Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2007., 20:26   #61
pa meni se temp čini ok, jer čitav taj proces je za organizam nevjerojatan stres. nekako mi se čini da su ga sa antibiotika prerano skinuli. posebice kada se toliko drenira. i mislim da bi trebala tražit second opinion,ili bar ako imaš poznanika koji se bavi digestivnom kirurgijom,jer nekako mi se čini da tu nešto smrdi. ne želim izazivat nepotrebnu paniku, nisam upoznat koliko točno smije dren drenirat. rizik od fibroza, infekcije, formiranja apscesa
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 21:11   #62
Mislim da se taj dren valja izvaditi i hajte vi oboje doma. sekrecija na njega je beznačajna dok CRP od 6 govori da nikakav infekt nije u tijeku. Eventualno bi se mogao uzeti bris te "rupice" za mikrobiološku analizu...ali i to nije razlog da se ostane u bolnici, dapače.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 22:36   #63
Ma kako da mu se izvadi dren? A kud ce onda to izlazit jer za par dana po 100-tinjak mL to je puno mL.Kako bi to onda islo van? Jel se to sve resorbira na crijeva ili sto? Nitko u bolnici ne radi paniku oko vremena, oni su i rekli da ce to potrajati (naravno nitko ne kaze nikada okvirno koliko najmanje, a koliko najvise sto je meni od izuzetne vaznosti da znam kad nije normalno). No nitko se nesto posebno ne uzrujava niti mu posvecuje neku extra paznju pa pretpostavljam da je onda to njima ok. Ta rupica na savu, cisto neka moja logika, ce se ocito najteze zatvoriti jer ima veliku (za svoju velicinu) kolicinu tekucine koja prolazi, a tekucina sadrzava amilaze koje razgradjuju secere, pa tako i potencijalne stanice. Znaci za milimetarsku rupicu ta kap svakih 10 min je opak razarac. Tako sam si nekako ja to zabrijala. Po toj logici ako se oni sada odluce na ispiranje dreniranog, znaci da ce mu poslati neku tekucinu koja ce razrijediti njegovu pa ce tkivo lakse zarast. Neznam, tako sam si ja to poslagala u glavi. Pojma nemam.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 22:56   #64
ne može se dren vaditi jer dobra pretpostavka-di će sav taj gnoj onda. rupica mora potojati dok god ima sekrecije iz rane, a sama rana se neće šivati, ostat će ožiljak ali što se može.
da li je tekućina koja se drenira bila na analizi?
da li je dostatna peristaltika crijeva, ima li plinove, nadutost trbuha?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 07:17   #65
nusazvrk sve ce biti OK Oni ne smatraju temperaturom ovo sto si gore spomenula. Pa kolicina sekrecije na dren se smanjuje stoga ide na bolje . Budes vidla kad ti dode doma puno ce se brze oporavljati. Mozes ti to
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 08:00   #66
Citala sam cijelu temu kao triler, vrsnjaci ste moje djece. I kad si se Nusazvrk prestala javljati, moram priznati da sam se prestravila.
Hvala Bogu vijesti kazuju da sve ide k boljem.Crp 6 bar sigurno pokazuje da nema infekcije sada,više.
Zalosno je jedino da se kroz cijelu pricu provlaci nesto vrlo karakteristicno za nase zdravstvo. Pacijent je dijagnoza a ne covjek. I lijecnici jednostavno ne komuniciraju ni s njim ni s obitelji. A to je ono najgore. Jer, ljudski bi bilo da ga lijecnik operater pozove k sebi ili sjedne mu na krevet i lijepo sve objasni i odgovori na pitanja. A mi se bojim pitati da se "bijele kute" ne uvrijede, jer ih trebamo. I tako postajemo ovce.
Obično u bolnicama imaju neki sat za informacije... bar neki. Pa s obzirom na težinu dijagnoze, tijek poslije operacija i sl. mislim da ne bi možda bilo loše, fino, lijepo (da se gospon ne uvrediju!) da Ti odeš na razgovor s liječnikom. Jer, konačno tvoj muž je i odrasla osoba i t.d.,ali i ti kao žena imaš pravo znati. Mislim da neće nitko odbiti razgovor s na pr. motivacijom: što će biti kad dođe doma, ja moram brinuti o hrani njezi i sl. pa kroz to izvući cijelu priču van.S obzirom na tvoje obrazovanje neće ti biti tško sjetiti se i postaviti prava pitanja.
Znam da ne možeš napisati, bar sada, ali me jako zanima koja je bolnica u pitanju. Jer, na pr. Zagreb Rebro je referentni centar za te stvari... A ne bi bilo zgoreg ako to ne uspiješ (razgovor) da po izlasku iz bolnice uzneš papire i odeš nekom privatno. Platiš pregled al' dobiješ informaciju.
Iako iz mog iskustva, nažalost, u otpusnim pismima znaju i preskočiti neke opise komplikacija.
U svakom slučaju želim vama oboma puno, puno sreće i naravski zdravlja.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 14:05   #67
Svakako cemo se vratiti do privatnika kod kojeg smo i isli prije ( on je i nasao cijelu situaciju u njegovom zeludcu). danas su mu skratili dren (no stavili su novu neprozirnu vrecicu pa su tako onemogucili pracenje jedinog podatka koji sam je mogla vidit). Znam, nisu to napravili s tom namjerom :-), ali eto sad ne mogu ni cirnut da vidim kako je. Po mojoj logici dreniranje je stvaranje podtlaka da tekucina po principu laganog usisivaca izlazi van. Ovim skracivanjem pretpostavljam da su smanjili razliku tlaka pa da ce usis biti manji. Vjerujem da misle kako je taj efekt usisivaca odrzavao rupicu otvorenom pa bi sada trebalo biti brze zacijeljenje. Krv mu zadnjih tjedan dana nisu vadili za provjeru leukocita i CRP-a, pa neznam da li je i dalje tako dobar nalaz kao sto je bio. Svakako danas ce odluciti hoce li na antibiotike ovisno o sadrzaju dreniranog. Pretpostavljam da se cekaju mikrobioloski rezultati da vide je li doslo do kakve infekcije.
Eto to je najnovije.
Ljudi HVALA
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:03   #68
Jasno, ovo sve govorimo odoka, virtulano je nemamo uvid u stanje....

Sekrecija od 100ml nečega na lokalni dren kroz 24 sata je zanemariva stvar. Ako nema drena secernirati će se kroz prostor gdje je dren bio neko vrijeme dok se ne zatvori. Nema razloga po meni da je taj dren još in situ. Nema temperature, CRP je miran, nema bolova niti peritonealnog podražaja, zanemariva sekrecija....fijuuuu, van s drenom i hajte kući...

Inače, ova tvrdnja "da se netko ne bi uvrijedio" nikako ne bi trebala vas brinuti....Slobodno što vas zanima pitajte, a ako treba i na žešći način. Sasvim sigurno nećete biti uskraćeni za nešto, dapače.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:45   #69
Quote:
nusazvrk kaže:

Eto to je najnovije.
citam te napeto. drzim ti brdo figa da sve bude dobro i da muz brzo izadje iz bolnice. drz se!!!!
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:58   #70
pa ako sada nalazi budu ok, i ako ne bude nikakvog infekta a on se osjeća dovoljno snažan za neke osnovne funkcije, kao minimalno kretanje po kući onda ne bi bila loša ideja odlazak kući. ne znam točno koliko ali će trebati vjerojatno svakodnevno previjanje rane neko vrijeme. pokušajte to sredit može li vam netko doma dolaziti na previjanje...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 00:05   #71
Nalazi mislim da jos nisu gotovi, pretpostavljam da je kao i kod nekih analiza koje ja radim potrebno vrijeme razvijanja nasadjene kulture ovisno o bakterijama koje ocekuju. Ja nekako imam povjerenja u doktore (nije da ih volim, ali nedvojbeno je da znaju puno puno puno.. puno vise od mene) pa bi ja da je on ipak kod njih. Uz to sve ide i cinjenica da ja radim i prilicno sam izmucila ekipu s kojom radim vec i sa svojom smusenosti i odlascima u 3 ( znaci puno prije vremena), zaposlena sam na ugovor.. novci su sad pitanje zivota dakle otkaz si ne mogu priustiti. Uz sve to i moj muz je dio iste ekipe (radimo zajedno) pa nam tu vec fali radnik. Sta ce on sam doma? I to jos ako mu nije dobro. Ja bi da oni meni njega isporuce kakvog sam ga ja ostavila :-(. Uostalom zar ne treba dren ispirati? Njemu dren nije postavljen direktno na sav, dakle negdje u trbusnoj depresiji bi po nekoj mojoj logici trebalo toga jos biti sto treba pogurati nekom otopinom. Ja sam to zamislila tako da oni njemu sisnu tu otopinu pa analiziraju izlaz. I kad je sastav izlazne otopine= ulaznoj onda je to kao gotovo. Jesam u pravu?

Da htjedoh napomenuti jos jednu stvar- prekrasno je zivjeti i raditi s istom osobom. Ako se ikada u zivotu nadjete u situaciji da mozete birati, najtoplije preporucujem. Najbudniji dio dana je onaj kad ste na poslu, a hvala Bogu radno vrijeme je nekako sve fleksibilnije s putanjom prema gore. Zasto da osobu koju ste odabrali za suputnika kroz zivot ostavite za ono vrijeme vecernjih sati kad jedino sto medjusobno mozete jedan drugom dati je ogromna kolicina umora zaradjena u tekucem danu?! U svakom slucaju jedna crtica ako cete biti u prilici da birate, molim vas uzmite moje iskustvo u obzir. Nikad nisam zazalila, ni na sekund.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 11:40   #72
Ispiranje drena nije opcija i to se tako ne radi. Ispiranje ili lavaža trbušne šupljine može doći u obzir kod nekrotizirajućeg pankreatitisa i....hm....pa ni ne znam za drugi primjer.....

Može se po potrebi, kad kirurg procjeni da treba, sterilnim kateterom ući kroz dren i malo poaspirirati sadržaj ako ima štogod. No i to se relativno rijetko radi.

Inače drenovi se kod laparotomija ne stavljaju kroz šav nego kroz posebno napravljene otvore. Kako rekoh, sekrecija od 100 ml na dan je zanemariva i po mom mišljenju, ovako virtualnom dakako, taj dren više nema svoju svrhu.

No dakako, valja slušati kirurga. To se razumije.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:17   #73
Dosli su nalazi sa histologije!!! Sve je cisto!!!! I misicno tkivo i limfa!! Treba kod onkologa poslije svega da se vidi sto dalje. Dosao je i nalaz brisa ove tekucine sto se drenira. Tu smo malo slabi pa je zavrsio na antibioticima. Uzima ih oralno (sto je dobro jer nije prikljucen na cevke, pa je i njemu lakse). Drenirani sadrzaj je pao na nekih 50-60 mL/ 24h.
Cini mi se da vidim kraj u svemu ovome...
Hvala narode!!
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:20   #74
odlicno
no i ovo ide svome kraju
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:23   #75
Isprika, nisu antibiotici nego antimiotici (nadam se da sam se dobro izrazila). Pretpostavljam logico posto se bakterije i gljivice ne trpe da su se nakon svih antibiotika nakalemile gljivice? No pretpostavljam da je to manji problem koji ce se brzo rijesavati. Takodjer pretpostavljam da je ta candida krivac sto je sve ovo tako usporilo sa zarastanjem. Tako sad kad nju skrkamo mozda stvari budu jos brze?! :-))
Uz sve znam da ne spada pod ovaj podforum ali toliko sam sretna da se sad moram ishvaliti- naime nasa pasica zadnjih 10-tak dana povraca krv i nalazi su svi bili ok, do jucer kad se pokazalo da su joj rapidno skocili leukociti pa je krenula na antibiotike i nakon dva dana ( mada s inekcijama nastavljamlo) moja curica je zivnula!!
Eto, morala sam :-)
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 12:41   #76
Zna li netko po kojem kriteriju se odlucuje o kemoterapiji? Recimo u slucaju kad nema metastaza, za rak zeludca, stanice su bile karfiolastog oblika.
Inace, moj muz ima drenirane tekucine sada ok 25mL/24h, prima lijekove za eliminaciju gljivica (tablete) i bakterija (inekcije). cekao krvni nalaz, nadam se da ce biti ok, i pomalo se krece u dobrom smjeru.
Citala sam malo o kemoterapijama, pokusavam se pripremiti da mu olaksam koliko god je moguce, no iskreno se nadam da nece trebati.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 16:28   #77
Quote:
nusazvrk kaže:
Zna li netko po kojem kriteriju se odlucuje o kemoterapiji? Recimo u slucaju kad nema metastaza, za rak zeludca, stanice su bile karfiolastog oblika.
Inace, moj muz ima drenirane tekucine sada ok 25mL/24h, prima lijekove za eliminaciju gljivica (tablete) i bakterija (inekcije). cekao krvni nalaz, nadam se da ce biti ok, i pomalo se krece u dobrom smjeru.
Citala sam malo o kemoterapijama, pokusavam se pripremiti da mu olaksam koliko god je moguce, no iskreno se nadam da nece trebati.
Ne znam kriterije. Pretpostavljam da je glavni kriterij patohistološki nalaz.
No kako toga nažalost ima oko mene jako puno, jedan mali savjet: Kad onkolog propiše sastav kemoterapije pitajte je li to jedina varijanta ili ima još neki dodaci, lijekovi koji na pr. nisu na listi HZZO-a. U tom slučaju skrpite i kupite sami. Kod nas, osim stvarne potrebe za lijekom na osnovu nalaza, igra i veliku ulogu to je li neki lijek na listi ili nije. Evo zadnji primjer je onaj H...za rak dojke. Koji će od 1.3. biti konačno, nakon pritiska javnosti, stavljen na listu i za RANU fazu oboljenja, dosad je bio primjenjivan samo u kasnijoj.
Dakle, pitajte, pitajte ne ustručavajte se, oboje.
Zatim neke bolnice daju i neku injekciju kako bi se izbjegla posljedica kemo... pad leukocita. Neke to ne prakticiraju. Također i tablete protiv mučnine, neki daju, a negdje se pacijenti sami snalaze.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 21:52   #78
Nisu problem novci, dignut cemo kredit pa ...( mislim da si to mozemo dozvoliti obzirom da smo jedni od rijetkih koji imaju za vratom samo jedan i to konacan, jos 4,5 god i oslobodjenje). Sto se tice nalaza, mislim da su doktori rijetko imali priliku vidjeti tako dobar nalaz (kad je vec situacija takva). Rak je obuhvatio samo i iskljucivo sluznicu zeludca, pa se hvatam za to.
U svakom slucaju cemo pitati koje sve opcije igraju ako se mora na to.
Hvala!!
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 16:14   #79
nije li Megamin samo mješavina Mg, Na, Ca i K, i nije li onda jeftinije kupiti te minerale posebno, ispravi me ako sam u krivu ?
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 20:58   #80
Puno puno HVALA! Isprintala sam stranice pa cemo prouciti.
Kod nas nista novo. Dobiva inekcije, drenira i dalje 25mL/24h, sadrzaj je i dalje mutan pa se nadamo bistrenju i zaustavljanju tog curkanja.
Hvala na podrsci i informacijama!!!!!
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.