Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2013., 10:17   #641
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
U zabludi si jer misliš da postoje nedvosmislene definicije.

Niti jedna definicija ne obuhvaća sve i svaku definiciju se može napasti jer je takova priroda jezika i riječi. Riječi su samo putokaz,prst koji pokazuje gdje je mjesec. RIJEČI NIKADA NISU MJESEC SAM
Definicija sama po sebi (tj po definiciji ) znači OGRANIČAVANJE
Jesi li svjestan da je NEMOGUĆE riječima definirati čekić,a kamoli ćeš složene koncepte kao ''slobodna volja'' .

Hajde pokušaj svima nama definirati što je to čekić pa ćeš vidjeti u kakove ćeš probleme upasti
Nisam u zabludi. Ja se potpuno slažem s tobom. Samo sam konstatirao činjenično stanje. Najbolje što možemo je da pokušamo kao 4 slijepca opisati slona koji svaki može dodirivati drugi dio, pa jedan o slonu ima percepciju surle, drugi repa, treći noge, a četvrti tijela. Ili ćemo se svađati i jedan drugom tumačiti da krivo pipa, ili ćemo pokušati shvatiti da svatko drugačije doživljava, pa prema tome i drugačije definira doživljaj, pa na osnovu toga složiti sliku.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 10:42   #642
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
U zabludi si jer misliš da postoje nedvosmislene definicije.

Niti jedna definicija ne obuhvaća sve i svaku definiciju se može napasti jer je takova priroda jezika i riječi. Riječi su samo putokaz,prst koji pokazuje gdje je mjesec. RIJEČI NIKADA NISU MJESEC SAM
Definicija sama po sebi (tj po definiciji ) znači OGRANIČAVANJE
Jesi li svjestan da je NEMOGUĆE riječima definirati čekić,a kamoli ćeš složene koncepte kao ''slobodna volja'' .

Hajde pokušaj svima nama definirati što je to čekić pa ćeš vidjeti u kakove ćeš probleme upasti
Upravo sam rekao da jednu te istu stvar mozes hipoteticki gledati iz beskonacno uglova.To i jeste lepota izdvojenosti iz onoga sto JESTE i sto je svojstveno samo coveku.Ono sto mi definisemo je ograniceno ali ono sto se krije iza pojma koji definisemo po sebi je Apsolutno gde su sve "definicije" jedno i to na nacin transcedentnog a ne tako sto cemo definicije redjati u beskonacnost.Tako i slobodna volja.Ne mozes ti definicijom iscrpeti ono sto ona JESTE,jer ono sto ona jeste nema veze sa definicijom.Definicija je tu da priblizno odredi nesto,medjutim i ono sto nismo obuhvatili je takodje deo postojanja koji nije usao u saznanje.''slobodna volja'' je metafizicka i kao takva ona se ne moze zamisljati a da pritom ne zamisljas materiju,zato se do nje dolazi intuicijom.Kao i svaki "metafizicki pojam" ona ne moze da udje u oblast relativnog koje je karakteristicno za pojavni svet gde je i cekic.Ono sto je relativno je samo nase shvatanje onoga sto je u neposrednom iskustvu.Slobodna volja kao namena koja proistice iz transcedentnog za coveka je ista za svakog kako god on gledao na nju.Koliko je covek blizi istini zavisi od toga koliko se oslobodio predrasude i navike i koliko je prosirio samosvest.Sa cekicem imas beskonacno kombinacija jer on je izveden iz coveka dakle tamo gde je relativno jedino moguce dok slobodna volja nije proizvod coveka vec transcedentne sustine.Funkcija coveka je jedino moguca ako "slobodna volja" ima izvoriste van coveka.Cekic je tu "vecan" sa aspekta Apsoluta posredno a sa aspekta coveka neposredno zajedno sa svim mogucim definicijama cekica kojih ima beskonacno.
Ali znam sta te muci ako se sustina ne moze iscrpeti onda su nasi pokusaji uzaludni,nije u tome poenta.Poenta je da se priblizis istini,ne i da je dostignes,jer sama Apsolutna istina ne trpi nikakvo misljenje i proucavanje,ona je izvan toga.
Kako ces definisati ljubav po sebi a kako ljubav za coveka?Ovo prvo nije nesto sto mozes da kitis definicijama vec mozes da definises ono sto je u odnosima.
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 10:57   #643
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Nisam u zabludi. Ja se potpuno slažem s tobom. Samo sam konstatirao činjenično stanje. Najbolje što možemo je da pokušamo kao 4 slijepca opisati slona koji svaki može dodirivati drugi dio, pa jedan o slonu ima percepciju surle, drugi repa, treći noge, a četvrti tijela. Ili ćemo se svađati i jedan drugom tumačiti da krivo pipa, ili ćemo pokušati shvatiti da svatko drugačije doživljava, pa prema tome i drugačije definira doživljaj, pa na osnovu toga složiti sliku.
Niko ne zeli da bude u zabludi "svojom voljom" i niko ne moze biti u zabludi a da je toga svestan jer kad nastaje prosvetljenje nestaje zabluda.
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 11:42   #644
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
U zabludi si jer misliš da postoje nedvosmislene definicije.

Niti jedna definicija ne obuhvaća sve i svaku definiciju se može napasti jer je takova priroda jezika i riječi. Riječi su samo putokaz,prst koji pokazuje gdje je mjesec. RIJEČI NIKADA NISU MJESEC SAM
Definicija sama po sebi (tj po definiciji ) znači OGRANIČAVANJE
Jesi li svjestan da je NEMOGUĆE riječima definirati čekić,a kamoli ćeš složene koncepte kao ''slobodna volja'' .

Hajde pokušaj svima nama definirati što je to čekić pa ćeš vidjeti u kakove ćeš probleme upasti
Kada bi to bilo doslovno tako, komunikacija uopće ne bi bila moguća, a kamoli učenje stranih jezika.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2013., 15:32   #645
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
U zabludi si jer misliš da postoje nedvosmislene definicije.

Niti jedna definicija ne obuhvaća sve i svaku definiciju se može napasti jer je takova priroda jezika i riječi. Riječi su samo putokaz,prst koji pokazuje gdje je mjesec. RIJEČI NIKADA NISU MJESEC SAM
Definicija sama po sebi (tj po definiciji ) znači OGRANIČAVANJE
i
To je do Echkarta Tolla. Da su riječi putokaz jel
Dali taj veliki mayster chief nije naglasio , da uz riječi idu slike. Kada ti kažeš mjesec pojavi se ideja "mjeseca" u tvojoj glavi. Mjesec je isto tako koncept , tako da riječi mogu biti isto što i mjesec, pošto su one koncept.
Riječi nemogu biti isto što i stvarnost , kada mjesec nebi bio mjesec(ideja) nego stvarnost , onda bi bio praktički ništa , ništa nije moguće definirati.

Quote:
Jesi li svjestan da je NEMOGUĆE riječima definirati čekić,a kamoli ćeš složene koncepte kao ''slobodna volja''Hajde pokušaj svima nama definirati što je to čekić pa ćeš vidjeti u kakove ćeš probleme upast
Čekić/mjesec ista stvar i riječima ga je itekako moguće definirati. Jer sam riječ č-e-k-i-ć je koncept , stvoren (ukazan) riječima.

RIJEČI I IDEJE SU NAJVEČE BLAGO LJUDSKOG RODA!
__________________
Hrabro :-)
Hrabri 19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 21:38   #646
Moram(nuznost) ono sto sam odlucio(sloboda).Ako ne bih uradio ono sto sam odlucio moj izbor bi bio besmislen a da bi nuznost bila onakva kakva mora da bude ona mora da prodje kroz moj inteligibilni karakter.Kad uradim ono sto sam odlucio ono sto nisam uradio nisam uradio jer meni ne donosi toliku dobrobit kao ono drugo za sta sam se odlucio.
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 05:14   #647
Ionako htjeli mi to voljno ili ne htjeli, svaki čovijek je jedinka za sebe nošen sa svojim mislima u sebi,na koja ne možemo voljnim mehanizmima reagirati kao npr. rad srca,metabolizam, perilstatika crijeva, ...i tako nadalje bez utjecaja i znanja naše volje se u organizmu vode milijuni ciklusa,enzima,...pa samo u naoko vidnoj kapljici krvi pod lupom vidimo sem krvnih elemenata,svakodnevne borbe sa fiziološkim virusima i bakterijama
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 07:47   #648
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Ionako htjeli mi to voljno ili ne htjeli, svaki čovijek je jedinka za sebe nošen sa svojim mislima u sebi,na koja ne možemo voljnim mehanizmima reagirati kao npr. rad srca,metabolizam, perilstatika crijeva, ...i tako nadalje bez utjecaja i znanja naše volje se u organizmu vode milijuni ciklusa,enzima,...pa samo u naoko vidnoj kapljici krvi pod lupom vidimo sem krvnih elemenata,svakodnevne borbe sa fiziološkim virusima i bakterijama
To je elan vital,zivotna sila.
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.