Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2009., 04:53   #1
TAO

Što je Tao?
Što je Taoizam?


Vrlo jednostavno pitanje na koje mnogi uopće neće dati odgovor. No da li osjećate Tao u svakodnevnim stvarima?
Poznajete li Tao u filozofiji, religiji, znanosti i svakodnevnom životu?
Koliko ste svjesni ravnoteže ili nedostatka iste?
Što je Yin a što Yang?


Pregledao sam manje-više cijeli PDF Alternativa, Magija i Mistika i nisam našao ovu temu.
Nekako osjećam da je potrebna.
Volio bih da je moderatori ne diraju, neka je ne sele niti je ne spajaju sa drugim temama jer želim da ostane Tao.
Pišite o Taou, pišite o intuiciji jer je ona neizostavni dio svakog "Puta", pišite o znanju jer nam je potrebno za shvaćanje, egzistenciji jer egzistiramo, o dvojnosti jer je posjedujemo i ravnoteži jer nam je potrebna. Pišite sve što bi napisali na ovu temu i ne libite se pisati iskreno, intuitivno i otvorenog uma jer na ovom threadu nema mjesta "udarcima ispod pojasa".
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 04:57   #2
Leonida

Nadodao bih i pitanje što je to Zen?


Doma imam knjigu koju sam osvojio, zove se Tri klasika zena, no još se nisam stigao detaljno pozabaviti s njom.
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 05:10   #3
Quote:
legi0nar kaže: Pogledaj post
Leonida

Nadodao bih i pitanje što je to Zen?


Doma imam knjigu koju sam osvojio, zove se Tri klasika zena, no još se nisam stigao detaljno pozabaviti s njom.
Zen je vezan uz budizam te se i u samome Zenu moze prepoznati Tao.i budizam je prozet Taom te ga uci kroz religiju.
znaci ti si ga primjetio u religiji Zena?
pisi malo o tome...
gore pise u religiji,znanosti,svakodnevnom zivotu...
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 06:31   #4
Quote:
legi0nar kaže: Pogledaj post

Nadodao bih i pitanje što je to Zen?

Doma imam knjigu koju sam osvojio, zove se Tri klasika zena, no još se nisam stigao detaljno pozabaviti s njom.
rijec zen u originalu dolazi od kineske rijeci chan (koju citaju zen), a znaci skracenicu zen budizma (mahayana budizam). dosao je iz kine u vijetnam, koreju i japan. osnivac je siddhartha gautama buda, rodjen u indiji, 500 god prije ere vulgaris.

rijec je vezana uz meditaciju, a koriste ju otprilike kada meditacijom zele postici zen ili zen iskustvo. u svakom slucaju vezana je uz intuitivno razumjevanje.

Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Tao je puno vise od toga.ovo je samo jedan dio i pretpostavljao sam da je podredjen iskljucivo temi I-Chinga.
mislim da bi trebala objasniti sto je i ching.

ne mozes reci da je TAO puno vise od toga, jer i ching simbolima opisuje prapocetke stvaranja energije, elemente i stupnjeve ocitovanja (diferencijaciju, kretanje, usmjeravanje i materijalizaciju energije), ukratko opisuje sam TAO.
i ching znaci knjiga (cing) promjena (i), koja ne govori samo o promjenama vec i o ravnotezi putem suprotnosti. to je jedna od najstarijih knjiga svijeta, ciji elementi su oblikovani prije vise od 4500 godina.
tu staru mudrost opisao je rijecima mudrac lao tze, u svojoj knjizi tao te ching.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 19:41   #5
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
mislim da bi trebala objasniti sto je i ching.

ne mozes reci da je TAO puno vise od toga, jer i ching simbolima opisuje prapocetke stvaranja energije, elemente i stupnjeve ocitovanja (diferencijaciju, kretanje, usmjeravanje i materijalizaciju energije), ukratko opisuje sam TAO.
i ching znaci knjiga (cing) promjena (i), koja ne govori samo o promjenama vec i o ravnotezi putem suprotnosti. to je jedna od najstarijih knjiga svijeta, ciji elementi su oblikovani prije vise od 4500 godina.
tu staru mudrost opisao je rijecima mudrac lao tze, u svojoj knjizi tao te ching.

znam ja sto je i ching.no moze li se Tao svesti samo na knjigu?
ja sam Tao osjetio puno prije nego li sam nasao Tao u literaturi.a da nije bilo mog frenda koji me non stop poklapao sa izjavama tipa;"ti kineski filozofu",mozda nikada ne bi procitao nista sto opisuje Tao i Taoizam,vjerojatno mi ne bi niti trebalo.znao bih sto je to ali ga ne bih imanovao Taom.


da,suportnosti,taj cuveni yin i yang...
sto su suprotnosti?
kako koegzistiraju?


vjerujem da je Lao Tze ustanovio kako postoji neka neobjasnjiva sila koja nevidljivim "strunama" drzi nas svijet na okupu te djeluje kroz njega.
ali gdje je u svemu tome primjena?
Tao se primjenjuje i zivi,razmisljanje i djelovanje daju zatvoren krug.samo razmisljanje daje samo jednu polovicu kruga,no to onda vise nije Tao.

vrlo vazno pitanje...
vjerujes li da netko moze pogrijesiti u prepoznavanju Taoa?
vjerujes li da je Tao predodredjen samo "eliti"?
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 23:08   #6
“Gdje se povećava vrlina, ne javlja se ništa što se ne bi moglo prevladati, a onome kome ništa nije nesavladivo nitko ne može sagledati granicu sposobnosti djela.”



Umirenog duha vidimo suštinu
Pobuđenoh duha vidimo manifestacije.
To dvoje je isto u izvoru, a drugačije u izrazu
To jedinstvo je misterija
Misterija nad misterijama, vrata za sva čuda.



Kada svijet zna ljepotu kao ljepotu, pojavi se ružnoča
Kada zna dobro kao dobro, pojavi se zlo
Zato kad određujemo lijepo, određujemo i ružno
Kada određujemo dobro, određujemo i zlo
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 16:27   #7
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Kada svijet zna ljepotu kao ljepotu, pojavi se ružnoča
Kada zna dobro kao dobro, pojavi se zlo
Zato kad određujemo lijepo, određujemo i ružno
Kada određujemo dobro, određujemo i zlo

Pitam, jesi li to ti spoznao ili kopirao izreke. Jesi li o tome negdje čitao.

Gdje ti prepoznavaš tu mudrost? Živiš li zajedno s njom i je li dio tebe?


Govoriš o vrlo općenitim stvarima, reci to na svojem primjeru, iznesi svoja mišljenja i kako si ti prepoznao tao, kakve su bile tvoje izreke, što ti u njemu vidiš sada, gledajući svoju svakodnevicu ili si ti baš ovaj Čitanje knjiga o zenu je također besmisleno, pa i samo učenje o zenu je besmisleno u onom trenutku kada treba doći do prosvjetljenja.
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 16:50   #8
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Umirenog duha vidimo suštinu
Pobuđenoh duha vidimo manifestacije.
To dvoje je isto u izvoru, a drugačije u izrazu
To jedinstvo je misterija
Misterija nad misterijama, vrata za sva čuda.
citiraj leonida kada pises mudrosti drugih, pliz.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 17:11   #9
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Kada svijet zna ljepotu kao ljepotu, pojavi se ružnoča
Kada zna dobro kao dobro, pojavi se zlo
Zato kad određujemo lijepo, određujemo i ružno
Kada određujemo dobro, određujemo i zlo
ne znam tko je autor ovih rijeci, ali je sve dosta nespretno izreceno (ili je mozda stvar u prevodu), zbog cega mi se brdo hr, ma cak i engl. literature o tau ne svidja.

ispravnije bi bilo:
kada svijet SAZNA za ljepotu... pojavi se ruznoca.

stvar je u momentu osvjescivanja ljepote, jer lijepo ne mozemo spoznati ukoliko ne poznajemo ruzno.
__________________
endless

Zadnje uređivanje luiz : 08.01.2009. at 17:22.
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 23:25   #10
Malo o zenu:
Zen je disciplina čiji je cilj prosvjetljenje, a nastala je spajanjem indijske dyana tradicije i učenja o praznini i bhodiju. Zen nije osnovao Buddha. Zen (tch an) je utemeljio Bodhhidharma kao 28 patrijarh indijskog budizma koji ga je prenio u Kinu u 6 stoljeću, a zatim se pravac proširio na Japan. Zen je japanski izgovor kineske riječi tch an, kratice od tch an-na, a ona fonetski dolazi od indijskog dyana. Bitno je razlikovati pojmove. Zen sam po sebi nije religija već iskustvo i ne treba ju trpati u taj koš. Zen budizam je japanska "verzija" škole i on se u svakom slučaju razlikuje od kineskog pravca Tch an budizma. Znači postoji razlika u te dvije škole. Bit zena je provjetljenje tj. postizanje satorija do kojeg se dolazi prakticiranjem zazena i ničim drugim. U zenu nema svetih knjiga to je učenje izand riječi i slova. Laički u zenu nije bitno apsolutno ništa osim sjedenja u zazenu, nikakve knjige, sutre i slično. Bitan je zazen i samo zazen. Bitno je napomenuti da je zbog gore navedenog, pokušavanje shvačanja zena sa intelektualne strane više nego besmisleno. Nemoguće ga je shvatiti i objasniti. Čitanje knjiga o zenu je također besmisleno, pa i samo učenje o zenu je besmisleno u onom trenutku kada treba doći do prosvjetljenja. Zašto? Zato jer dok je vaš mozak vezan za nešto, bilo šta, pa čak i učenje o zenu neće doći do prosvjetljenja. To je jedinstveno kod zena i toga nema ni u jednoj drugoj religiji ili učenju. Da bi postigao prosvjetljenje moraš odbaciti i učenje o zenu.
Najbolji odgovor koji sam našao vezano za pitanje Što je zen? je bilo:
Zen je jednostavan, običan i nije ništa posebno.
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 23:35   #11
Quote:
ovac kaže: Pogledaj post
Malo o zenu:
Zen je disciplina čiji je cilj prosvjetljenje, a nastala je spajanjem indijske dyana tradicije i učenja o praznini i bhodiju. Zen nije osnovao Buddha. Zen (tch an) je utemeljio Bodhhidharma kao 28 patrijarh indijskog budizma koji ga je prenio u Kinu u 6 stoljeću, a zatim se pravac proširio na Japan. Zen je japanski izgovor kineske riječi tch an, kratice od tch an-na, a ona fonetski dolazi od indijskog dyana. Bitno je razlikovati pojmove. Zen sam po sebi nije religija već iskustvo i ne treba ju trpati u taj koš. Zen budizam je japanska "verzija" škole i on se u svakom slučaju razlikuje od kineskog pravca Tch an budizma. Znači postoji razlika u te dvije škole. Bit zena je provjetljenje tj. postizanje satorija do kojeg se dolazi prakticiranjem zazena i ničim drugim. U zenu nema svetih knjiga to je učenje izand riječi i slova. Laički u zenu nije bitno apsolutno ništa osim sjedenja u zazenu, nikakve knjige, sutre i slično. Bitan je zazen i samo zazen. Bitno je napomenuti da je zbog gore navedenog, pokušavanje shvačanja zena sa intelektualne strane je više nego besmisleno. Nemoguće ga je shvatiti i objasniti. Čitanje knjiga o zenu je također besmisleno, pa i samo učenje o zenu je besmisleno u onom trenutku kada treba doći do prosvjetljenja. Zašto? Zato jer dok je vaš mozak vezan za nešto, bilo šta, pa čak i učenje o zenu neće doći do prosvjetljenja. To je jedinstveno kod zena i toga nema ni u jednoj drugoj religiji ili učenju. Da bi postigao prosvjetljenje moraš odbaciti i učenje o zenu.
Najbolji odgovor koji sam našao vezano za pitanje Što je zen? je bilo:
Zen je jednostavan, običan i nije ništa posebno.

nespretan je izraz za Zen rec religija,potpuno se slazem...
ovo je odlican post.ovakav odgovor sam trazio kada sam postavljao temu Taoa jer je stvar potpuno ista.kapa do poda.

hvala za post...
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 10:32   #12
Quote:
legi0nar kaže: Pogledaj post
Nadodao bih i pitanje što je to Zen?
Zen je življenje u skladu sa svojom vlastitom prirodom.
Bez predrasuda bez religijskih doktrina i bez filozofiranja, jer sve te stvari su umjetne.
Znanje koje dolazi od umovanja je umjetno znanje i zato je nevažno.
Prirodno znanje je samo ono koje smo stekli svojim vlastitim iskustvom, takvo znanje dolazi iznutra.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 05:08   #13
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post


Pregledao sam manje-više cijeli PDF Alternativa, Magija i Mistika i nisam našao ovu temu.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=36372&page=4
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 05:14   #14

Tao je puno vise od toga.ovo je samo jedan dio i pretpostavljao sam da je podredjen iskljucivo temi I-Chinga.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 10:27   #15
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Što je Tao?
Tao se ne može opisati jer nema svojstva. Buda je to zvao prazninom. To je stanje potpune praznine kad nema nijedne vibracije. Kad To zatitra onda to prestaje biti To i postaje neki stvarni fenomen.
Jednom davno sve je bilo u stanju Taoa.


Quote:
Što je Taoizam?
Religija, odnosno mlaćenje prazne slame.


Quote:
Što je Yin a što Yang?
Jin i Jang su dva pola koja se međusobno privlače. U svom izvornom stanju ta dva pola su Bog i Boginja, a privlačna sila među njima je ljubav. To što je izvorno preslikava se na sve razine postojanja, pa tako čitav svijet i živi i neživi funkcionira na tom principu međusobnog privlačenja.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 19:11   #16
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Religija, odnosno mlaćenje prazne slame.


u ovom cu te ispravit...
Tao kao religija nastaje tek u 2. stoljecu nove ere te se mora razlikovati religija od filozofije Taoa.
no cak nas niti to ne priblizava Taou.Tao mozemo proucavati kroz filozofiju no da bi ga istinski shvatili treba ga osjetit.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 00:34   #17
Ako sam spoznao Boga,spoznao sam Tao.
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 00:35   #18
opet neke istočnjačke "legende"...
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 00:48   #19
Quote:
lola7 kaže: Pogledaj post
Ako sam spoznao Boga,spoznao sam Tao.
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
opet neke istočnjačke "legende"...


dobar pokusaj ali ne...
necu dat valjan razlog da se zatvori ova tema.
nek se brisu ovakvi postovi moderatorice jer taktika ne pali.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 00:47   #20
"napreduj, sine moj, sine Sunca! veseli se u svojoj snazi, kao ratnik, kao mladozenja. uzivaj u zadovoljstvu na zemlji i u svakom predjelu uma. uvijek se kreci od grubog prema suptilnom, od prostog ka finom. pobijedi svaku odbojnost u sebi, svladaj svaku averziju, asimiliraj sav otrov. jer je jedino to korisno. zato stalno nastoj spoznati sto je bolno i prodri u to, jer uz bol dolazi istinsko zadovoljstvo. oni koji izbjegavaju fizicki ili dusevni bol ostaju mali ljudi i u njima nema vrline. budi ipak pazljiv i nemoj upasti u onu jeres koja pravi od bola i samozrtvovanja, da se tako kaze, mito za pokvarenog boga, da bi osigurala neko buduce zadovoljstvo u jednom zamisljenom poslije-zivotu. s druge strane, nemoj se bojati da razoris svoje komplekse, misleci s uzasom da ces time izgubiti snagu stvaranja radosti jer neces moci vise razlikovati te komplekse."
aleister crowley
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.