Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2010., 15:51   #1
Exclamation Adam - simbolika imena

ADAM - simbolika imena

Na hebrejskom se piše alef+dalet+mem ili ADM.

Adamovo ime može se kabalistički gledati kao akronim: Adam, David, Mashiyach.

Moshe Idel, akademski autoritet na području židovskog misticizma, navodi akronim u svojoj knjizi „Messianic Mystics“ citirajući kabalističke izvore iz kasnog 13. stoljeća i najpoznatijeg kabalista renesanse Isaaca Luriju.

Ovaj akronim u sebi sadrži jednu eshatološku mističnu poruku: Adamova duša se reinkarnira u tijelu Davida, koji će se vratiti u vrijeme apokalipse kao Mashiyah ili Mesija. Zanimljivo je da su slova od kojih se ime, odnosno akronim sastoji: alef, dalet i mem - u abecednom poretku, što možemo protumačiti kao uspostavu kronološkog i cikličkog reda porijekla svjetla od prvog spiritualnog čovjeka pa do kralja-mesije na zemlji u liku Davida, te na kraju u lik dugo očekivanog mesije koji će otkupiti svjetove – tikkun olam („popravak svijeta“) i vratiti razbijene posude sefira („shevirat ha-kelim“) u originalno stanje prije Adamovog pada. Za mesiju u židovskoj tradiciji se kaže da potječe iz Davidove krvne linije. Zadnje slovo akronima mem (M) odnosno mesija, u sebi sadrži tu ideju jer slovu mem prethodi slovo dalet (D) odnosno David. U slučaju povratka Mesije, Mesija će imati u sebi dušu Adamovu kako bi ju mogao iskupiti.

Dublje značenje ove sheme emanacije, pada i otkupljenja je doktrina o gigul – reinkarnaciji, metempsihozi, odnosno transmigraciji duše. U mikrokozmičkom, mističnom smislu, čovjek sam prolazi kroz sve ove faze iščekujući konačan povratak nebeskim sferama u čijem popravku sam sudjeluje. Način i poredak akcija koje ovaj akronim suptilno sakriva je analogan ideji da se božanska esencija koja je jedna odvaja od prvog izvora da bi iskusila postojanje i na kraju se uz iskupljenje, pokajanje i iščekivanje, vraća svom originalnom staništu u više sefirotske svjetove.

Adam predstavlja sefiru Keter, njegov pad i inkarnaciju predstavlja David ili zadnja sefira Malkut – „kraljevstvo“ (David je kralj) a Mashiyah ili mesija predstavlja sefiru Binah (prema tumačenju rabina Davida ben Yehude he-Hasida), sefiru teshuve ili pokajanja, povratka, iskupljenja, razumijevanja. Sefira Binah odvaja tri gornje spiritualne sfere uključujući samu sebe od svjetova manifestacije koje predstavljaju ostalih sedam sefirot. U tom smislu, ponor ili jaz između spiritualnih nebesa vrhovne trijade i ostatka drveta života prelazi se milošću Binah ili Razumijevanja, što u staroj izvornoj Kabali upućuje na koncept Mesije.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 15:01   #2
Lightbulb 93!

Po slovima hebrejskog alphabeta:

ADM - A+DM - 1+(4+40) - 1+44

A - duh, Istinska Volja, SAČ, Pan

DM - krv (tijelo, materija), vodenjak, ovan, plamen

A+DM - duh inkarniran u tijelu (ali osvješten duh, stoga je u tome skrivena ideja Bafometa-prosvjetljenog čovjeka u Tifaretu, Bog&Čovjek-Istinska&Slobodna Volja-"rukom pod ruku hodaju zajedno"-Svećenik&Kralj)

ADM - 45 - inteligencija&duh Saturna, nebo Tifareta, iskupljenje&oslobađanje, rušenje, veliko&jako

U Tifaretu je smještena Slobodna Volja, preko Binaha (Saturna) Istinska Volja (Vrhovna Trijada) komunicira sa Slobodnom Voljom putanjom ljubavnika.

44 - broj Horusa - sila&vatra (iskupljenje&oslobađanje, rušenje, veliko&jako)

Ulazimo u Doba Vodenjaka, Osvajajućeg&Okrunjenog Djeteta; stoga je formula Horusa zamjenila formulu Ozirisa; sada Horus kao Inicijator predsjeda nad daljnjim razvojem&inicijacijom čovječanstva&planete Zemlje.

"plamen" - posvećenje svijeta vatrom, plamen Sv. Duha
"Ovan" - silina koja ruši prepreke (ego u procesu samorazvoja, stari poredak u procesu razvoja čovječanstva), uskrsnuće&proljeće - Sunce je "umrlo" kao Oziris i "uskrsnulo" kao Horus, Slobodna Volja sada se razvija&manifestira po formuli Horusa

"Velik&jak" Horus putem sile&vatre (ovan&plamen) "ruši" riječ grijeha koja je je "ograničenje" i donosi "iskupljenje&oslobađanje" putem nove formule ABRAHADABRA.

To je formula raspeća Novog Eona.

Po atuima tarota:

ADM - 0+3+12 - 15 - 555

5 - zvijezda, pentagram, silina marsa koja ruši&uništava ograničenje

555 - Hadit - "ja sam plamen koji gori u srcu(Slobodna Volja) svakog čovjeka (Sunce, Bafomet) i u srži zvijezde (Pan, Istinska Volja, Bog) svake"

15 - Atu XV - Bafomet&Pan - 6 - Binah&Tifaret povezani kroz putanju Ljubavnika

6 - mistični broj Binaha (1+2+3), Tifaret, Atu VI - Ljubavnici

Stoga gledajući na taj način - da; ADM u sebi skriva ideju&silinu Mesije.

MESIJA-12+17+14+9+9+0 - 61 - Učitelj&Gospod&Adon (SAČ), negativno&nepostojeće&ne (ne-ja, Istinska Volja, LA, Pan, zvijezda), ja&osobno (AL, Slobodna Volja, Bafomet, Sunce), bogatstvo (duhovno - "...pošto sam s tobom i u tebi i od tebe, ništa ti nedostajati neće; no onome tko Mene nema nedostaje mu sve...")

MESIJA - 40+5+60+10+10+1 - 126 - OVN (oblik pisanja za ON; SAČ je Sunce Adeptove duše)

MISIJA-40+10+60+10+10+1-131- PAN&SAČ - "jedno u trojstvu, trojstvo u jedinstvu" - vrhovna trijada

Mesija ima misiju iskupljenja&oslobođenja - SAČ je Mesija, utjelovljen u Čovjeku stvara iskupitelja u krvi&mesu

MISIJA - 12+9+14+9+9+0 - 53 - ljubavnik&sunce

SAČ je ljubavnik&sunce Adepta.
__________________
TELEMAAGAPE
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 15:13   #3
Lightbulb 93!

GOLEMI PAN!

Povorka aveti ide i zemljom našom tumara,
I sinje padaju magle, zastiru čovječji dan;
Iz srči hrastove ali sila još izbija stara,
Još vrela ključaju, jošte duga nam oblake šara,
Još žive golemi Pan!

Već davno sedmera vrata pukoše, i nasta veče,
I crni strahotni bik je mučeći banuo van,
Al ovom tužnom arenom dugo nas goniti neće:
Za tvrde rogove njega već drži golemi Pan.

I bit će kratka im borba žestoka, očajna, ljuta;
Sve svoje napet će žile kozonogi, sedam će puta
Riknuti mrkonja, te se povalit skrhana vrata;
I Pan će baciti frulu, latit se lire od zlata.

Ko rijeka buknut će pjesma iz onih širokih grudi.
I pjesma ona će gromka jeknuti zemljicom:

„Ljudi u meni živete, a ja u vašim žilama brekćem;
Kad srce bolno vam pišti, u vama satirski drekćem;
Opijam dahom vas svojim, što vonja puti i vinom,
Dražim vas svirepom silom, dragam vas tajnom milinom.
U meni vi ste, a ja sam u vama; nema tih sila,
Koja će iščupat klice iz moga plodnoga krila!

Kalupim, gradim i motam; drobim i pregršti pune
Atoma živijeh bacam na sjajne sunčeve strune.
Titrajte, pjevajte, sjajte na harfi Helija boga!

A kada žice te puknu sred dana dalekoga,
I ja se trznem, al zahman
Vedar, sve motreći sjenu što k njemu šulja se bljeda,
Bijelim ogrnut plaštem na tronu blistavog leda,
Zadnji će umrijeti Adam!


Povorka aveti ide i zemljom našom tumara,
I sinje padaju magle, zastiru čovječji dan;
Iz srči hrastove ali sila još izbija stara,
Još žive golemi Pan!

Vladimir Nazor
__________________
TELEMAAGAPE
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 21:32   #4
Exclamation

Hvala i na telemitskoj interpretaciji.

Dobra antiteza izvornom kabalističkom učenju koje sam dao.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 21:44   #5
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
ADAM - simbolika imena

Na hebrejskom se piše alef+dalet+mem ili ADM.

Adamovo ime može se kabalistički gledati kao akronim: Adam, David, Mashiyach.

Moshe Idel, akademski autoritet na području židovskog misticizma, navodi akronim u svojoj knjizi „Messianic Mystics“ citirajući kabalističke izvore iz kasnog 13. stoljeća i najpoznatijeg kabalista renesanse Isaaca Luriju.

Ovaj akronim u sebi sadrži jednu eshatološku mističnu poruku: Adamova duša se reinkarnira u tijelu Davida, koji će se vratiti u vrijeme apokalipse kao Mashiyah ili Mesija. Zanimljivo je da su slova od kojih se ime, odnosno akronim sastoji: alef, dalet i mem - u abecednom poretku, što možemo protumačiti kao uspostavu kronološkog i cikličkog reda porijekla svjetla od prvog spiritualnog čovjeka pa do kralja-mesije na zemlji u liku Davida, te na kraju u lik dugo očekivanog mesije koji će otkupiti svjetove – tikkun olam („popravak svijeta“) i vratiti razbijene posude sefira („shevirat ha-kelim“) u originalno stanje prije Adamovog pada. Za mesiju u židovskoj tradiciji se kaže da potječe iz Davidove krvne linije. Zadnje slovo akronima mem (M) odnosno mesija, u sebi sadrži tu ideju jer slovu mem prethodi slovo dalet (D) odnosno David. U slučaju povratka Mesije, Mesija će imati u sebi dušu Adamovu kako bi ju mogao iskupiti.

Dublje značenje ove sheme emanacije, pada i otkupljenja je doktrina o gigul – reinkarnaciji, metempsihozi, odnosno transmigraciji duše. U mikrokozmičkom, mističnom smislu, čovjek sam prolazi kroz sve ove faze iščekujući konačan povratak nebeskim sferama u čijem popravku sam sudjeluje. Način i poredak akcija koje ovaj akronim suptilno sakriva je analogan ideji da se božanska esencija koja je jedna odvaja od prvog izvora da bi iskusila postojanje i na kraju se uz iskupljenje, pokajanje i iščekivanje, vraća svom originalnom staništu u više sefirotske svjetove.

Adam predstavlja sefiru Keter, njegov pad i inkarnaciju predstavlja David ili zadnja sefira Malkut – „kraljevstvo“ (David je kralj) a Mashiyah ili mesija predstavlja sefiru Binah (prema tumačenju rabina Davida ben Yehude he-Hasida), sefiru teshuve ili pokajanja, povratka, iskupljenja, razumijevanja. Sefira Binah odvaja tri gornje spiritualne sfere uključujući samu sebe od svjetova manifestacije koje predstavljaju ostalih sedam sefirot. U tom smislu, ponor ili jaz između spiritualnih nebesa vrhovne trijade i ostatka drveta života prelazi se milošću Binah ili Razumijevanja, što u staroj izvornoj Kabali upućuje na koncept Mesije.
Adam dolazi od hebrejske rijeci Aedame, ili dome sto znaci slican odnosno lik Bozji ili slican Bogu. Neki tvrde da dolazi od rijeci adama sto znaci zemlja, ali to nije istina.
Adam znaci slican ili lik Bozji.
Lijep ti pozdrav
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:34   #6
U okultnom smislu, Adam Kadom predstavlja nematerijalnu, spiritualnu osnovu. Gola esencija duha sačinjena, od božansle prašine. Taj primarni duhovni entitet, sačinjen je kao kanalizator izvanfizičkih informacija. Suptilni mehanizam za obradu i analizu mističnih poruka i beskrajnog znanja. To savršeno, nesputano biće Elohimi su okovali u fizički tjelesni zatvor, u strahu da se Kadom, kao plamteća jezgra, u kojoj je sabijena golema duhovna energija budučih sinova zemaljskih, u svojoj moći ne uzdigne do elohimskih vrtova. Jer iskre tog primarnog plamtečeg tijela žive u svakom od nas. I mene ne zanima rajska zemlja elohima. Samo ljubav spram Oca, koja me tjera da stanem pred njegovo lice i poljubim njegov tron.
Oni koji izvršavaju naredbe nerijetko i griješe. Ali jedan je kralj i njegova namjera bjaše ljubav.

Moja osnova je arhetip, moja vantjelesnost ne poznaje strah, mržnju niti grijeh.
Moj Adam Kadom je jedinstvo sa Isusom Kristom.
To je mistično tijelo svih nas.
Prima logos, koji osvjetljava materiju, sumnju i varljive iluzije iz sjene.
Jony79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 14:39   #7
Quote:
Jony79 kaže: Pogledaj post
U okultnom smislu, Adam Kadom predstavlja nematerijalnu, spiritualnu osnovu. Gola esencija duha sačinjena, od božansle prašine. Taj primarni duhovni entitet, sačinjen je kao kanalizator izvanfizičkih informacija. Suptilni mehanizam za obradu i analizu mističnih poruka i beskrajnog znanja. To savršeno, nesputano biće Elohimi su okovali u fizički tjelesni zatvor, u strahu da se Kadom, kao plamteća jezgra, u kojoj je sabijena golema duhovna energija budučih sinova zemaljskih, u svojoj moći ne uzdigne do elohimskih vrtova. Jer iskre tog primarnog plamtečeg tijela žive u svakom od nas. I mene ne zanima rajska zemlja elohima. Samo ljubav spram Oca, koja me tjera da stanem pred njegovo lice i poljubim njegov tron.
Oni koji izvršavaju naredbe nerijetko i griješe. Ali jedan je kralj i njegova namjera bjaše ljubav.

Moja osnova je arhetip, moja vantjelesnost ne poznaje strah, mržnju niti grijeh.
Moj Adam Kadom je jedinstvo sa Isusom Kristom.
To je mistično tijelo svih nas.
Prima logos, koji osvjetljava materiju, sumnju i varljive iluzije iz sjene.
Mislio si napisati Adam Kadmon?
lijep ti pozdrav
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 15:10   #8
A yes, Kadmon.
Dugo nisam bio u ovim vodama, pa zaboravih
Jony79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 16:01   #9
Quote:
Jony79 kaže: Pogledaj post
A yes, Kadmon.
Dugo nisam bio u ovim vodama, pa zaboravih
Drugi put ponesi kompas kad plovis po nepoznatim vodama
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 16:05   #10
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Po slovima hebrejskog alphabeta:

ADM - A+DM - 1+(4+40) - 1+44

A - duh, Istinska Volja, SAČ, Pan

DM - krv (tijelo, materija), vodenjak, ovan, plamen

A+DM - duh inkarniran u tijelu (ali osvješten duh, stoga je u tome skrivena ideja Bafometa-prosvjetljenog čovjeka u Tifaretu, Bog&Čovjek-Istinska&Slobodna Volja-"rukom pod ruku hodaju zajedno"-Svećenik&Kralj)

ADM - 45 - inteligencija&duh Saturna, nebo Tifareta, iskupljenje&oslobađanje, rušenje, veliko&jako

U Tifaretu je smještena Slobodna Volja, preko Binaha (Saturna) Istinska Volja (Vrhovna Trijada) komunicira sa Slobodnom Voljom putanjom ljubavnika.

44 - broj Horusa - sila&vatra (iskupljenje&oslobađanje, rušenje, veliko&jako)

Ulazimo u Doba Vodenjaka, Osvajajućeg&Okrunjenog Djeteta; stoga je formula Horusa zamjenila formulu Ozirisa; sada Horus kao Inicijator predsjeda nad daljnjim razvojem&inicijacijom čovječanstva&planete Zemlje.

"plamen" - posvećenje svijeta vatrom, plamen Sv. Duha
"Ovan" - silina koja ruši prepreke (ego u procesu samorazvoja, stari poredak u procesu razvoja čovječanstva), uskrsnuće&proljeće - Sunce je "umrlo" kao Oziris i "uskrsnulo" kao Horus, Slobodna Volja sada se razvija&manifestira po formuli Horusa

"Velik&jak" Horus putem sile&vatre (ovan&plamen) "ruši" riječ grijeha koja je je "ograničenje" i donosi "iskupljenje&oslobađanje" putem nove formule ABRAHADABRA.

To je formula raspeća Novog Eona.

Po atuima tarota:

ADM - 0+3+12 - 15 - 555

5 - zvijezda, pentagram, silina marsa koja ruši&uništava ograničenje

555 - Hadit - "ja sam plamen koji gori u srcu(Slobodna Volja) svakog čovjeka (Sunce, Bafomet) i u srži zvijezde (Pan, Istinska Volja, Bog) svake"

15 - Atu XV - Bafomet&Pan - 6 - Binah&Tifaret povezani kroz putanju Ljubavnika

6 - mistični broj Binaha (1+2+3), Tifaret, Atu VI - Ljubavnici

Stoga gledajući na taj način - da; ADM u sebi skriva ideju&silinu Mesije.

MESIJA-12+17+14+9+9+0 - 61 - Učitelj&Gospod&Adon (SAČ), negativno&nepostojeće&ne (ne-ja, Istinska Volja, LA, Pan, zvijezda), ja&osobno (AL, Slobodna Volja, Bafomet, Sunce), bogatstvo (duhovno - "...pošto sam s tobom i u tebi i od tebe, ništa ti nedostajati neće; no onome tko Mene nema nedostaje mu sve...")

MESIJA - 40+5+60+10+10+1 - 126 - OVN (oblik pisanja za ON; SAČ je Sunce Adeptove duše)

MISIJA-40+10+60+10+10+1-131- PAN&SAČ - "jedno u trojstvu, trojstvo u jedinstvu" - vrhovna trijada

Mesija ima misiju iskupljenja&oslobođenja - SAČ je Mesija, utjelovljen u Čovjeku stvara iskupitelja u krvi&mesu

MISIJA - 12+9+14+9+9+0 - 53 - ljubavnik&sunce

SAČ je ljubavnik&sunce Adepta.
Mesija?
Meni se cini da si htio napisati Meshiyah, to znaci : Onaj koji nas vuce (limshoh= vuci) gore prema Stvoritelju i preko Njega imamo kontakt sa Svevisnjim.
Lijep ti pozdrav
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 16:13   #11
Ovo je interesantno, mozda ce netko procitati:

http://mlist.kbb1.com/files/blog_mih...na_eng_wb.html

poz.
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 18:49   #12
Exclamation

Quote:
Jony79 kaže: Pogledaj post
U okultnom smislu, Adam Kadom predstavlja nematerijalnu, spiritualnu osnovu. Gola esencija duha sačinjena, od božansle prašine. Taj primarni duhovni entitet, sačinjen je kao kanalizator izvanfizičkih informacija. Suptilni mehanizam za obradu i analizu mističnih poruka i beskrajnog znanja. To savršeno, nesputano biće Elohimi su okovali u fizički tjelesni zatvor, u strahu da se Kadom, kao plamteća jezgra, u kojoj je sabijena golema duhovna energija budučih sinova zemaljskih, u svojoj moći ne uzdigne do elohimskih vrtova. Jer iskre tog primarnog plamtečeg tijela žive u svakom od nas. I mene ne zanima rajska zemlja elohima. Samo ljubav spram Oca, koja me tjera da stanem pred njegovo lice i poljubim njegov tron.
Oni koji izvršavaju naredbe nerijetko i griješe. Ali jedan je kralj i njegova namjera bjaše ljubav.

Moja osnova je arhetip, moja vantjelesnost ne poznaje strah, mržnju niti grijeh.
Moj Adam Kadom je jedinstvo sa Isusom Kristom.
To je mistično tijelo svih nas.
Prima logos, koji osvjetljava materiju, sumnju i varljive iluzije iz sjene.
Ja bi se zaustavio samo na "primarni duhovni entitet". Mislim da je to dosta dobra definicija Adama ha-Rishona (prvobitni). Elohim su u gnosticizmu poznati kao arkoni ili arhonti, sile materijalnih eona koje vladaju svemirom u ime demiruga.

Adam je po legendi zakopan na mjestu Golgote. Njegova lubanja se nalazi točno pod križem na kojem je raspet Isus. Golgota znači "lubanja". Adamova lubanja predstavlja smrt (prvobitni grijeh odnosno pad iz Plerome-Svega), a križ iskupljenje. Isus je na originalnom aramejskom Yeshua odnosno "YHVH spašava", odnosno Mashiach ili mesija. Još jedna legenda govori o Adamovom sinu Setu kako mrtvom Adamu u usta stavlja tri zrna sa Drva Znanja. Nakon toga iz Adamove glave izrasta drvo, od kojeg je kasnije napravljen križ na kojem je raspet Isus - Yeshua. Obje legende (ili je to ista legenda) su očito alegorije sa dubljim značenjem. Radi se o tome da je Adam prototip za Mesiju, što smo vidjeli iz prvobitne kabalističke analize koju sam napisao u prvom postu. Jedna predstavlja pad, drugi povratak i pokajanje (teshuva). Najprije Adam, pa David pa Mashiach. U tome je sadržana ideja tikkun olama ili popravka svijeta. Mashiach ili mesija otkupljuje grijehe svijeta. Na spiritualnoj razini mesija predstavlja duhovni dio duše koji još nije realiziran. To je spasitelj (duh) jer dušu odvlači od materije. To je zaručnik u Pjesmi nad Pjesmama a zaručnica je duša.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 10.08.2010. at 19:06.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 18:57   #13
Exclamation

Quote:
ornit kaže: Pogledaj post
Mesija?
Meni se cini da si htio napisati Meshiyah, to znaci : Onaj koji nas vuce (limshoh= vuci) gore prema Stvoritelju i preko Njega imamo kontakt sa Svevisnjim.
Lijep ti pozdrav
ornit
LJUBAWOLJA piše iz hermetičke perspektive. Tamo je manje bitan židovski jezik, već sama dinamika Drva Života i gematrija. Mislim da je između ostalog, samo htio reći kako je mesija kao koncept poveziv sa spiritualnim suncem u čovjeku, u Thelemi zvan Sveti Anđeo Čuvar.

Laitman kaže da "Israel" ustvari potječe od "Yashar El" (direktno k Bogu), što bi značilo da je Izrael svaki pojedinac sa duhovnog željom. Meshiyah ili Mashiach (ovisi kako tko piše) kako ti kažeš, povlači čovjeka ka Hashemu (Bogu). Oduvijek je postojala relacija Izraela i Mesije. Samo što u Kabali na te pojmove ne gledamo toliko eshatološki, apokaliptično ili nacionalistički, već samo kroz jezik simbola i dubljih istina koji oni predstavljaju.

Prema Abulafiji i ostalim individualnim kabalistima davnina, mesija je više nadosobni i spiritualni koncept, nešto što je jako vezano za pojedinca i njegovo buđenje, a ne toliko za egzoternu religiju i iščekivanje mesijanskog doba. U Kabali i općenito u židovskom misticizmu, na mesiju se gleda na teurgijski način. On je božanski popravljač oštećene duše.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 10.08.2010. at 19:08.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 19:09   #14
Exclamation

Quote:
ornit kaže: Pogledaj post
Adam dolazi od hebrejske rijeci Aedame, ili dome sto znaci slican odnosno lik Bozji ili slican Bogu. Neki tvrde da dolazi od rijeci adama sto znaci zemlja, ali to nije istina.
Adam znaci slican ili lik Bozji.
Lijep ti pozdrav
ornit
Neki kažu da Adam znači "čovjek", što je meni recimo zanimljivo sa ezoterične strane, bez obzira da li ta etimologija i prijevod imaju smisla.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 19:29   #15
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Neki kažu da Adam znači "čovjek", što je meni recimo zanimljivo sa ezoterične strane, bez obzira da li ta etimologija i prijevod imaju smisla.
Ne, Adam ne znaci covjekn nego lik ili Slika Bozja, a za covjeka se kaze "Ben-Adam" sto znaci "Sin lika Bozjega".
Zemlja se na hebrejskom kaze adama i zbog toga su neki tvrdili da je Adam izveden od te rijeci jer u bibliji pise da je nacinjen od zemlje...sto ustvari nije ispravno.
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 19:38   #16
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
LJUBAWOLJA piše iz hermetičke perspektive. Tamo je manje bitan židovski jezik, već sama dinamika Drva Života i gematrija. Mislim da je između ostalog, samo htio reći kako je mesija kao koncept poveziv sa spiritualnim suncem u čovjeku, u Thelemi zvan Sveti Anđeo Čuvar.

Laitman kaže da "Israel" ustvari potječe od "Yashar El" (direktno k Bogu), što bi značilo da je Izrael svaki pojedinac sa duhovnog željom. Meshiyah ili Mashiach (ovisi kako tko piše) kako ti kažeš, povlači čovjeka ka Hashemu (Bogu). Oduvijek je postojala relacija Izraela i Mesije. Samo što u Kabali na te pojmove ne gledamo toliko eshatološki, apokaliptično ili nacionalistički, već samo kroz jezik simbola i dubljih istina koji oni predstavljaju.

Prema Abulafiji i ostalim individualnim kabalistima davnina, mesija je više nadosobni i spiritualni koncept, nešto što je jako vezano za pojedinca i njegovo buđenje, a ne toliko za egzoternu religiju i iščekivanje mesijanskog doba. U Kabali i općenito u židovskom misticizmu, na mesiju se gleda na teurgijski način. On je božanski popravljač oštećene duše.
Pa da, to isto sam cula i od Rabi Leitmana na jednom predavanju u Jeruzalemu a postoje i prijevodi, eto sada se mogu pratiti i predavanja na hrvatskom jeziku.
No ipak mi para usi kada se hebrejske rijeci ne rabe izvorno, znam da je tijekom prijevoda cesto dolazilo do odstupanja u izgovoru i pismu dijelom i zbog toga sto hebrejski jezik nema vokala nego se oni oznacavaju tockama.
Hvala ti na pojasnjenju,
Da Yashar l'El znaci Israel jer ima isti korijen ISR; e, sad neki su to "S" procitali sa tockom a neki nez tocke a bez tocke S znaci Š pa se tako premjestio i vokal "a".
A, ima tu neke slicnosti i u nasem jeziku kad kazemo ISRavno...?

Opet cu biti dosadna, oprostite: Golgata se kaze "Gulgolet" a eto prijevodom i vremenom postade Golgata...
Lijep vam pozdrav i nemojte zamjeriti sto se mijesam, volim ucestvovati...
pisem samo ono sto znam i u sta sam sigurna a to nije puno pa zelim znati vise
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 09:42   #17
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ja bi se zaustavio samo na "primarni duhovni entitet". Mislim da je to dosta dobra definicija Adama ha-Rishona (prvobitni). Elohim su u gnosticizmu poznati kao arkoni ili arhonti, sile materijalnih eona koje vladaju svemirom u ime demiruga.

Adam je po legendi zakopan na mjestu Golgote. Njegova lubanja se nalazi točno pod križem na kojem je raspet Isus. Golgota znači "lubanja". Adamova lubanja predstavlja smrt (prvobitni grijeh odnosno pad iz Plerome-Svega), a križ iskupljenje. Isus je na originalnom aramejskom Yeshua odnosno "YHVH spašava", odnosno Mashiach ili mesija. Još jedna legenda govori o Adamovom sinu Setu kako mrtvom Adamu u usta stavlja tri zrna sa Drva Znanja. Nakon toga iz Adamove glave izrasta drvo, od kojeg je kasnije napravljen križ na kojem je raspet Isus - Yeshua. Obje legende (ili je to ista legenda) su očito alegorije sa dubljim značenjem. Radi se o tome da je Adam prototip za Mesiju, što smo vidjeli iz prvobitne kabalističke analize koju sam napisao u prvom postu. Jedna predstavlja pad, drugi povratak i pokajanje (teshuva). Najprije Adam, pa David pa Mashiach. U tome je sadržana ideja tikkun olama ili popravka svijeta. Mashiach ili mesija otkupljuje grijehe svijeta. Na spiritualnoj razini mesija predstavlja duhovni dio duše koji još nije realiziran. To je spasitelj (duh) jer dušu odvlači od materije. To je zaručnik u Pjesmi nad Pjesmama a zaručnica je duša.
Slažem se sa napisanim. U Adamu je zasađeno Sjeme Života koje izrasta u cijelovito Drvo Života manifestaciju Mesije. Arhetipskog savršenog čovjeka. Dok je Mesija samo "titula" ili oznaka. Mojsije i Tot-Moses egipatski su vršili istu šlužbu: pročišćenja i uzašća prema Sipiritualnom Nepobjedivom Suncu (Sol Invictus).

Adam Kadmon jest Mesija, rekao bih Luda tarotha. Onaj koji "odvlači" od zemaljskog, prema nepoznatom, Nebeskom.
Jony79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 14:08   #18
Exclamation

Quote:
Jony79 kaže: Pogledaj post
Slažem se sa napisanim. U Adamu je zasađeno Sjeme Života koje izrasta u cijelovito Drvo Života manifestaciju Mesije. Arhetipskog savršenog čovjeka. Dok je Mesija samo "titula" ili oznaka. Mojsije i Tot-Moses egipatski su vršili istu šlužbu: pročišćenja i uzašća prema Sipiritualnom Nepobjedivom Suncu (Sol Invictus).

Adam Kadmon jest Mesija, rekao bih Luda tarotha. Onaj koji "odvlači" od zemaljskog, prema nepoznatom, Nebeskom.
Ovaj popravak Drveta i razbijenih posuda (shevirat ha-kelim) sefirot je funkcija mesije u eshatologije lurijanske Kabale koja je dominantna struja Kabale od 16.stoljeća. Upravo je ona popularizirala Drvo Života kao kozmološki dijagram. Mesija je u kabalističkom svijetlu, barem po Bnei Baruch školi, popravljač razbijenih posuda sefira, viša sila koja je direktno odgovorna za korekciju ega u čovjeku.

U početku je Drvo bilo potpuno, ono je činilo Adamovo tijelo, no padom Adama, sefire se razbijaju i jedna kozmička duša se cijepa na beskonačno mnogo dijelova (Zohar navodi točnu brojku), nastaje individualizam. U hermetičkoj Kabali to zovu putem mača, a u originalnoj Kabali tzimtzum ili sabijanje svjetla od kojeg nastaje koncept prostora.

Tako da uz sve rečeno sad i ranije, Adam je kao antropos (idealni čovjek) ponovno oživio u kozmičkom Yeshui, mesiji koji više djeluje kao spiritualna sila nego tzaddik ili zemaljski mesija. Ja tu baš i ne vjerujem u povijesne eshatološke trenutke i doba spuštanja mesije u jednu osobu, već mislim da je to nadosobna sila koja ima malo veze sa ljudskom koncepcijom npr. Isusa Krista kao osobe.

Moj koncept mesije je jako sličan onom Abrahama Abulafije, samo što on mesiju naziva Aktivnim Intelektom (Metatron) po uzoru na Aristotela. Za Abulafiju, mesija je individualan, ne kao što rabinističke škole i malo ortodoksno orijetnirani Židovi misle da je to stvar točnog povijesnog trenutka, mjesta i okolnosti kada se mesija spušta za veselje naroda židovskog.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 13.08.2010. at 14:14.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 15:06   #19
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
U početku je Drvo bilo potpuno, ono je činilo Adamovo tijelo, no padom Adama, sefire se razbijaju i jedna kozmička duša se cijepa na beskonačno mnogo dijelova (Zohar navodi točnu brojku), nastaje individualizam.
A koja bi to brojka bila i što bi to značilo? Dakle, po Zoharu postoji određeni broj duša ili što? Naravno, ako pod "idividualizam" podrazumijevamo duh/dušu.
Ili je to metafora na kvadrat?

Osim toga kako beskonačno mnogo može biti točna brojka?

Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
U hermetičkoj Kabali to zovu putem mača, a u originalnoj Kabali tzimtzum ili sabijanje svjetla od kojeg nastaje koncept prostora.
Zanimljivo, samo ako se "jednost" cjepa na beskonačno mnogo, onda bi logičinije bilo da je to "širenje" svjetla a ne "sabijanje".

Kabalisti vole reći da se bave duhovnošću na znanstven način. Mislim da bi zbog toga, u opisima tih viših svijetova ipak trebali obračati malo više pažnje na osnovnu logiku. Jer na koncu, Drvo Života i jest jedan funkcionalan matematičko-geometrijski koncept.

Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Tako da uz sve rečeno sad i ranije, Adam je kao antropos (idealni čovjek) ponovno oživio u kozmičkom Yeshui, mesiji koji više djeluje kao spiritualna sila nego tzaddik ili zemaljski mesija. Ja tu baš i ne vjerujem u povijesne eshatološke trenutke i doba spuštanja mesije u jednu osobu, već mislim da je to nadosobna sila koja ima malo veze sa ljudskom koncepcijom npr. Isusa Krista kao osobe.
Ja vjerujem da je Krist bio, Nazaren a ne nazarečanin. Iz zajednice Esena Nazarena (iscjelitelji, medicinari i praktikanti meditacije). Opozicionari za vrijeme farijizejske haračine. Malo se isticao svojim radom i djelima pa je Konstantin kroz njegov lik utjelovio Mitru. Prvenstveno iz političkih razloga.
"Krist" je također dodano ime. Ono je zodijački križ u kružnici, ono koje se smatra poganskim simbolom, kasnije i nacističkim.

Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Moj koncept mesije je jako sličan onom Abrahama Abulafije, samo što on mesiju naziva Aktivnim Intelektom (Metatron) po uzoru na Aristotela. Za Abulafiju, mesija je individualan, ne kao što rabinističke škole i malo ortodoksno orijetnirani Židovi misle da je to stvar točnog povijesnog trenutka, mjesta i okolnosti kada se mesija spušta za veselje naroda židovskog.
Da. Metatronaova esencija je čista inteligencijska nakupina. Informacijski naboj koji se može na određenoj razini skupljati eonima. Kadkad prasne ili se jednostavno izljeva. Poput lokalne oluje ili mjestimičnih kiša. Mesije se rađaju i umiru. Uglavnom ostave trag svoga postojanja. Za mene su i veliki znanstvenici, umjetnici ili književnici također mesije. S tim da se ipak najviša inteligencija emanira kroz duhovne autoritete. Ipak je duhovno znanje - ono najviše.
Jony79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 12:34   #20
Manje vise poznato je sta sta se sa Adamom desavalo u Edenu, pa da vidimo sta je sa njim bilo posto je odatle proteran.

Iz dela Biblije koji opisuje njegov zivot posle Edena, saznaje se toliko da je sa Evom dobio tri sina: Avelja, Kaina i Seta. U Bibliji stoji samo jedna recenica o Adamovoj smrti:
"Tako pozivje Adam svega devetstotina i trideset godina; i umrje".

Manjak podataka u Bibliji, dopunjavan je pisanom i usmenom tradicijom. U jevrejsko literaturi, Adam je opisan kao covek koji ostatak zivota provodi u stalnom kajanju, trazeci oprostoj od Boga. Iako gresan, on je i dalje miljenik Bozji, postovan do kraja zivota i od ljudi i od andjela.

Nastoji da se pokaje svakodnevnim postom, molitvom i kupanjem u svetoj reci. Adam i Eva su se, najpre, sakrili u jednu pecinu, gde su bez prestanka plakali i govorili:
"Daleko smo mi od zivota".

Ogladneli su posle sedmog dana, ali nisu uspeli da pronadju ukusnu hranu. To sto su pronalazili, vise je podsecalo na hranu za zivotinje. Sa setom su se prisecali kako su u Edenu "jeli hranu andjela".

Islamska tradicija je, takodje, prilicno bogata podacima o zivotu Adama i Eve po proterivanju iz Edena. Morali su da zive razdvojeno 200 godina. Eva je sve to vreme provela sama u Arabiji. Alah je Adama proterao na Cejlon. Na jednom cejlonskom vrhu jos uvek se, po muslimanskom verovanju, mogu videti tragovi Adamovih stopala. Kada je konacno iz Cejlona doputovao u Arabiju, Adam je sagradio kabu (sto predstavlja poduhvat koji je cesce pripisivan Avramu). Tek po njihovom ponovnom susretu, poceli su da radjaju potomstvo. Po pojedinim muslimanskim legendama, imali su 40.000 dece.

Prema jevrejskoj Knjizi o ADamu, Adam je imao 30 sinova i 30 kceri.

Jevrejski spis, Pecina zlata, opsirno opisuje Adamovu sahranu. Adama su sahranila ceriti arhandjela: Urilo, Gavrilo, Rafailo i Mihailo. Kada se proculo da je na samrti, okupili su se kraj njega svi potomci (buduci da je ziveo 930 godina, potomstvo je bilo brojno). Tu su bili njegov sin Set, Unuk Enos, praunuk Kajinan sa zenama i svom decom. Cela familija je provela 140 dana u zalosti.

Eva je umrla godinu dana posle Adama i sahranjena je u Jerusalimu, Indiji ili Meki. Eva je ostatak zivota provela u neprestanom plakanju.

Po nekim drugim apokrifima, Adam nije uspeo da izbegne odlazak u Pakao. Po Sibilskom prorocanstvu, Adam je izricito predstavlje kao prvi stanovnik Pakla. Prema Jevandjelju Nikodemovom, muke Adama i nekih drugih svetaca koji su dospeli pakla, nevele su Isusa Hrista da ode tamo da ih odatle oslobodi. Oslobadjanju Adama se najostrije usprotivio Sotona. Hristos je uspeo da sprovede svoju nameru da oslobodi iz Pakla Adama, i to zahvaljujuci neobicnom sporazumu koji je sklopio sa Velzevulom, jednim od najmocnijih palih andjela u podzemnom svetu, sto je za posledicu imalo promenu tamosnje vlasti. Hristos je, naime, tokom svog trodnevnog boravka u Paklu, preneo tamosnju vlast na Velzevula u znak zahvalnosti sto mu je, uprkos Sotoninom protivljenju, dopustio da Adama i druge svece sa sobom povede odatle u Nebo.

Neki drugi spisi, Adama i dalje smestaju u pakao. Po Avramovom zavetu, Adam sedi pred kapijama pakla i place dok posmatra veliku kolonu ljudi kako ulazi u pakao i srecan prati mali broj onih koji odlaze u raj.

Dvojica Adamovih sinova, Kajin i Avelj, u delu Biblije koji se tice dogadjaja posle Edena, preuzimaju od oca glavnu ulogu u dogadjajima. To je vec poznata prica, ali nije zgoreg da se na nju podsetimo. Kajin je bio ratar, a Avelj pastir. Jednog dana Kajin je Bogu prineo zrtvu od roda zemlje, a Avelj od svog stada. Bog je primio zrtvu od Avelja, a na Kajina i na njegov prinos nije pogledao. Kajin se zbog toga rasrdio i ubio Avelja, zbog cega ga je Bog osudio na stalno lutanje i bekstvo. Kajin se ubrzo pokajao: «Krivica je moja velika da mi se ne moze oprostiti.» Naselio se u zemlju Naidsku koja se nalazi na istoku prema Edenu. O toj zemlji, mozemo znati samo to da u prevodu znaci "Lutanje". Tamo se ozenio i dobio sina Enoha. Od Kainovih potomaka (Enoh, Gaidad, Maleleil, Matusal, Lameh, Jovil, Juval, Tovel), nastali su nomadi, gudaci i sviraci.

Adam je u 130. godini zivota dobio jos jednog sina, «po oblicju svojemu, kao sto je on» i dao mu je ime Set.

Biblija ne spominje koliko su dugo ziveli Kajinovi potomci, ali je zabelezeno da su svi Setovi potomci bili veoma dugovecni. Set je ziveo 912 godina, Setov sin Enos 905, Enosov sin Kajinan 910, Kajinanov sin Maleleil 830, Maleilelov sin Jared 800, Jaredov sin Enoh 365, Enohov sin Matusal 969 и Matusalov sin Lameh 777 godina.

Lameh je dobio sina Noja u 182. godini, a Noje kada je imao 500 година, dibio je sinove Sima, Hama i Jafeta...

Jakob Beme (1575-1624) je smatrao da je prvi čovek, Ur-Adam, bio androgin: ”bio je i muškarac i žena u isto vreme...Mogao je da rađa partenogenično...i imao je telo koje je moglo da prolazi kroz drveće i stene”.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.