Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2005., 14:32   #1
Anoreksija i bulimija

tj anorexija i bulimija

vidim na blogu da je isla na rtl emisija o tome, da ima puno cura koje su upale duboko u anoreksiju i ne znaju NITI zele se izvuci iz toga

prolistala sam par blogova tih "proana" i zapanjena sam
cure od 45 kila na 170cm sebe zovu debelim kravama, zive na vodi i jednoj jabuci danima, i odbijaju bilo koju pomoc.
ne shvataju nikakva upozorenja, ne zele se mijenjati, ne prihvataju nikakva ubijedjivanja, sugestije, savjete, naredbe...
ni roditelji, prijatelji, partneri, nicije misljenje im nije vazno

Mene zanima jedna stvar: kako su usle u to i kakv im je zivot inace, djetinjstvo, familija, drustvo, odrastanje...

Ima li ovdje cura koje su same (ili bile) u raljama anorexije, ili netko njima blizak, pa da podijele iskustva?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 14:54   #2
katastrofa, cemu se daje medijska pozornostž

ja sam znala jednu zensku, bila je dosta problematicna, ono otisli bi na super rucak, s gustom bi se najela i onda otisla sve izrigat. uzas. skoljka joj je bila najbolja prijateljica.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 14:57   #3
Quote:
Natch kaže:
katastrofa, cemu se daje medijska pozornost
Zašto ne, pa o tome se treba govoriti javno
__________________
Kad bik padne, noževi se oštre.

Put u pakao popločen je daskama za peglanje... kem
samo_svoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 14:57   #4
Quote:
samo_svoja kaže:
Zašto ne, pa o tome se treba govoriti javno
pa ok, al ne to reklamirati kao stil zivota...
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 14:59   #5
Quote:
Natch kaže:
pa ok, al ne to reklamirati kao stil zivota...
Nije to reklama već borba protiv toga, pokazivanje što se dešava sa ženama koje u to upadnu i kako je mučna borba s tim bolestima.
__________________
Kad bik padne, noževi se oštre.

Put u pakao popločen je daskama za peglanje... kem
samo_svoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 15:01   #6
dobro, ok, smiri se... dakle, u korijenu anoreksije je neprihvacanje vlastitog tijela. kolko se sjecam, obicno je nametnuto modom i problematicnim drustvenim standardima, te netolerancijom na razlicitosti...cesto je uzrok i neadekvatni odgoj, nasilje, traume u psihosocijalnom razvoju i kriva slika o sebi koju djete stjece u obiteljskom krugu...

no, cini mi se da anoreksija, kao ni bulimija, vec dugo nisu u modi...
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 15:06   #7
Quote:
samo_svoja kaže:
Nije to reklama već borba protiv toga, pokazivanje što se dešava sa ženama koje u to upadnu i kako je mučna borba s tim bolestima.
tocno
zato sam i pokrenula ovu temu

otvaranje ociju pomaze uvidjanju problema. koliko ljudi nije ni svjesno rasprostranjenosti postojanja ovakvih poremecaja
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 15:06   #8
Nisam se iznervirala da se smirim

Mislim da je Anastazija imala te probleme (spominjala je to) i bit će lijepo kada stigne napisati nam svoja iskustva jer se izvukla iz tog pakla.
__________________
Kad bik padne, noževi se oštre.

Put u pakao popločen je daskama za peglanje... kem
samo_svoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 15:07   #9
za one koji zele znati vise:


http://mapmf.pmfst.hr/~nilbis/


uzroci bulimije:
Smatra se da su pritisci i sukobi unutar obitelji prvotni znak bulimije. Bulimičarka je obično osoba koja želi previše postići i teži savršenstvu, a osjeća da ne može zadovoljiti očekivanja svojih roditelja. Njezino samopoštovanje je na niskoj razini i pati od depresije. Možda je kao dijete bila fizički ili spolno zlostavljana; oko polovice svih obojelih od bulimije ima u prošlosti iskustvo zlostavljanja.


uzroci anoreksije:
Većina istraživača vjeruje da su ključni psihološki čimbenici.Anoreksičari imaju nisku razinu samopoštovanja i osjećaju se nedostojnima ljubavi.U adolestenciji takve osjećaje mogu pogoršati hormonalne promjene,kulturološke poruke koje veličaju mršavost te pritisci ili napetost unutar obitelji.Krajnost gladovanja može biti način na koji anoreksičar pokušava upravljati svojim životom -ne samo oblikujući svoj izgled nego i osporavajući sazrijevanje i svoj spolni razvoj.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 16:05   #10
Koma. Nesretnice i umiru od toga.
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 16:20   #11
Quote:
Natch kaže:
no, cini mi se da anoreksija, kao ni bulimija, vec dugo nisu u modi...
Natch, govorimo o bolesti, a ne o nekoj modi. I cura, žena koje su ovom paklu ima jako puno. Zar bi takve stvari trebalo marginalizirati?
__________________
ispod mojih urednih ladica, ti si miris vješto čuvane tajne
kiki-j-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 16:59   #12
---
amii is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:07   #13
mislim da u svemu ima velikog udjela i sama psiha.Osobe koje pate od takvih poremecaja trebaju ici psihijatru i puno razgovarati, te imati okolinu da ih podupire kako bi im bilo lakse... nista nije lako- pa tako ni to- treba biti ustrajan i ne odustati.....
Megy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:21   #14
Quote:
samo_svoja kaže:
Nisam se iznervirala da se smirim

Mislim da je Anastazija imala te probleme (spominjala je to) i bit će lijepo kada stigne napisati nam svoja iskustva jer se izvukla iz tog pakla.


meni je o tome jako teško pisati. zapravo mi se i javilo par djevojaka na PM, ako bih im mogla pomoći, ali nisam im odgovorila - jednostavno mi je jako mučan sam spomen na to razdoblje mojeg života. Borba s bulimijom je trajala punih 10 godina, a barem kod mene je bila uvjetovana prije svega velikim prijezirom prema sebi. Istovremeno, bila je otpor prema odrastanju koje je mene sustiglo jako rano (financijski problemi i neimaština koja nas je zatekla kao obitelj dok sam bila u srednjoj školi). jednostavno, prejedajući se i ubijajući sebe u pojam nisam morala razmišljati o svemu ostalom što me je tištilo (a o čemu ne želim pričati na forumu).
To je tunel samoprijezira i mržnje prema sebi. Ono što me je izvuklo jest rješavanje onih drugih "gorih" problema, i veliki rad na sebi, posebice po pitanju učenja da zavolim sebe.

Ja se nisam obratila psihoterapeutu, ali voljela bih da jesam. Skratila bih se muke.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:24   #15
A kad bi samo znale da su ljepse kad su "punije".

Kostura nebi ni da mi plate.
Vanja oko panja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:27   #16
Quote:
Vanja oko panja kaže:
A kad bi samo znale da su ljepse kad su "punije".

Kostura nebi ni da mi plate.
kad si u tom paklu ne vidiš sebe objektivno. percepcija koju imaš o sebi je posve izobličena. bez obzira na stupanj mršavosti, uvijek se vidiš debelim.
iako, kod bulimije, ajmo reći da su puno frekventnije velike oscilacije na težini. bulimična osoba skače gore dolje s težinom, što itekako šteti orgazmu.
a psihi još i više.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:29   #17
Quote:
Anastasia kaže:
kad si u tom paklu ne vidiš sebe objektivno. percepcija koju imaš o sebi je posve izobličena. bez obzira na stupanj mršavosti, uvijek se vidiš debelim.
iako, kod bulimije, ajmo reći da su puno frekventnije velike oscilacije na težini. bulimična osoba skače gore dolje s težinom, što itekako šteti orgazmu.
a psihi još i više.
Kako ti je palo na pamet povraćati nakon prejedanja? Negdje si pročitala, čula od nekog...Sorry ako zabadam nos, no zanima me
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:34   #18
Quote:
crtica kaže:
Kako ti je palo na pamet povraćati nakon prejedanja? Negdje si pročitala, čula od nekog...Sorry ako zabadam nos, no zanima me


ja nisam povraćala. nije to baš tako jednostavno kako pokazuju na TV. i ne uspiješ skroz isprazniti želudac. I smješno zvuči, ali bojala sam se da mi ne propadnu zubi od želučane kiseline...
Tako da sam se ja kalorija rješavala fizičkom aktivnošću. Bilo je razdoblja kada sam trčala po par sati u komadu nakon nedjela, ili sam provodila sate i sate u teretani (jedno duže razdoblje sam vježbala svakodnevno od 18h do 22.30h), ili sam se idući dan izgladnjivala (doslovno živjela samo na vodi).
rezultat je što danas imam problema s ravnotežom šećera u krvi, i moram jesti svakih 3-4 sata, jer u suprotnom doživljavam vrtoglavice, oblijeva me hladan znoj, tresem se, nemam snage, padam u nesvjest i tako.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:35   #19
Quote:
Anastasia kaže:
ja nisam povraćala. nije to baš tako jednostavno kako pokazuju na TV. i ne uspiješ skroz isprazniti želudac. I smješno zvuči, ali bojala sam se da mi ne propadnu zubi od želučane kiseline...
Tako da sam se ja kalorija rješavala fizičkom aktivnošću. Bilo je razdoblja kada sam trčala po par sati u komadu nakon nedjela, ili sam provodila sate i sate u teretani, ili sam se idući dan izgladnjivala (doslovno živjela samo na vodi).
rezultat je što danas imam problema s ravnotežom šećera u krvi, i moram jesti svakih 3-4 sata, jer u suprotnom doživljavam vrtoglavice, oblijeva me hladan znoj, tresem se, nemam snage, padam u nesvjest i tako.
Što je bulimija ako nakon prejedanja ne povraćaš?
Meni ovo tvoje iskustvo definitivno zvuči kao poremećaj u jedenju, no ne i kao bulimija...

Quote:
SIMPTOMI

Ponavljane epizode prejedanja i čišćenja
Nerealan strah od debljanja
Variranje težine (iako se može održavati i relativno normalna težina)
Žudnja za hranom
Pretjerana uporaba laksativa
Depresija
Erozija zubne cakline, infekcije desni, karijesi i promjena boja zuba (izazvana želučanim kiselinama uslijed čestog povraćanja)
Želučano-crijevne smetnje
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:40   #20
Quote:
crtica kaže:
Što je bulimija ako nakon prejedanja ne povraćaš?
pa danas ima puno vrsta tih prehrambenih poremećaja.
u svakom slučaju, kod mene se radilo o nehumanim prejedanjima i nehumanim mučenjima svojeg tijela da se rješim tih kalorija.

o velikom samoprijeziru, o velikim osjećajima krivice koji su uslijedili nakon svakog obroka. o opsesiji i paranoji vlastitim izgledom.

takodjer su ta moja stanja dovela do određenih zdravstvenih problema, koji su mi pomogli da shvatim da ne želim više sebe toliko mučiti. donijela sam odluku da želim prestati i da želim s hranom i sa svojim tijelom uspostaviti prijateljski odnos.

zapravo, u svojim očima došla sam do jednog dna. I bilo je - ili ću se izvući i krenuti dalje, ili ću se bacit s balkona. Nisam više podnosila ono stanje. onu paranoju.

a čišćenje se može raditi na više načina - naknadnim izgladnjivanjem, laksativima, sportom, povraćanjem, opasnim lijekovima... ja sam ajmo reći izabrala put koji je meni bio najprirodniji i u kojeg sam najviše vjerovala.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.