Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2005., 21:13   #21
Quote:
undercover kaže:
e ljudi to je vjerojatno Hirschhornsalz (njem.) iliti amonijev karbonat, ja to koristim za pečenje medenjaka (izgleda ko soda bikarbona)
kupim ga kad odem u austriju, ima u svakom vecem ducanu (ovo je od kotanyia)

koliko sam skuzila njegova funkcija je da razrahli tijesto kao prasak za pecivo ali za razliku od praska za pecivo ili sode bikarbone ne podize tijesto u visinu vec samo u sirinu...


e sad ja imam vrecicu od 6 dag i traje mi vec par godina a u ovaj recept ide cak 4 dag-malo mi se to cini previse-da nij mozda 4 grama?
Recept je dobro prepisan - checked, re-checked, and double-checked.... Pa dobro, zar nitko nema nonicu negdje na otoku, pomozite nama s precima kontinentalcima.....
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2005., 21:16   #22
ne razumijem te

pa napisali smo ti i shto je to i gdje da pitash.


nisu ti htjeli prodat?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2005., 22:54   #23
Kao što sam i očekivala - tri ljekarne u kvartu - 0 bodova Gledali su me u čudu i slali u prodavaonice zdrave hrane (2 puta) dok je jedna bila bez ideja.....
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2005., 23:08   #24
a sad svi k'o na MOdi


IMA U GRAZU
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2005., 23:39   #25
sve mi se cini da ove danasnje apotekarke uopce nista ne muckaju vec samo prodaju gotove lijekove, kad god za nesto pitas gledaju u cudu
prosle sam godine prosla pola grada trazeci benzin za ciscenje i nista, a neke su me cak slale na pumpu!?
na kraju sm otisla u jedinu apoteku za koju znam da sve imaju, samo sta ta nije u zagrebu i naravno kupila benzin

trebalo bi pronaci neku apoteku u gradu u kojoj radi neka starija apotekarka-ona bi morala to znati
kad otkrijete takvu-javite..

nego vratimo se na cvite
imam par pitanja, sad me namamio taj recept pa bih to rado napravila samo nemam pojma kako taj kolac otprilike izgleda
jel mozemo dobiti malo podrobniji opis?
npr. jel se radi s kalupom ili se rucno oblikuju cjetici, kojeg su otprilike promjera kolaci, kakvog su otprilike okusa i jos jedno pitanjce
ovdje ide kila brasna, pa koliko toga ispadne? ovo mi se cini kao svadbena doza, pa tu ima sigurno nekoliko tepsija-nije ni cudne sto se jede 3 mjeseca

e i jos nesto za mene vazno, ne pise koliko se minuta pece pa me zanima jel trebaju potamnit u pecnici, ono izvadim ih kad malo pozlate ili ih se mora izvadit prije? jel izgledaju malo zapeceni ili su svijetli?
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2005., 23:41   #26
jesam se raspisala...
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 00:05   #27
Quote:
undercover kaže:

nego vratimo se na cvite
imam par pitanja, sad me namamio taj recept pa bih to rado napravila samo nemam pojma kako taj kolac otprilike izgleda
jel mozemo dobiti malo podrobniji opis?
npr. jel se radi s kalupom ili se rucno oblikuju cjetici, kojeg su otprilike promjera kolaci, kakvog su otprilike okusa i jos jedno pitanjce
ovdje ide kila brasna, pa koliko toga ispadne? ovo mi se cini kao svadbena doza, pa tu ima sigurno nekoliko tepsija-nije ni cudne sto se jede 3 mjeseca

e i jos nesto za mene vazno, ne pise koliko se minuta pece pa me zanima jel trebaju potamnit u pecnici, ono izvadim ih kad malo pozlate ili ih se mora izvadit prije? jel izgledaju malo zapeceni ili su svijetli?
Nisam vidjela kako se rade (tada bih znala kako izgleda f...ing amonijak). Gotov proizvod je debljine pola cm, reže se kalupom u obliku cvijeta (ali ga možeš izrezati i trakice) i bio je vrlo svjetao. Nisam vidjela ženu koja ih je radila - kekse je donijela njezina kćer, totalno nezainteresirana za kuhinju, ali mi je na traženje donijela i recept. Provjerila i u knjizi o Visu.... recept je točan, ali za potpitanja nisam imala prigode!

Inače, pa nije ti to puno keksića od kile brašna - ja od toliko radim šape za Božić - nestanu za trenutak
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 14:14   #28
tnx
za amonijak sam ti rekla izgleda kao bijeli prah samo neznam kako izmjere 4 dag, morat cu si kupiti neku precizniju vagu
ak ne najdes am. u apoteci kad odes u austriju pogledaju u ducanu medju kotanyi-zacinima u vrecici
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 14:22   #29
bash sam jutos pogledala u nashem ducanu - ima chitava polica kojekakvih pomocnih sredstava - vinobrana, vinograda, zhelatina, aroma, pa sam pitala prodavachicu nek seaspita gdje se to mozhe nabaviti.

inache, ona mi je rekla da se taj prashak uz josh neke druge sastojke koristi i za lashtenje plemenitih metala, pa ga mozhda imaju i u onim klasichnim drogerijama
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 17:32   #30
Quote:
magic kaže:

inache, ona mi je rekla da se taj prashak uz josh neke druge sastojke koristi i za lashtenje plemenitih metala, pa ga mozhda imaju i u onim klasichnim drogerijama
Ajme, to mi miriše na realnu mogućnost trovanja bliže i daljnje okolice Mislim da ćemo morati konzultirati neke prehrambene tehnologe
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 05:56   #31
Jedna amerikanka njemackog porijekla dala mi recept (mozda ga i nadjem ) za kekse koji se ispeku mjesec dana pred Bozic, pa se onda mjesec dana suse i onda se jedu slijedecih mjesec dana (sve ukupno 2-3 mjeseca,...

RAdilo se samo o dosta gustom i suhom tijestu, koje se jos polagano susi u nekim kutijama, zamotanim u kojekakve pekarske papire... Nije mi nikad palo napamet da idem napravit te kolace. Ali mozda nisu niti losi,...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 22:11   #32
.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 22:19   #33
edit: ovdje je stajalo nesto nadrobljeno sto je islo magic, ali kako je ona obrisala svoj post, obrisala sam i ja svoj.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 22:34   #34
evo, obrisala sam, a i ti mozhesh onda sve ovo shto si kvotala. nisam izmislila.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 22:35   #35
Moja nona (iz Istre) je uvijek stavljala taj amonijak u one okrugle kekse posipane s kristal šećerom. Znam kad sam bila klinka, da bi bježala iz kuhinje jer me je taj smrad od "amonijaka" užasno iritirao. Ni meni se to ne čini kao dobra ideja.
Opet, u smislu karbonata, nema šanse da je bio za to. Jer ti se keksi ne dižu, nema nikakvog CO2 u njima. To je moglo bit eventualno za produljenje svježine, kao što navodi kemik ili za prhkost. Nemam pojma.
Isto tako znam da ga je držala u friđu u bijeloj okrugloj kutijici, baš onoj apotekarskoj.
Tko zna, možda je ona dolazila preko veze do toga jer je radila na Domu zdravlja.
club delicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 22:37   #36
Quote:
magic kaže:
evo, obrisala sam, a i ti mozhesh onda sve ovo shto si kvotala. nisam izmislila.
vjerujem ti da nisi izmislila, ali je u pitanju velika greska. hvala...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 13:49   #37
evo, ja izvukla temu iz naftaline ako niste odustale od viskih cvitaka
amonijak sam jos nedavno kupovala u ljekarni, ali sam ja u st inace, stvarno ga ide 4dag i nece nikome nista biti
osim za viske cvitke amonijak se koristi i u korculanskim cukarinima koji su slicni, meni jos lipsi, i jos nekim dalmatinskim kolacima
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 18:42   #38
Quote:
kontra kaže:
evo, ja izvukla temu iz naftaline ako niste odustale od viskih cvitaka
amonijak sam jos nedavno kupovala u ljekarni, ali sam ja u st inace, stvarno ga ide 4dag i nece nikome nista biti
osim za viske cvitke amonijak se koristi i u korculanskim cukarinima koji su slicni, meni jos lipsi, i jos nekim dalmatinskim kolacima
Ja nikada ne odustajem

Nabavila iz viške ljekarne - pakiran po 4 dag, ispekla za Božić - od jedne smjese je izašlo 8 limova kolača - i bili su super.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 18:55   #39
pa sto nam se nisi vec ranije pohvalila?
8 limova kazes, mislila sam da ce biti nekoliko ali 8
jesu jos dobri, ili ste ih vec smazali?
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 19:59   #40
OMG... pa planuli su do kraja blagdana - iako su došli na red tek poslije kremastih kolačiča...

Tijesto je stvarno izdašno - valja se vrlo lagano, rezala sam ga kalupom za božićne kekse u obliku cvijeta - i ispala je zaista velika količina, jer jako naraste.

Ako hoćeš probati, javi se oko Uskrsa...
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.