Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2009., 07:42   #81
jesam, bila sam na makrobiotici skoro cijelu prošlu godinu. Medjutim nemoguće mi je držati je se 100 %. Morala bih imati životne uvjete kakve nikada neću imati. Svejedno, hvala na preporuci. Ja sam isto zagovornik zdrave prehrane.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 18:20   #82
cao drustvo!

KAPI ZA OCI - dosla sam do jedne vrste kapi, koja cak sjogrena spominje u upustvu . naime, radi se o Hypromelose-P, od unimed pharm-e. pored onih visine i isoptotears-a, ove su mi bolje. cak su sluzave kada ih prstom dotaknem i traju samo mjesec dana nakon otvaranja, sto ce ga reci da ima manje konzervansa. takodjer, ima nekakav dexpanthenol koji ubrzava regeneraciju celija. da ne duljim, meni su se pokazale kao dobre. mada, broj nanosenja je ostao manje-vise isti.

imam nekih info vezanih za trudnocu, ali nemam vremena sada o tome pisati.

cujemo se!
SSy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 13:59   #83
evo, i moja supruga ima neki tip Sjorgen-a, uz Roshental - Melkerson sindrom.
česte konjuktivitise, dakle probleme s crvenilom očiju, probleme s desnima, već 10 godina jako oteknute usne i desni, crvenilo oko usana, slabljenje dentalnih mišića, geografski jezik...a u vrijeme prve trudnoće su joj usne postale za 10 puta veće od normalnih. N
akon trudnoće su se smanjile usne, a u drugoj trudnoći nije bilo toliko drastičnih povećanja. trenutno reagira samo na jako začinjenu hranu, i nakon recimo konzumiranja papra(bibera), joj oteknu i pocrvene usne, kao i predio lica lijevo dolje od usana.

Zadnje uređivanje kusrach : 12.02.2009. at 14:46.
kusrach is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 21:16   #84
Quote:
SSy kaže: Pogledaj post
cao drustvo!

KAPI ZA OCI - dosla sam do jedne vrste kapi, koja cak sjogrena spominje u upustvu . naime, radi se o Hypromelose-P, od unimed pharm-e. pored onih visine i isoptotears-a, ove su mi bolje. cak su sluzave kada ih prstom dotaknem i traju samo mjesec dana nakon otvaranja, sto ce ga reci da ima manje konzervansa. takodjer, ima nekakav dexpanthenol koji ubrzava regeneraciju celija. da ne duljim, meni su se pokazale kao dobre. mada, broj nanosenja je ostao manje-vise isti.

imam nekih info vezanih za trudnocu, ali nemam vremena sada o tome pisati.

cujemo se!
Pozdrav SSy,

Ja te kapi koristim od samog pocetka, tj, pocela sam prije nekih pola godine. Oftalmolog mi je odmah rekla da su te kapi najbolje, jer obnavljaju povrsinu oka, medjutim nisam znala da imaju rok trajanja mjesec dana kada se otvore. Evo sada gledam na svojima da pise rok trajanja do 05/2010.
Ja sada pijem i neke tablete TheraLife Eye Enhanced, pa sam smanjila broj kapanja sa 6-7 na 1-2 puta dnevno- slucajno ili ne, nemam pojma

Obavezno proslijedi informacije vezane za trudnocu...mislim, kad stignes, nije bas previse hitno
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:09   #85
Hi Andromeda,

tvoj oftalmolog ocito ima nekih iskustava vezano za sjogrena. moj meni napisao samo vjestacke suze....a, na ove kapi sam naletila zahvaljujuci dobrim ljudima...predlazem da pisemo o iskustvima sa otc preparatima ili kako oni to zovu - over the counter medicine, ili opet...ono sto se moze nabaviti bez recepta...sto se tice tog roka, to sam nasla na pratecem papiricu u kutiji... i moj ima rok trajanja bas do 2010, ali kada ga otvoris, evo sad sam ponovo provjerila, imas 28 dana rok da ga potrosis...

e, sto se tice trudnoce...

Autoimmunity and pregnancy: What your doctor should know

By Ann Parke, MD, Professor of Medicine
Department of Rheumatology
University of Connecticut


Why do women become and stay pregnant?

Normally, a woman would reject any organ donated by her husband if she were not immunosuppressed and yet, as a mother, she allows the fetus to survive and grow. This means that pregnancy is an altered immunological state with the mother "tolerating" the fetal graft. It is not surprising, therefore, that the clinical expression of immunologically based diseases may change during pregnancy.

In 1938 Philip Hench observed that approximately 70 percent of women with rheumatoid arthritis demonstrated an improvement in their arthritic complaints during pregnancy. This observation has now been confirmed many times, and it also has been documented that this improvement in clinical symptoms may continue for as much as 18 months after delivery. Unfortunately, the disease always returns.

This phenomenon is now considered to be due to an immune switching that must occur for pregnancy to continue. The suppression of certain inflammatory chemical messengers, that are known to be detrimental to pregnancy, also results in the suppression of rheumatoid clinical disease activity.

The clinical expression of other connective tissue diseases during pregnancy is less easy to predict. Systemic Lupus Erythematosus (SLE) may flare during pregnancy, and this puts both the mother and the pregnancy at risk. Disease activity in other SLE patients may be unaffected or may even improve during pregnancy. It is difficult to predict how each SLE patient will respond clinically to the effects of pregnancy but it has been shown that the pattern of disease activity is usually repeated in subsequent pregnancies.

The pathology of SLE is a small vessel vasculitis (inflammation in the blood vessels). As the placenta is a very vascular organ, it is not surprising that active inflammatory disease compromises placental function and is, therefore, detrimental to the pregnancy. However, disease activity is just one of the many factors that determine pregnancy outcome in patients with SLE and other connective tissue diseases.

One of the features of many connective tissue diseases is the production of autoantibodies, in particular, non-organ specific antibodies directed against various components of cellular nucleiÑantinuclear antibodies (ANAs). Antinuclear antibodies are the hallmark of SLE. Patients with Sjögren's syndrome also produce a variety of autoantibodies including antinuclear antibodies, in particular, antibodies to fragments of cell nuclei known as Ro and La. Antibodies to Ro antigen are now one of the required criteria for the diagnosis of definite Sjögren's syndrome.

It is now known that patients can produce autoantibodies for many years before they develop clinical signs and symptoms of a disease. It is also known that specific autoantibodies are associated with specific clinical complaints. Some of these antibodies are of particular concern for pregnant patients with rheumatic diseases, as many studies have demonstrated that the presence of certain antibodies may be detrimental to pregnancy, resulting in pregnancy loss and/or pathology in the developing fetus.

Maternal antibodies to Ro antigen are now known to be associated with the neonatal lupus (NNL) syndrome which can manifest as a transient rash in the newborn infant or permanent congenital complete heart block (CCHB) which occurs in approximately 2 percent of pregnancies in mothers with Ro antibody. CCHB is a serious disease and Ro-positive mothers must be monitored carefully for evidence of fetal heart disease, particularly during the second half of pregnancy.

Other autoantibodies that can influence pregnancy outcome are antibodies to phospholipid/protein complexes (aPL). These are not antinuclear antibodies and they are not typically associated with inflammation in blood vessels. Instead, these antibodies predispose patients to develop blood clots, which may result in pregnancy failure, a consequence of placental failure. The placentas in some of these aPL-positive pregnancies do not develop normally, and placental function may be further compromised by blood clots forming in the placenta. Fetal loss is now one of the clinical criteria for defining phospholipid antibody syndrome, and this is usually a late fetal loss. Phospholipid antibody syndrome may occur in patients with a variety of connective tissue diseases but may also be seen in patients who have no other clinical complaints (primary phospholipid antibody syndrome). It must be remembered that although this syndrome is considered part of the spectrum of autoimmune disease, the pathology of this syndrome is typically not inflammatory, and the majority of these patients do not change their clinical complaints over long periods of follow-up.

[B]As Sjögren's syndrome occurs more commonly in the post-menopausal woman, clinical experience of Sjögren's syndrome during pregnancy is somewhat limited, but it has been our experience, and that of others, that pregnancy does not adversely affect Sjögren's syndrome[/B]. The most worrisome feature of pregnancy in a Sjögren's syndrome patient is the potential for developing the neonatal lupus syndrome (NNL) with CCHB, a potentially rare complication of the transplacental passage of maternal Ro antibodies.

The pharmaceutical management of pregnant patients with connective tissue diseases also requires caution. Some drugs, i.e. methotrexate, need to be discontinued several months prior to conception. This means that patients on potentially fetal-toxic medications need to plan for pregnancy carefully. Other medications, such as prednisone, do not readily cross the placenta and therefore do not pose a significant risk to the fetus, but they may induce high blood pressure, gestational diabetes and impaired bone metabolism in the mother. The current world literature addressing the use of hydroxychloroquine (plaquenil) during pregnancy suggests that this drug does not pose a significant risk for toxicity to the fetus even though it is known to cross the placenta. Oral anticoagulants (blood thinners), on the other hand, must be discontinued by 6 weeks gestation as they are known to be associated with a syndrome that can produce cranial abnormalities and mental retardation. Pregnant patients requiring anticoagulation, therefore, must inject themselves with heparin once or twice a day. A full detailed discussion of the use of rheumatic disease drugs during pregnancy and lactation is provided in "Anti- inflammatory and immunosuppressive drugs and reproduction." Arthritis Research and Therapy 2006, 8:209.
SSy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 02:22   #86
Quote:
Andromeda25 kaže: Pogledaj post
...kad kazem promijenis ishranu, ne mislim da ju malo prilagodis vec da jedes samo prijesnu hranu, voce, povrce i neke sjemenke- to jest, cista makrobiotika. Ja bih na tvom mjestu pokusala i sa tim...
Ispričavam se na upadu (iako mi možda SS-A 160 i daje pravo na to, pojma nemam, budući da mi imunologinja još nije vidjela ove nalaze; pa tako pojma nemam imam li Sj. sindrom; inače sam članica topica Sistemski lupus).

Ne bih željela pametovati, ali s dvadesetgodišnjim makrobiotičkim stažem, moram ispraviti 'netočni navod' . Makrobiotika se ne sastoji od prijesne hrane i sjemenki (poznat mi je i ovaj način prehrane), već najvećim dijelom od termički obrađene hrane (barem za ovo naše podneblje). Čak i ljeti, većina namirnica se kuha, s time da se onda primjenjuju 'ljetni' stilovi pripreme hrane.

A što se tiče liječenja makrobiotikom, mislim da se u to ne bi trebalo upuštati bez konzultacija s kvalificiranim makrobiotičkim konzultantom. Jer, ovdje se ne radi o standarnoj makrobiotičkoj kuhinji, već strogo određenom dijetetskom režimu baš za određenu osobu. Imala sam sreću da me je tijekom nešto više od godine dana u liječenju makrobiotikom pratio nizozemski konzultant A. Nelissen. Prva stvar koju je učinio bilo je određivanje mog zdravstvenog statusa. Istovremeno se od ozbiljne bolesti makrobiotikom liječila i moja znanica. I koliko god se možda nekome moglo činiti da jedemo isto, razlike su za upućene bile značajne.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 15:49   #87
dragi moji... pozdrav svima koliko vas ima... rijetko sam na forumu, a danas sam slacajno naisla i na SS... do pocetka prosle godine nisam znala sto uopce znaci bolest i biti bolestan... onda me za docek nove godine spucala takva groznica da sam skakala s kreveta, pa temperatura, pa doktor, pa kao djecja bolest... mononukleoza. Jeste da nije tipicno za moje godine, ali kao to je zbog prevelike iscrpljenosti i pada imuniteta... sta se zalim, pa ima to i Ancic... kontrole i to... doktorica posumnja da je to zapravo samo posljedica, a ne i uzrok... posalje me kod imunologa... pretrage, bolnica, punkcija i muke tantalove... dijagnoza SS... iako nemam niti suha usta, niti oci, niti bilo sto drugo... to je kao skolski primjer SS... terapija decortin i quensyl... Kako sam ja inace glupka za medicinu, ili mi je to samo obrambeni mehanizam... ne znam bas nesto o tome, a ni nus pojavama navedenih lijekova... nakon pola godine, sedimentacija u granicama normale, noge prestale oticati, nestalo i ruznog osipa koji je pratio otekline, unormalia se krvna slika... da bi na zadnjoj kontroli SE i leukociti bili ispod normale... terapija malo promijenjena, kontrola ponovo za mjesec dana... ja i dalje pijem propisane lijekove, i ne uzbudjujem se previse jer i ne znam dovoljno da li bi lse trebala uzrujavati ili ne...
Zato sam sada tu... i voljela bih s vama razmijeniti iskustva... dobra, a i ona manje dobra...
kepalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 21:03   #88
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Ispričavam se na upadu (iako mi možda SS-A 160 i daje pravo na to, pojma nemam, budući da mi imunologinja još nije vidjela ove nalaze; pa tako pojma nemam imam li Sj. sindrom; inače sam članica topica Sistemski lupus).

Ne bih željela pametovati, ali s dvadesetgodišnjim makrobiotičkim stažem, moram ispraviti 'netočni navod' . Makrobiotika se ne sastoji od prijesne hrane i sjemenki (poznat mi je i ovaj način prehrane), već najvećim dijelom od termički obrađene hrane (barem za ovo naše podneblje). Čak i ljeti, većina namirnica se kuha, s time da se onda primjenjuju 'ljetni' stilovi pripreme hrane.

A što se tiče liječenja makrobiotikom, mislim da se u to ne bi trebalo upuštati bez konzultacija s kvalificiranim makrobiotičkim konzultantom. Jer, ovdje se ne radi o standarnoj makrobiotičkoj kuhinji, već strogo određenom dijetetskom režimu baš za određenu osobu. Imala sam sreću da me je tijekom nešto više od godine dana u liječenju makrobiotikom pratio nizozemski konzultant A. Nelissen. Prva stvar koju je učinio bilo je određivanje mog zdravstvenog statusa. Istovremeno se od ozbiljne bolesti makrobiotikom liječila i moja znanica. I koliko god se možda nekome moglo činiti da jedemo isto, razlike su za upućene bile značajne.
Ma slobodno ispravljaj, ja sam mislila da je makrobiotika upravo prijesna hrana i sjemenke (to sam negdje procitala), ali moguce da sam u krivu
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 21:10   #89
Quote:
kepalo kaže: Pogledaj post
dragi moji... pozdrav svima koliko vas ima... rijetko sam na forumu, a danas sam slacajno naisla i na SS... do pocetka prosle godine nisam znala sto uopce znaci bolest i biti bolestan... onda me za docek nove godine spucala takva groznica da sam skakala s kreveta, pa temperatura, pa doktor, pa kao djecja bolest... mononukleoza. Jeste da nije tipicno za moje godine, ali kao to je zbog prevelike iscrpljenosti i pada imuniteta... sta se zalim, pa ima to i Ancic... kontrole i to... doktorica posumnja da je to zapravo samo posljedica, a ne i uzrok... posalje me kod imunologa... pretrage, bolnica, punkcija i muke tantalove... dijagnoza SS... iako nemam niti suha usta, niti oci, niti bilo sto drugo... to je kao skolski primjer SS... terapija decortin i quensyl... Kako sam ja inace glupka za medicinu, ili mi je to samo obrambeni mehanizam... ne znam bas nesto o tome, a ni nus pojavama navedenih lijekova... nakon pola godine, sedimentacija u granicama normale, noge prestale oticati, nestalo i ruznog osipa koji je pratio otekline, unormalia se krvna slika... da bi na zadnjoj kontroli SE i leukociti bili ispod normale... terapija malo promijenjena, kontrola ponovo za mjesec dana... ja i dalje pijem propisane lijekove, i ne uzbudjujem se previse jer i ne znam dovoljno da li bi lse trebala uzrujavati ili ne...
Zato sam sada tu... i voljela bih s vama razmijeniti iskustva... dobra, a i ona manje dobra...
Pozdrav kepalo,

Na prethodnim stranicama ove teme mozes procitati nasa iskustva sa Sjogrenovim sindromom, pa ako te jos sta interesuje, slobodno pitaj
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 21:11   #90
SSy,

Hvala na informacijama za trudnocu, a i za kapi
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:46   #91
Viridiana, trudnocu sam vodila kod dr. Zanchi, a sto se tice imunologa prije sam isla kod dr. Martinovic, medjutim i privatno se kod nje ceka nekoliko mjesece pa sam je zamijenila dr. Perković. Obje su stvarno OK, medjutim, ja s pregleda uvijek otidjem razocarana. Imam da se taj pregled svodi na "Kako se osjecate?", pregled nalaza krvi, kimanje glavom i zapisivanje svega toga u neki novi nalaz. Mozda previse ocekujem kad mislim da ce mi dati neki lijek ili neko rjesenje za sve moje probleme.
Nastojim usporit ritam zivota i smanjit stres na minimum - ne ide mi bas.
Isto tako rado bih presla na makrobiotiku, zdravije jela i zivjela, medjutim, ne znam uopce kako poceti. Ne poznajem nikoga tko je u to upucen, reakcije ljudi oko mene se svode na sazaljive poglede (mislim da misle da sam prolupala), a kad sam trazila recepte skuzila sam da zapravo uopce ne znam ni kako neke namirnice izgledaju ni gdje bih ih uopće mogla kupiti.
ivana_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 01:00   #92
Quote:
ivana_st kaže: Pogledaj post
...Isto tako rado bih presla na makrobiotiku, zdravije jela i zivjela, medjutim, ne znam uopce kako poceti. Ne poznajem nikoga tko je u to upucen, ... a kad sam trazila recepte skuzila sam da zapravo uopce ne znam ni kako neke namirnice izgledaju ni gdje bih ih uopće mogla kupiti.
Pa, eto, kada se već povela riječ o makrobiotici... mislim da je najbolje da a početak kreneš na neki tečaj makrobiotičkog kuhanja. Ne znam gdje živiš i jesli li to u mogućnosti, ali to je najjednostavniji put. Ja sam svojevremeno prošla i tromjesečni tečaj kuhanja (vikendom), ali sam imala i 'osobnu' učiteljicu, ženu koja se obrazovala u Londonu, a dolazila je k meni doma i učila me kako pripremati hranu (naravno, samo onu dijetetsku). I nakon ove edukacije još sam odlazila na razne tečajeve, a također sam i sama puno učila, budući da sam si godinama spremala tri kuhana obroka dnevno.

Opet ću naglasiti. Liječenje makrobiotikom zahtijeva u početku puno vremena i učenja. I svakako nam netko treba reći što mi osobno smijemo konzumirati, a ne što piše u priručnicima što makrobiotika 'dozvoljava'. Primjerice, ja prvih deset mjeseci nisam smjela jesti zob, jer je bila premasna za moj tadašnji fizički status. Isto tako, smjela sam samo dva puta tjedn jesti tempeh, za razliku od prije spomenute znanice (imala je metastaze od melanoma) koja ga je smjela jesti tri do četiri puta tjedno.

Naravno, makrobiotika osim prehrane inzistira i na određenom stilu življenja. Sjećam se da mi je rečeno da ne smijem gledati televiziju i bogami je nisam gledala gotovo godinu dana. Isto tako, rečeno mi je da osim pamuka ništa drugo ne smijem obući. Pa sam zaboravila i na najlonke i na bilo što što je imalo imalo sintetike. A kako mi je tek teško palo kada mi je rečeno da zaboravim na kozmetiku. Majko mila! Pa ja ni po novine nisam odlazila bez make upa na sebi! Ali sam sve maknula (čak i lak za kosu, i regenerator) i ostavila samo dezodoran. A onda sam nakon osam mjeseci zablistala. Govorili su mi znanci, pa ti fenomenalno izgledaš. A na meni ni mrvica šminke. E, to su bili dani... Ima toga još, ali mislim da će ti već i ovo ilustrirati što znači liječiti se makrobiotikom.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 09:25   #93
Sjogrenov sindrom

Pozdrav svima... vjerujem da je ova tema vec i ranije bila, ali kako nisam cest forumas, otvaram je ponovo, nadajuci se da ce se javiti svi koji imaju iste ili slicne probleme i dileme.
Unatrag tri godine nisam znala sto uopce znaci biti bolestan. Onda je odjednom, iz cista mira, sedimentacija pocela divljati, doktori nisu nasli uzrok pa su rekli da je to eto tako... da je sve ok. Onda su mi pocele neke cudne fleke po nogama, osip, da bi mi na kraju noge sve cesce oticale uz neki osip. Onda dobijem virusnu upalu pluca, pa iza toga mononukleozu... pa se sve pocelo lijepiti na mene. Na kraju sam naisla na dobru doktoricu na infrktivnoj, pa me uputila imunologu... bila sam u bolnici tjedan dana, sve pretrage napravljene... sjogrenov sindrom... pijem decortin i quensyl. Na zadnjoj kontroli su mi vrijednosti se, le itd... pocele padati ispod normale... Ima li tko od vas neka saznanja, sto se zapravo smije ili ne, pocev od sporta, nacina zivota, hrane itd... Sto preporucujete? Kakva su vasa iskustva s decortinom? Kortikosteroidi opcenito? Je li netko od vas usao u remisiju? Nakon koliko vremena? Pisite sve sto znate...
kepalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 13:14   #94
Na strani 3 imaš otvorenu temu, treba malo pogledati pa otvoriti temu.
Samo odi tamo i saznat ćeš iskustva ljudi oboljelih od SS
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 20:35   #95
Pozdrav curke,

Samo da vam javim da sam bila na kontroli kod oftalmologa i da mi je Schirmerov test pokazao 3 mm i 1-2 mm suza na trakicama, a prije toga sam imala dvije 0
Izgleda da moje tabletice "malkice" djeluju
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 16:55   #96
Pozdrav, cure Čitam vas i vidim da ste jako informirane. Ja sam nakon jedne epizode imunoloških problema prije dvije godine (mjesecima povišena temperatura, psorijatične promjene na noktima, povišeni jetreni enzimi, anemija...) napravila neke od imuno pretraga gdje se pokazalo da su povišena samo ACA (antikardiolipinska antitijela), a ANA i LAC su negativni. Dr. Bosnić je zaključila da je to ili lupus like syndom (lupus izazvan lijekovima, pila sam Hiramicin i sunčala se) ili psorijatični artritis, ali nisam dobila nikakvu terapiju niti daljnje pretrage.
To je prošlo, no kako sam u međuvremenu imala tri spontana pobačaja (odumiranja ploda) kojima nije utvrđen uzrok (ginekološki je sve u redu), od ginekologa koji se bavi imunologijom dobila sam uputnicu za ANA, anti SS-A, anti SS-B, anti-Sm, anti-RO i anti-LA. Na Rebru su mi napravili samo ANA koji je negativan i rekli su da, budući da je ANA negativan, nisu radili ove ostale pretrage.
Zanima me je li to stvarno tako, tj. ima li neka od vas negativan ANA, a da su anti-RO ili anti-LA pozitivni? I mogu li ta dva nalaza biti pozitivna ako je ANA negativan?
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 22:43   #97
Quote:
Saffron kaže: Pogledaj post
Pozdrav, cure Čitam vas i vidim da ste jako informirane. Ja sam nakon jedne epizode imunoloških problema prije dvije godine (mjesecima povišena temperatura, psorijatične promjene na noktima, povišeni jetreni enzimi, anemija...) napravila neke od imuno pretraga gdje se pokazalo da su povišena samo ACA (antikardiolipinska antitijela), a ANA i LAC su negativni. Dr. Bosnić je zaključila da je to ili lupus like syndom (lupus izazvan lijekovima, pila sam Hiramicin i sunčala se) ili psorijatični artritis, ali nisam dobila nikakvu terapiju niti daljnje pretrage.
To je prošlo, no kako sam u međuvremenu imala tri spontana pobačaja (odumiranja ploda) kojima nije utvrđen uzrok (ginekološki je sve u redu), od ginekologa koji se bavi imunologijom dobila sam uputnicu za ANA, anti SS-A, anti SS-B, anti-Sm, anti-RO i anti-LA. Na Rebru su mi napravili samo ANA koji je negativan i rekli su da, budući da je ANA negativan, nisu radili ove ostale pretrage.
Zanima me je li to stvarno tako, tj. ima li neka od vas negativan ANA, a da su anti-RO ili anti-LA pozitivni? I mogu li ta dva nalaza biti pozitivna ako je ANA negativan?
Pozdrav Saffron,

Malo sam potrazila po netu vezano za tvoje pitanje i pronasla da nazalost negativna ANA ne iskljucuje Sjogrenov sindrom, odnosno da SS-a i SS-b mogu biti pozitivni, a ANA negativna. Da sam na tvom mjestu, ja se ne bih zaustavila na negativnoj ANA.

I da- anti-Ro je SS-a, a anti-LA je SS-b...razliciti nazivi za ista antitijela.
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 11:09   #98
Hvala, Andromeda. Tako sam i mislila, međutim oni na Rebru ne žele raditi ništa drugo od imunologije kad je ANA negativan. Vidjet ću što će reći moj ginekolog-imunolog, nadam se da će on inzistirati i na anti-RO i anti-LA.
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 17:26   #99
Quote:
Saffron kaže: Pogledaj post
Hvala, Andromeda. Tako sam i mislila, međutim oni na Rebru ne žele raditi ništa drugo od imunologije kad je ANA negativan. Vidjet ću što će reći moj ginekolog-imunolog, nadam se da će on inzistirati i na anti-RO i anti-LA.
Nema na cemu, Saffron.
Insistiraj ti, ako nece on- jednostavno mu reci da si pronasla da pored negativne ANA druga antitijela mogu biti pozitivna i da bi se voljela uvjeriti da su i ona negativna.
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 10:15   #100
Šetajući bolovi

Možeš li samo malo pojasniti šetajuće bolove molim te


Quote:
SSy kaže: Pogledaj post
Hej mrkvice_, drago mi je da su ti oci ok. ja sam bas nedavno isla na pregled ociju, ja kontala zbog kompjutera imam problema, i ispostavilo se da imam povisen ocni pritisak. nije glaukom, nema nista jos posebno na ocima, ali imam i dalje visok pritisak. danas mislim da je to sigurno zbog sjogrena.

meni nisu nikada oticali zglobovi. ja imam one setajuce bolove, ali nista strasno. omega 3 masne kiseline djeluju protuupalno, pa bih ti preporucila da uzimas laneno ulje, jer ono ima dobar odnos omega 3 i 6, kada su u pitanju upalna stanja. vidis, kod tebe su vise zglobovi zastupljeni, dok je kod mene suho grlo. i ja stalno pijuckam vodu i zvacem zvake, ali stalno imam osjecaj u ustima kao da mi je neko dobro izribao jezik . narocito kada tek operem zube.
a, sto se tice candide, znam za te dijete i ne jedem slatko, i sto manje ugljikohidrata i tako dalje, ali je uporna, uh...

sto se tice sokova, ti mozes sa svjeze cijedjenim sokovima od povrca dosta sebi pomoci. malo pogledaj po internetu sta je dobro za zglobove. recimo, sok od mrkve je nevjerovatno zdrav. potrazi malo i breussovu terapiju. ako pomaze u borbi protiv raka i leukemije, onda definitivno moze i nama pomoci. recimo, sok od kupusa je dobar za detoksikaciju organizma, a nije ni loseg ukusa. malo djumbira, mente i sve se moze progutati.

jesu li kod tebe leukociti niski? kod mene je interesantno to da mi je ''imunitet opao'', kako su to do sada percepirali, zbog alergija. medjutim, sve prehlade, gripe, mene to zaobilazi, a leukociti i dalje niski (leukopenija).
i, imas li mozda povecane limfne cvorove na vratu?

pitanja,pitanja,pitanja
zelina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.