Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2017., 23:41   #2061
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Kaj to meni govoriš, pa ja sam o tome pisao prije 5 godina.

Ja samo kažem da to neće funkcionirati. Danas, sutra, za 50 godina.

Stvori se EU federacija, i?

Ti misliš da će EU biti dozvoljene vojne intervencije po svijetu? Da će Rusija dati dopuštenje da Njemačka ima zasebno nuklearno oružje koje želi?
EU može kontrolirati krasni kurac, a ne resurse kojih nema. Nema plin, naftu, minerale. Na izvore toga će doći nikada. Sva tehnologija im ovisi o resursima koje ne kontroliraju.

Imaju tri bloka država s kojima se ne mogu natjecati po vojnoj i političkoj moći. Angloamerički, ruski i kineski. U digitalnoj tehnologiji zaostaju za SAD, Kinom i Japanom.

Kojeg to velikog strateškog partnera imaju van Europe? Latinsku Ameriku? Japan, Indiju? Koga?
Stvorit će se jedinstveni europski narod?
EU ima sve predispozicije za status supersile u nadolazećim desetljećima.
Toliko je članaka na tu temu napisano, a dovoljno je pročitati jedan prošlomjesečni pa da se, osim u slučaju nuklearnog sukoba, ti rusi, kinezi/azijati i južnoamerikanci učine liliputancima:

http://foreignpolicy.com/2017/04/13/...-a-superpower/

Za one koji koji toliko spominju terorističko/islamističke napade i nesigurnost u EU - u zadnjih 5 godina otprilike na 2 poginula europljanina dolazi 1 poginuli amerikanac u napadu u srednjoj školi.

A ako se izuzme napad u Parizu, više amerikanaca gine u srednjoj školi nego europljana u napadu terorista/islamista.
listerstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 23:44   #2062
ako se izuzme.
mudozvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 23:54   #2063
Francuzi birali između dvije žene, fracuzica i švabica, eto izabrali švabicu
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 00:00   #2064
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Soroš je bezobzirni globalni špekulant, a ovi koje on financira su prodavači ideologija za potkopavanje stabilnosti društva.
Koju je korist Soroš donio bilo kojoj državi u kojoj je djelovao?
U pravu si, žalosno je da čovjek koji je 'težak' 25 mld. $ gleda kako još nagomilati bogatstva bez obzira na način.
Ja sam se ovdje uhvatio činjenice da je želio otvoriti sveučilište što samo po sebi ne može biti loša ideja.
Novac je novac, nije bitno tko je vlasnik ako ga pametno i u dobroj namjeri ulaže, ali Sorošev novac je poprilično prljav.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 00:28   #2065
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Dobro, što bi na kraju trebao biti cilj EU ?

Što veća dobrobit što većeg broja njezinih građana u što duljem vremenskom razdoblju... po meni.
Za navedeno, jedan od najvažnijih uvjeta jest mogućnost demokratskog odlučivanja.

Robert Schuman, jedan od osnivača moderne Europe, u Velikoj europskoj povelji 1951. naveo je slijedeće... uz izvjesnu slobodu prijevoda...
Jesi čuo za poraz demokracije u primjeru Brexita, Trumpa..

Demokracija također ima rupa jer odlučuju oni koji nisu u mogućnosti donijeti dobre odluke, pa makar to bio i samo jedan glas.

Ne govorim ovdje protiv demokracije, već samo kažem da ni to nije idealan sustav. Možda bolji od većine drugih ali nije idealan.

Zamisli što bi se dogodilo da se zapadnjački parlamentarni sustav uvede npr u Kini, ili što se dogodilo u Indiji. Opći kaos.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 00:53   #2066
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Kaj to meni govoriš, pa ja sam o tome pisao prije 5 godina.

Ja samo kažem da to neće funkcionirati. Danas, sutra, za 50 godina.

Stvori se EU federacija, i?

Ti misliš da će EU biti dozvoljene vojne intervencije po svijetu? Da će Rusija dati dopuštenje da Njemačka ima zasebno nuklearno oružje koje želi?
EU može kontrolirati krasni kurac, a ne resurse kojih nema. Nema plin, naftu, minerale. Na izvore toga će doći nikada. Sva tehnologija im ovisi o resursima koje ne kontroliraju.

Imaju tri bloka država s kojima se ne mogu natjecati po vojnoj i političkoj moći. Angloamerički, ruski i kineski. U digitalnoj tehnologiji zaostaju za SAD, Kinom i Japanom.

Kojeg to velikog strateškog partnera imaju van Europe? Latinsku Ameriku? Japan, Indiju? Koga?
Stvorit će se jedinstveni europski narod?
O čem ti pričaš?!

Velebna moćna Rusija bi bez američke i europske tehnologije samo mogla tužno maštati o izvlačenju nafte i plina iz Sibira i Sjevernog mora. Proguglaj si malo koliko im je samo Norveška prodala tehnologije. Rusija je ekonomski i tehnološki zemlja drugog reda, uopće ne ide u istu rečenicu s "blokovima".

Europa uopće ne zaostaje u digitalnoj tehnologiji. Od 10 najdigitaliziranijih zemalja svijeta, 5 su članice EU. EU je također daleko vodeća svjetska sila u razvoju primarnih znanosti vezanih uz digitalnu tehnologiju poput čestične fizike, te dio planeta sa najgušćom koncentracijom IT stručnjaka po glavi stanovnika nakon Singapura.

Njemačka je druga zemlja svijeta po vrijednosti izvoza domaće proizvedene visokotehnološke robe, dok je Francuska 6., a Nizozemska 8. (prema Svjetskoj banci) Po stopi rasta ulaganja u istraživanje u STEM poljima i stopi produkcije znanstvenih radova, EU je pretigla SAD još prije 10 godina i konstatno raste, a ostali još nisu niti u istoj rečenici.

Resursi su odavno manje bitni od znanja i tehnologije. Svi reusrsi ovog svijeta ne znače nekoj državi baš ništa bez znanja da ih iskoristi i tehnologije da ih eksploatira. Resursi se uvijek mogu kupiti na tržištu, dobiti kao protuuslugu ili biti oteti, znanje malo teže...

Tipično razmišljanje zapelo na počecima 20. stoljeća, hranjeno jeftinim predrasudama s interneta (npr. slabo je poznata činjenica da Japan poprilično zaostaje u nekim aspektima digitalnih tehnologija, što je posebno vidljivo u infrastrukturi i državnoj upravi).
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 01:20   #2067
Mogli bi ''miroljubivi liberali'' i njihovi kandidati/kandidatkinje naučiti koju lekciju od tkz. fašista - - - kako prihvatiti i podnijeti poraz.

MADCITY is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 03:10   #2068
Quote:
listerstorm kaže: Pogledaj post
EU ima sve predispozicije za status supersile u nadolazećim desetljećima.
Toliko je članaka na tu temu napisano, a dovoljno je pročitati jedan prošlomjesečni pa da se, osim u slučaju nuklearnog sukoba, ti rusi, kinezi/azijati i južnoamerikanci učine liliputancima:

http://foreignpolicy.com/2017/04/13/...-a-superpower/

Za one koji koji toliko spominju terorističko/islamističke napade i nesigurnost u EU - u zadnjih 5 godina otprilike na 2 poginula europljanina dolazi 1 poginuli amerikanac u napadu u srednjoj školi.

A ako se izuzme napad u Parizu, više amerikanaca gine u srednjoj školi nego europljana u napadu terorista/islamista.
Normalno da ima, samo kada bi...

- se riješila vojne dominacije Amerike i dobila jedinstvenu vojnu komponentu
- riješila energetske i rudne ovisnosti o vaneuropskim državama
- vratila kulturnu dominaciju iz 19. stoljeća

Od 7 kriterija za status supersile: ekonomski, politički, vojni, kulturni, demografski, geografski i tehnološki, EU ispunjava možda 3.

Ako gledamo EU kao jedinstvenu državu, ekonomski je 3. sila svijeta po BDP( paritetnim cijenama) nakon što VB izađe van. Ispunjava taj kriterij.

Politički je patuljak, svega jedna država članica EU ima status trajne članice vijeća sigurnosti UN-a i bez reforme toga, gdje EU može projicirati svoju političku moć?

Tehnološki u nekim stvarima zaostaje, u nekima je predvodnik. Ovaj kriterij ispunjava.

Kulturno, bez VB je izgubila potpuno u svijetu. Zašto EU nema svoj Hollywood, iako je Francuska domovina filma?

Za vojsku sam napisao.

Geografska veličina više nije od dominantnog značaja, ali demografska struktura jest i tu EU nikako ne može biti optimistična.

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
O čem ti pričaš?!

Velebna moćna Rusija bi bez američke i europske tehnologije samo mogla tužno maštati o izvlačenju nafte i plina iz Sibira i Sjevernog mora. Proguglaj si malo koliko im je samo Norveška prodala tehnologije. Rusija je ekonomski i tehnološki zemlja drugog reda, uopće ne ide u istu rečenicu s "blokovima".

Europa uopće ne zaostaje u digitalnoj tehnologiji. Od 10 najdigitaliziranijih zemalja svijeta, 5 su članice EU. EU je također daleko vodeća svjetska sila u razvoju primarnih znanosti vezanih uz digitalnu tehnologiju poput čestične fizike, te dio planeta sa najgušćom koncentracijom IT stručnjaka po glavi stanovnika nakon Singapura.

Njemačka je druga zemlja svijeta po vrijednosti izvoza domaće proizvedene visokotehnološke robe, dok je Francuska 6., a Nizozemska 8. (prema Svjetskoj banci) Po stopi rasta ulaganja u istraživanje u STEM poljima i stopi produkcije znanstvenih radova, EU je pretigla SAD još prije 10 godina i konstatno raste, a ostali još nisu niti u istoj rečenici.

Resursi su odavno manje bitni od znanja i tehnologije. Svi reusrsi ovog svijeta ne znače nekoj državi baš ništa bez znanja da ih iskoristi i tehnologije da ih eksploatira. Resursi se uvijek mogu kupiti na tržištu, dobiti kao protuuslugu ili biti oteti, znanje malo teže...

Tipično razmišljanje zapelo na počecima 20. stoljeća, hranjeno jeftinim predrasudama s interneta (npr. slabo je poznata činjenica da Japan poprilično zaostaje u nekim aspektima digitalnih tehnologija, što je posebno vidljivo u infrastrukturi i državnoj upravi).
Rusija im daje osnovnu baznu sirovinu bez koje bi Europa bila na nivou Latinske Amerike. Ta velebna Rusija je i dalje politički i vojni div za iskompleksiranu Njemačku koja se silom želi prometnuti u nešto više.

Ja sam zapeo, a ti si sam sebe pobio u jednoj rečenici. Kako možemo doći do tehnologije, odnosno proizvoda, ako nemamo baznu sirovinu za isti? Ta tehnologija je ovisna o intermedijarnim dobrima. EU nema osnovne sirovine niti za automobile, a kamoli za svemirsku industriju gdje se traže najrjeđi metali na kugli zemaljskoj.

U budućnosti, država koja neće biti prisutna u svemiru neće niti imati status sile.

Europa, osim nešto malo u Skandinaviji nema rijetke minerale, nema više dovoljno plina, da ne govorimo o nafti i ugljenu.
Da, imat će status Japana, tehnološki div kojeg se lagano ucjenjuje.

Štogod ti pričao, znaš i sam da se politički dominante pozicije ne može doći bez fizičke kontrole resursa. Zašto Amerikanci nisu od Sadama jednostavno kupovali naftu?

Počinješ o trgovini, samo gubiš iz vida međusobne trgovinske ratove između više velikih blokova. Iz kojih razloga bi Americi i Rusiji bilo u interesu da im se EU miješa stvari poput svemirske tehnologije ili nuklearne tehnologije? Americi i Rusiji je u interesu da Njemačke ima nuklearno ili hidrogensko oružje i da im pravi konkurenciju, jelda?
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 03:56   #2069
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
O čem ti pričaš?!

Velebna moćna Rusija bi bez američke i europske tehnologije samo mogla tužno maštati o izvlačenju nafte i plina iz Sibira i Sjevernog mora. Proguglaj si malo koliko im je samo Norveška prodala tehnologije. Rusija je ekonomski i tehnološki zemlja drugog reda, uopće ne ide u istu rečenicu s "blokovima".
Ne bih se niti ja složio. Ruska (i kineska) vojna tehnika vrlo malo zaostaje za američkom. Čak ne bih rekao da uopće zaostaje, već su standardi drugačiji. Možda je to zato što Rusija u postotku BDP-a puno više izdvaja za vojsku nego SAD i Kina. Mislim što uopće, barem trenutno, znači CERN i Božja čestica, naspram najnovijih ruskih tenkova, ratnih aviona i ... iznenadilo me način da Rusi rade jednokratne rakete za svemir, koje su ekonomski isplativije od višekratnih koje moraš popravljati između letova.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 08:40   #2070
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Jesi čuo za poraz demokracije u primjeru Brexita, Trumpa..

Demokracija također ima rupa jer odlučuju oni koji nisu u mogućnosti donijeti dobre odluke, pa makar to bio i samo jedan glas.

Ne govorim ovdje protiv demokracije, već samo kažem da ni to nije idealan sustav. Možda bolji od većine drugih ali nije idealan.
Brexit i Trump su semafori... ne možeš se ljutiti na semafor jer pokazuje crveno.

Predoči si ovu sliku...

Pleme koje je koristilo luk i strijelu za pribavljanje hrane, napadnuto je jednog dana helikopterom iz zraka... na strojnice i rakete lansirane iz helikoptera, primorani su odgovoriti jedinim oružjem kojim raspolažu... lukom i strijelom.

Helikopter mi je simbol za društvene i ekonomske probleme u zemljama EU, luk i strijela predstavljaju dosadašnji mehanizam demokratskog odlučivanja, a pleme smo svi mi... zajedno sa plemenskim mudracima, EU elitama (plemenski mudraci su zapravo malo podalje i nisu ugroženi napadom, bitan dio priče...).

Dakle što bi trebalo učiniti ?

a) baciti luk i strijelu, potpisati predaju

b) povjerovati obećanjima dosadašnjeg vodstva plemena kako oni upravo smišljaju moćnu magiju za rušenje strašnog zmaja, a suplemenici neka budu mirni i ne čine ništa

c) u očaju, svrgnuti dosadašnje plemensko vodstvo, pokloniti povjerenje najglasnijima koji će obećati novu moćnu magiju ako im se pokloni povjerenje

d) skupiti glave, postići dovoljnu razinu kolektivne mudrosti i naći rješenje

e) raspršiti pleme na pojedine grupe koje će se lakše samostalno izvući

Moj je odabir d), znam da nisam naročito konkretan, ali to je startna pozicija....

Ako to ne ide, uvijek ostaje opcija e).

Možda je dosadašnji sustav liberalne demokracije funkcionirao prije 60 godina, u vrijeme starta EU (tada još Zajednice za ugljen i čelik). Danas pokazuje bitne nedostatke, ali to ne znači da ga je moguće i potrebno zamijeniti nekakvim tehnokratskim sustavom upravljanja... u nadi da će to biti meritokracija.
Neće.

Quote:
Zamisli što bi se dogodilo da se zapadnjački parlamentarni sustav uvede npr u Kini, ili što se dogodilo u Indiji. Opći kaos.
Indija ima parlamentarnu demokraciju, čak niti Kina nije potpuno totalitaran sustav, bez obzira na jednu stranku na vlasti... ali da, slažem se da ne treba mehanički primjenjivati politička rješenja u sasvim drugačije društveno okruženje.
Već je i Rusija dobar primjer za to... možda i ostale tranzicijske zemlje Europe, pa i mi.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 09:48   #2071
Stare ideje ne mogu proći jer nemaju plodno tlo u modernom svijetu. Moguće su eventualno u slučaju da svijet jako ode kvragu, a daleko je evropa od toga.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 10:51   #2072
Da li se već zna šta je bilo u onim hakiranim emailovima?
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 11:11   #2073
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Stare ideje ne mogu proći jer nemaju plodno tlo u modernom svijetu. Moguće su eventualno u slučaju da svijet jako ode kvragu, a daleko je evropa od toga.
Istina, ali ne mogu proći niti nove ideje... barem, teško se probijaju u ogromnoj institucionalnoj inerciji.

Ili... uvijek možemo reći, ima netko kome je u opisu radnog mjesta da brine o našim interesima... ili ipak nema tog pilota u avionu.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 11:49   #2074
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Moj je odabir d), znam da nisam naročito konkretan, ali to je startna pozicija....


Prvo C, onda D!
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 11:58   #2075
Hrvati kojima godišnje par tisuća ljudi bega prat toalete po Njemačkoj i Irskoj se rugaju francuzima što nisu izabrali komunističkog drona Le Pen.

Uživam.
Strugacki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 13:08   #2076
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ratove izazivaju upravo oni koji žele ujediniti sve u jedan narod pod jednim vođom, a upravo je to globalizacija.
zato su rušili Jugoslaviju, koja je bila politički mini EU ali ne pod kontrolom Bruxellesa, to je Mamić dobro detektirao

https://www.youtube.com/watch?v=-Kmn8Xm9kgg
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 13:16   #2077
Quote:
Marina Fiume kaže: Pogledaj post
Da li se već zna šta je bilo u onim hakiranim emailovima?
EDIT: Evo sad sam pročitala da se u nekim od emailova spominje da Macron ima skrivene bankovne račune na Kajmanskim otocima. To je sve što sam uspjela naći.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 13:36   #2078
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Al ga lupas brate bezveze. Njemci su potpisali gasenje svojih nuklearki, a pomoci ce Hrvatskoj da gradi svoje. How yes no. Kako mozes samo doci na takvu suludu ideju da mi je znati.
Hrvatska je u prvoj zoni geotermalne energije, fotovoltaica, vjetrenjaca..... ali njemu pada na pamet nuklearka.
Dobro, onda Njemačka otpada alii još uvijek ostaje Francuska. A vjetrenjače mi nemoj spominjat, molim te.

Zar ne znaš kloliko nas koštaju ovi ne-po-sto-ja-ni megavati iz vjetro-klepetalica???
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 16:23   #2079
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
zato su rušili Jugoslaviju, koja je bila politički mini EU ali ne pod kontrolom Bruxellesa, to je Mamić dobro detektirao

https://www.youtube.com/watch?v=-Kmn8Xm9kgg
Tko je rušio Jugu, pa EZ i NATO su nam uveli embargo, da nas JNA i ekipa bolje kolju.

Danas Plenki i Pičkousti rade novu Jugu pod okriljem mame Anđe
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 16:32   #2080
Pukovniče Glasnoviću?
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.