko više da se isplati otvaranje neke trgovine ili da bar jedan trgovački lanac stavi na policu naše sirovine.Stvarno smo provincija.U Hrvatskoj nema trgovine koja nudi aktivni pivski kvasac,čak sam potegnuo veze u Marofu,tj u Plivi,nemaju ni tamo.
Dobro je što postoji internet pa možemo brže razmjeniti informacije i naručiti robu izvana.
Proizvodnja piva doma nije kompliciranija od proizvodnje vina.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 12:43   #49
Mislim da sam vidio pivski kvasac u Konzumu. Ovo sa ječmom direktno mi nekako više privlači jer mi je Gradiška predaleko da bih potegao po slad. Uz to, ako mogu dobiti pivo pitkije od ovih naših standardnih, za manje novca i da me ne boli glava (kao od ovih naših visokotiražnih), spreman sam prihvatiti i manju kvalitetu samo da je jednostavno za napraviti i nabaviti sirovine.

Ima li neko kućansko kuhalo za pivo? Nešto kao pekač kruha?
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 08:01   #50
Nisam baš siguran da je to pravi kvasac, prije oni mrtvi kojih ima i po apotekama.

Moje pivo skuhano, sad je u fazi prvog vrenja i vrije ko ludo. Slike slijede.

A što se kuhala tiče... Dva-tri lonca, cjedilo, šporet i slobodan dan bit ce sasvim dovoljno
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 20:22   #51
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran da je to pravi kvasac, prije oni mrtvi kojih ima i po apotekama.

Moje pivo skuhano, sad je u fazi prvog vrenja i vrije ko ludo. Slike slijede.

A što se kuhala tiče... Dva-tri lonca, cjedilo, šporet i slobodan dan bit ce sasvim dovoljno
E da se pridruzim, ova tema me interesira vec par mjeseci . Sjedim ti ja tako u zemlji dojciji, u seoskoj birtiji u bajernu i pricamo kako ce nas sutra da boli glava. Stol do nas sjedi neki cica s bradurinom i ispucalim kapilarima po nosu te poce da prica , ono pivo da glava sutra ne boli...STARI IMA U PODRUMU MALU PIVARU ; kuha 200 l .E tad sam poceo da trazim po netu Evo sta sam nasao http://www.mydays.de/Feinschmecker/b...2/Termine.html pa cu pokusati da odem na taj kurs. a i braumeister mi se svidja pa bih pitao dali ima itko iskustva s ovim http://www.youtube.com/watch?v=a0khrhSNW9s Isto tako me zanima praviti vecu kolicinu te prodavati ili otvoriti malu pivnicu , mislim da bilo ljudima zanimljivo.Pitanje je koliko kosta materijal po litri piva , mislim, da li je isplativo. HVALA NA ODGOVORIMA
darkland is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 20:34   #52
[ E OVAJ JE PROFI http://www.youtube.com/watch?v=RKUBEViTMSo&NR=1 al kosta 2300 EURICA
darkland is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 20:43   #53
ZA SVE LJUBITELJE PIVA MALI CRTIC ZA ODRASLE http://www.youtube.com/watch?v=lltWz...eature=related jbg. na njemackom je al se vidi proces
darkland is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 13:35   #54
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Prije par godina smo radili pivo po receptu djeda moga kuma. Nikakav slad. Ječam vulgaris se prepeče ali ne tako da potamni i dobro raskuha. Mjesto pivskog kvasca obična germa (ne u prahu) i hmelj iz biljne apoteke. Boce pivske, zaštopane plutom, preko čepa krpica vezana špagom da čep ne odleti. Nakon fermentacije bilo je za bocu polizat.
Mene bi ovako nešto zanimalo jer mi je nabava gotovog slada i ostalog prekomplicirana i preskupa. Nema veze ako nije po boji dobro, glavno da je okusa piva i da ne boli glava.

Možeš li dati preciznije mjere i postupak kako ste pravili?
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 07:28   #55
Moje prvo pivo skuhano! Slike: http://www.facebook.com/album.php?ai...2&l=763cd5455d
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...

Zadnje uređivanje buky1 : 31.07.2009. at 07:37.
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:40   #56
Super, zanimljiva tema. Ali pivo nikad ne pijem osim ako je u pitanju Tuborg Lemon. A upravo me to i zanima - da li se u pivo samo iscjedi običan limun ili...?
__________________
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience.
bimmer525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 22:33   #57
Ne budi lijen, prekopah arhiv i nađoh KuK recepruru. Stvar ide ovako:

Pivo ala Plzen (Bombeles)

Na 10 litara vode dodat 1 litru prženog ječma ili Kneippa, te 1 dkg hmelja i to onda 2 sata kuhati [B]pokriveno[B]
Nakon ovog kuhanja dodati 45 deka špinanog šećera kojem se doda 2 litre kipuće vode, koja opet treba da prekipi sa šećerom da se ovaj rastopi. Tu tečnost staviti u pivu s kojom neka još jednom zakipi. Pivu staviti na stranu, pa kad bude mlaka staviti unutra za 1/2 dinara germa razmućenog u 1/2 litre piva. To ima da stoji barem 24 sata u toploj prostoriji (kuhinji) da se dobro ispjeni i onda puni flaše, začepi kuhanim štoplima i veži krpicom. Nakon 10 dana možeš otvoriti.

Stvar radi i dobra je. Sad vidim da je količina germe određena cijenom od pola dinara što recept pomiče u kraljevinu Jugoslaviju iako mislim da je stariji.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 22:44   #58
Možda i u SFRJ.

Više manje, ima dosta varijacija na temu sa Kneippom (ektrakt pržene ječmene sladi), ali su mjere drugačije i nešto malo postupak.
Ja nabavljam još hmelj pa ću probati skuhati. Nemam lonac veći od 6L pa ću toliko probati za početak.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 15:53   #59
odlična tema, više sam ljubitelj vina...ali ovo sto radite je super....neki prijatelji iz australije su mi pricali, da dolje kod njih ima da se kupi, komplet tih sastojaka i da je skroz jednostavno napraviti pivo.....i da se cak moze birati okus, odnosno proizvodjac, heineken,tuborg,itd.....mada to su korporacije i sve je to isto...
nikola83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 19:52   #60
Nabavio sam lonac od 20L i sve sastojke. Imam suhu mješavinu za tamno pivo nabavljenu iz Slovenije (preprženi ječam i hmelj) te stočni ječam i hmelj (hvala Andreju sa www.pivarstvo.info). Prvo ću probati s gotovom mješavinom jer bi sa njom trebalo biti jednostavnije. Degustacija bi trebala biti u nedjelju. Kada sam ga pretočio u plastične boce izgleda slićno Guinessu.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.