Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2010., 20:01   #41
A miris? Pate li i zečevi od onoga "ne smrdiš na pošteno čeljade, ti nisi od moga roda"?

A gle ga samo, mali zavežljaj pakosti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:28   #42
Za prvu pomoć, u dm imaš sijeno (70-80% zečje prehrane) i hranu za zečeve dein bestes. Nije neka kvaliteta, ali poslužiti će. Nemoj ga dizati jer se zekani strašno boje visina (spuštene uši na slici - ako drhti jako ga je frka). Nemoj mu davati povrće za jelo jer tako mali zeke nemaju razvijenu probavu. Daj mu vodu u zdjelici koju ne može prevrnuti.

Ako zaista nemaš ništa prikladno za jelo ili ne stigneš do dm-a, daj mu što imaš u frižideru od povrća (opet idealno ne zelenu salatu ili paradajz). Ako imaš u blizinu livadu, idealna hrana su listovi maslačka i trputca. Prvo ih treba oprati i osušiti kako mališan ne bi pokupio kakvu bolest.

Predlažem ti da odeš ovdje: http://www.zecovi.net/forum/

Tu je ekipa koja ima kuniće kao kućne ljubimce i priskočiti će ti u pomoć. Bilo da želiš zadržati zeku, bilo da ga želiš udomiti.

Zadnje uređivanje Empty Space : 08.04.2010. at 20:40.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:32   #43
Ako je pravi divlji zeko, nemoj ga vraćati u divljinu jer ga mama neće htjeti zbog mirisa ljudi po njemu. Zečice provode vrlo malo vremena sa mladuncima, to je njihov način odvlačenja grabežljivaca od mladih.

Pogledaj dobro zeku. Ako je zdrav oči mu moraju biti sjajne, nosić suh, uši tople (osim ako se upravo probudio) i trbuščić mekan. Ako neka od tih stvari ne štima najbolja ambulanta za zeke/kuniće je Buba na Selskoj. 3771-761

Izmet moraju biti kuglice, a ne proljev. Ovako mali zeko još vjerovatno nije ušao u pubertet tako da mu mokraća nema pretjerano jak miris.

Ako imaš još pitanja, slobodno mi pošalji pm.

Zadnje uređivanje Empty Space : 08.04.2010. at 20:40.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:38   #44
Koliko znam zečevi, za razliku od kunića, ne podnose život u zatočeništvu.

Ja bih, prema veličini uha, rekao da je malac star 7-10 dana.

Ovdje imaš link na stranice udruge-utočišta za zečeve:

http://www.tarraland.com/

http://www.tarraland.com/bebe.html

http://www.tarraland.com/uvjeti-udomljavanja.html

...obavezno to pogledaj i pročitaj!

Citiram osnovno:

'Nađen je divlji zec. Što da učinim?

Tri zlatna pravila

1.) Prvo i osnovno pravilo je NE DIRAJTE GA. Njegova majka je negdje u blizini i vratiti će se.

2.) Ako ste ga već dirali, ne vraćajte ga, jer ga mama zbog stranog mirisa više neće prihvatiti. U tom slučaju poslužite se informacijama koje nudi ova stranica. Te informacije su opširne ali bitne!

3.) Ne dovodite ga u kontakt sa djecom, trudnicama, starijim osobama i drugim životinjama, a posebice ne s kunićima!'

Zadnje uređivanje mpix : 08.04.2010. at 20:46.
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:45   #45
nemoj ga nikam vraćat jer zečice odmah odbace mlado koje je dirala ljudska ruka.
__________________
was that sarcasm?
SugarPlum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:46   #46
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
zašto o zašto ste ga dirali?!!?!? ojoooooj!!!!
ovako: iz iskustva ti mogu reći da će taj zec krepat. ja sam imao divljeg zeca. nije podnosio zatočeništvo i ubio se. ili je krepo sam od sebe. .
Tvrdnja ne stoji. Znam nekoliko zečeva (zečeva, ne kunića) koji su se prilagodili životu s ljudima. Uostalom, po tvojoj logici bi svi zečevi koji se uzgajaju za hranu uginuli prije nego što bi ih se moglo pojesti.

Usput, riječ krepati nije ona koju želiš upotrijebiti pred ljubiteljima životinja. Većina, pogotovo oni militantniji, će te razapeti.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:50   #47
Još jedna sitnica. Kunići najviše vole kad ih se mazi po glavici, od njuškice do korjena ušiju. Ako zeko ne bježi od tebe, probaj ga tako malo smiriti i opustiti.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 22:05   #48
Ljudi hvala Vam na savjetima. Ideja mi nije bila zadržati zekana nego ga malo othraniti i pustiti u prirodu. Sad vidim da to i nije baš tak jednostavno. Mislim da ću ipak pitati za savjet utočište i dopremiti nekak mališu njima tim više jer po nekim slikama vidim da bi mogao biti star svega 10-ak dana.
nyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 22:16   #49
Quote:
Empty Space kaže: Pogledaj post
Tvrdnja ne stoji. Znam nekoliko zečeva (zečeva, ne kunića) koji su se prilagodili životu s ljudima. Uostalom, po tvojoj logici bi svi zečevi koji se uzgajaju za hranu uginuli prije nego što bi ih se moglo pojesti.

Usput, riječ krepati nije ona koju želiš upotrijebiti pred ljubiteljima životinja. Većina, pogotovo oni militantniji, će te razapeti.
govorim o divljem zecu. pitomi su druga priča.
zaboravio sam na ovo da su zečevi strašno osjetljivi na diranje mladunaca (to vrijedi i za pitome) te zečica odbacuje mladunce koji su dirani od ljudi. dakle, glupo bi ga bilo vratiti.
nekak mi se najbolje čini othraniti da dok malo ne poraste i pustiti ga, snaći će se on već, nisu kod nas tako surovi uvjeti tak da se ne bi prilagodio kao da recimo uhvatiš mladog lava, othraniš i pustiš u prirodu.

a o zečjoj smrti - zbog militantnih ne zalazim previše na pdf o ljubimcima (uostalom, od njih nikakve koristi, samo kad treba nekom uvalit mačka ili cucka s ceste). ovo je SoN i tu životinje mogu i krepati. štoviše, čine to svakodnevno na najstrašnije moguće načine (npr. pod kotačima auta, obole, bivaju (na pola) pojedene...). na KLJ životinje ne krepavaju
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 22:35   #50
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
a o zečjoj smrti - zbog militantnih ne zalazim previše na pdf o ljubimcima (uostalom, od njih nikakve koristi, samo kad treba nekom uvalit mačka ili cucka s ceste). ovo je SoN i tu životinje mogu i krepati. štoviše, čine to svakodnevno na najstrašnije moguće načine (npr. pod kotačima auta, obole, bivaju (na pola) pojedene...). na KLJ životinje ne krepavaju
Pošteno
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 22:51   #51
Da ne krepavaju?
Nego sta, odlaze Bogu za kurire.
Volim zivotinje, imadoh skoro sve u djetinstvu od golubova do konja, plakao sam kad bi krepale. Jednog psa kad se sjetim i danas zaplacem. Ali je krepao.

E da, nema ista gore nego imat posla sa: bivsim pusacima, fanaticnim ljubiteljima zivotinja, fanaticnim vjernicima i vegetarijancima. Sta su ti sposobni napraviti patetike, to je za nevirovat.

OT.
Zeko je krasan, ali nikako ga ne vracajte u prirodu. Majka ga nece htjeti a jos je premali da sam opstane. Znam da ga ne mislite udomit, ali za dva dana ga necete moc pustit, tako da mislim da ce on bit udomljen.
Grizli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 23:07   #52
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
E da, nema ista gore nego imat posla sa: bivsim pusacima, fanaticnim ljubiteljima zivotinja, fanaticnim vjernicima i vegetarijancima. Sta su ti sposobni napraviti patetike, to je za nevirovat.
Odi kod Trudnica ili na RiD pa da vidiš novo poimanje panike
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 00:01   #53
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Da ne krepavaju?
Nego sta, odlaze Bogu za kurire.
Prihvatljivi izraz je uginuti.*


Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Odi kod Trudnica ili na RiD pa da vidiš novo poimanje panike
Potpisujem Militantna ekipa s KLJ-a im nije ni do gležnja.


*nisam turbo ljubitelj životinja. Ograničavam se na mog kunića.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 00:17   #54
Quote:
Empty Space kaže: Pogledaj post
Prihvatljivi izraz je uginuti.*




Potpisujem Militantna ekipa s KLJ-a im nije ni do gležnja.


*nisam turbo ljubitelj životinja. Ograničavam se na mog kunića.
Ajd ok, moze i uginuti, mada cu ja uvijek nekako automatizmom izgovoriti "krepalo".

Sto se tice ovih, danasnje majke i buduce majke su od sasvim normalnog prirodnog procesa produzavanja vrste i imanja "mladunaca" napravile takvu dramu i uzvisenu stvar da je to za nevjerovat.

Mog prijatelja mali srusio neku metlu i kaze mu otac onako blago: ma sta si to srusio?
A majka se izdere bjesno na njega: nije srusio, nego je palo!!!

Kad sam ja sastrane upitao da mi pojasni, rekla je da u knjizi nekog Spoka (ne znam kako se taj pise, ali sam zapamtio da je Spok po Star Trecku) pise da klincu ne smijes rec da je srusio jer ce steci osjecaj krivnje i to ce ga cijeli zivot pratiti.
Grizli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 00:33   #55
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Mog prijatelja mali srusio neku metlu i kaze mu otac onako blago: ma sta si to srusio?
A majka se izdere bjesno na njega: nije srusio, nego je palo!!!

Kad sam ja sastrane upitao da mi pojasni, rekla je da u knjizi nekog Spoka (ne znam kako se taj pise, ali sam zapamtio da je Spok po Star Trecku) pise da klincu ne smijes rec da je srusio jer ce steci osjecaj krivnje i to ce ga cijeli zivot pratiti.
Ne kužim. Iz moje perspektive, em je skinula odgovornost s klinca za nešto što je on napravio (nebitno je li bilo namjerno ili nije), em je propustila objasniti/ukazati na uzrok i posljedicu. Možda će se netko hrabriji od meni usuditi postaviti temu na psihologiji.

Btw: Dr. Spock
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 00:51   #56
je, i onda kad mali razbije s 18 godina auto, jel mu bude rekla isto da se auto razbio, da ga nije on razbio najbolji su ti koji odgajaju djecu po knjigama
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 17:13   #57
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Sto se tice ovih, danasnje majke i buduce majke su od sasvim normalnog prirodnog procesa produzavanja vrste i imanja "mladunaca" napravile takvu dramu i uzvisenu stvar da je to za nevjerovat.
pričaj mi o tome..
kad sam napisala ''wow, velika stvar ostat trudan. ' - skoro mi je monitor puknuo od njihovih bijesnih odgovora tipa: 'šta?? kak se usuđuješ balavice? '
(doduše, glupa ja moram lajat di me nitko niš ne pita)..
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
je, i onda kad mali razbije s 18 godina auto, jel mu bude rekla isto da se auto razbio, da ga nije on razbio najbolji su ti koji odgajaju djecu po knjigama
strava kako debilnih roditelja ima. misle kako su pružili klincu najbolje od najboljeg a ono napravili su ga većim retardom no ikad.

toliko o tome...

no da se vratim na temu:
ovaj zec je presladak.

pitanje: zašto se ne smije staviti sa drugim, isto recimo manjim zečevima?
mi smo imali gajbe i kad se zečica okoti onda bi bilo po 3-4 zeca u kotilici. nekad i više.

i može li se taj miris ikako 'skinuti' sa životinje kad ju čovjek jednom dohvati?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 17:41   #58
Sad sam vidjela ovog zeku pa da samo nešto kažem. Naime, prije otprilike godinu dana i ja sam našla takvog malog zeku (tj mama je). Davala sam mu mlijeko (ugrijano, pomiješano s vodom) iz šprice, kasnije je počeo papat travu. U početku je živio u kutiji u kući. Bitno, nije baš htio jesti pa sam mu u usta nakapala par kapi mlijeka i onda je morao progutat (otprilike svakih 5 sati je jeo). I tako par dana, kasnije je sam pio iz posudice. Bio je otprilike 5 mjeseci kod mene. Sad je negdje u divljini...
Tako da, ukoliko se odlučiš pobrinuti o njemu dok ne naraste, moraš biti pažljiva i nemoj mu dopustit da ne jede, natjeraj ga.
_jenny_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 17:59   #59
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
no da se vratim na temu:
ovaj zec je presladak.

pitanje: zašto se ne smije staviti sa drugim, isto recimo manjim zečevima?
mi smo imali gajbe i kad se zečica okoti onda bi bilo po 3-4 zeca u kotilici. nekad i više.

i može li se taj miris ikako 'skinuti' sa životinje kad ju čovjek jednom dohvati?
Ne znamo da li autorica teme ima u blizini leglo zečeva.

Što se mirisa tiče, postoji jedan trik za upoznavanje kunića. Osoba u gumenim rukavicama dobro protrlja kunića - domaćina (da rukavice poprime njegov miris) i onda protrlja tim istim rukavicama pridošlicu. Kada se sretnu prvi kunić bi trebao ponjušiti pridošlicu, prepoznati svoj miris i prihvatiti ga. Ne pali uvijek na odraslim kunićima, a ovaj zeko je prestar za kotilicu. Mladunci brišu iz nje u istraživanje svijeta čim progledaju i uspostave vlastitu termoregulaciju.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 18:00   #60
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
pričaj mi o tome..
kad sam napisala ''wow, velika stvar ostat trudan. ' - skoro mi je monitor puknuo od njihovih bijesnih odgovora tipa: 'šta?? kak se usuđuješ balavice? '
(doduše, glupa ja moram lajat di me nitko niš ne pita)..
Valjda im je to jedino postignuće u životu, pa ga zato tako grčevito štite.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.