Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2017., 10:07   #101
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
I donira jer oseca ljubav prema njemu? Ne,sigurno,vec je to instiktivni mehanizam pomocu kojeg se krvopije odrzavaju.Dok pak kod slucaja ubijanja slabijeg dominantnu ulogu igra osecaj neprijateljstva,ukratko ziva bica su po svojoj prirodi ZLA .Svako zivo bice se radja sa sebicnim potrebama i rivalstvom prema ostalima.Empatija je nesto sto se razvija,a osecaj za dobro i zlo je urodjen,pa iako znamo da je nesto ''zlo'' mi opet to cesto cinimo jer smo u praksi sebicni.Uostalom je za pravu empatiju kao takvu potrebna razvijena svest iliti samosvest o sebi i svojim delima,a zivotinje nemaju tako razvijenu svest i one nisu tema.
Ja baš mislim da je skroz kontra - empatija je urođena, a moralni osjećaj se razvija. Za njega je potrebna svijest o uzročno-posljedičnim vezama, koja ni ne postoji do određene dobi. A već je beba (ili mala životinja) emotivno povezana s majkom. Kada je majka živčana ili ravnodušna, dijete plače jer osjeća da nešto nije u redu. To je emotivna empatija - osjećaj tuđih osjećaja. Kognitivna je prepoznavanje, klasificiranje i predviđanje tuđih osjećaja. Tu psihopati rasturaju, iako im emotivna komponenta izmiče.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 13:23   #102
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ja baš mislim da je skroz kontra - empatija je urođena, a moralni osjećaj se razvija. Za njega je potrebna svijest o uzročno-posljedičnim vezama, koja ni ne postoji do određene dobi. A već je beba (ili mala životinja) emotivno povezana s majkom. Kada je majka živčana ili ravnodušna, dijete plače jer osjeća da nešto nije u redu. To je emotivna empatija - osjećaj tuđih osjećaja. Kognitivna je prepoznavanje, klasificiranje i predviđanje tuđih osjećaja. Tu psihopati rasturaju, iako im emotivna komponenta izmiče.
U pocetku nemamo razvijenu samosvest pa ni osecaj za dobro i lose ,a naravno nemamo ni empatiju.Ali kad postanemo svesni sebe i donekle okruzenja mi tad prepoznajemo sta je lose,a sta dobro po reakcijama koje to nesto izaziva,dakle znamo sta je moralno.Medjutim mi tad nemamo empatiju,ne delimo sa drugima kao deca ono sto nam je dato,na primer neki slatkis,vec zelimo da ga celog pojedemo mi i ne pogadja nas kad drugi tuguje.Tek kad nam neko ko ima razvijenu tu bazicnu empatiju kaze da recimo trebamo da ponudimo i drugog sa onim sto imamo,tad to radimo.Beba ne oseca osecanja proklete majka,to su ciste gluposti.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 13:26   #103
Aha, dakle toj suosjećajnosti je trebalo da se razvije 19 stoljeća jer se ne sjećam da je visoko kotirala u vremenima vjerskih ratova, križarskih pohoda, spaljivanja vještica, progona heretika, nevjernika i znanstvenika...
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 13:39   #104
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
ukratko ziva bica su po svojoj prirodi ZLA
sobzirom da je čitav tvoj diskurs baziran na neurotičnom rezentmentu i nezreloj plačipizdivosti on je kao takav zao i ti si zao jer svjesno dopuštaš i razvijaš takvo mišljenje, a to zlo če se več sasvim sigurno manifestirati u tvom životu, u tebi i oko tebe, i bit če ti žao

stvarnost je takva kakva je i sve to šta ti smeta nije glitch, nego feature, i intrinsično je tebi kao i svemu postoječem, i ovo što radiš nema nikakvu vrjednost ni intelektualnu niti moralnu nego je naprosto greška u postupku, dakle tvoja greška, u tvom postupku

sad sobzirom da si živ čovjek ništa od toga nije čudno, život je zbilja usran da ti niti nemaš pojma koliko, tipično je da ljudi budu neurotični i jalni na stvarnost, sve je to teret i frustracija i gladna deca u africi i koji kurac sve ne

ustvari neki dio svakog od nas osječa tu frustraciju i teret i odbija to prihvatiti, to odbijanje, ta autistična negacija, ide prema nekoj vrsti grča i mržnje, a to se zbilja hoče manifestirati na ružne načine jer se u čovjeku ovisno o tim i takvim pizdarijama formira stav koji se ostvaruje kroz djelovanje, a ako je to djelovanje koje proizlazi iz negacije a svako djelovanje formira obrasce koji se hoče ponavljati onda su rezultati toga obično gadni, i dugoročno sve gadniji

rješenje je svjesno prihvačanje stanja stvari, za što ti nisi sposoban jer jednostavno ne želiš biti, jer si u tom nekom autističnom grču jala i ozlojađenosti, ideja prihvačanja i pomirenja, kamoli aktivnog i voljnog sudjelovanja stvara otpor i bjes, a kako frontalni/prefrontalni korteks uvjek i bez greške sluša unutarnje stanje gomilaš te neke pseudo-intelektualne konstrukte oko koncepata pravde ili empatije ili kog kurca, što je sve smješno i prozirno

tipkam ti ovo jer mi je to itekako poznato i potpuno te razumijem, moj diskurs je uglavnom malo drukčiji od tvog samo zato jer, kad me okači neuroza, to se više centrira na ideje vlastite neadekvatnosti, disfunkcije i manjkavost svega, i neke gnostičke bajke ali u osnovi je isto - pitanje 'zašto postoji život' vodi automatski u implicitno, 'život netreba postojati' i 'kada če život napokon prestati' što vodi explicitno u bjes, izbjegavanja, auto/destrukciju i nekrofilne navade razne, a pazi dođe i do zaključka 'život treba prestati', a to bude kardinalan zajeb, ono, znam to, pa ti pokušavam objasnit da si dozvoljavaš jebeno krive stvari koje če te u životu koštati masu

u tebi i meni i njoj i njemu i svim ljudima postoje ti neki podsustavi, koji fundamentalno imaju svoje osnovne funkcije, osnovne orjentacije, sasvim bazično, da ne, napred nazad, 0 1, + -... i ovisno o situaciji neko od to dvoje je adekvatan odgovor i vodi naprjed u život i razvoj, a neko ne

jednog dana valjda naučiš prihvačati i pomiriti se sa negativnim da bi mogao ostvarivati i iskusiti pozitivno, pa češ valjda malo pomalo odrasti

ovo sada ti je cirka otprilike ko kad djete cendra na podu jer ga čohaju govna u peleni

nitko nemože izbječi proces
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 13:55   #105
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
U pocetku nemamo razvijenu samosvest pa ni osecaj za dobro i lose ,a naravno nemamo ni empatiju.Ali kad postanemo svesni sebe i donekle okruzenja mi tad prepoznajemo sta je lose,a sta dobro po reakcijama koje to nesto izaziva,dakle znamo sta je moralno.Medjutim mi tad nemamo empatiju,ne delimo sa drugima kao deca ono sto nam je dato,na primer neki slatkis,vec zelimo da ga celog pojedemo mi i ne pogadja nas kad drugi tuguje.Tek kad nam neko ko ima razvijenu tu bazicnu empatiju kaze da recimo trebamo da ponudimo i drugog sa onim sto imamo,tad to radimo.Beba ne oseca osecanja proklete majka,to su ciste gluposti.
Ma glavno da ti sve znaš. Ne dao ti bog da nešto pročitaš.

Ovo je već fakat dosadno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 18:18   #106
kor-im- Zlo je pomiriti se sa zlom,sa patnjom,a suprotstaviti se tome je dobro.Onaj koji kaze '' pa tako je kako je,sta cu ja sad '' je jednostavno bezosecajna zla osoba.To je sve sto imam da kazem iliti napisem na ovu tvoju gomilu crapizma.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 19:41   #107
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
"Blago mirotvorcima..."
Isus je rekao bit će vam lako po uskrsnuću, do tada i miroljubivima je teško a pa ipak lakše nego nemiroljubivima.

Mir svima, rekao je kršćanin najveći od svih. Učitelj naš.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 20:37   #108
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Slaze li se neko sa ovim.Da li u Evropi religijsko vaspitanje povecava saosecanje prema patnji? Isusovo ucenje zaista podstice na pomaganje siromasnima,dakle gladnima i bolesnima.Da li mislite da je dobro religijsko vaspitanje o osnovnim hriscanskim moralnim nacelima iz novog zaveta?
Ne, ne slažem se uopće. Religijski odgoj nema veze sa suosjećajnosti, nego sa dogmatikom. Ima puno bezosjećajnih ljudi koji su religijski odgojeni, a ima i puno ateista koji su suosjećajni. To jedno s drugim ne mora biti ni u kakvoj nužnoj vezi, pogotovo ne pozitivnoj. Mogu biti i u negativnoj vezi. Osim toga odgoj je puno složeniji proces od samo religijskog odgoja, kao što je već rekla Nemruth Dagi, pri čemu ne treba zaboraviti niti naslijeđene osobine ličnosti.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 23:21   #109
Odgovor na pitanje iz naslova - Ne!
Suosjećanje se usađuje odgojem u kojem prevladava intrinzična motivacija. A ne da dijete radi ono što mora samo zato što se boji boga, kazne, pakla i gluposti.
Najkraće rečeno - suosjećanje se prenosi - suosjećanjem.
Suosjećajni roditelji pomažu djetetu da razumije svoje emocije i stanja i da zna živjeti sa njima. Točnije, osiguravaju mu uvjete i atmosferu u kojima će tu sposobnost moći razviti.
A dijete koje razumije svoje emocije, lakše će razumjeti i tuđe.

Suosjećanje je samo još jedna stvar u odgoju koja se prenosi primjerom, a ne zastrašivanjem, posramljivanjem i glupostima.
listen21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 01:57   #110
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ma kakva bre empatija,da mozda nema dokaza da nabavljaju hranu jedna vrsta drugoj recimo? Zasto hijene i lavovi ne pomognu divljim psima nego ih ubijaju jer su slabiji? Zato sto nema empatije medju zivim bicima koja je urodjena,vec se ona stice.Dalje mnogi ce kada vide kako jedna zivotinja kolje drugu reci '' ah pa to je prirodno'' ,pa da ,a da li to znaci da je i dobro? Da li se mi trebamo pomiriti sa onim sto je prirodno iako je to stetno ili mozda mislis da priroda ne podleze etickoj analizi? Ja sam antinaturalista recimo i mrzim prirodu i smatram da su prirodni porivi stetni i iracionalni i treba im se suprotstaviti,te priroda itekako podleze etickoj analizi jer kod nas stvara odredjena osecanja u nekim okolnostima.
Npr. ima slučajeva kad je majmun posvojio napuštenog psića i hranio ga, brinuo se o njemu itd. Također imamo slučaj i gorile Koko koja nije mogla postati majka, pa je posvajala mačiće i brinula se o njima. Tako da pomaganje među životinjama itekako postoji.



Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
I donira jer oseca ljubav prema njemu? Ne,sigurno,vec je to instiktivni mehanizam pomocu kojeg se krvopije odrzavaju.Dok pak kod slucaja ubijanja slabijeg dominantnu ulogu igra osecaj neprijateljstva,ukratko ziva bica su po svojoj prirodi ZLA .Svako zivo bice se radja sa sebicnim potrebama i rivalstvom prema ostalima.Empatija je nesto sto se razvija,a osecaj za dobro i zlo je urodjen,pa iako znamo da je nesto ''zlo'' mi opet to cesto cinimo jer smo u praksi sebicni.Uostalom je za pravu empatiju kao takvu potrebna razvijena svest iliti samosvest o sebi i svojim delima,a zivotinje nemaju tako razvijenu svest i one nisu tema.
Možda su ljudi po prirodi zli, ali ne sva živa bića, jer nemaju dovoljno razvijen mozak za shvatiti moralne okvire o kojima tu pričamo, tako da njih niti ne možemo svrstavati pod pojmove dobar vs. zao. I sam sebi uskačeš u usta: ako kažeš na kraju da životinje nemaju razvijenu svijest i stoga ne mogu posjedovati pravu empatiju, kako onda možeš za njih reći da su zle? Ili je oboje, ili ništa. Ne može biti jedno, a isključivati drugo.

Rivalstvo kod ljudi se uči, kod životinja je urođeno, ali ukoliko se radi o preživljavanju.

Empatija i osjećaj dobro vs. zlo je povezan i oboje je urođeno.
Biti sebičan nužno ne znači činiti zlo, već stavljati sebe na prvo mjesto.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 12:14   #111
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
kor-im- Zlo je pomiriti se sa zlom,sa patnjom,a suprotstaviti se tome je dobro.Onaj koji kaze '' pa tako je kako je,sta cu ja sad '' je jednostavno bezosecajna zla osoba.To je sve sto imam da kazem iliti napisem na ovu tvoju gomilu crapizma.
ovo ti je naivno otprilike kao da se na vruč dan odlučiš derat na sunce umjesto da se sjedneš u hlad

stim stvarima se često jedino i možeš pomiriti, onaj dio problematičnosti stvarnosti i života generalno koji te se tiče a koji možeš čak i mjenjati na bolje je uglavnom izuzetno malen, ali time za čovjeka svejednako izuzetno bitan, onaj dio s kojim možeš nešto uopče, a taj dio pak jedino rješavaš tako što privačaš sranje koje jest, jer to znači da prihvačaš realnost, i onda se nosiš sa tim sranjem, i time ga rješavaš, to je neki proces

rezentment prema stvarnosti kakva jest ne pomaže, to da je život zla nepravda kao aktivan stav je nešto apsurdno i štetno, ustvari neurotično

ideja da je usrano i nepravedno kaj je wc usran i kako je to manifestacija zla u svjetu i kako život koji proizvodi govna nije vrjedan življenja i kako su svi organizmi zli i bilo bi bolje da život ne postoji ne pomaže u smjeru postizanja toga da zapravo klekneš pred tu jebnu šolju i opereš ju

ovo sve možeš deflektat pozivanjem na pravdu i patnju i besmislenost i empatiju i dezigniranje ljudi kao beščutnih čudovišta i koji kurac, možeš složiti poligon i vrtiti se po njemu u krug dok ti se ne ukuca u sinapse do automatizma, ali time ne činiš ništa dobro sebi ni drugima, ustvari se samo kvariš i to če te koštati kroz život, i bit če ti žao
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 12:27   #112
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Možda su ljudi po prirodi zli, ali ne sva živa bića...
mislim da ga nisi shvatila, njemu je zlo ontološka osnova, sve je zlo jer je problem i patnja pa nebi trebalo postojati, nije fer, gravitacija je zla, mačići su zli itd...

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Rivalstvo kod ljudi se uči, kod životinja je urođeno, ali ukoliko se radi o preživljavanju.
i ljudima je urođeno, kako primatu nebi bilo tako nešto urođeno, nije li to očito?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 17:49   #113
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post

Možda su ljudi po prirodi zli, ali ne sva živa bića, jer nemaju dovoljno razvijen mozak za shvatiti moralne okvire o kojima tu pričamo, tako da njih niti ne možemo svrstavati pod pojmove dobar vs. zao.
Ovo bi trebalo ostati otvorenom temom, obzirom je pitanje pitanja što se to s ljudima događa kad po planeti sve više sociopata/psihopata, kako to već struka psihologije naziva.
Jer
ima drugih koji bi nešto rekli na tu teškoću, primjerice zabilježeno je (dokumentarcima po istinitim događajima) da se 'takvi' samo prave kršćanskim preobratom, ko ono kaju se, liju suze, svjesni su vlastitog zla ali si ne mogu pomoći, i onda slap neiskrenih suza kod drugih prouzroči pa ajmo mu oprostiti i uzeti ga pod naše, kršćansko jelte. Al gle otužnog smjeha, 'takvi' opet po starom, badava kršćanski preodgoj, prosto im nejde suosjećajnost, dapače tek tad zbrka, 'takvi' svijetu glumataju kršćanstvo a zapravo kršćanstvu počine naopako.

Ne al zbilja, kome ćeš danas kad kome vjerovati... vjerovati samo tako.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 18:35   #114
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne nego obratno. Religijsko oobrazovanje nudi Isusovo obećanje vječne nagrade u obliku neranjivog tijela koje će zauvijek uživati u blagodatima raja, onima koji su bili dobri po njegovim (nejasnim) pravilima. To od aktivnog suosjećanja prema drugim bićima, koje je zadovoljstvo samo po sebi i u sebi, čini običnu lakrdiju.

Koja je razlika između "aktivnog" suosjećanja i suosjećanja?

Ti si najgora vrsta ateista. Ekstrem kojeg ne zanima ništa osim kopanja po pizdarijama i njihovog bacanja u lice. Kritika bez cilja nema svrhe.

Ima puno ljudi kojima je Isus motivacija da bodre svoju dobrohotnost i da budu još bolji prema drugima.
Ali ti stalno kopaš samo da nađeš u tome nešto da posereš cijelu ideju na konto religije.


Vjernici, ovo je ekstremno loš primjer ateista.
__________________
Love Lickers

Zadnje uređivanje implosive : 16.06.2017. at 18:49.
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 22:35   #115
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ima puno ljudi kojima je Isus motivacija da bodre svoju dobrohotnost i da budu još bolji prema drugima.
Pa to i ja stalno naglašavam. Da obični vjernici crpe svoju moralnost iz vlastite humanosti, a religija im je ipak nešto kao običaj. Sasvim drugo su katolički fanatici od običnih vjernika.

Quote:
Ali ti stalno kopaš samo da nađeš u tome nešto da posereš cijelu ideju na konto religije.
Žao mi je ako tako misliš. Ali promisli.

Nismo li obasuti sa svih strana jednostranim hvalospjevima Crkve i Biblije?
Koliko je to sve istina, ako se stavi pod povećalo?
Razmjenjujemo misli na forumu...

Velika je razlika raditi dobro radi dobra samoga, iz suosjećanja prema drugim bićima, a nešto sasvim drugo, ako se na tu dobrotu nakalemi nagrada ili kazna i raznorazne dogme koje imaju prednost pred prirodnim suosjećanjem.
To unižava dobra ljudska djela. Ona sjaje vlastitim sjajem i tu nikakve teologije nisu potrebne.

Quote:
Vjernici, ovo je ekstremno loš primjer ateista.
Ja sam "loš primjer militantnog ateista", ako kažem da se čini dobro radi dobra samoga, a ne radi nagrada/kazni koje nude religijski teolozi na osnovu svojih spisa i priča iz davnina, od kojih dobro žive?

Promisli malo o tome.... prije nego počneš osuđivat.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 23:07   #116
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa to i ja stalno naglašavam. Da obični vjernici crpe svoju moralnost iz vlastite humanosti, a religija im je ipak nešto kao običaj. Sasvim drugo su katolički fanatici od običnih vjernika.
Ali ne treba svaki put u ime toga sjeć glave svakom vjerniku koji svoju inspiraciju vidi u Isusu. Treba tu malo ravnoteže.
Ako vidim da netko ne osuđuje i zahtjeva vjeru u Isusa već je dobar čovjek kojeg Isus inspirira, neka je tako. Njegova ideja ga motivira biti dobrim čovjekom za sve nas.


Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nismo li obasuti sa svih strana jednostranim hvalospjevima Crkve i Biblije?
Koliko je to sve istina, ako se stavi pod povećalo?
Razmjenjujemo misli na forumu...
Pa ne znam baš o tome. Nemam dojam da u zapadnoj europi i americi crkva ima takav status. Dapače. Po medijima je na najnižoj razini reputacije ikad.
Internet je gotovo pokopao glas crkve.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Velika je razlika raditi dobro radi dobra samoga, iz suosjećanja prema drugim bićima, a nešto sasvim drugo, ako se na tu dobrotu nakalemi nagrada ili kazna i raznorazne dogme koje imaju prednost pred prirodnim suosjećanjem.
To unižava dobra ljudska djela. Ona sjaje vlastitim sjajem i tu nikakve teologije nisu potrebne.
Ali činjenica je da ljudi vežu svoja stremljenja sa ideologijama. U ideologijama se identificiraju....izražavaju.
Tako da iako onaj koji izjavljuje da čini dobro zbog Isusa, on je zapravo dobar čovjek koji se u Isusu identificira. Isto tako onaj koji mrzi naći će načina kako da potvrdi sebe u Isusu.

Razumijem da želiš skretat pozornost na sve ono što se nalazi iza takvih simbola identifikacije ali nekad treba nadići tjeranje istine kroz nos i prepoznati smisao iza toga. Vjernik koji u ime Isusa pomaže ljudima i ne zahtjeva ništa od njih je puno korisniji od nekog tko ne radi ništa nego u svakom spomenu vjere tim ljudima nabija na nos zvjerstva iz starog zavjeta.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 23:51   #117
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali ne treba svaki put u ime toga sjeć glave svakom vjerniku koji svoju inspiraciju vidi u Isusu. Treba tu malo ravnoteže.
Ako vidim da netko ne osuđuje i zahtjeva vjeru u Isusa već je dobar čovjek kojeg Isus inspirira, neka je tako. Njegova ideja ga motivira biti dobrim čovjekom za sve nas.
Ne sječe Nepoznati glave vjernicima, on ih navodno želi izliječiti, odstraniti im taj tumor iz glave zbog kojeg "pate od halucinacija".

Simetrična slika bi bila nečiji prozelitizam u kojem se pod svaku cijenu nastoji nekome "ucijepiti" vjera u Isusa, Proroka, itd.

Biti dakle dobar i tolerantan čovjek prema navedenim dogmatskim ideologijama nije dovoljno.
Uoči pojam "ideologije", dakle ne radi se o (ne)religioznosti...

Kao što je @hatrick rekao, radi se o anti-teizmu a ne ateizmu... bitna razlika.

Nisam nikad dobio donekle suvislo objašnjenje zbog čega bi se kršćanstvo, islam, možda neka druga religija, smatrale ideologijama.
Pri tom se negira, a s čim se slažem i potpuno mi je jasno, da ateizam, sekularizam u cjelini nisu ideologije.

No, kršćanski, islamski fundamentalizmi te tzv. novo-ateizam, to sigurno jesu.


Quote:
Razumijem da želiš skretat pozornost na sve ono što se nalazi iza takvih simbola identifikacije ali nekad treba nadići tjeranje istine kroz nos i prepoznati smisao iza toga. Vjernik koji u ime Isusa pomaže ljudima i ne zahtjeva ništa od njih je puno korisniji od nekog tko ne radi ništa nego u svakom spomenu vjere tim ljudima nabija na nos zvjerstva iz starog zavjeta.
Naravno da razlikujem tvoj stil argumentacije i nazore od onog što piše @Nepoznati i još neki...

Nikad nisam izjednačavao obrazloženje vjerskog uvjerenja sa obranom postupaka hijerarhijske organizacije koja zastupa vjersku zajednicu. To su različite stvari koje mnogi ovdje (namjerno ?) izjednačavaju.

Zadnje uređivanje cestar : 17.06.2017. at 00:04.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:30   #118
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Kao što je @hatrick rekao, radi se o anti-teizmu a ne ateizmu... bitna razlika.
Razlike?, hm, znate sve vam je to isto dok se ne otvori Sveto pismo.

" Dakle, Zakon je postao naš odgajatelj koji vodi do Krista, da bismo bili proglašeni pravednima na temelju vjere. A sada kad je došla vjera, više nismo pod odgajateljem."
Galaćanima 3:24,25
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:33   #119
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa to i ja stalno naglašavam. Da obični vjernici crpe svoju moralnost iz vlastite humanosti, a religija im je ipak nešto kao običaj. Sasvim drugo su katolički fanatici od običnih vjernika.
A zašto ne bi vjernici crpili snagu i iz želje da dobiju nagradu na budućem svijetu? (Naglašavam slovo "i", dakle i iz altruizma i želje za nagradom) Zar je loše činiti dobro i očekivati bar nekakav uzvrat dobra? Pa ponekad je to jedino što nekoga, pritisnutog teretom ovog života i drži. Sve što pomogne da se čovjek ne slomi je dobro.

Usporedbe radi, to je kao da pošalješ čovjeka da cjepa drva, dakle unajmiš ga, i očekuješ da on bude altruistički zadovoljan već samim time što je cjepao drva. A plaća?
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:38   #120
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kao što je @hatrick rekao, radi se o anti-teizmu a ne ateizmu... bitna razlika.
Da. Sa ateistima (ali ne anti-teistima) se da sasvim ugodno razgovarati, čak i ako se ne dođe do istih zaključaka. Jer, ne teže ocrniti vjeru/religiju pod svaku cijenu.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.