Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2011., 04:45   #221
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
I da si prevaren, tj. da je djelo dovršeno, ne mijenja na stvari. Dokle god se za tu štetu postupak pokreće privatnom tužbom, ništa od postupanja policije.
Policija tu, kao i kod obicne kradje (recimo kradje male vrijednosti u trgovini), treba utvrditi relavantne cinjenice, a osteceni odlucuje hoce li tuziti...

Sve ostalo je samo policijsko izmotavanje i zabusavanje...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 13:47   #222
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Policija tu, kao i kod obicne kradje (recimo kradje male vrijednosti u trgovini), treba utvrditi relavantne cinjenice, a osteceni odlucuje hoce li tuziti...

Sve ostalo je samo policijsko izmotavanje i zabusavanje...
Ma nije ni bitno, u ovom mom slucaju radi se o medjunarodnoj prijevari koju vodi neka ekipa iz Afrike. Dali su mi ime i prezime tipa u Kamerunu kojem bih trebao uplatiti lovu putem Westen Uniona. Prije pola sata sam ga prvi put poslao u poslovnicu WU, jos cekam njihov odgovor Mislim da nasa murija ne moze uspjesno rijesiti ni ove prijevare s Njuskala, tako da bi ovo za njih ipak bio prevelik zalogaj. Steta sto to Interpol malo bolje ne rjesava. Tko zna koliko su ovi ovaca osisali do sada?
glavaidol is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 14:54   #223
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Policija tu, kao i kod obicne kradje (recimo kradje male vrijednosti u trgovini), treba utvrditi relavantne cinjenice, a osteceni odlucuje hoce li tuziti...
Sud utvrđuje relevantne činjenice i na temelju njih donosi odluku. Policija ne vrši nikakvo postupanje, osim eventualnog legitimiranja ako nemaš podatke počinitelja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 18:51   #224
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Sud utvrđuje relevantne činjenice i na temelju njih donosi odluku. Policija ne vrši nikakvo postupanje, osim eventualnog legitimiranja ako nemaš podatke počinitelja.
Policija se tu izmotava i izbjegava postupati u slucajevima kada isti pocinitelj prevari vise zrtava, ali pojedina prijevara je ispod famoznih (valjda) 1000 kuna, iako je ukupna suma za koju su gradjani prevareni daleko veca....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 22:12   #225
Opet, nema to veze s policijom. Nekada se djela mogu objediniti pod jedno, a nekada ne. A za "famoznih (valjda) 1000 kuna" prouči malo pravne propise. Ovako samo pljuješ bez veze. Inače, kada netko provaljuje i krade, niti tu mu se ne zbraja šteta. U čemu je razlika ako se radi o istom počinitelju, istom načinu počinjenja, istom kaznenom djelu, istom profilu žrtve...?


P.S.: Meni osobno isto ide na jetra kada jedna osoba svaki drugi dan ukrade gorivo na benzinskoj pumpi, a štetu mu nije moguće zbrojiti (samo jedan od primjera).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 07:35   #226
Quote:
glavaidol kaže: Pogledaj post
Ma nije ni bitno, u ovom mom slucaju radi se o medjunarodnoj prijevari koju vodi neka ekipa iz Afrike. Dali su mi ime i prezime tipa u Kamerunu kojem bih trebao uplatiti lovu putem Westen Uniona. Prije pola sata sam ga prvi put poslao u poslovnicu WU, jos cekam njihov odgovor Mislim da nasa murija ne moze uspjesno rijesiti ni ove prijevare s Njuskala, tako da bi ovo za njih ipak bio prevelik zalogaj. Steta sto to Interpol malo bolje ne rjesava. Tko zna koliko su ovi ovaca osisali do sada?
Kamerun nije članica Interpola a on se ne bavi sitnim djelima kako što je lažna prodaja pasa.
Da bi policija riješila možda ne bi bilo zgorega da netko i prijavi prijevare s Njuškala
Ako prijaviš prijevaru dužni su istražit i ako dođu do počinitelja tebe dostavit podatke da ga sam tužiš (ako je bilo u RH).

Edit;koliko vidim u kaznenom zakonu koji će stupit na snagu 1.1.2013 nema odredbe po kojoj nema više odredbe o privatnoj tužbi za malu štetu
Prijevara

Članak 236.

(1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili prouzročena znatna šteta,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.
(3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka pribavljena mala imovinska korist, a počinitelj je išao za pribavljanjem takve koristi,
kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 09.11.2011. at 08:00.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:16   #227
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
..

Edit;koliko vidim u kaznenom zakonu koji će stupit na snagu 1.1.2013 nema odredbe po kojoj nema više odredbe o privatnoj tužbi za malu štetu
Prijevara

Članak 236.

(1) ....
(2) ...
(3) ...
ima, ima..

Kazneni progon za kaznena djela protiv imovine
Članak 245.
(1) Kaznena djela iz članka 228. stavak 2., članka 232. stavak 2. i 4., članka 233. stavak 3., članka 236. stavak 3. i članka 240. stavak 1. i 2. progone se po privatnoj tužbi, osim ako su počinjena na štetu državne imovine.
(2) Kaznena djela iz članka 233. stavak 1., članka 234. stavka 1., 235. stavak 1. i članka 238. stavak 1. progone se po prijedlogu.
(3) Kaznena djela iz članka 228. stavak 1., članka 229., članka 230. stavak 1., članka 234. i članka 236. stavak 1. i 2. ovoga Zakona počinjena na štetu bračnog ili izvanbračnog druga, istospolnog partnera, rođaka po krvi u ravnoj lozi, brata ili sestre, ili na štetu osobe s kojom počinitelj živi u zajedničkom domaćinstvu, progone se po privatnoj tužbi.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 19:25   #228
Hvala.Ja preletim a ti dubinski istražiš.Ali može do 2013 bit još izmjena.A i mogli su ostavit članak po starom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 08:11   #229
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
A za "famoznih (valjda) 1000 kuna" prouči malo pravne propise.
OK, koja je granica male stete/dobiti i kojim je to pravnim propisom odredjeno?

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Sud utvrđuje relevantne činjenice i na temelju njih donosi odluku.
Duzina traga kocenja kod prometne nesrece je relevantna cinjenica u tom predmetu i nju utvrdjuje policija...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 11:24   #230
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
OK, koja je granica male stete/dobiti i kojim je to pravnim propisom odredjeno?
ako je pribavljena imovinska korist ili prouzrocena steta do 1.000 kuna ostvareno je zakonsko obiljezje "mala imovinska korist" ili "mala imovinska steta".

to je pravno shvacanje Kaznenog odjela VSRH doneseno na njihovoj sjednici radi ujednacavanja i jedinstvene primjene svih sudova po pitanju neodredjenih vrijednosnih obiljezja kod pojedinih kaznenih djela.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 12:04   #231
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
... Duzina traga kocenja kod prometne nesrece je relevantna cinjenica u tom predmetu i nju utvrdjuje policija...
Kakve veze dužina kočenja ima s prijevarom?


P.S.: Inače, policija fiksira tu činjenicu (trag kočenja), tj. osigurava njenu formalnu uporabljivost i provjerljivost u kasnijem postupku, ali sam sud (preko vještaka) utvrđuje njenu vrijednost/isoristivost u postupku.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 22:52   #232
stolarija VNUK iz međimurja VARA

nadovezao bih se na temu prijevare.moram reći i imam dokaze da renomirana firma iz međumurja STOLARIJA VNUK prijevarom prodaje i ugrađuje stolariju sa low-e staklima i plinom a u biti isporučuje najobičnija stakla,a razlika u cijeni je cca 30% koju stavljaju sebi u džep.Svi koji imate njihovu stolariju sa tzv.niskoenergetskim(low-e) staklima provjerite na način da kao što piše na netu upalite upaljač i mora se vidjeti roza odsjaj plamena.Ili sve bolje staklarske kuće imaju uređaj za mjerenje i indetifikaciju tog stakla.
vivaxcool is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 03:19   #233
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Kakve veze dužina kočenja ima s prijevarom?

Ima veze s utvrdjivanjem relevantne cinjenice.... Koju ocito utvrdjuje policija...



Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post

P.S.: Inače, policija fiksira tu činjenicu (trag kočenja), tj. osigurava njenu formalnu uporabljivost i provjerljivost u kasnijem postupku, ali sam sud (preko vještaka) utvrđuje njenu vrijednost/isoristivost u postupku.
Da, i?

Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
ako je pribavljena imovinska korist ili prouzrocena steta do 1.000 kuna ostvareno je zakonsko obiljezje "mala imovinska korist" ili "mala imovinska steta".

to je pravno shvacanje Kaznenog odjela VSRH doneseno na njihovoj sjednici radi ujednacavanja i jedinstvene primjene svih sudova po pitanju neodredjenih vrijednosnih obiljezja kod pojedinih kaznenih djela.
Jasno, dakle ne pravni propis nego pravno shvacanje/misljenje.... A zna se sto je misljenje...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 14:55   #234
Određena osoba koju ne poznajemo niti uopće neznamo tko je (imamo samo ime i prezime) prodaje razne stvari preko nekih internet aukcija, i ljudi (kupci) nama poštom šalju neke uplatnice, potvrde i neznamšto već koje mi redovito vraćamo nazad na poštu i ne želimo ih primiti. Ta osoba je vjerojatno prijavila boravište na našu adresu, a mi uopće neznamo tu osobu, znamo samo ime i prezime pod kojim se predstavlja.

Dalje, ljudi nas ponekad nazovu na telefon i kažu da su kupili neke stvari, platili, i da ih nikad nisu dobili, i prijete dolaskom. Čak su nam jednom došli i neki ljudi na kućna vrata tražiti tu izvjesnu osobu, i jedva smo ih nekako uspjeli uvjeriti da ta osoba ne živi ovdje niti nikad nije ni živjela. Srećom, nisu bili nasilni. Lako je kad sam ja kod kuće, ali što ako bude samo moja majka ili mlađa sestra?

Čitav slučaj je već više puta prijavljen policiji, koja nije makla prstom, samo su rekli da ne primamo nikakve takve pošiljke već da ih samo vraćamo poštaru koji ih onda vraća nazad.
Kad smo prijavljivali problem, dali su nam kontakt jednog policajca koji je došao, pokupio sve podatke, i ostavio broj da ga nek nazovemo kada sljedeći put budemo imali takav problem. Naravno, više ga nikad nismo uspjeli dobiti na taj broj.

Sad već par mjeseci nismo dobili nikakvu poštu ni poziv, pa se nadam da je konačno to riješeno. Ali ako nije, neznam više kome se obratiti.
Što uraditi?
__________________
They say that the taste of vengeance is bittersweet, but I find it to my liking....
Vanity is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 17:46   #235
Nitko se ne može prijaviti na tvojoj adresi ako mu ne dozvoliš.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:51   #236
Sve je to meni jasno, i nismo mu nikad dozvolili jer nas nije nikad ni kontaktirao, a da i jest nebi mu dozvolili, ali nama svejedno dolazi njegova pošta i ljudi su po adresi koju je tip dao našli naš broj telefona i tako dalje. Netrebaju nam nepotrebni problemi s kojima zapravo nemamo ni veze.
Što napraviti po tom pitanju?
__________________
They say that the taste of vengeance is bittersweet, but I find it to my liking....
Vanity is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:47   #237
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nitko se ne može prijaviti na tvojoj adresi ako mu ne dozvoliš.
Nije on prijavio boravak kod njih nego je jednostavno dao lažnu adresu gdje živi.

@Vanity, rečeno ti je da nazoveš kontakt policajca ako se to još jednom dogodi.Nisi ga dobila a postoji broj postaje gdje se možeš javit kad sljedeći put dobiješ pismo,uplatnicu ili netko dođe.Trenutno čekaš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 15:29   #238
Kazneno djelo kriminalne bande radi nekretnine

Na jednom otoku kod Splita imam neki problem radi nekretnine sa jednom malom grupom ljudima koji su ocigledno kriminalci.

Radi se o lopovima zemljisnje knjige koji su se jednostavno upisali falsificiranim ugovorom na moju nekretninu, i izdali se kao vlasnici prema trecima.

Vodi se spor oko toga za kojeg ima zabiljezba u gruntovnicu.

Spor je zavrsen kojeg sam dobio ali jos nije pravomocan. Ipak su ti ljudi nekretninu dalje prodali nekim drugim prijateljima i ti ljdui su se isto uknjizili da bi jos vise napravili komplikacije.

Sud samo gleda i nadam se da sa tim kriminalcima se nista nece desiti radi kaznena djela koja su uradili.

Kome bi to mogao najbolje da javim/ prijavim i di bi islo najbrze?

Na otoku ili u Splitu?

Hvala za odgovor.
bubas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 20:38   #239
Auto uzela,para nema

Ako nisam na dobm mjestu,molim moderatore da me premjeste!!
E,ovako priča ide!
Moj tata prodavao autić za 15 000 kn,to mu bio viška auto,pa ajde da ga proda...
došla cura od 20 godina,jako zapaljena za auto,došla ona 23,11..ali da novce dobije iz štednje tek 30.11.,pa da li ga on ostavi njoj,da ga nikom ne proda...

On rekao,nema problema,meni ionako ne treba,pa ona došla s dečkom,pa mamom i tatom,pa sa automehaničarom,da svi vide taj auto..
Moj tata NAIVČINA misli ono,pa ajde ak se cura tak zagrijala,ja njoj auto dam(policu osiguranja si je ostavio i još nešto),pa ona 30.11 dođe s parama,ionako živi 2 sela dalje.

E,sada je 11.12 i ona svaki dan zove kulturno već par dana da u određeno vrijeme dođe s parama.Već je svima očito da mi nećemo vidjet pare!!
Naravno,tata sutra ide k njoj po auto!!tu nema dvojbe! ali GOVNO JEDNO od čovjeka,tako navlačit nekog dvostruko starijeg tko ti je išao na ruku!!
dio priče je da mi imamo kopiju njene osobne i potpisan(njen potpis) PRAZAN kupoprodajni ugovor!

E,pitanje slijedi,kako mi nju možemo sada malo j... da ona fakat požali i da vidi da nije sam tak vozit nečij auto 2 tj i onda proć nekažnjeno????

Unaprijed molim one koji misle da mi je tata naivna budala(kad svi znamo da je)i da si je sam kriv za ovu situaciju( a svi znamo da je),nek se suzdrže!
da,tako nastradaju oni sa dosta love,a nisu sebičnjaci i svinje,nego naivčine!
username_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 00:18   #240
prazan a potpisan kupoprodajni ha?, pa upišite veći iznos u ugovoru i recite da vam plati iznos iz ugovora ili će te je tužit
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.