Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2012., 13:51   #421
evo ih, po dvije sjemenke u svakoj posudici, lagano na AV receiver i prozirna folija sa rupicama preko svega. bas me zanima koliko ce im trebati i da li cu ove godine nesto uspjeti ubrati.

grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 15:43   #422
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Da, to su popularne ''mađarice'', dosta česte na ovim prostorima. Dobre su i za kiseljenje i za mljevenu papriku.

Nego čitam ovih dana zanimljivu teoriju, za nešto što sam i sam proteklih godina primjetio.

Naime, primjetio sam da neke biljke kad porastu izbace jedan, dva ili tri ploda, a da slijedećih mjesec dva nema ni novih cvjetova ni plodova. Prvotno sam mislio da kod mene nešto ne valja s uvjetima, a onda sam vidio da se i drugima događa isto. Piše se po stranim forumima kako biljka na taj način testira okolinu i ostavlja sjeme, za slučaj da se nešto poremeti kasnije. Nakon toga biljka raste bez plodova, da bi najednom buknula. Svake godine mi se to dogodi s nekoliko biljki, bez nekog pravila.

Ne znam jel se vama tako nešto događa, zvuči mi zanimljivo
Ima smisla te sam nesto slicno primjetio prethodnih sezona ali samo kada su relativno nepovoljne okolnosti. Ako je sve onako kako treba nema ovog zastoja.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 12:05   #423
Bok ljudi, da se i ja priključim. Evo i mojih papričica. Jedno pitanje, biljke su se počele stablati i debljati, a ćini mi se malo rano za tu fazu. Dnevno imaju 5 sati direktnog sunca a kasnije ih stavljam pod lampe. Iste biljke na drugoj strani zgrade rastu visoko i nisu se počele stablati i debljati.





pozdrav,

Pero

Zadnje uređivanje pklicov : 03.06.2012. at 12:07. Reason: slike
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 22:34   #424
ovi izdanci (priraslice, pajnuge) sta rastu iz stabljike - da ih ostavim (jel ce imat kakav cvijet/plod kasnije?) ili da ih pocupam ako biljci samo uzimaju hranu a nikakve koristi od njih?
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 23:55   #425
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=11914332
Evo da i ja stavim koju sliku.
Od strane 2 pa nadalje su slike paprika, feferona, paradajza, vrta.

Jolokie danas:
http://files.myopera.com/Amdejac/alb.../Vrt%20061.jpg
Jolokia, Jolokia, Habanero, Jolokia.
http://files.myopera.com/Amdejac/alb.../Vrt%20052.jpg
__________________
Žderonja

Zadnje uređivanje Amdejac : 04.06.2012. at 00:00.
Amdejac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 08:32   #426
Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, da se i ja priključim. Evo i mojih papričica. Jedno pitanje, biljke su se počele stablati i debljati, a ćini mi se malo rano za tu fazu. Dnevno imaju 5 sati direktnog sunca a kasnije ih stavljam pod lampe. Iste biljke na drugoj strani zgrade rastu visoko i nisu se počele stablati i debljati.
Ništa nije rano, dobar dio nas već ima i plodove na paprikama.
Kolko vidim na slikama, ok izgledaju. Samo makni jednu iz tegle gdje su ti dvije paprike, velike će narasti, ni te tegle neće im biti dovoljno velike.

A i sad ćeš ih morat pažljivo odvajat, vjerojatno im se korijenje spetljalo.

Quote:
kekovz kaže: Pogledaj post
ovi izdanci (priraslice, pajnuge) sta rastu iz stabljike - da ih ostavim (jel ce imat kakav cvijet/plod kasnije?) ili da ih pocupam ako biljci samo uzimaju hranu a nikakve koristi od njih?
Vjerojatno ćeš i na tim izdancima imati cvjetova i plodova. Ako biljka ok raste, u smislu da raste i u visinu, slobodno ju pusti da se grana i širi. Čupanje zaperaka ima smisla jedino ako je biljak vrlo niska i ne ratse u visinu, pa ju na taj način ''usmjeravaš'' da raste prema gore. Iako, i u tim slučajevima, biljka vrlo brzo krene s novim zapercima...

Quote:
Amdejac kaže: Pogledaj post
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=11914332
Evo da i ja stavim koju sliku.
Od strane 2 pa nadalje su slike paprika, feferona, paradajza, vrta.
Lijep vrt, jedino su ti ove super ljute varijante još relativno male, kasno će roditi.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 14:15   #427
Iako je vrijeme prikicno neobicno za ovo doba godine, papricicama ocito odgovara jer rastu naocigled - u svega tjedan dana sve se poduplale u sirinu i visinu:



Biljke besprijekorno rastu, boja listova je zdrava, za koji dan ce obilno procvasti, a zadnji put su nagnojene blagom otopinom negdje u ozujku. Za sada sve ide prirodnim tokom, cak su ih nekim cudom i usi zaobisle iako ih je bio pun vrt.

Dvije sadnice Douglaha koje su proklijale posetkom travnja su dovoljno narasle za presadivanje, a kako sam imao jednu veliku "rupicastu" teglu tako su zavrsile u njoj - mislim da je 60 litara ipak overkill za njih pa sam uz pomoc ploce iverice podijelio kontejner na dva dijela tako da svaka ima svojih 30 litara. Jos cu vidjeti kako ce se ta prica razvijati, ali ako ce upaliti kao sto se nadam imam ideju za sljedecu sezonu u sest takvih kontejnera zasaditi po dvije biljke.

AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 14:39   #428
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Iako je vrijeme prikicno neobicno za ovo doba godine, papricicama ocito odgovara jer rastu naocigled - u svega tjedan dana sve se poduplale u sirinu i visinu:
Vrijeme je izvanredno za rast paprika u loncima. Obilje topline, puno sunca, dosta kiše koja stvara vlagu, ako je dobra drenaža i propusna zemlja u loncu - sve je idealno

I ja sam se iznenadio, kod mene su se također neke biljke u dva tjedna toliko povećale da sam mislio kako ih je netko zamijenio

No, zbog onih koje su u zemlji, ipak bih volio da se vrijeme ustabili, i da bude manje kiše. Biljke su ok, ali je puno vlage oko njih. Zemlja je dosta propusna i većina vode brzo oteče, ali previše je previše
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 14:52   #429
Potražio sam fotku paprika koje sma dao frendu krajem trećeg mjeseca, kad su imale tri para pravih listova i bile velike cca 7-8cm.

Kod njega znači puna dva mjeseca stoje u istim plastičnim čašicama u kojima sam mu ih dao, a na takvoj su poziciji da imaju sve ga dva tri sata direktnog sunca. Štoviše, toliko mu je dvorište okruženo zgradama i drvećem da su veći dio dana u debeloj sjeni.

Evo kako izgledaju
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 15:40   #430
On je minimalizam doveo do krajnosti
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 15:50   #431
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
On je minimalizam doveo do krajnosti
Za divno čudo, sve mu ide od ruke što se bilja tiče. Baš me zanimalo kako će mu ovo uspjeti, jer stvarno, čovjek s minimalno truda uspijeva imati zdrave biljke. Ovo sam poslikao prije par dana, a već mi tri tjedna govori kako će ih sutra presaditi

Ja ga ništa ni ne pitam, ali sam je svjestan da lagano kasni

Mislim da mu sve uspiejva zbog velike vlažnosti. I u dvorištu i u stanu ima enormnu količinu vlage.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 17:22   #432
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Ništa nije rano, dobar dio nas već ima i plodove na paprikama.
Kolko vidim na slikama, ok izgledaju. Samo makni jednu iz tegle gdje su ti dvije paprike, velike će narasti, ni te tegle neće im biti dovoljno velike.
A i sad ćeš ih morat pažljivo odvajat, vjerojatno im se korijenje spetljalo.
Valjda je OK. Ove moje odbijaju rasti u visinu, počele su bacati te male izdanke sastrane. Ne znam samo da ih prebacim u veće tegle ili da još malo pričekam . Korijenje je počelo ići van na rupe za odvodnju, makar i zadnji put je korijenje bilo duboko a nije bilo baš previše razgranato u širinu.

pozdrav,

Pero
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:57   #433
@pero
ja mislim da su im te tegle sasvim dovoljne jos neko vrijeme
pocupaj izdanke (tako sam ja napravio) i pocni gnojiti ...i da vidis kako ce krenut prema suncu
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:42   #434
Nebum za sada ništa ćupao, budem ih pustio nek idu svojim tokom pa ćemo vidjeti . Noćas sam ih zalio i frajeri su nakon par sati podignuli listove skroz gore
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 08:46   #435
Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
Nebum za sada ništa ćupao, budem ih pustio nek idu svojim tokom pa ćemo vidjeti . Noćas sam ih zalio i frajeri su nakon par sati podignuli listove skroz gore
Nemoj ništa čupati, biljke su lijepo razvijene, i iz tih zaperaka izaći će ti nove grane

Što se tiče tegli, ako ti je korijenje počelo izlaziti van kroz dno, ja bih ipak selio u veću teglu. Pokazao sam gore primjer, kako i bez pravovremene selidbe sve može funkcionirati još dosta dugo, ja bih ipak stavio u veću posudu na tvom mjestu.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 20:08   #436
Yep, slažem se. Idem za sada s ovim teglama još malo pa slijedeći tjedan lupam u veći broj. Vrijeme me zeza, nikak da bljke uhvate sunce pa da malo porastu u visinu. Smatram da je ovo debljanje i nisko rastanje znak premalo sunca pošto kod stare na zapadnoj strani biljka raste u visinu a manje se deblja. No ove su puno bolje napredovale jer sam ih mjesec dana kasnije posadio.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 21:51   #437
Kad sam presadio jolokie u 2dcl čašice, 2 kom sam dao susjedu, a 4 kom sam zadržao za sebe.
Biljke su od tada rasle u jako slicnim uvjetima - ista temperatura zraka, ista kolicina dnevnog sunca.
Jedina razlika je nastala u tome sto sam ja biljke stavio van 3 tjedna prije njega.

njegove (na zadnjoj slici se moze vidjeti cvijet? ima 2kom):



moje:


Na 3. slici mojih se moze vidjeti kako su vrhovi pognuti. Jel cega fali (ili ima previse) biljci?



edit: bit će paradajza ove godineeeee



a evo i paprika u vrtu (neke već cvatu na veliko):

kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:34   #438
@kekovz, biljke su ti ok, velike i lijepe, pognuti listovi mogu biti reakcija na jako sunce, obzirom da nema nekih drugih oštećenja ili vidljivih problema na biljkama.


Tvoj susjed ima cvjetove jer je vjerojatno izbjegao vremenske ekstreme kojima su tvoje biljke bile izložene a njegove ne.


@pklicov, presadi biljke što prije, što se veće kod presađivanja to ti je veći šok za biljek, pogotovo ako krenu cvjetat.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:09   #439
A ovo su neke od mojih cura, škorpionke i viperice. Još su male, ali dobro napreduju.
buch_t, viperice

A ovo su tamne perlice, ljute, prekrasne.

black_perl1
black_perl2

ovo sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:57   #440
Quote:
ovo sam ja kaže: Pogledaj post
A ovo su neke od mojih cura, škorpionke i viperice. Još su male, ali dobro napreduju.
buch_t, viperice

A ovo su tamne perlice, ljute, prekrasne.

black_perl1
black_perl2

U, ima toga

Jesu još male, ali mislim da stigneš do zrelih plodova u 9./10. mjesecu, liejpo i zdravo izgledaju

Meni su TS i Nage kiksali ove godine, imam svega po dva tri primjerka od njih, a 7 pot i Red Savina primjerice rastu izvrsno.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.