Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2007., 20:09   #1
Vozačka dozvola

Pošto već više od 10 godina vozačku dozvolu nosim u zadnjem džepu hlača sad se izlizala i oštetila do nečitkosti i stanja raspadnutosti. Da me ne bi neki nadobudni policajac čelom u nazad uputio sudcu za prekršaje trebao bih je zamjeniti za novu.

To i ne bi bio neki složen postupak da mi:

- vozačka ne vrijedi do 64. godine života ili koje već (negdje. 2043. ili sl.)
- vozačka nema uvjet obveznog nošenja naočala.

Nosim naočale, zapravo leće no za takve stvari se pokažem u naočalama jer neprekidno nosim i leće i naočale (ovisno u kakvom su mi taj dan stanju oči).

Nemam nekog ograničenja trajanja na 5, 10 godina i sl. zbog naočala nego do one max. životne dobi.

Zanima me ako dođem tetama na šalteru sa novim slikicama u naočalama i mojom vozačkom na izdisaju hoće li mi samo zamjeniti vozačku po principu staro za novo ili će mi sad zbog naočala automatski smanjiti valjanost dozvole na nekih 5 godina i sl. ?

Ako je tako radije ću je mumificirati i čekati sudnji dan nego svakih 5 godina njima davati lovu za bezveze.

Što kaže zakon, što kaže praksa ?

Hvala!
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 20:33   #2
Zakon o sigurnosti prometa na cestama kaže:

članak 222.
(3) Vozačka dozvola izdaje se s rokom važenja do 80. godine života vozača, a mijenja se svakih 10 godina.

članak 309.
(1) Vozačke dozvole izdane sukladno važećim propisima zamijenit će se u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(2) Prilikom zamjene vozačkih dozvola vozaču koji ima vozačku dozvolu A, B,C,D i E kategorije, pored tih kategorija ovjerit će se i A1, B+E, C1+E, C+E i D+E kategorija.

(3) Prilikom zamjene vozačkih dozvola izdanih na rok od 65 godina vozaču će se izdati vozačka dozvola na rok od 80 godina ukoliko ne postoji ograničenje u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti za vozača motornog vozila.


A na stranici od mup-a (http://www.mup.hr/46.aspx) piše još:

Zamjena vozačke dozvole (promjena podataka, popunjenost)

1. Zahtjev se podnosi na propisanom obrascu – obrazac br. 2, u policijskoj upravi, odnosno postaji prema mjestu prebivališta.
2. Uz zahtjev se prilaže:
1. 35,00 kn u državnim biljezima;
2. dvije fotografije veličine 30x35 mm;
3. uplatnica na iznos od 35,00 kn na račun MUP-a za obrazac vozačke dozvole;
4. osobna iskaznica.


Dakle, koliko ja vidim za zamjenu nije potrebno priložiti lječničko uvjerenje? A ono gore iz zakona, kolko sam ja čuo, u praksi znači ovo: 5 godina od stupanja novog zakona na snagu (dakle do 8. mj. 2009) će svi morati sa starih prijeći na nove vozačke, koje se izdaju na rok od 10 godina i nakon toga se produžuju, ali bez lječničkih svjedodžbi. Barem tako ja imam, kad mi je istekla ona dvogodišnja dobio sam na 10 god i nisam morao nikakvu lječ. potvrdu nositi, i rekla žena na šalteru da za 10 god dođem opet da ju opet produlje

Zašto bi nosio slike sa naočalama, ako ti nigdje na vozačkoj ne piše da moraš nositi naočale?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 15:29   #3
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post

(3) Prilikom zamjene vozačkih dozvola izdanih na rok od 65 godina vozaču će se izdati vozačka dozvola na rok od 80 godina ukoliko ne postoji ograničenje u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti za vozača motornog vozila.
Ali to ne rade, isto daju na 10.
__________________
Alles ist relativische!
Josh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 08:37   #4
Da, to sam i ja pročitao pa mi nije bilo jasno. Jer, na vozačkoj piše da moram nositi naočale, dakle moram se s njima i slikati.

Doktor mi je prije par godina rekao da kod vozačkih vrijedi obavezno nošenje naočala ili obavezno nošenje leća, nikako kombinirano "naočala ili leća". Par puta su me zaustavili i nisu me uopće pitali za naočale, a imao sam leće. Jednom sam čak imao sunčane police naočale i to im nije bilo "sumnjivo" tako da mi na kraju ništa nije jasno.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 08:45   #5
Ja sam mijenjala vozačku prije nekih 2 mjeseca jer mi je istekla upravo zbog naočala i potrebne kontrole vida. Išla sam na pregled i zamolila doktoricu da mi na vozačkoj napiše da nosim leće (iako ih nemam i ne nosim) što je ona i napravila i još mi napisala da sljedeći pregled moram napraviti za 8 godina, a ne 5 kao što bi inače trebalo biti. Nisam se ponovo trebala slikat u naočalama, donijela sam sliku bez i nitko mi nije radio probleme. Ako te zaustave, ne brini, reci da nosiš leće i to je to. Nitko ti sigurno neće tražit da ih skineš i pokažeš.
Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 08:54   #6
ja sam morao mjenjati vozačku zbog promjene prebivališta, nikakva liječnička uvjerenja nisu potrebna, izdana mi je dozvola na 10 godina, kad sam pitao zašto ne do 65-te godine života, rekli u policiji da je to novi zakon i da je tako da se svakih 10 godina PRODUŽUJE, bez obveznog liječničkog pregleda i slično....

a ionako kad (ako?!) uđemo u eu za koju godinu opet sve nanovo....
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 16:58   #7
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
ja sam morao mjenjati vozačku zbog promjene prebivališta, nikakva liječnička uvjerenja nisu potrebna, izdana mi je dozvola na 10 godina, kad sam pitao zašto ne do 65-te godine života, rekli u policiji da je to novi zakon i da je tako da se svakih 10 godina PRODUŽUJE, bez obveznog liječničkog pregleda i slično....

a ionako kad (ako?!) uđemo u eu za koju godinu opet sve nanovo....

Suprug i ja smo nakon svadbe 2005. mjenjali dokumente, među njima i vozačke....ja zbog prezimena on zbog adrese. U slučaju promjene podataka, izlizanosti ne treba novi lječnički...ali njemu su smanjili trajanje na 10 godina,a stara mu je vrijedila do 65-e.....meni sve ostalo isto (vrijedi 4 godine i onda ponovo lječnički zbog naočala)...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:55   #8
Inače liječnički je negdje oko 400-700kn ako se ne varam. Znam da ljudi iz Bjelovara masovno odlaze na liječnički u Koprivnicu gdje je čini mi se dvostruko jeftiniji.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 19:07   #9
ja bi isto trebao zamijeniti vozacku zbog promijene adrese,kakav je postupak za to?
__________________
West Side Crew
Shpaolin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 14:45   #10
Evo, svježa informacija iz prve ruke.

Danas sam zamjenio vozačku. Rekoh teti na šalteru - vozačka se u svojih 11-14 godina par puta oprala u veš mašini, ja se u odnosu na mladalačku sliku uozbiljio i proljepšao i postala je nečitka pa da je zamjenimo. Pogledala je i pitala imam li slike s naočalama. Rekoh - imam. Uplatio 35kn Državi, pribavio 35kn taxenih markica i 1.5 kn za tiskanicu i uplatnicu, pričekao 10 minuta i to je to.

Uz vozačku i slike s naočalama je trebala i osobna. U vozačkoj stoji sve kao i u staroj i nema onoga čega sam se bojao - nekih novih "kraćih" ograničavajućih rokova na 2,3 ili 5 godina nego kao i svima ostalima - izdana na 10 godina, do 2017. pa onda opet "produžujem".
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 16:29   #11
Posto imam staru vozacku koja mi vrijedi do 2043. Ako vadim novu vozacku jer bih morala ponovno trebala na lijecnicki?
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:03   #12
Vozačka dozvola

Ne znam da li sam pogodio pravi pdforum ali postavit cu pitanje svejedno. Da li je moguce ako ste polozili vozacki ispit i imate vozacku dozvolu BiH prebaciti na RH?? ako me razumijete.
__________________
Press any key to continue, or any other key to cancel.
angelus88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:10   #13
Članak 8.
Kada se izdavanje vozačke dozvole traži na osnovi inozemne vozačke dozvole, uz zahtjev za izdavanje dozvole prilaže se:
1. inozemna vozačka dozvola,
2. prijevod inozemne vozačke dozvole, ukoliko se iz inozemne vozačke dozvole ne može zaključiti za koje kategorije se može zamijeniti i vrijedi li, odnosno da joj nije protekao rok valjanosti više od šest mjeseci,
3. uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za upravljanje vozilima koje ne smije biti starije od šest mjeseci,
4. dvije istovjetne fotografije veličine 30 mm ¤ 35 mm.

Kada se vozačka dozvola izdaje na osnovi inozemne vozačke dozvole, umjesto datuma polaganja vozačkog ispita upisuje se datum izdavanja inozemne vozačke dozvole.

PRAVILNIK:
http://www.mup.hr/931.aspx
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 08:44   #14
Vozačka dozvola

Može li osoba koja gleda samo na jedno oko položit vozački ispit?
trex1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 15:55   #15
Može. Jedan moj frend ima stakleno oko od djetinjstva i normalno vozi auto.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 10:47   #16
Quote:
fooreest kaže: Pogledaj post
Može. Jedan moj frend ima stakleno oko od djetinjstva i normalno vozi auto.

Sorry što pitam, ali možeš li mi malo pojasniti ovaj pojam "stakleno oko"?
trex1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 11:08   #17
Quote:
trex1981 kaže: Pogledaj post
Sorry što pitam, ali možeš li mi malo pojasniti ovaj pojam "stakleno oko"?
Očna proteza.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 15:29   #18
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Očna proteza.
A reci mi još da li on s tom očnom protezom vidi ili ne?

Jer ja bih htio polagat vozački, a ne znam hoću li moći zbog
mojeg desnog oka? Ono je zatvoreno radi oštećenog živca,
a na lijevo vidim dobro! I nema spasa za moje desno oko!
trex1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 19:27   #19
Ekipa ti je već odgovorila.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 20:54   #20
vozačka u zoni sumraka

molila bi savjet ako netko zna šta dalje. naime,izgubila sam vozačku davne 95-96 cca. ,uredno prijavila, n.n.... i nisam napravila novu (moja velika greška).sada sam htjela,ali me nema nigdje u dokumentacijama.položila sam tamo negdje 90-91. nisam kažnjavana (izgleda da mi je i to greška) i sad me ne mogu naći! na šalteru kažu da nije problem što nisam tako dugo radila novu i da ju sada mogu dobiti, ALI NEMAJU MOJIH PODATAKA!!! šta ću sad?
mamaho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:00.